Foto – Shutterstock

Logi un durvis – saimnieka vizītkarte. Kā izvēlēties labāko ražotāju? 1

Logus un durvis par mēbelēm nemēdz uzskatīt. Tie ir tikai būvgaldniecības izstrādājumi – vienkāršāki un sarežģītāki, atbilstīgi nostrādāti, kam svarīga vien  praktiskā funkcija. Par laimi, laiki mainās, tiem līdzi – arī amatnieku varēšana un mūsu priekšstati. Kā izvēlēties ražotāju, kurš spēj pakalpot vislabāk?

KO
kokteilis.lv
Kokteilis
FOTO. Kas noticis ar hercogieni Keitu Midltoni? Cilvēki satraukti visā pasaulē 47
1 diena
LA
LA.LV
Ziņas
“Visas pandēmijas, epidēmijas un citas zarazas nāk un iet.” Veidemane par to, ka notikumus, ka ir svarīgi tautai, nevar aizmirst 30
10 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
“Esmu brīvprātīgi izvēlējies nevakcinēties!”: pianists Vestards Šimkus paziņo, ka pārtrauc savu profesionālu darbību 255
9 stundas
Lasīt citas ziņas

Lai veiksme stāv blakus cilvēkam, kurš pēc pirmā acu uzmetiena nopērk vai pasūta jaunus logus, iekšējās un, iespējams, arī ārējās durvis! Deviņdesmitajos gados viss bija skaidrs – ja logi, tad tikai modernie plastmasas, bet ārdurvis – smagās metāla, ar zirnekli, lai ļaundari, stikla pakešu uzvedināti, netiek iekšā turību pārbaudīt. Šī mode laikam ir pārdzīvota tāpat kā, piemēram, kādreizējā tieksme pēc krāsainajiem burbuļūdeņiem PET pudelēs. Ir nākusi sāpīga pieredze, jo daudzi logi, izgatavoti arī garāžās vai šķūnīšos un tikpat pavirši ielikti, gadu gaitā sākuši sirsnīgi asarot un maitāties, bet to uzstādītāji saprotamu iemeslu dēļ jau sen ir citā biznesā. Šķiet, pat metālistiem darba kļuvis mazāk, ja nu vienīgi remontos, mēģinot nomainīt nezināmas izcelsmes slēdzenes, kam resurss beidzies. Skola maksā naudu, tāpēc sākam aizvien nopietnāk domāt, ko iegādāties savam mājoklim. Cieņā atkal nāk īstas lietas, nevis lētie atdarinājumi, un nekas labāks par koku šiem nolūkiem nav izdomāts.

Pa cenu kāpnēm

Būvgaldniecības izstrādājumi jebkurā kvalitātes līmenī sen vairs nav deficīts. Konkurence nozarē acīmredzot ir nežēlīga, taču katram ražotājam tirgū ir sava niša, vairāk vai mazāk oriģināls piedāvājums un attiecīgi arī potenciālo klientu loks. Ja cilvēkam vajadzīgs priekšmets, kas ļauj korekti norobežot divas telpas, atliek ieiet tuvākajā būvmateriālu lielveikalā – tur stendā dažādas durvis gluži kā palagi uz veļas auklas izkārti. Ar 100 eiro pietiek un vēl pāri paliek, turklāt šeit var atrast pat gluži labus izstrādājumus, kam pildījumā nav tikai kartona bišu šūnas. Skatu piesaista kaut vai Baltkrievijā ražotās klasiskās durvis, kuru finierējumam tomēr izmantots īsts osis vai ozols, nevis ķīniešu mākslīgie analogi, kas šos rakstus atgādina vien iztālēm. Tiesa, gluži par velti tās vairs nedod…

CITI ŠOBRĪD LASA

Šī prece top lielās sērijas pārdesmit modeļos, ne tikai piepildot mūsu, bet arī papildinot citu valstu tirgus. Izvēlīgākam pircējam, kam nauda turas, tā parasti nav pa prātam, šai publikai jau gribas to, kas nav gluži katrā otrajā mājā. Ja vajadzība nav steidzama, sākas staigāšana pa izstādēm, katalogu kolekcionēšana, dažādu populāru salonu apmeklēšana, kur piedāvā cita līmeņa produkciju, tostarp atzītu arhitektu projektētas dizaina durvis, ko izgatavo nelielās sērijās. Ir tikai viena, toties būtiska nianse – esošajā interjerā tās lielākoties neder!

Izvēles ērkšķainais ceļš

Ja top jauna privātmāja vai notiek dzīvokļa kapitāla pārbūve, saimniekam aiz muguras ir vismaz arhitekts vai pat speciāli nolīgts dizainers, kurš vienmēr zina, ko un kā vajag un kur to visu pasūtīt. Pretējā gadījumā interesentam sākas morālo ciešanu laiks, jo parasti šajos estētikas smalkumos normāls cilvēks nespēj orientēties, ja vien speciāli nav mācījies. Ir desmitiem nopietnu firmu un simtiem mazu galdniecību, kas spēj izgatavot visu, ko sirds vēlas, tikai pasaki vai, vēl labāk, vismaz uzskicē, ko īsti gribi! Jā, bet ko varat piedāvāt? Atkal šķirsti bildītes, aplūkojot svešu interjeru priekšmetus, un tā arī atvadāties, solot padomāt.

Interneta laikmetā iespējamos sadarbības partnerus apzināt nav grūti, atliek vien apmeklēt nevis sludinājumu portālus, bet gan nozares mājaslapas un papētīt ne tikai produktus, bet arī uzņēmumu biogrāfijas, paveiktos darbus. Ja vēsture sākas pagājušajā gadsimtā, tas vien jau ir pozitīvs kritērijs!

Lielie uzņēmumi neklātienē var mulsināt, pirmajā mirklī šķiet, ka tur ar sīkumiem nemēdz krāmēties, beigās vēl noplēsīs deviņas ādas! Tie lielākoties ir maldi, jo ražotājiem tagad svarīgs katrs pasūtījums, tostarp kaut vai savas labās slavas dēļ. Drīzāk riskanti ir iesācēji mazajās darbnīcās, kas arī, protams, cenšas, bet kam vēl nav ne atbilstīga aprīkojuma, ne vērā ņemamas pieredzes.

Ja runa nav par pāris logiem vai vienām durvīm, ir vērts noskatīt vairākus pretendentus un sarīkot pat anonīmu cenu aptauju, stila un dizaina detaļās no sākuma īpaši neieslīgstot. Tikai informācijai un priekšstatam. Svarīgākā ir iepazīšanās vaigu vaigā – gluži kā pirmā tikšanās, kad iecerēto sāk aplidot un gaida dzirksteli izšķiļamies. Ja viens otram arī cilvēciski iepatiksieties, gandrīz ir garantija, ka pasākums izdosies. Iespējams, klientu menedžeris pat ciemos atbrauks, ieteiks savus risinājumus (viņam pieredze tomēr lielāka), un beigās pat dizaina problēma atrisināsies it kā pati no sevis. Lai nebiedē papildu piedāvājumi, piemēram, izgatavot logiem pieskaņotas griestu karnīzes vai durvju zīmējumu turpināt sienu apdares paneļos, vienotu ansambli veidojot. Kad viss ciparos uz papīra izlikts, kādu pozīciju allaž var izsvītrot un vienoties par abpusēji pieņemamu cenu. Tā nav tikai teorija, tā arī praksē mēdz notikt, vienīgi paturiet prātā, ka zaudētājos nākamais sadarbības partneris nepaliek.

Par kvalitāti vērts maksāt!

Ir gadījies būt samērā nelielā uzņēmumā, kur viss sākas no baļķa, kur ir sava zāģētava, kalte un kur par logiem un durvīm jau runā kā par mēbelēm to kvalitātes izpratnē. Tur jauns puisis, kokapstrādes inženieris, cehā sēž pie datora, kas izrīko automatizētu CNC darbgaldu, un dod tam zināt, kur un ko zāģēt un frēzēt. Priekšā rasējumi četrām durvīm kādai privātmājai britu salās – visas vienā stilā, taču atšķirīgas detaļās. Starp citu, nekā īpaša, ārējām vien pusapaļš lodziņš ar spraislīšiem augšpusē un jostavietas augstumā slīpa atvere, kur pastniekam korespondenci iemest.

Ir pilnīgi skaidrs, ko dod šāda tehnika un spēj uzņēmums, kura attīstībā pakāpeniski investēti simtiem tūkstošu eiro. Tur, iespējams, sasniegts pats augstākais līmenis, kad katrs pasūtījums var būt atšķirīgs, sākot no vienkāršām, taču īsta koka iekšdurvīm un beidzot ar lielām terašu vitrīnām, kam stikla pakešu toni iespējams digitāli mainīt atkarībā no saules intensitātes un saimnieka vēlmēm, bet vērtnes automātiski aizslēgt. Tādas lietas gan pieprasītas galvenokārt Krievijā, kur klienti nemēdz naudu skaitīt un saņem visu, par ko samaksājuši, turklāt uz impregnēta lietaskoka paletēm! Par kvalitatīvu preci ir vērts maksāt, it sevišķi, ja domā arī par nākamajām paaudzēm.

Vēl divi aspekti

Izvēloties potenciālo ražotāju, parasti aiz kadra paliek vēl divi būtiski aspekti. Pirmais – uzstādīšana.

Ielikt ailās durvis un arī logus nav liela māksla. Vai atceraties, cik žigli divi puikas ielika vecos plastmasniekus? Noķīlēja, nolīmeņoja, iepūta putas – un sveiki! Apdare cenā nav iekļauta, bet līmlentes, saimniek, jau pats vari noplēst…

Par laimi, tā ir vēsture. Tagad nopietni ražotāji gādā, lai amatieri objektā nesamaitātu viņu darbu, paši uzstāda savus logus un durvis vai vismaz nolīgst uzticamus apakšuzņēmējus, kuri zina arī drošākās, modernākās tehnoloģijas. Par montāžas vai elastīgajām lentēm, kuras, ailā iestrādātas, pašas izplešas, daudzi pašdarbnieki pat dzirdējuši nav. Par aukstuma tiltiem, kur aizplūst siltums un veidojas kondensāts, maitājot konstrukcijas un veicinot citas nelaimes, informācijas ir vairāk, tikai saimniekam pirmajā brīdī šķiet, ka tie logi laikam ir slikti uztaisīti.

Otrs aspekts vēl būtiskāks – apkope.

Lai cik kvalitatīva ir furnitūra (to mūsējie iepērk galvenokārt Vācijā), ar laiku eņģes sāk čīkstēt, blīvgumijas kļūst cietākas, vērtnes grasās iesprūst. Likumsakarīgi tas notiek pēc garantijas laika beigām. Kad silikons eļļošanai vairs nelīdz, ir tikai viens variants – jāmeklē meistars, kurš pazīst šīs konstrukcijas. Lūk, kāpēc vēlreiz attaisnojas uzticēšanās vecākam uzņēmumam, kas aizvien labā formā! Ja arī tam nav sava servisa dienesta, kas gatavs par nelielu atlīdzību vispirms identificēt vainas un pēcāk tās likvidēt par atsevišķu tāmi, vismaz var cerēt saņemt palīdzību kaut vai izņēmuma jeb gluži privātā kārtā. Daudziem tas ir arī reputācijas jautājums. Un tad pie reizes var nomainīt neglābjami sabojāto stikla paketi, kuru mājas mīlulis reiz centīgi skrāpējis. Cik tur tā darba, ja vien zina, kā to dara!

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
FOTO. Kas noticis ar hercogieni Keitu Midltoni? Cilvēki satraukti visā pasaulē 47
1 diena
LA
LA.LV
Ziņas
“Visas pandēmijas, epidēmijas un citas zarazas nāk un iet.” Veidemane par to, ka notikumus, ka ir svarīgi tautai, nevar aizmirst 30
10 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
“Esmu brīvprātīgi izvēlējies nevakcinēties!”: pianists Vestards Šimkus paziņo, ka pārtrauc savu profesionālu darbību 255
9 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
VIDEO. “Kāda ir viņa dienesta pakāpe? Starptautisks skandāls tomēr…” NATO ģenerālsekretāra ceļu Ādažos šķērso nepaklausīgs “kareivis” 104
1 diena
PA
Pēteris Apinis
Ziņas
Pēteris Apinis: Pavļuts un re:čekisti ceļā uz vakcināciju benzīntankā, sabiedriskajā tualetē un morgā 72
7 stundas
Lasīt citas ziņas
LE
LETA
Ziņas
Eiropas Zāļu aģentūras direktore atklāj, pēc cik nedēļām uzzināsim, vai vakcīnas pasargā no omikrona paveida 13
1 stunda
IK
Ilze Kuzmina
Ziņas
Skolēni kā nodzīti zirgi! Kur palika 700 000 eiro, kas bija paredzēti bērnu emocionālās veselības vērtēšanai? 45
6 stundas
LE
LETA
Ziņas
Pavļuts atklāj, cik miljonus “MikroTik” valdes priekšsēdētājs apņēmies ziedot BKUS 18
4 stundas
LE
LETA
Ziņas
Pie Lietuvas un Baltkrievijas robežas būtiski pieaugušas kravas automašīnu rindas 5
3 stundas
GN
Gints Narogs
Ziņas
Florbolā svētku laiks: norisinās pasaules čempionāts dāmām un planētas meistarsacīkstes vīriem
22:45
LE
LETA
Ziņas
Dumpis: Ceļotāju testēšana dos efektu tad, ja to darīs visas valstis vienlaicīgi 7
22:01
IS
Ilmārs Stūriška
Ziņas
“Jūtu, ka komandai varu palīdzēt!” Gabrāns 42 gadu vecumā atsāk basketbolista karjeru Norvēģijā 1
22:01
PA
Pēteris Apinis
Ziņas
Pēteris Apinis: Pavļuts un re:čekisti ceļā uz vakcināciju benzīntankā, sabiedriskajā tualetē un morgā 72
7 stundas
EL
Egils Līcītis
Ziņas
“Atspiedis galvu rokās, valsts pirmā persona zūdījās pils kancelejas šefam – ak tu, tētīt, Andri, šie Saeimas pļāputašas!” Egila Līcīša feļetons 12
2 stundas
VS
Viesturs Sprūde
Stāsti
“ASV tā ir verdzība, Austrālijā aborigēni un Latvijas gadījumā – holokausts!” Pētnieku komanda par vēsturi, kuru vietējie negrib tūristiem stāstīt 33
5 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Bijušais Latvijas prezidents Guntis Ulmanis iekļuvis smagā autoavārijā 97
13 stundas
LE
LETA
Ziņas
Vai Putins startēs 2024.gada vēlēšanās? 22
5 stundas
AK
Atis Klimovičs
Ziņas
Medijos parādoties ziņām par iespējamu Krievijas iebrukumu, Ukrainas armija nostiprinājusies 17
5 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Visas pandēmijas, epidēmijas un citas zarazas nāk un iet.” Veidemane par to, ka notikumus, ka ir svarīgi tautai, nevar aizmirst 30
10 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
“Esmu brīvprātīgi izvēlējies nevakcinēties!”: pianists Vestards Šimkus paziņo, ka pārtrauc savu profesionālu darbību 255
9 stundas
OZ
Olafs Zvejnieks
Ziņas
Mērķi – reāli un sasniedzami! Energoefektivitātes paaugstināšanā tos pat izdosies pārsniegt 1
4 stundas
LE
LETA
Ziņas
Saulīte lutinās. Cik silta būs decembra pirmā diena? 2
8 stundas
LE
LETA
Ziņas
Pēc ieceļošanas Latvijā būs nepieciešams negatīvs Covid-19 testa rezultāts 29
8 stundas
LL
Lilija Limane
Stāsti
pirms 100 gadiem apcietināja dzejnieka Raiņa personīgo sekretāri par naudas viltošanu 2
5 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Keitas Midltones mamma Kerola atklājusi, kādas Ziemassvētku dāvanas ļoti gaida viņas mazbērni – princese Šarlote, princis Džordžs un princis Luiss 6
11 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
Ministru prezidenta parlamentārā sekretāre par to, vai krieviski runājošie ir drauds Latvijai? 49
8 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
Vakcinācijas projekta nodaļas pārstāve par sertifikāta derīguma termiņu: izskatās, ka būs izmaiņas 40
10 stundas
ML
Māra Libeka
Ziņas
Cerot uz tiesu, pret obligāto vakcināciju vērsušies policisti, pedagogi, ugunsdzēsēji un ministriju ierēdņi 175
13 stundas
PR
Praktiski.lv
Praktiski
ļoti garšīgi pagatavot šampinjonus? 8
11 stundas
LE
LETA
Ziņas
EST: Rimšēvičam kriminālprocesā nav piemērojama imunitāte kā ECB padomes loceklim 12
11 stundas
LE
LETA
Ziņas
Pagājušajā nedēļā inficēšanās ar Covid-19 vakcinēto vidū izplatījusies straujāk nekā starp nevakcinētajiem 97
10 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Cienot mākslinieka pēdējo vēlēšanos, bēres nebūs publisks pasākums: paziņo, kad atvadīsies no Mārtiņa Brauna 7
12 stundas
PR
Praktiski.lv
Praktiski
Divu sastāvdaļu šķīdums, ko var pagatavot mājās: kā rūpēties par orhidejām?
10 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
VIDEO. “Kāda ir viņa dienesta pakāpe? Starptautisks skandāls tomēr…” NATO ģenerālsekretāra ceļu Ādažos šķērso nepaklausīgs “kareivis” 104
1 diena
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
FOTO. Kas noticis ar hercogieni Keitu Midltoni? Cilvēki satraukti visā pasaulē 47
1 diena
LE
LETA
Ziņas
“Moderna” vadītājs: Esošās Covid-19 vakcīnas varētu nebūt piemērotas omikrona paveidam 69
11 stundas