Foto-LETA

Juris Ulmanis: Nedzīvo pie mammas, netaisās braukt prom no valsts un nečīkst par valdību: Latvijas elite – brīvprātīgie aizstāvji 6

Juris Ulmanis, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”

Juris Ulmanis
Arhīva foto

 

LA
LA.LV
Ziņas
“Valdības lēmums principā bija vērsts, lai veicinātu saslimstību!” Rungainis par to, kāpēc veikali ir jāatver, ne jāslēdz 250
1 diena
LA
LA.LV
Veselam
“Jā, ir temperatūra, slikta pašsajūta un drebuļi!” Infektoloģe Vīksna par sajūtām pēc Covid-19 vakcīnas 28
15 stundas
VK
Vita Krauja
Stāsti
“Mēs abas ar Astrīdu Kairišu izmisušas vai vienā balsī pretim – nē, nekādu politiku!” Saruna ar košo Guntu Virkavu 3
1 diena
Lasīt citas ziņas

Kārtējo reizi steidzīgā solī mērojot Rīgas ietves, skatiens aizķērās pie vides reklāmas plakāta – kāds Rīgas mēra amata kandidāts savā īsajā biogrāfijā bija iekļāvis vārdu “zemessargs”. Aizdomājos, cik lielā mērā balsu vākšanā viņam var palīdzēt piederība Zemessardzei un kāds vispār šodien ir karavīru un brīvprātīgo Latvijas aizstāvju prestižs.

Ielūkojoties vēstures avotos, dažādu grupu vieta sabiedrības uzbūvē ir acīmredzama. Kā agrīnajās kopienās, tā arī mūsu ēras impērijās sociālās hierarhijas augšgalā bijuši valdnieki, garīdznieki, skolotāji, dziednieki un karavīri. Katrai no šīm grupām bija fundamentāla nozīme gan pirms 5000, gan pirms 1000 gadiem, gan tagad. Šie cilvēki būtībā vienmēr veidojuši sabiedrības eliti.

Vārdnīcā vārds “elite” nozīmē: sabiedrības izcilākie pārstāvji, sabiedrības virsotne. Ne velti viduslaiku Eiropā par bruņinieku varēja kļūt tikai augstmaņu dēli, un līdz nesenam laikam armiju virsnieku korpusu lielā mērā veidoja cilvēki no augstdzimušo kārtas.

20. gadsimtā pasaules kārtība mainījās, cilvēki ieguva plašākas tiesības izvēlēties nodarbošanos, taču cieņa pret atsevišķām profesijām palika iepriekšējā. Latvijas pirmās brīvvalsts laikā brīvības cīņu dalībnieki tika cildināti un baudīja sabiedrības pateicību. ASV, kur piedzimu un uzaugu, militārpersonas joprojām ir cieņā.

Nereti pirms sporta sacensībām tiek godināti no misijām ārvalstīs pārbraukušie karavīri, viņiem tiek rīkoti īpaši sveikšanas pasākumi, un cilvēki vienkārši uz ielas pasaka paldies vīriem un sievām armijas formas tērpā.

Bīstamās karavīra profesijas prestižs ir augsts, jo tiek gādāts par sabiedrības drošību. Arī amerikāņu politiķi, kuri ir dienējuši armijā, lepojas ar savu militāro pagātni.

Bet kā ir Latvijā? Dzīvojot šeit jau trešo daļu gadsimta, man ir sajūta, ka latviešiem raksturīga diezgan rezervēta attieksme pret karavīriem, vēl rezervētāka tā ir cittautiešiem. Esmu prātojis, kāds tam varētu būt iemesls? Teoriju netrūkst. Sākot ar latviešu nepatiku pret karošanu pēc tam, kad Otrajā pasaules karā pret savu gribu nācās cīnīties divu svešu, naidīgu armiju rindās, ar savām asinīm apmierinot slepkavniecisku un vardarbīgu diktatoru ambīcijas, un beidzot ar piespiedu dienestu padomju armijā, kas daudziem jauniem puišiem kādā no sarkanās impērijas nostūriem bija vairāk nekā nepatīkama pieredze.

Taču kopš neatkarības atgūšanas pagājušas jau trīs desmitgades. Izaugusi paaudze, kas par padomju laikiem kaut ko zina tikai no grāmatām un filmām vai iepriekšējo paaudžu vēstītā. Tātad uz viņiem minētos argumentus nevar attiecināt.

Atļaušos izvirzīt pieņēmumu, ka ievērojami liela daļa šodienas Latvijas iedzīvotāju brīvību uztver kā pašsaprotamu lietu. Viņu personīgajā pieredzē nav atmiņu par dzīvi nebrīvē, neatkarības izcīnīšanu, reāliem iebrukuma draudiem. Līdz ar to vērtību hierarhijā vajadzība pēc drošības noslīdējusi zemāk par ikdienā aktuālām lietām. Prātu aizņem domas par personīgās labklājības uzlabošanu, ģimenes nodrošināšanu, profesionālajiem sasniegumiem un tamlīdzīgām neapšaubāmi svarīgām lietām.

Tādas filmas kā “Dvēseļu putenis” un “Priekšpostenis”, (angl. “The Outpost”) uz brīdi uzšķiļ padzisušās nacionālās jūtas, lepnumu par piederību latviešu tautai, taču tās tikpat ātri nodziest ikdienas rūpēs. “Dvēseļu putenis” vēsta par notikumiem pirms simts gadiem, kad sešpadsmitgadīgais strēlnieks Artūrs kopā ar draugiem cīnās par brīvību, nezinot, kurā pusē tā meklējama. “Priekšpostenis” balstās uz patiesiem notikumiem 2009. gadā Kītingas priekšpostenī vienā no smagākajām un ilgākajām kaujām Afganistānā, kur kopā ar ASV karavīriem piedalījās arī divi Latvijas karavīri – virsseržants Jānis Laķis un seržants Mārtiņš Dāboliņš.

Tas nenozīmē, ka kādam varētu un vajadzētu pārmest patriotisma trūkumu. Sabiedrība dara nozīmīgu darbu, pelnot naudu valsts budžetam un finansējot Nacionālos bruņotos spēkus. Paldies par to.

Tomēr tikai daži tūkstoši cilvēku spējuši pacelties pāri personīgajām interesēm un ziedot savu dzīvi lielāka mērķa – Latvijas brīvības – labā. (Būsim godīgi, ja Latvija nebūtu brīva, daudzu šodienas iespēju vispār nebūtu.) Ja Latvija nebūtu brīva, daudzas šodienas “it kā” problēmas – krīze, bezdarbs, “nav par ko balsot” – būtu mazsvarīgākas nekā cīņa par brīvu Latviju.

Tādēļ es ļoti cienu zemessargus. Manā skatījumā, bruņotie Latvijas aizstāvji ir sabiedrības elite.

Tie ir cilvēki, kuri ir gatavi jebkurā brīdī atteikties no ērtībām, labklājības un ziedot savu dzīvību Latvijas brīvības vārdā. Nezinu nevienu citu profesiju, kuras pārstāvji brīvprātīgi apņemas atdot savu dzīvību, ja būs tāda nepieciešamība. Tieši ar šādiem vārdiem sākas zemessarga zvērests: “Es, uzņemoties zemessarga pienākumus un apzinoties atbildību savas tautas un likuma priekšā, zvēru būt uzticīgs Latvijas Republikai, tās Satversmei un likumīgajai valdībai, netaupot spēkus, veselību un dzīvību, sargāt Latvijas valsti un tās neatkarību.” Līdz ar to zemessargiem faktiski ir uzlikta ļoti augsta atbildība un lielākas prasības nekā pārējai sabiedrībai, kā arī iestājas sekas par zvēresta laušanu.

Šobrīd mūsu valstī aktīvi apmācībās piedalās 8,5 tūkstoši zemessargu, no kuriem jau 15% ir sievietes. Divu miljonu iedzīvotāju nācijai tas nav daudz. Līdz 2024. gadam paredzēts brīvprātīgo aizstāvju skaitu palielināt līdz 10 tūkstošiem, un 2027. gadā – līdz 12 tūkstošiem. Lai šo mērķi īstenotu, manuprāt, nepieciešams paaugstināt Zemessardzes prestižu. Vārdam “zemessargs” jāizskan ar lepnumu, kā kvalitātes zīmei un apliecinājumam, ka uz Zemessardzē dienējošiem var paļauties jebkurā situācijā.

Esošajiem un topošajiem zemessargiem ir jāsajūt, ka arī sabiedrība viņus atbalsta, novērtē un ciena. Domāju, ka tam jāsākas ar sabiedrības izpratni par aizstāvju ieguldījumu sabiedrībā. Galu galā, tieši pateicoties viņiem, visa pārējā sabiedrība var turpināt strādāt savās profesijās un pavadīt laiku tā, kā viņiem patīk. Esot drošībā.

Dienests Zemessardzē. Drosmīgi? Prestižs? Izlem pats. Karavīru un zemessargu ir mazāk kā viens procents no Latvijas iedzīvotājiem, kuri nedzīvo pie mammas, netaisās braukt prom no Latvijas un nečīkst par valdību.
CITI ŠOBRĪD LASA

Viņi pieceļas no gultas agri katru rītu un strādā, līdz kamēr tiek veikts viņu uzdevums. Viņi ziedo savu laiku, ko viņi arī labprātāk varētu pavadīt kopā ar savām ģimenēm, viņi veic darbu, kuru uzskata par cēlu un vissvarīgāko, bez sūdzībām, bez daudzu Latvijas iedzīvotāju atbalsta un par algu, kas ir zemāka, ko varbūt varētu nopelnīt citur.

Viņi kalpo visiem tiem, kas “nevar un negrib” dienēt. Viņi veic darbu, ko ļoti maz cilvēku saprot, daudzi nonievā, un 75% iedzīvotāju pat nevarētu kvalificēties to darīt. Un, lai Dievs viņus svētī, jo viņi katru dienu uzvelk savus zābakus, iztaisno plecus, droši stāvot un darot! – Latvijas elite.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
LA
LA.LV
Ziņas
“Valdības lēmums principā bija vērsts, lai veicinātu saslimstību!” Rungainis par to, kāpēc veikali ir jāatver, ne jāslēdz 250
1 diena
LA
LA.LV
Veselam
“Jā, ir temperatūra, slikta pašsajūta un drebuļi!” Infektoloģe Vīksna par sajūtām pēc Covid-19 vakcīnas 28
15 stundas
VK
Vita Krauja
Stāsti
“Mēs abas ar Astrīdu Kairišu izmisušas vai vienā balsī pretim – nē, nekādu politiku!” Saruna ar košo Guntu Virkavu 3
1 diena
LK
Linda Krāģe
Kokteilis
Šonedēļ tev būs daudz darba un ikdienas rūpju, tas var radīt stresu! Horoskopi no 25. līdz 31. janvārim
16 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Kāpēc divi cilvēki nevar braukt vienā mašīnā? No kurienes policijai šādi secinājumi?!” Advokāts Lapsa par Valsts policijas priekšnieka teikto 127
2 dienas
Lasīt citas ziņas
SK
Skaties.lv
Ziņas
“Korupcija ir absolūtais ļaunums!” GRECO Latviju kritizē par atklātības trūkumu Saeimas deputātu darbā 13
4 stundas
SK
Skaties.lv
Ziņas
Prokuratūrā iestrēgusi lieta pret LAU šefu Kononovu; Udalovai apsūdzība nav celta
5 stundas
LE
LETA
Ziņas
Kurās pilsētās pēdējā diennaktī atklāti jaunie Covid-19 gadījumi Latvijā?
5 stundas
OZ
Olafs Zvejnieks
Stāsti
“Par Rīgu gan jāpiekrīt – te situācija ir kritiski slikta!” Saruna ar ekonomikas ministru Jāni Vitenbergu 2
7 stundas
DA
Dr. Apinis
Veselam
Miegainība, kam nav nekāda sakara ar nogurumu. Kas ir maz pazīstamā narkolepsija? 1
22:57
LB
Latvijas Bizness
Ziņas
Latvija apsteidz Izraēlu, ASV un Lielbritāniju, kuras ilgstoši daudzinātas kā jaunuzņēmumiem labvēlīgas zemes 3
22:26
AK
Atis Klimovičs
Ziņas
Atis Klimovičs: Nevajadzētu koncentrēties Ādažos, līdz kurienei no bāzes Krievijas teritorijā “Iskander” raķete atlido sešās minūtēs 4
22:00
EL
Egils Līcītis
Ziņas
“Viņķele sapņo saldus sapnīšus, bet Pavļuts kustas kā dzīvsudrabs!” Egila Līcīša feļetons 5
7 stundas
VK
Vita Krauja
Ziņas
“Katrai mūsdienīgai sievietei iekšā uguntiņa – ne jau tikai Jāņu naktī!” Saruna ar Aurēliju Rancāni 4
7 stundas
LA
LA.LV
Veselam
Circene: Cilvēkam, kurš nevakcinējas, ir vieglprātīga attieksme pret savu un līdzcilvēku veselību 79
10 stundas
MZ
Monika Zīle
Ziņas
“Pumpēt” lūpas ir droši, bet vakcīna kaitīga un tās formulā atrodams “Lucifera skaitlis”. Nē, viduslaiki nav nekur pazuduši 60
14 stundas
IM
Ingrīda Mičāne
Ziņas
“Diennaktī pārstrādājam divus dzelzceļa vagonus ar kūtsmēsliem!” Kā vietējie lauksaimnieki gudri “bremzē” globālo sasilšanu 4
7 stundas
GN
Gunārs Nāgels
Ziņas
Gunārs Nāgels: Daudzas nesaprotamu lietu – dažu dienu mājsēde, ministri lemj par zeķ­biksēm, bet policija neļauj ar kolēģi braukt uz darbu 9
7 stundas
LA
LA.LV
Veselam
“Jā, ir temperatūra, slikta pašsajūta un drebuļi!” Infektoloģe Vīksna par sajūtām pēc Covid-19 vakcīnas 28
15 stundas
DA
Dr. Apinis
Veselam
Miegainība, kam nav nekāda sakara ar nogurumu. Kas ir maz pazīstamā narkolepsija? 1
1 stunda
AK
Aija Kaukule
Ziņas
“Cepties par to, kādā situācijā šobrīd esam, ir muļķīgi – tikpat nejēdzīgi kā sūdzēties, ka līst vai snieg,” mākslinieki runā par pandēmiju 11
13 stundas
IP
Ilze Pētersone
Ziņas
Cēsinieki pierāda, ka aprites ekonomika iederas arī vides mākslā, un izglīto apkārtējos par bezatkritumu dzīvesveidu 4
7 stundas
LA
Latvijas Avīze
Ziņas
“Zaudēju redzi un gribēja atņemt dzīvokli – aprakstītais burtiski “iededzināts ādā”!” Saruna ar Francisku Ermleru
7 stundas
OZ
Olafs Zvejnieks
Ziņas
Olafs Zvejnieks: Tie paši cilvēki, kas protestēja pret “Whatsapp”, jau desmitiem gadu nodod savus datus lielajam tehnoloģiju piecniekam 6
7 stundas
DA
Dr. Apinis
Veselam
“Ja bērni uz skolu ietu desmitos, sekmes būtu daudz labākas!” Miega speciālisti pamato, kāpēc mums nepareizs dienas ritms 48
11 stundas
LE
LETA
Ziņas
FOTO. Protestējot pret komandantstundu, jaunieši Nīderlandē nodedzina Covid-19 testēšanas centru 7
9 stundas
DZ
Dzintra Zālīte
Praktiski
Liepas kalna burvestību atklājot! Kā tēvs pēc atgriešanās no Sibīrijas uzcēla māju blakus septiņtūkstoš gadus vecajām smilšakmens alām 4
14 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Valdības lēmums principā bija vērsts, lai veicinātu saslimstību!” Rungainis par to, kāpēc veikali ir jāatver, ne jāslēdz 250
1 diena
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
FOTO. Kleitu kari: Lēdijas Gāgas kleita esot “kopija” krievu dziedātājas Allas Pugačovas tērpam 13
16 stundas
"V
"Mājas Viesis"
Kokteilis
Pols Makartnijs atklāj, kurš no “Bītliem” bijis labs dārznieks un kāpēc viņš mēdz runāt ar koku 7
13 stundas
SK
Skaties.lv
Stāsti
Jūrmalnieku dzīve bailēs: Apkārt klejo asinskāri suņi, kuri uzbrukuši arī bērniem 26
16 stundas
SK
Skaties.lv
Stāsti
“Aptiekā zāles ir, bet tās nedod!” Emīlija nesaprot, kāpēc atsaka gadiem lietotās kompensējamās zāles 29
16 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
VIDEO. Kašers un viņa mīļotais Jānis: attiecībās mēs esam līdzvērtīgi – nav neviens “sievišķīgāks” vai “vīrišķīgāks” 81
1 diena
Inita Šteinberga
Praktiski
Vai Mušmires raksturs burciņā mainās? Marinētu sēņu noslēpumi, kas jāzina katram latvietim 5
1 diena
VK
Vita Krauja
Stāsti
“Mēs abas ar Astrīdu Kairišu izmisušas vai vienā balsī pretim – nē, nekādu politiku!” Saruna ar košo Guntu Virkavu 3
1 diena
LA
LA.LV
Kokteilis
Tu varēsi šodien palīdzēt citiem un ieredzēsi gaismu tuneļa galā! Horoskopi 25.janvārim
7 stundas