Literatūra

Latvijā viesosies somu dzejniece Heli Lāksonena0

No 22. līdz 25. janvārim vairākās Latvijas pilsētās paredzētas somu dzejnieces Heli Lāksonenas un latviešu dzejnieka un tulkotāja Guntara Godiņa uzstāšanās.

2012. gada rudenī apgādā „Mansards” iznāca somu dzejnieces Heli Lāksonenas (Heli Laaksonen) dzejas izlase „Kad gos smei”. Grāmatu sastādījis un, izmantojot lībiskā dialekta Vidzemes izlokšņu iezīmes, atdzejojis Guntars Godiņš. Ilustrācijas grāmatai zīmējusi Aija Zariņa.

Heli Lāksonena ir viena no populārākajām dzejniecēm Somijā, kas dzejoļus raksta dienvidrietumu somu dialektā. Viņas dzejas grāmatas un klausāmgrāmatas (CD) Somijā iznāk desmitos tūkstošu eksemplāru, parasti tām ir papildu metieni. Dzejniece bieži tiek aicināta uzstāties dažādās pilsētās Somijā. Nesen viņa piedalījās ilgā tūrē pa 15 Somijas pilsētām, kuru zāles bija pārpildītas.

Heli Lāksonena dzimusi 1972. gadā Turku, bērnību pavadījusi Ūsikaupunki pilsētā, studējusi Turku Universitātē somu valodu, ieguvusi maģistra grādu filozofijā. 1992. un 1999. gadā līdztekus studijām Turku Universitātē Heli Lāksonena Tartu Universitātē mācījās arī igauņu valodu.

Pēc pirmo dzejoļu krājumu panākumiem Heli Lāksonenas popularitāte Somijā arvien aug. Katrs nākamais krājums tiek uzņemts ar ļoti atzinīgām recenzijām un lasītāju simpātijām. Grāmatā „Rabarbersirc” (Raparperisyrän, 2002) ir dzejoļi, kas atgādina nelielas noveles, asprātīgus dialogus, dramatiskus notikumus. Bet dzejoļu krājumos „Pakusuš sviest” (Sulavoi, 2006) un „Žubit nes” (Peippo vei, 2011) dzejniece veiksmīgi apvienojusi etnisko dzīves filozofiju ar mūslaiku ikdienu, humoru un runas veidu, tas turklāt darīts viņas savdabīgajā valodā, izmantojot arī mūsdienu slengu. Bez dzejoļu krājumiem Heli Lāksonenai ir vairākas klausāmgrāmatas. Viņa rakstījusi arī lugas brīvdabas uzvedumiem, sastādījusi Laitilas izloksnes vārdnīcu, dzejas antoloģiju somu dialektos, tulkojusi igauņu dzeju un prozu somu valodā.

2013. gadā no 22. līdz 25. janvārim vairākās Latvijas pilsētās paredzētie pasākumi:

22. janvārī plkst. 17:30 Salacgrīvas muzejā;

23. janvārī plkst. 11:50 Madonas 1. vidusskolā, plkst. 13:30 Madonas novada bibliotēkā;

23. janvārī plkst. 19:00 Jēkabpils Tautas namā;

24. janvārī plkst. 18:00 Rīgā, Ziemeļu Ministru padomes birojā;

25. janvārī plkst. 18:00 Ventspils Galvenajā bibliotēkā.

Projektu atbalsta: Somijas vēstniecība Latvijā, FILI, apgāds „Mansards”, Ziemeļu Ministru padomes birojs Latvijā, Rīgas dome, Ventspils Starptautiskā rakstnieku un tulkotāju māja, Jēkabpils un Madonas pašvaldības, Salacgrīvas muzejs.

LA.lv
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.

Lasītākie

AK
Aija Kaukule
Kultūra
“Man trīsreiz ir piedāvājuši startēt vēlēšanās, sakot – mums vajadzīga tikai “seja”.” Saruna ar Normundu Laizānu
Intervija 3 stundas
LE
LETA
Latvijā
Drīkst iet uz skolu? Kā rīkoties, ja ir iesnas, klepus. Izstrādāts rīcības plāns vecākiem
2 stundas
LE
LETA
Pasaulē
Lukašenko slepenā inaugurācija: pret protestētājiem laiž darbā asaru gāzi un ūdensmetējus, simtiem aizturēto
1 stunda
LA
LA.LV
Laukos
“Beigu beigās viss ir caur jūtūbi.” Kāpēc un kā aitkopis Emīls Balvu pusē mācījās cirpt aitas
1 stunda
LA
LA.LV
Latvijā
VIDEO. Policisti saraudina sirmgalvi, kura pie veikala tirgo ābolus 68
18 stundas