Kultūra
Mūzika un deja

Latvijas Radio koris vērienīgi svinēs pastāvēšanas 80. gadu0

Publicitātes foto

Latvijas Radio koris (LRK) 2020. gada novembrī svinēs 80. gadu jubileju kopš kora dibināšanas leģendārā diriģenta Teodora Kalniņa vadībā.

Sākot jubilejas gadu, LRK ir virkne radošu plānu – koncerti Latvijā un pasaulē, skaņu ierakstu kartotēkas papildināšana un mūsdienu komponistu jaunrades veicināšana, kas vienmēr ir bijis viens no LRK darbības maģistrālajiem virzieniem.

LRK šogad būs sastopams koncertvietās Rīgā, Cēsīs, Liepājā, Rēzeknē, Viļņā, Bogotā, Barselonā, Hamburgā, Nirnbergā, Manheimā, Monpeljē, Parīzē, Erevānā, Varšavā, Amsterdamā un Antverpenē, piedāvājot klausītājiem daudzveidīgas koncertprogrammas.

Pirmo reizi pie Radiofona mikrofoniem LRK stājās 1940. gada 1. novembrī

ar programmu, kurā bija sakārtotas latviešu tautas dziesmu virknes. Godinot šo vēsturisko faktu, pirmā LRK jubilejai veidotā koncertprogramma “Diena aust” tiks veltīta latviešu kora mūzikas klasikai.

LRK mākslinieciskais vadītājs Sigvards Kļava vienmēr vēlējies mūzikas un dzejas valodā runāt par izcilām Latvijas personībām, tāpēc LRK dzimšanas dienas gadā tiks veidots viņa iecerētais koncertuzvedums “Latgolys Freska”, kas stāstīs par Latgales dzejnieci Annu Rancāni, bet novembrī ceļu pie klausītājiem sāks skatuves vēstījums “Purpura pārdevēja”, kas stāstīs par brīvības cīnītāju Lidiju Doroņinu-Lasmani.

Diriģenta Kaspara Putniņa rūpīgi koptais koncertcikls “Canti Sacri” arī būs viens no LRK jubilejas gada akcentiem.

“Šajos koncertos allaž dzirdami būtiskākie kormūzikas darbi, kas katrs savā laikā ienesuši jaunas kvalitātes mūzikas attīstībā. Radio kora koncertu sērija veltīta dažādu laikmetu un stilu sakrālajai kora mūzikai, sākot no renesanses polifonijas krāšņajiem opusiem un romantisma laika augstvērtīgākajiem sacerējumiem līdz labākajiem mūsdienu opusiem,” atzīmē K. Putniņš.

Par LRK 80. gadu jubilejas centrālo asi un kulmināciju kļūs “Jubilejas mesas” pasaules pirmatskaņojums 2020. gada 3. decembrī Rīgas Domā.

Sigvards Kļava: “Kora 80 gadu dzimšanas dienai paredzēts iestudēt mesu, kas komponēta un veidota pēc principa, kādu izmantoja 19. gadsimta nošu izdevējs Casa Ricordi. Pēc Dž. Verdi ierosinājuma Tito Rikordi pasūtināja 19. gadsimta beigu vadošajiem komponistiem pa vienai rekviēma daļai par godu Dž. Rosīni nāves pirmajai gadadienai. Slavenākais komponists šajā sarakstā protams, bija Verdi, kas rakstīja pēdējo daļu Libera Me – vēlāk tā pārauga ģeniālajā Rekviemā.

Otrreiz šādu principu izmantojis leģendārais vācu diriģents Helmuts Rillings 1998.gadā, pasūtinot 20. gadsimta beigu izcilākajiem komponistiem no visas pasaules komponēt “Pasija 2000” (Passion-2000) Eiropas Mūzikas Festivālam Štutgartē.

Tā tapa “Deus Passus” (Volfgangs Rihms), “Svētā Jāņa pasija” (Sofija Gubaidulina), “La Pasiónsegún San Marcos” (Osvaldo Golijovs) un “Ūdens kaislība” (Tan Dun) pirmizrādes.

Latvijas Radio korim ir iecere radīt ko pretēju, bet pēc līdzīga principa – respektīvi Jubilejas mesu, kurā tiktu iekļauti šībrīža redzamāko latviešu komponistu jau radītie skaņdarbi vai pasūtināti jaundarbi, kas kļūs par daļu šim lielformāta darbam.

Saistītie raksti

Jau esošajiem Pētera Vaska un Artura Maskata opusiem Mesas daļas komponēt piekrituši Juris Karlsons, Andris Dzenītis un Ēriks Ešenvalds. Skaņdarbs iecerēts korim, stīgu orķestrim un perkusijām, bet uz skatuves to inscenēs režisors Roberts Rubīns.”

Savas astoņdesmitās jubilejas gadā LRK sniegs vairāk nekā 40 dažādas koncertprogrammas Latvijā un dažādās pasaules valstīs.

LA.lv
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
AK
Aija Kaukule
Kultūra
“Kāpēc bērnu mūzikas skolās jāliek sliktas atzīmes un jābiedē ar solfedžo? ” Saruna ar komponistu Platonu Buravicki
1 diena
LK
Linda Kusiņa-Šulce
Kultūra
No Vīgriezes līdz Cūkasdziesmai: izpētīti uzvārdi Kurzemē, Zemgalē un Sēlijā 2
2 dienas
LA
LA.LV
Kultūra
Noskaidroti 800 eiro lielās VKKF jaunrades stipendijas saņēmēji
2 dienas

Lasītākie raksti

Par svarīgo

LE
LETA
Latvijā
Dānija vēlreiz izskatīs patvēruma lūgumu: jaunākais Kristīnes Misānes lietā
20 minūtes
LE
LETA/LA.LV
Sports
Popovičs un sporta pasaule sēro: Nav vārdu, kas raksturotu to, kā mēs jūtamies
22 minūtes
LA
LA.LV
Latvijā
VARAM pārbauda lēmumus par Jelgavas tirgu un informē policiju
1 stunda
LA
LA.LV
Latvijā
Tiesās patēvu par seksuālu vardarbību pret garīgi slimu meitu
1 stunda
LA
LA.LV
Laukos
VIDEO. “Kaut kas prātam neaptverams!” Dzērveņu laukos Vidrižos janvārī aizvien vāc ražu
1 stunda