Kultūra
Teātris un kino

Latvijas kinoprofesionāļi kupli pārstāvēti Berlinālē0


Latvijas stends Berlinālē.
Latvijas stends Berlinālē.
Publicitātes foto

Vācijas galvaspilsētā Berlīnē 20. februārī sākas jubilejas, 70. starptautiskais kinofestivāls, kas divu nedēļu garumā tradicionāli ir aktīvs darba laiks arī Latvijas kinoprofesionāļiem Eiropas filmu tirgū un industrijas pasākumos, LA.lv informēja Nacionālā kino centra speciāliste Kristīne matīsa.

Tradicionālajā Berlināles kinoindustrijas sadaļā, Eiropas Filmu tirgū (European Film Market, 20.-27.02.) Latvijas stends, kuru aprūpē Nacionālais Kino centrs, Latvijas Kinoproducentu asociācija un Rīgas Filmu fonds (Rīgas dome),

vizuālajā tēlā šogad uzsver Latvijas filmu ceļus pasaules kartē un apbalvojumus dažādos pasaules festivālos.

Vistālāk ceļojušas Simtgades filmas “Bille”, “Jēkabs, Mimmi un runājošie suņi”, “Tēvs Nakts” un “Laika tilti”, arī spēlfilma “Oļegs” un animācijas filma “Projām”.

“Nacionālais Kino centrs Berlinālei sagatavojis statistikas katalogu “Facts&Figures”, kurā apkopota 2019. gada statistika par visām trim Baltijas valstīm – nozares finansējums, kinoteātru apmeklējums, nacionālā kino tirgus daļa un citi rādītāji,” pauda Matīsa.

Eiropas Filmu tirgus ietvaros paredzēti divi seansi Latvijas šābrīža “kases līderim” –

vēsturiskajai drāmai “Dvēseļu putenis”. Tie notiks kinoteātrī “CinemaxX” 20. februārī un 24. februārī.

Filmas reklamēšanai pasaulē palīdz gan nupat izziņotā Imago balvas nominācija filmas operatoram Valdim Celmiņam, gan kinopasaulē pazīstamu profesionāļu dalība radošajā grupā – Ņujorkas Filmu skolas profesors Boriss Frumins kā scenārija līdzautors un komponiste Lolita Ritmane, vairākkārtēja Emmy balvas nominante un laureāte.

Latvijas filmu producente Inese Boka-Grūbe (studija “Mistrus Media”) atlasīta dalībai programmas Creative Europe MEDIA projektu attīstīšanas platformā “Share Your Slate”, kur studijai, lai kvalificētos, nepieciešami trīs CE MEDIA atbalstīti pilnmetrāžas spēlfilmu projekti attīstīšanas stadijā.

Inese Boka-Grūbe Berlīnē strādās ar Viestura Kairiša topošo spēlfilmu “Janvāris”, Aika Karapetjana “Pig in ‘Pah” un Armanda Zvirbuļa “Otrā pusē”, tiekoties ar potenciālajiem sadarbības partneriem un finansētājiem, lai turpinātu projektu attīstīšanu.

Jura Podnieka studijas vadītāja Antra Cilinska, spēlfilmas “Jelgava ’94” producente, piedalīsies paneļdiskusijā kopā ar producentiem no Vācijas, Šveices un Spānijas. Viņa stāstīs par pieredzi, veidojot Latvijā pirmo zaļo filmu, kuras uzņemšanā ievēroti ekoloģijas un vides aizsardzības principi.

Savukārt NKC organizētā Baltijas jūras dokumentālo filmu foruma vadītāja Zane Balčus svētdien, 23.02., Eiropas filmu tirgus sadaļā Doc Salon Speeches stāstīs par septembrī notiekošo forumu kā par veiksmīgu platformu topošo dokumentālo filmu projektiem.

Kristīne Matīsa uzsver, ka šogad, kad notiek Berlināles 70. jubilejas festivāls, mainījusies tā vadība. Ilggadējo direktoru Dīteru Kosliku nomainījis vadītāju duets Mariette Rīzenbeka un Karlo Katrians.

Kinokritiķe un Nacionālā Kino centra vadītāja Dita Rietuma vērtē, ka Berlināles programmu struktūrā vērojamās izmaiņas nav lielas, bet konkursa skatē maz režisoru-klasiķu filmu – iespējams, tas liecina par Berlīnes festivāla jaunās komandas vēlmi veicināt paaudžu nomaiņu.

Saistītie raksti

“Varbūt simboliski, ka jubilejas pasākumu programmā paredzēta arī publiska diskusija “Kam domāti kinofestivāli”,” piebilda Kristīne Matīsa.

Berlināle visai pelnīti dēvē sevi par vienu no lielākajiem kinofestivāliem pasaulē – to ik gadus apmeklē vidēji virs 300 tūkstošiem skatītāju, programmā tiek iekļautas apmēram 400 filmas, bet Eiropas filmu tirgū satiekas gandrīz 1000 kinoprofesionāļu no 110 pasaules valstīm.

LA.lv
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
LL
Liāna Langa
Kultūra
Liāna Langa: Katram uzskatam demokrātiskā iekārta garantē tiesības pastāvēt. Bet pie kā tas novedis?
3 dienas
LA
LA.LV
Kultūra
VIDEO. Latvijas Nacionālais teātris atklāj e-teātri
3 dienas
LK
Linda Kusiņa-Šulce
Kultūra
Mums ir iespēja sākt veidot pirmo no Covid-19 drošo kultūras telpu Latvijā. Saruna ar Juri Žagaru
Intervija 3 dienas

Lasītākie

LA
LA.LV
Latvijā
“Kretīns viņu nosauca par pērtiķi ugunskurā!” Streips atklāti par rasismu Latvijā un ASV 2
2 stundas
IR
Ilmārs Randers
Latvijā
“Esmu grāmatvede, veterinārārste, agronome un ģimenes pavāre!” Kā “dzīve atgriežas sliedēs” Madonas un Rēzeknes pusē
3 stundas
SK
Skaties.lv
Latvijā
Jaunietis “kunga prātā” nesavalda auto un “noslauka” mašīnu, kurā gadu vecs bērns
55 minūtes
AJ
Atis Jansons
Ekonomika
Daļai ir “aizgājis ciet širmis”, bet diez vai asiņainas bildes palīdzēs
1 stunda
IK
Ilze Kuzmina
Latvijā
Polittehnoloģisks gājiens: cik ēstiska ir skolu direktoru piedalīšanās politiskajā aģitācijā? 2
6 stundas