Arta Kehra (no kreisās) un Jāņa Berdigana izveidotās interneta platformas “Printify” apgrozījums šogad varētu būt 30 miljoni eiro. Vēl pēc gada tiek prognozēti 100.
Arta Kehra (no kreisās) un Jāņa Berdigana izveidotās interneta platformas “Printify” apgrozījums šogad varētu būt 30 miljoni eiro. Vēl pēc gada tiek prognozēti 100.
Foto: Karīna Miezāja

No bedres virsotnē – Latvijas vārdu pasaulē nes inovatīvi e-komercijas uzņēmumi 1

Latvija jau ir labi pazīstama kā veiksmīgu finanšu tehnoloģiju uzņēmumu zeme, tostarp arī zinātņietilpīgo jeb “deep tech” uzņēmumu kalve.

LE
LETA
Ziņas
Sieviete un bērniņš mira pēc dzemdībām. Viena no “skaļākajām” lietām Latvijā: tiesa atsāk skatīt lietu par Pirmās evaņģēliskās Jēzus draudzes darbības izbeigšanu 39
14 stundas
AK
Atis Klimovičs
Ziņas
FOTO. Brutāli sadragāti galvaskausi un ribas dziļi ietriektas pie mugurkaula…Šaušalīgs, bet Latvijas vēsturei nozīmīgs atradums Tilžā 111
1 diena
LE
LETA
Ziņas
Latvijai atkal tuvojas tveice. Cik ļoti uzkarsīs gaiss? 7
16 stundas
Lasīt citas ziņas

Taču Latvijas vārdu pasaulē nes arī inovatīvi e-komercijas uzņēmumi, kuriem ir potenciāls kļūt par vērtīgākajiem Latvijas uzņēmumiem vēsturē.

Viens no tādiem ir “Printify” – interneta platforma kas saved kopā drukātavas ar e-komercijas vietnēm.
CITI ŠOBRĪD LASA

Tās būtība – šeit ienākot, abām pusēm nav jākomunicē savā starpā, jo “Printify” uzņemas gan norēķinu noformēšanu, ražošanas pieprasījumu apstrādi un pasūtījumu piegādes nodrošināšanu.

Tādā veidā “Printify” drukātavām tiešā veidā nodrošina klientus un to apkalpošanu. Savukārt e-komercijas veikaliem “Printify” nodrošina pasūtījumu veiksmīgu izpildi visā pasaulē.

Ienākot “Printify” birojā, uzreiz sajūtama tā mūsdienīgā tehnoloģiju biroja aura – gaišs un krāsains birojs, atvērti cilvēki atvērtās telpās. Šis salikums ir raksturīgs lielākajai daļai mūsdienīgo uzņēmumu.

Ne vairs nauda un algas lielums ir noteicošais jauno speciālistu dzīvē, ļoti lielu lomu spēlē arī uzņēmuma vide.

Darbinieki grib justies brīvi, grib strādāt veselīgā darbavietā.

Pie griestiem redzama karogu rinda – no Latvijas līdz Puertoriko un citām kolorītām zemēm. Karogi simbolizē “Printify” kultūru daudzveidību un atvērtību.

Atvērtību parāda arī paši uzņēmuma vadītāji, kuri atrodas plecu pie pleca ar darbiniekiem. Nekādu izolētu augstmaņu biroju un nesasniedzamu vadītāju, kā pierasts vecākās kompānijās.

“Tā ir “Printify” kultūra. Mūsu bizness lielākoties atrodas ASV, un šīs valsts kultūru vēlamies ieviest arī Latvijā. Jo tās ir divas dažādas mentalitātes. Viena ir vairāk sevī noslēgta, otra ir atvērtāka – ar smaidiem, pozitīvismu, palīdzību, konstruktīvu kritiku, strauju izaugsmi,” stāsta viens no uzņēmuma līdzdibinātājiem un izpilddirektors Artis Kehris.

Darbinieki ir uzņēmuma dārgākais aktīvs.

“Mēs ticam, ka laimīgi darbinieki ir efektīvi darbinieki un ka uz viņiem var paļauties. Mēs neskatāmies, no kurienes tu esi, kā ģērbies, cik tetovēts esi, kāda ir tava rase, dzimums, seksualitāte. Galvenais, lai jūties labi un spēj dot rezultātu. Ir uzņēmumi, kas vērtē darbinieka atbilstību uzņēmuma kultūrai. Mēs vairāk skatāmies uz to, ko šis darbinieks var dot mums. Dažādas pieredzes un redzējumi ļoti palīdz uzņēmuma būvēšanā.”

Otrs uzņēmuma līdzīpašnieks un valdes priekšsēdētājs Jānis Berdigans piebilst, ka “Printify” ir kā profesionāla sporta komanda, kura ir nokomplektēta, lai uzvarētu starptautiskās spēlēs.

“Tāpēc mums jārūpējas par to, lai visiem būtu labi un darbinieki augtu līdz ar kompāniju. Pretinieki jāapspēlē kā komandai, nevis jāmēģina to darīt individuāli.”

 

Akcijas piedāvā visiem darbiniekiem

Artis sarunā norāda, ka Latvijā daudzi darba devēji pienācīgi nenovērtē Latvijā esošos ārvalstu cilvēkus, bieži – studentus.

“Nesen pieņēmām darbā cilvēku ar diviem maģistra grādiem datorzinātnēs, viņš Ventspilī bija vienīgais ārzemju students, kurš mācījās latviski. Strādāja autoservisā… Vājprāts! Parunā ar viņu un saproti, ka viņš ir superīgs džeks. Bet Latvijā sevi ir grūti pierādīt, ja esi no Nigērijas, Uzbekistānas vai citām tālām zemēm. Tāpat pie mums atgriežas reemigranti, jo viņi dzīvojuši ārzemēs un zina, kādu uzņēmuma vidi grib sagaidīt. Mēs to piedāvājam. Tāpat kā uzņēmuma akcijas.”

Tā ir viena no “Printify” vizītkartēm – uzņēmumam ir akciju opciju fonds, no kura akcijas tiek piešķirtas visiem uzņēmuma darbiniekiem.

Ja nostrādā uzņēmumā ilgāk par trim gadiem, akcijas nonāk tavā īpašumā, tām kļūstot par papildu atalgojumu. Piemēram, tiek izmaksātas dividendes vai, ja uzņēmums kotējas biržā, akcijas var pārdot.

Izrādās, akciju piedāvāšanas process darbiniekiem nav nemaz tik vienkāršs.

“Latvijā tā ir diezgan jauna lieta. Neviens nebija lietas kursā, kāds ir šis process, bija interesanta pieredze. Bija jāatrod, kā ASV likumdošanu salāgot ar Latvijas likumiem. Tas bija papildu sarežģījums un paņēma daudz laika,” teic Jānis.

Nesen Jānis un Artis kopā ar citiem Latvijas uzņēmējiem viesojušies arī fondu biržā “Nasdaq Riga”.

“Viens uzņēmums akcijas nesen iedevis valdei. Kas ir valde? Trīs četri uzņēmuma vadītāji. Bet ir taču vēl 80 cilvēki. Viena uzņēmēja prasīja, kāpēc viņai jādod akcijas pārdevējai. Bet tieši viņai ir jādod, jo pārdevēja atrodas pirmajās līnijās, ar viņu notiek pirmais kontakts, kas parāda uzņēmuma seju. Ja viņa ir dusmīga, neapmierināta, nekas labs tur nesanāks. Savukārt, ja viņa jūt, ka ar viņu rēķinās un viņu attīsta, tad ir liela motivācija strādāt,” norāda Artis.

 

Divi zaķi ar vienu šāvienu

Pēdējais skaļais notikums “Printify” dzīvē saistīts ar triju miljonu dolāru investīciju piesaisti no 25 Silīcija ielejā mājojošiem investoriem, piemēram, “Google”, “Facebook”, “YouTube” investora Bendžamina Linga, “YouTube” līdzdibinātāja Stīva Čena un daudziem citiem.

Ar šo investīciju piesaisti nošauti uzreiz divi zaķi ar vienu šāvienu.

“Latvijā ir ļoti grūti iegūt lielo kompāniju kontaktus, līdz ar to ar investīcijām ieguvām gan kapitālu, gan investoru pieredzi. Ļoti bieži nevar problēmai rast risinājumu. Tad vērsies pie šāda mentora ar pieredzi multimiljonu dolāru uzņēmumu radīšanā un viņš palīdz to atrast,” stāsta Jānis.

“Printify” jau no paša sākuma mērķtiecīgi darbojas plašajā ASV tirgū. Tas bija viens no apstākļiem, kas palīdzējis piesaistīt investorus.

“ASV tirgus mums bija skaidrāks. Ielām nosaukumi visur vienādi, visur ir normāli cipari, pazīstami pasta servisi utt. Eiropā ir dažādas valodas, dažādi PVN utt. Kļuva skaidrs – ja varam iekarot ASV, tad ar pārējo pasauli nebūs problēmu, un redzam, ka šī stratēģija bijusi veiksmīga,” situāciju iezīmē Artis.

Abi uzņēmēji ir vienisprātis, ka ASV ir daudz vienkāršāks birokrātiskais aparāts.

“Kamēr esi maziņš, un ASV mērogā tie ir vairāki desmiti miljoni, par tevi neviens neinteresējas, nav pat auditi jātaisa. Latvijā pārāk lielu uzmanību pievērš sīkumiem – atskaitēm, dažādām lapiņām, kontrolei. ASV pieeja ļauj uzņēmumiem augt un elpot. Tas patiešām veicina augšupeju. Kad esi izaudzis, tad vari sākt maksāt nodokļus. Kontroles vietā labāk vajadzētu investēt uzņēmumu atbalstīšanā, lai palielinātu starptautisko konkurētspēju,” stāsta Jānis.

 

No bedres virsotnē

Gan Jānis, gan Artis pirms “Printify” strādājuši tieši ASV, kas ļāvis iepazīt turienes kultūru. Jānis pirms tam centies pārdot “Apple” aksesuārus, bet bizness cietis neveiksmi.

“Bija rūgta pieredze – saražotās preces neviens nepirka. Tālāk gribēju nodarboties ar individuālu dizainu un produktu pārdošanu internetā. Cerēju atrast ražotāju, kas ražos preci pa vienai vienībai, kuru varētu sūtīt patērētājiem. Atradu, bet sapratu, ka vajag arī programmētāju, kas veiks integrāciju, jo bija nepieciešams automatizēt drukas failu apstrādi, apstrādāt pasūtījumu nonākšanu no internetveikala līdz ražotājam. Procesā bija vairāki manuālie soļi, kurus bija iespējams automatizēt, tādējādi ietaupot laiku. Sapratām, ka šī nav individuāla, bet gan globāla problēma. Sākām risinājumu pārdot arī citiem. No diezgan smagas iepriekšējās neveiksmes pārslēdzāmies uz mazāka riska biznesa modeli.”

Ja apdrukas biznesā iekļauj ne tikai tekstilu, bet arī papīra produktus, tad tas esot lielāks tirgus nekā autobūves nozare.

T-kreklu bizness vien globāli veido apmēram 180 miljardus dolāru.

“Mums ir platforma, kas atvieglo darbu gan drukātavām, gan interneta veikaliem. Apmēram sešu gadu laikā gribam, lai pārdevēji caur mūsu platformu nopelna miljardu dolāru gadā,” stāsta Jānis.

Izrādās, ka otrs Latvijas e-komercijas veiksmes stāsts “Printful” ir tiešais “Printify” konkurents, abām platformām atšķiroties ar to, ka “Printful” paši preces arī ražo, bet “Printify” strādā tikai ar tehnoloģisko pusi.

“Redzēsim, kuram veiksies labāk. Ja paskatās mūsdienu tendenci, tad visas lielākās kompānijas ir tehnoloģiju, nevis ražošanas kompānijas.”

 

“Printify” strādā darbinieki no 14 valstīm. Tiklīdz komandai pievienojas darbinieks no jaunas valsts, tā pie griestiem tiek pielikts jaunā darbinieka dzimtenes karogs.
Foto: Karīna Miezāja

Par uzņēmumu:

“Printify” dibināts 2015. gadā. Uzņēmuma līdzdibinātāji ir Jānis Berdigans un Artis Kehris.

Kopš dibināšanas uzņēmums piesaistījis apmēram četru miljonu eiro lielas investīcijas.

Pavisam nesen no 25 investoriem piesaistīti vēl trīs miljoni dolāru.

Pirmais Latvijas jaunuzņēmums, kas absolvējis slaveno “500 Startups” akseleratoru.

2018. gadā uzņēmuma apgrozījums bija apmēram 10,3 miljoni dolāru. 2019. gadā apgrozījumu plānots audzēt līdz 30 miljoniem eiro. Katru mēnesi uzņēmums aug par 10–30%.

“Printify” strādā 85 darbinieki no 14 valstīm, ik nedēļu pievienojas 2–3 jauni darbinieki;

Platformā reģistrējušies 304 tūkstoši tirgotāju.

“Printify” lielākais tirgus ir ASV, kas veido ap 85%, atlikušo tirgus daļu sadala Kanāda, Austrālija, vairākas Eiropas valstis u. c.

 

VĒRTĒJUMS: ar globālu vērienu

Egita Poļanska, Latvijas jaunuzņēmumu asociācijas “Startin.lv” valdes priekšsēdētāja: “Liels prieks redzēt uzņēmumu, kas darbojas ar globālu vērienu un vīziju, taču joprojām attīsta savu darbību no Latvijas.”

“”Printify” ir labs piemērs jaunajiem uzņēmējiem, kā sākt un veidot uzņēmumu Latvijā, taču pārdot savus produktus un pakalpojumus visā pasaulē. Lielisks piemērs ir arī uzņēmuma rūpīgi veidotā iekšējā kultūra, piemēram, apsveicamas ir nesenās ziņas par to, ka uzņēmums ir piešķīris uzņēmuma daļas saviem darbiniekiem.”

SAISTĪTIE RAKSTI

“Paredzu, ka uzņēmums turpinās strauji augt pēc investīciju piesaistes un iekaros plašāku pasaules tirgus daļu. Ceru, ka skatāmies uz topošo pirmo Latvijas “unicorn” jeb vienradzi.”

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
LE
LETA
Ziņas
Sieviete un bērniņš mira pēc dzemdībām. Viena no “skaļākajām” lietām Latvijā: tiesa atsāk skatīt lietu par Pirmās evaņģēliskās Jēzus draudzes darbības izbeigšanu 39
14 stundas
AK
Atis Klimovičs
Ziņas
FOTO. Brutāli sadragāti galvaskausi un ribas dziļi ietriektas pie mugurkaula…Šaušalīgs, bet Latvijas vēsturei nozīmīgs atradums Tilžā 111
1 diena
LE
LETA
Ziņas
Latvijai atkal tuvojas tveice. Cik ļoti uzkarsīs gaiss? 7
16 stundas
LA
LA.LV
Kokteilis
Ar varu mīļš nebūsi – šis tev šodien jāielāgo! Horoskopi 25.jūlijam 2
9 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
Ringolds Balodis par obligāto vakcināciju pedagogiem: “Baidos, ka nebūs labi!!!” 180
14 stundas
Lasīt citas ziņas
LE
LETA
Ziņas
Valsts prezidents Egils Levits: “Racionāli domājoši un saprātīgi cilvēki vakcinējas!” 159
10 stundas
LE
LETA
Ziņas
Sieviete un bērniņš mira pēc dzemdībām. Viena no “skaļākajām” lietām Latvijā: tiesa atsāk skatīt lietu par Pirmās evaņģēliskās Jēzus draudzes darbības izbeigšanu 39
14 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
Ringolds Balodis par obligāto vakcināciju pedagogiem: “Baidos, ka nebūs labi!!!” 180
14 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
VIDEO. Bokseris Kristaps Zutis uz ielas skarbi “pārmāca” tiktokeri un video ievieto soctīklos 71
20 stundas
LA
LA.LV
Kokteilis
Ar varu mīļš nebūsi – šis tev šodien jāielāgo! Horoskopi 25.jūlijam 2
21:57
LE
LETA
Ziņas
Valsts prezidents Egils Levits: “Racionāli domājoši un saprātīgi cilvēki vakcinējas!” 159
21:38
LE
LETA
Ziņas
Krievijā ar Covid-19 saistīto nāves gadījumu skaits otro reiz sasniedz rekordaugstus rādītājus 14
21:33
LA
LA.LV
Ziņas
VIDEO. Viktors Ščerbatihs: “Es aizliedzu pirms olimpiādes vakcinēties!” 94
18 stundas
LE
LETA
Ziņas
Latvijai atkal tuvojas tveice. Cik ļoti uzkarsīs gaiss? 7
16 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
Mārtiņš Trons: “Principā mēs esam viena no tām retajām Eiropas valstīm, kurā ir tik liels PVN pārtikas produktiem…” 60
21 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
VIDEO. Olga Kambala: “Divu mēnešu laikā es pārvērtos par ļoti skaistu, “sakačātu” sievieti!” 22
20 stundas
AJ
Anita Jaunbelzere
Laukos
“Varam teikt, ka esam pasaules līmenī” Latvijā ražotie disku arkli pieprasīti Kanādā un pat Islandē
16 stundas
LA
Latvijas Avīze
Ziņas
“Mūs cenšas sanaidot! Saeimas deputāti augstprātīgi dzen cauri likumus, izplatot maldus un naidu!” Varakļānu novada iedzīvotāju atklāta vēstule latgaliešiem 67
23 stundas
KL
Kristīne Liepiņa
Ziņas
Latvijā precējies šobrīd katrs otrais vīrietis. Vai pandēmija mudināja mīt gredzenus? 37
23 stundas
Inita Šteinberga
Praktiski
Vietās, kur lijis mazāk, koki dārzā un mežā jau cīnās par izdzīvošanu! Kā palīdzēt lielajiem kokiem? 1
19 stundas
Tokijas olimpiskās spēles
LE
LETA
Ziņas
Latvijas 3×3 basketbolisti Tokijā olimpiskā turnīra otrajā mačā piekāpjas Beļģijai 2
17 stundas
LE
LETA
Uncategorized
Latvijas riteņbraucējiem Tokijas olimpiskajās spēlēs 22. un 33.vieta grupas braucienā, zelts – ekvadorietim Karapasam 2
19 stundas
LE
LETA
Ziņas
Latvijas džudo cīkstonis Jevgeņijs Borodavko Covid-19 dēļ nevarēs startēt Tokijas olimpiskajās spēlēs 19
21 stundas
LE
LETA
Ziņas
Latvijas džudo cīkstonis Jevgeņijs Borodavko Covid-19 dēļ nevarēs startēt Tokijas olimpiskajās spēlēs 19
21 stundas
IS
Ilmārs Stūriška
Ziņas
“Jāķer prieks, un viss būs kārtībā!” Māris Štrombergs novēl olimpiešiem un stāsta, kā Latvijā bauda harmonisku ģimenes dzīvi 8
1 diena
LE
LETA
Ziņas
Kaimiņvalstīs Igaunijā un Lietuvā degvielas cenas samazinās, Latvijā – pieaug 12
21 stundas
AK
Atis Klimovičs
Ziņas
FOTO. Brutāli sadragāti galvaskausi un ribas dziļi ietriektas pie mugurkaula…Šaušalīgs, bet Latvijas vēsturei nozīmīgs atradums Tilžā 111
1 diena
GN
Gints Narogs
Ziņas
“Noskaņojums mums ir ļoti profesionāls!” Volejbolistes Graudiņa un Kravčenoka par savām pirmajām olimpiskajām spēlēm 5
1 diena
LE
LETA
Ziņas
FOTO. “Kā uzkāpšana uz septītā mākoņa!” Ostapenko un Čavars dalās emocijās 13
1 diena
LA
LA.LV
Ziņas
Titavs: “Nav cerību, ka tiksim pie vēl vienas Vairas Vīķes-Freibergas!” 100
2 dienas
LA
LA.LV
Ziņas
VIDEO. “Ārsti – slepkavas!” Alūksnē pret vakcināciju izplata dezinformācijas skrejlapas; policija ierosina lietu 168
2 dienas
LA
LA.LV
Ziņas
“Jāsaprot, ka būt neatkarīgai valstij nav bezmaksas pasākums!” Kariņš par to, vai valsts sektorā tiks celtas algas 229
2 dienas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Kā vārds ietekmē tavu dzīvi: šīs dienas gaviļnieki – Kristīne, Kristīna, Krista, Kristiāna un Kristiāns 1
20 stundas
JL
Juris Lorencs
Ziņas
Ceturto atmodu gaidot: par kolektīvo intelektuālo degradāciju un jaunu vēlēšanu sistēmu, kas varētu mūs izglābt 90
2 dienas
LA
LA.LV
Ziņas
Petraviča: Pilnībā saprotu tos cilvēkus, kas izvēlas nevakcinēties 304
2 dienas
LA
LA.LV
Ziņas
FOTO: “Tie var būt bīstami jūrā esošajiem!” Baltijas jūrā pamanīti vairāk nekā 20 ūdensstabi 9
2 dienas
IT
Iveta Tomsone
Laukos
“Kur mūsu nauda?” Gaļas liellopu audzētāji ziņo par iespējamu krāpšanu organizētā grupā 48
2 dienas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Karaliene varētu atcelt Harija un Meganas ielūgumus uz platīna jubilejas svinībām. Kas šoreiz sadusmojis Bekingemas pili? 29
2 dienas
LK
Linda Krāģe
Kokteilis
Būsi gatavs aizstāvēt savu taisnību, iespējami konflikti ar autoritātēm! Horoskopi no 26. jūlija līdz 1. augustam 3
21 stundas