“AA Knives” īpašnieks Anrī Anaņins: “Šobrīd peļņu nejūtu, jo visu nopelnīto lieku attīstībā. Gribu audzēt apjomu, unikālu preču ražošanu. Gribu pārsteigt cilvēkus.”
“AA Knives” īpašnieks Anrī Anaņins: “Šobrīd peļņu nejūtu, jo visu nopelnīto lieku attīstībā. Gribu audzēt apjomu, unikālu preču ražošanu. Gribu pārsteigt cilvēkus.”
Foto: Karīna Miezāja

“Esam veidojuši nazi arī no mamuta kaula.” Latvijas nažus iekāro pasaulē 1

Atverot Anrī Anaņinam piederošā “AA Knives” nažu veikala durvis, acu iemirdzēšanās un elpas aizraušanās nav valdāma. Un es pat neesmu mednieks vai makšķernieks. Sēņotājs gan.

“Mēs ar viņas tēvu esam šokā!” Zelenska sieva pastāsta, ko “sastrādājusi” viņu pieaugusī meita
Poļiem tas nepatiks…Izskatās, ka ukraiņi atraduši asprātīgu risinājumu kravas auto krīzei uz robežas
VIDEO. FOTO. Pirmie pieejamie kadri – caurules un jaudīgi sūkņi. Izraēla gatavojas appludināt “Hamās” tuneļus ar jūras ūdeni 77
Lasīt citas ziņas

Sajūta ir kā bērnībā, kad ar vecākiem ieej konfekšu vai rotaļlietu veikalā. Visapkārt lielāki un mazāki, dažādu krāsu un rakstu naži. Skaistākie, kādus dzīvē esi redzējis.

Gandrīz neticami, ka tos ražo tepat Pārdaugavā.
CITI ŠOBRĪD LASA

“Bez naža mednieks nav nekas. Nazis ir svarīgāks par šaujamieroci,” skaidri norāda Anrī. Grūti iebilst, ja nekad neesi medījis, bet Anrī ir 20 gadu mednieka pieredze.

Tas palīdzējis ar laiku saprast, ka varbūt nažu izgatavošanā būtu jāiemēģina roka pašam. Līdz tam apbraukājis dažādas izstādes Eiropā, redzējis dažādu nažu ražotāju stendus.

Nevajadzētu gan pārprast – ne visu “AA Knives” ražo paši. Asmeņus pēc Anrī idejām un dizaina kaļ Krievijā. Latvijā izstrādā spalus un beigās visu saliek kopā.

Tomēr arī pats Anrī māk kalt.

“Kalēji Krievijā mani apmācīja, pastāstīja par niansēm, kas jāņem vērā, lai nazis labi grieztu un labi izskatītos, – zinu, kādu kvalitāti prasīt no kalējiem.

Tomēr visu paspēt nevaru, kādam šis viss ir arī jāvada un jābīda, tāpēc asmeņus kaļ citi,” stāsta Anrī.

Kāpēc Krievija?

Spēcīga metālapstrādes nozare un iespēja gala rezultātu saņemt par zemāku cenu, nekā ja to pašu darbu darītu Latvijā.

Anrī uzsver, ka Latvijā augsto nodokļu dēļ, augsto īres cenu un izmaksu dēļ viss ir dārgāk, kas liek lielāko daļu no izejmateriāliem iepirkt Lietuvā, Zviedrijā, Ukrainā.

Piemēram, Āfrikas kokus uzņēmums iepērk no Ukrainas, arī veikalā pieejamos makus šuj ārvalstīs. Viņš norāda, ka naži veikalā būtu trīs reizes dārgāki, ja viss ražošanas process notiktu Latvijā.

Gandrīz neierobežotas iespējas

Nažu izgatavošanā izmantotie materiāli ir dažādi – slavenais Damaskas tērauds, Bulata tērauds, vairāki pulverveida tēraudi, piemēram, “Elmax”.

Kopumā nažu asmeņu kalšanā izmantoti vairāk nekā desmit dažādi materiāli.

Tēraudi atšķiras pēc izskata, raksta, cietības, elastības u. c. faktoriem. Visvairāk visiem, protams, patīk izteiksmīgie Damaskas tērauda naži.

“Protams, tāds Damaskas tērauds, kāds bija senajā Sīrijā, šobrīd nav pieejams. Damaskas tērauds ir vairāku tēraudu sakausējums, kas dod labas griešanas īpašības. Mūsu nažiem sakalti kopā trīs tēraudi, katram no tiem ir sava struktūra un cietība.

Interesanti, ka dilstot Damaskas tērauda asmens veido mikrozāģim līdzīgu efektu – griežot liekas, ka tas griež ilgāk un labāk, it kā nedaudz plēstu. Tas ir izturīgs, atsperīgs materiāls,” stāsta Anrī.

Bet ir cilvēki, kas negrib Damaskas tērauda nažus, jo tas ir pārāk uzkrītošs materiāls, kā arī rūsējošs – sakalt kopā vairākus tēraudus var tikai no rūsējoša materiāla.

Nazis no rūsējoša materiāla nederēs katram – par to krietni vairāk jārūpējas, jākopj, piemēram, pēc mazgāšanas jānosusina, jāglabā sausā vietā.

Tiem, kam nazi patīk atstāt mašīnā un par to aizmirst, labāk izvēlēties nerūsējošā tērauda nažus, kas pēc skata parasti ir spīdīgi.

Anrī piebilst, ka nedrīkst aizmirst par nažu asināšanu – jo labāks nazis, jo grūtāka asināšana. Izrādās, ka Damaskas tērauda nazis jāasina vismaz pusstundu, bet var nākties pie asināšanas pavadīt arī stundu.

Turklāt ar mājās atrodamo galodu neies cauri, būs nepieciešams kvalitatīvāks asināmais, piemēram, ar dimanta pārklājumu. Arī šīs preces nopērkamas “AA Knives” veikalā.

Tāpat ļoti svarīgs ir arī koks, ko izmanto spala izgatavošanai. Tieši spals ir viens no uzmanību visvairāk piesaistošajām naža daļām. Spalam izmanto dažādus kokus, bet kā iegūst spalus ar košo krāsu?

Process saucas – stabilizācija. Anrī stāsta, ka tam izmanto Karēlijas bērzu, kas ir ciets koks ar izteiksmīgu struktūru, turklāt gaišs, kas labi padodas ietonēšanai.

Sākumā koka klucīti liek vakuuma traukā, kas patiesībā ir lielāks ātrvārāmais katls.

Katlā atrodas dažādi sveķi, kam pielej klāt krāsu pigmentu. Tālāk no koka klucīša tiek izsūkts gaiss un izspiests viss mitrums, bet sveķi ar krāsu tiek uzsūkti.

Gala rezultāts vakuuma traukā nostāv pāris diennaktis un pēc izņemšanas ārā to vēl mazliet “pacepina”, kas ļauj visam sacietēt.

Rezultātā tiek iegūts daudz blīvāks un izturīgāks koks ar ekskluzīvu rakstu.

“Katrs spals, katrs Damaskas tērauda asmens ir atšķirīgs. Ar to arī tas viss ir interesants – nevar uztaisīt divus identiskus nažus: atšķiras krāsa, izmērs, asmens un spala raksts.

Interesanti, ka “AA Knives” klientiem piedāvā iespēju asmeņus, koku spaliem u. c. vajadzīgās detaļas iegādāties arī atsevišķi. Tas ļauj pašam klientam izveidot savu oriģinālo spalu un nazi.

Anrī norāda, ka savā veidā tā “iešauj” sev pats kājā, taču viņš ir priecīgs, ka dod iespēju cilvēkiem veikt daļēju nažu izgatavošanas procesu pašiem.

Atcelti medniecības saieti

Šobrīd internetveikalā ir tik daudz nažu kā nekad. Klientiem tā ir laba ziņa, taču pašam uzņēmumam gan ne.

Tik daudz nažu pārdošanai internetveikalā nonākuši koronavīrusa krīzes dēļ.

Atceltas visas tuvākajā laikā paredzētās medību izstādes un festivāli, kuros bija plānots piedalīties. Kaut arī krīzes laikā pārdošanas apjomi internetveikalā palielinājušies, izstādēs pārdotie apjomi būtu bijuši lielāki.

Taču pat tagad, ja kāds klients veikalā vai internetveikalā nespēj atrast nazi tieši sev, Anrī pieņem arī individuālus pasūtījumus. Tas nebūs ātri, bet mēneša laikā nazim jābūt gatavam.

“Dažreiz šādi klienti atnes kādu vērtīgu koku, piemēram, purvā augušu ozolu, kas ir ciets un ekskluzīvs materiāls, vai kādu ragu, no kā ar prieku izstrādājam nazi.

Esam veidojuši nazi arī no mamuta kaula,” stāsta Anrī.

Pērk arī vairumā

Bieži vien nāk pasūtījumi no medību kolektīviem, dažādiem uzņēmumiem, kuri izvēlējušies “AA Knives” nažus kā dāvanas. Jo vairāk pērk, jo labāku cenu Anrī spēj piedāvāt. Nažu cenas veikalā ir no 39 eiro līdz pāris simtiem eiro.

Šobrīd “AA Knives” saņēmis lielāko pasūtījumu uzņēmuma vēsturē – 220 naži līdz 1. jūnijam jāizgatavo Ādažos dienošajiem Kanādas karavīriem.

“Viss sākās ar to, ka viņiem iepatikās internetā atrodamie naži. Turklāt viens no karavīriem nazi aizsūtīja savam tēvam uz Kanādu. Viņam bez asināšanas ar jauno nazi izdevās nodīrāt trīs briežus.

Neko tādu iepriekš viņš nebija pieredzējis. Tā nu sanāca, ka tagad mēģinām izpildīt viņu pasūtījumu.

Ļoti ceru, ka paspēsim. Citā dzīves situācijā mēs jau sen būtu visu izdarījuši, bet krīzes dēļ neiet tik viegli – ir ierobežota darba kustība, materiālu sagāde un piegāde utt.

Īpaši grūti ir ar materiālu sagādi. Pirms krīzes materiālus iepirku no viena avota, taču tagad nākas meklēt citus avotus – pamatavots aiztaisījies ciet.

Jaunais avots ir trīsreiz dārgāks… Tas ir liels pārbaudījums, bet, ja tiksim šiem šķēršļiem pāri, tad viss pārējais liksies vienkārši.”

Anrī nažu galvenā reklāma ir labā slava – klienti paši reklamē nažus, tos iesakot draugiem, radiniekiem, kolēģiem. Protams, nākas pirkt reklāmu žurnālos, interneta medijos, sociālajos tīklos – ātra attīstība bez tā ir grūti sasniedzama.

Diemžēl reklāmas ziņā “AA Knives” pārstāv neizdevīgu nozari – “Google” un “Facebook” naži nepatīk, jo ir ierocis. Tāpat nākas cīnīties arī ar citiem nelabvēļiem – dzīvnieku aizstāvjiem, zaļajiem u. c.

“Šobrīd peļņu nejūtu, jo visu nopelnīto lieku attīstībā. Gribu audzēt apjomu, unikālu preču ražošanu.

Gribu pārsteigt cilvēkus. Jau tagad man ir lielākais šāda veida preču sortiments Baltijā, bet gribu nākotnē paplašināties, ievākties jaunās telpās, apgūt jaunus eksporta tirgus,” stāsta Anrī.

Priecē, ka jau no paša sākuma viņš tēmējis uz nažu pārdošanu ārvalstīs. Bieži vien uzņēmēji Latvijā apmierinās vien ar darbību pašu mājās.

UZZIŅA:

• SIA “Gone Fishing” dibināts 2012. gadā, bet pārorientēšanās uz esošo biznesa modeli notikusi 2015. gadā. Uzņēmuma īpašnieks ir Anrī Anaņins.

• Atveroties internetveikalam, tajā bija pieejami 40 dažādi naži;

• uzņēmuma attīstībā ar finansiālu atbalstu palīdzējuši draugi un paziņas.

• SIA “Gone Fishing” apgrozījums 2018. gadā bija 56 tūkstoši eiro, bet peļņa 601 eiro;

• šogad no Ādažos dienošajiem Kanādas karavīriem saņemts līdz šim lielākais nažu pasūtījums, kas paredz līdz 1. jūnijam karavīru rīcībā nodot 220 nažus;

• uzņēmums eksportē nažus uz jebkuru kontinentu, klientu vidū ir cilvēki no Skandināvijas, Kanādas, ASV, Izraēlas, Japānas u. c. valstīm;

• piecu gadu laikā pārdots vairāk nekā tūkstoš nažu;

• uzņēmums ikdienā nodarbina trīs cilvēkus, bet lielāku pasūtījumu laikā piesaista papildu darbiniekus.

VĒRTĒJUMS: Funkcionāli, ar savu rozīnīti

Linda Dombrovska, žurnāla “Medības” galvenā redaktore: Katrs mednieks zinās teikt, ka medības bez naža nav nekādas medības, jo nazis ir viens svarīgs rīks dažādām vajadzībām.

“AA Knives” Latvijas pietiekami piesātinātajā nažu tirgū ienāca ar lielisku ideju, izpildījumu un arī dažādu cenu kategorijām. Ideja bija drosmīga un savā ziņā arī riskanta, bet rezultāts ir sasniegts, jo zīmolam ir daudz sekotāju un atbalstītāju, turklāt ne jau tikai Latvijā.

Arī manā kolekcijā ir vairāki “AA Knives” nažu modeļi, kurus praktiski izmantoju medībās. Šie naži ne tikai piedāvā funkcionalitāti, bet katrs modelis ir ar savu īpašu rozīnīti, kas ir milzīgs pluss, lai iekarotu savu vietu plašajā medību nažu tirgū.

Ir zīmoli, kas piedāvā ļoti lētus un funkcionālus nažus, ir tādi, kas piedāvā tieši funkcionalitāti, bet par augstāku cenu. Principā “AA Knives” piedāvā funkcionalitāti, salīdzinoši pieejamu cenu un arī acīs krītošu dizainu.

Ir jāsaprot, ka pašlaik ne tikai Eiropā, bet visā pasaulē nažus ražot var praktiski jebkurš –sākot ar meistariem amatieriem, beidzot ar rūpnieciski ražotiem rīkiem masu patēriņam.

Latvijā ir zināmi lieliski un profesionāli nažu meistari, kuru radītie rīki ir izcili mākslas darbi, bet vienlaikus tie ir ļoti dārgi, to darināšana aizņem ļoti daudz laika, un ne visiem šāds īpašs meistara nazis ir pieejams.

SAISTĪTIE RAKSTI

Katram medniekam un makšķerniekam, kas ikdienā lieto labu nazi, ir savi favorīti, bet man ir lielas aizdomas, ka daudziem “AA Knives” produkti ir kļuvuši par atzītu un novērtētu zīmolu. Lepnums, ka Anrī Anaņina nažus augstu novērtējuši arī Kanādas kareivji.”

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
“Mēs ar viņas tēvu esam šokā!” Zelenska sieva pastāsta, ko “sastrādājusi” viņu pieaugusī meita
Poļiem tas nepatiks…Izskatās, ka ukraiņi atraduši asprātīgu risinājumu kravas auto krīzei uz robežas
VIDEO. FOTO. Pirmie pieejamie kadri – caurules un jaudīgi sūkņi. Izraēla gatavojas appludināt “Hamās” tuneļus ar jūras ūdeni
“Vakar vakarā bija pirmā reize, kad Rūdiņš neatnāca vakariņās” – skumjš stāsts par kāda ielas kaķēna dzīvi
TV24
“Pat kaķim jāsmejas!” Piemaksa pie pensijas par nostrādātu gadu līdz 1996. gadam ir mazāka par diviem eiro
Lasīt citas ziņas
“Nevajadzētu baidīties, jo tas dotu to, ko viņš grib.” Putina draudi Latvijai varētu kļūt biežāki
TV24
Kariņa lidojumi ar privātajām lidmašīnām. Vai šobrīd viņš būtu rīkojies citādāk?
Palaikam snigs un kļūs siltāks. Laika prognoze nākamajai nedēļai
“Mēs ar viņas tēvu esam šokā!” Zelenska sieva pastāsta, ko “sastrādājusi” viņu pieaugusī meita
Ostins esot nikns par palīdzības atteikumu Ukrainai – sola kongresmeņu tuviniekus sūtīt karā pret Krieviju
10:06
Dievs, sargi Ameriku! ASV apdraud neievainojamu, inteliģentu Kanādas supercūku iebrukums
09:39
“Nevajadzētu baidīties, jo tas dotu to, ko viņš grib.” Putina draudi Latvijai varētu kļūt biežāki
09:11
Dievs, sargi Ameriku! ASV apdraud neievainojamu, inteliģentu Kanādas supercūku iebrukums
Nepareizi novietotu auto dēļ, kas traucēja tramvaju kustību, līdz pavasarim aizliedz apstāties Miera ielā
Tas bija pēdējais, ko viņi savā mūžā ēda… “Divas jaukas meitenes” okupantus pacienā ar saindētiem gardumiem
Krievijā atrodas liels un spēcīgs anticiklons, tas ietekmē laikapstākļus Latvijā. Laika prognoze piektdienai
VIDEO. FOTO. Pirmie pieejamie kadri – caurules un jaudīgi sūkņi. Izraēla gatavojas appludināt “Hamās” tuneļus ar jūras ūdeni
TV24
“Pat kaķim jāsmejas!” Piemaksa pie pensijas par nostrādātu gadu līdz 1996. gadam ir mazāka par diviem eiro
Baidena dēls atkal iekūlies nepatikšanās – viņam izvirzītas apsūdzības nodokļu nemaksāšanā
Dārzs
Desmit telpaugi ideālam mikroklimatam mājās. Kuri augi uzsūc mitrumu, kuri mitrina gaisu?
Krievu okupanti naktī veikuši raķešu triecienus Harkivai, trāpot dzīvojamiem namiem un ievainojot cilvēkus
Ēdot, viņa sapratusi, ka košļā cilvēka pirkstu: kliente iesūdz tiesā restorānu ķēdi, atrodot salātos baisu sastāvdaļu
Receptes
Kartupeļu – biezpiena plācenīši ar zaļumiem
Ostins esot nikns par palīdzības atteikumu Ukrainai – sola kongresmeņu tuviniekus sūtīt karā pret Krieviju
Šorīt atkal lielā daļā Latvijas braukšanas apstākļi ir apgrūtināti
Darinām sveci ar Ziemassvētku smaržu. Soli pa solim
Poļiem tas nepatiks…Izskatās, ka ukraiņi atraduši asprātīgu risinājumu kravas auto krīzei uz robežas
Baltijas valstīm joprojām ir spēkā 1993. gadā noslēgts juridiskās palīdzības līgums ar Krieviju. Vai tiešām mēs Krievijai juridiski uzticamies?
Kokteilis
VIDEO. “Ļoti īpaša dzimšanas dienas dāvana!” Roberto Meloni jubilejā saņēmis aizkustinošu apsveikumu no pašmāju mūziķiem
Uz vienu gadu nosaka 12% PVN likmi svaigiem augļiem, ogām un dārzeņiem
Atsevišķās jomās būtiski palielinās dabas resursu nodokļa likmi. Par ko būs jāmaksā vairāk?
Igaunijā būtiski paaugstina minimālo algu. Cik liela tā būs?
TV24
Latvijas Nacionālajā teātrī būs skatāma visdārgākā izrāde tā vēsturē: “Skatītājs tiks pārsteigts”
Šoferis zaudē kontroli pār autobusu, un tas iekrīt 30 metru dziļā aizā
TV24
Reinis Pozņaks: “Tas ir baigais mīts, ka visi cilvēki ārkārtīgi grib kaut ko veidot, kļūt par uzņēmējiem, zinātniekiem”
Kokteilis
FOTO. UNESCO Pasaules mantojuma pērle Kuldīga pārvērtusies par mirdzošu un omulīgu ziemas brīnumzemi