Laukos
Mežsaimniecība

Lietuvā īstenots visu laiku vērienīgākais projekts kokapstrādes nozarē5


Jaunā rūpnīca ir pagaidām vērienīgākā tāda veida būve Eiropas Savienībā.
Jaunā rūpnīca ir pagaidām vērienīgākā tāda veida būve Eiropas Savienībā.
Foto: Andrius Repšys

Ingrīda Mičāne, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”

Lietuvas kokapstrādes koncerns “Vakarų medienos grupė” (“VMG”) īstenojis jaunāko projektu, divu gadu laikā uzbūvējot vienu no modernākajām skaidu plātņu ražotnēm Eiropā.

Projekts jau iegājis Lietuvas vēsturē kā visu laiku vērienīgākais, par ko liecina rūpnīcā investētie 146 miljoni eiro. No tiem 86 miljoni ir bankas “Citadele”, “Swedbank Lietuva” un Eiropas Rekonstrukcijas un attīstības bankas aizņēmums, pārējais – pašu finansējums.

Projekta īstenošanas gaitā tika izveidota arī infrastruktūra un savienojumi ar valsts galvenajām satiksmes artērijām. Akmenes brīvās ekonomiskās zonas teritorijā tika uzbūvēts dzelzceļa atzars, attīstīts ceļu tīkls reģionā.

Rūpnīca ražos īpaši plānas skaidu plāksnes, kas ir tikai trīs milimetrus biezas. Tehnoloģijas šim projektam izstrādājusi un uzstādījusi Vācijas inovāciju kompānija “Siempelkamp”.

Tiek plānots saražot apmēram 600 000 kubikmetru produkcijas gadā, bet nākotnē apjomi plānoti vēl lielāki. Jautāts, vai plāksnes ražos no vietējā izejmateriāla, “VMG” grupas galvenais akcionārs Sigits Paulausks teica, ka tiks izmantota inženierijas koksne, kas pats par sevi nav vesels koks, bet gan koksnes atliekas. Nepieciešamās izejvielas tiks importētas.

S. Paulausks arī pro­gnozēja, ka jaunās rūpnīcas produkcija pilnībā apmierinās Lietuvas kokapstrādes un mēbeļu ražošanas nozares vajadzības, kā arī pavērs jaunas iespējas būvniecības, apdares, infrastruktūras, koka būvmateriālu un citiem biznesa sektoriem.

Tā kā Akmene atrodas vien pārdesmit kilometru attālumā no Latvijas robežas, jautājām rūpnīcas īpašniekam, vai darbs tajā atradīsies arī latviešiem. Atbilde bija noraidoša.

“Viens no galvenajiem iemesliem, kāpēc “VMG” grupa veica investīcijas tieši Akmenes reģionā, ir šī projekta radītā vērtība gan Lietuvas reģiona attīstīšanā, gan valsts ekonomikas kopumā sekmēšanā. Rūpnīcā strādā 140 darbinieku no Akmenes reģiona,” tā S. Paulausks.

Tāpat jautājām, vai jaunā rūpnīca koncentrēsies uz IKEA pasūtījumiem, ņemot vērā, ka saskaņā ar “VMG” mājaslapā minēto viens no lielākajiem eksporta partneriem ir tieši zviedru koncerns. Šajā gadījumā atbilde bija izvairīga.

“Lielāko daļu saražotā “VMG” grupa izmantos savu vietējo un starptautisko grupas uzņēmumu nodrošināšanā ar produkciju, bet pārējā produkcija tiks piedāvāta tirgum. Pieprasījums pēc inovatīviem un ekoloģiski ilgtspējīgiem risinājumiem stimulēs citas nozares izmantot mūsu produkciju, piemēram, būvniecībā, apdares veikšanā un citur.”

Saistītie raksti

“VMG” ir viena no lielākajām kokapstrādes un mēbeļu ražošanas grupām Baltijas valstīs, kas apvieno 16 Lietuvas un ārzemju kompānijas ar vairāk nekā 4000 darbinieku.

Vairāk nekā 90% grupas ražojumu tiek eksportēti uz ārzemēm – Eiropas Savienību, ASV, Tuvajiem Austrumiem, Indiju un Ķīnu. Pērn grupas nekonsolidētais pārdošanas apjoms sasniedza 394 miljonus eiro.

Publikācija tapusi sadarbībā ar Meža attīstības fondu.

LA.lv
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.