Plaukstveida kirengešoma.
Plaukstveida kirengešoma.
Foto: Viktors Goba

5 vēlīnās ziemcietes. Iesaka reto augu kolekcionārs 0

Ir ziemcietes, kas sāk ziedēt tikai rudenī un savu krāšņumu saglabā līdz pat pirmajiem sniegiem. Ar dažām no tām iepazīstina reto augu kolekcionārs Viktors Goba.

Reklāma
Reklāma

Kirengešomas

Kokteilis
7 datumi, kuros dzimuši izredzētie: visticamāk, viņi nenojauš par kādu apslēptu talantu
Veselam
11 drošas pazīmes, ka ar jūsu veselību viss ir kārtībā
VIDEO. “Kaut ko tādu dzīvē nebiju redzējusi!” Kristīne netālu no Valmieras vakarā sastapusies ar veselu “zoodārzu” 8
Lasīt citas ziņas

Tās pieder hortenziju dzimtai, kaut gan hortenzijām nemaz nav līdzīgas. Plaukstveida kirengešoma (Kirengeshoma palmata) sāk ziedēt septembra sākumā, ziedi ir īpatnējas formas – kā ūdens piles.

Korejas kirengešoma (Kirengeshoma koreana) sāk ziedēt augusta sākumā, ziedi ir plašāk atvērti zvaniņi, ar ļoti biezām (2 mm) ziedlapām, izskatās kā veidoti no porcelāna.

CITI ŠOBRĪD LASA
Korejas kirengešoma.
Foto: Viktors Goba

Abas ir lēnaudzīgas cerveida ziemcietes, kas vienuviet var augt vairākus gadu desmitus, 20 gadu vecumā ap 1 m augstais cers pie pamata izaug 60 cm diametrā. Salnās (-2 °C) ziedi apsalst.

Augi labi pārziemo zem sniega segas. Kailsalā (-15…-20 °C) ieteicams piesegt ar koku lapām. Audzē vāji skābā, vienmērīgi mitrā augsnē (augi necieš iekaltēšanu), pusēnā vai ēnā. Pavairo ar sēklām un ceru dalīšanu.

Kirengešomām piemīt tikai viens trūkums – var ciest pavasara vēlajās salnās, tāpēc maijā, jūnijā tās jāpiesedz. Labākie kompanjonaugi ir eritronijas, mežlilijas, hloranti, mežvīteņu aristolohija, deinantes, atraktilodes, sudrabsveces.

Zvaigžņu boltonija (Boltonia asteroides)

Zvaigžņu boltonija.
Foto: Viktors Goba


Ziemasterēm līdzīgs prēriju augs. Pieder kurvjziežu dzimtai, sasniedz 1,2 m augstumu, stublāji stāvi. Sāk ziedēt septembra beigās, -4 °C salā baltie ziedi apsalst. Augam patīk saulaina vieta un pusēna. Mazprasīgs un viegli audzējams augs.

Šmita vērmele (Artemisia schmidtiana)

Foto: Viktors Goba


Kurvjziežu dzimtas lakstaugs. Veido ap 20 cm augstu, ieapaļu ceru. Dekoratīvs jau no pavasara ar savām sudrabaini pelēkajām, samtainajām lapām.

Sāk ziedēt tikai septembra beigās, ziediņi necili, grūti pamanāmi, bāli dzelteni. Audzē saulainā vietā, sausā, smilšainā augsnē.

Krāsu zeltlapes pasuga (Serratula tinctoria subsp. seoanei)

Krāsu zeltlapes.
Foto: Viktors Goba


Kurvjziežu dzimtas lakstaugs. Augstums līdz 15 cm, stublāji stāvi. Ziedi kā mazi violeti dadzīši, sāk ziedēt no septembra vidus un turpina līdz salam. Augs der dzijas, Lieldienu olu krāsošanai. Audzē saulē vai pusēnā, mazprasīgs.

Apaļlapu atraktilode (Atractylodes ovata)
Foto: Viktors Goba

Ziemcietīgs kurvjziežu dzimtas augs. Augstums 60 cm, ziedi līdzīgi izstieptām usnes galviņām, sāk ziedēt septembrī. Audzē pusēnā vai ēnā, vienmērīgi mitrā, vāji skābā augsnē.

Var izmantot kā krāšņumaugu un ārstniecības augu, tā sakneņus plaši izmanto tradicionālajā ķīniešu medicīnā (to vērtē kā jaunības un ilgdzīvošanas eliksīru).

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.