Lolita Cauka: “Pasauli vairs pārveidot negribu” 0

Latvijas Teātra darbinieku savienība kā katru gadu, atzīmējot Starptautisko teātra dienu, pasniegs balvas teātra māksliniekiem par izciliem sasniegumiem. Nākampirmdien Eduarda Smiļģa Teātra muzejā Lilitas Bērziņas balvu saņems Nacionālā teātra aktrise Lolita Cauka. 


LA
LA.LV
Veselam
“Tas ir īpatnējs stāvoklis!” Rācenis par asins recekļu simptomiem pēc vakcinācijas un to, cik šādi gadījumi varētu būt Latvijā 97
18 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
FOTO. Dziedātāja Elīna Gluzunova soctīklos ievieto jutekliskus foto pēc krūšu operācijas: fani metas kritizēt, bet vīrieši lūdz pēc papildus bildēm 33
16 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Vakcinācijas birojs tiks likvidēts!” Deputāts Riekstiņš par to, kas bija aplami un vai šādu biroju vispār vajadzēja 64
12 stundas
Lasīt citas ziņas

Balvai viņa tika izvirzīta par Violetas lomu T. Letsa lugā “Osedžas zeme” Valtera Sīļa režijā, spilgti nospēlētām otrā plāna lomām – Veco Zapu “Ādama stāstā”, Kņazieni Mjagkuju Tolstoja “Annā Kareņinā”, kā arī dzimtsarakstu nodaļas darbinieci R. Paula un L. Langas lugā “Leo. Pēdējā bohēma”.

Atšķirībā no “Spēlmaņu nakts” skatuves naglām, ko var saņemt vairākkārt, Lilitas Bērziņas balvu piešķir tikai reizi mūžā un uz visiem laikiem.

 

CITI ŠOBRĪD LASA

– Egoisms, greizsirdība, narkomānija – jūsu atveidotā Violeta “Osedžas zemē” pavisam noteikti nepieder sievietēm, kas rosinātu vēlmi līdzināties. Kā tuvojāties šim spēcīgi uzrakstītajam, taču skarbajam tēlam?

L. Cauka: – Grūti un mokoši. Kā visi labi autori, T. Lets dod variāciju iespējas. Bet savam ceļam lomas atveidē jāatrod tieši savējais, īstais, vienīgais. Katrā cilvēkā, arī aktierī paslēpts viss. Ja domājam tur tikai labo esam, sevi idealizējam. Ja saredzam tikai slikto, pārāk noliekam. Dzīvē bieži, labu gribēdams, izdari ļaunu, bērnu mīlestību gribi pirkt par katru cenu. Varbūt mana varone citādi būtu dzīvojusi savu dzīvi, ja tikusi pāri vīra nodevībai, māsas nodevībai… Izšķirīgi, kurām iekšējām kolīzijām ļaujam izpausties uz āru, cik protam pār sevi valdīt un vairāk vai mazāk vadīt pašiem savu dzīvi. Saskaroties ar Violetu, negaidīti atklāju: oho, manī ir arī kaut kas tāds…

– Cik jums pašai izdevies vadīt savu dzīvi, būt sava likteņa lēmējai?

– Viss ir aktiera rokās, un aktiera rokās nav nekas. Ja tevi režisors nepamanīs, neko darīt. Ja dod skaistu lomu, viss atkarīgs no sevī, no savā dzīvē sakrātā. Bagāts radošs posms vairākus gadus man bija Mazajā zālē. Mikam (režisors Mihails Kublinskis) padevās interesantas izrādes, bet viņš tolaik bija tā kā mazliet kritis nežēlastībā. Atceros, kādā uzvedumā puse izrādes darbība risinājās baseinā ar ūdeni. Kad pēc vairākiem gadiem baseins parādījās uz lielās skatuves, visi pārsteigumā noelsās: o, kāda izdoma! Taču nekā jauna tur nebija. Daudzējādā ziņā Mihails Kublinskis bija tāds režisors, kas gāja laikam pa priekšu.

– Daudziem ar jūsu vārdu vispirms saistās jaukā Rūta, viena no trim līgavām “Vella kalpos”. Ja jūs tagad satiktu to meiteni, kas toreiz filmējās latviešu visu laiku labākajā bestsellerā, kā jūs abas saprastos?

– Es uz viņu skatītos ar lielu sirsnību. Kāda naivitāte, tīrība, ticība pasaulei, teātrim! Taču skatuve nav rožu dārzs. Pēc lielās nodarbinātības un titullomām aktrises karjeras sākumā Liepājas teātrī man nāca tukšs posms.

 

Pēkšņi tevis vairs it kā nav, nulle ar mīnusa zīmi. Vispār tādi brīži nemaz nav tik slikti, pat svētīgi. Tikai – nekļūt ļaunam, ciniskam, nenodot sevi. Nemeklēt aplinkus ceļus un iet garām tām durvīm, pie kurām varētu regulāri pieklauvēt. Tam nedrīkst ļauties. Lai tad, kad tukšuma posms ir galā, varētu tālāk strādāt tīrām rokām.

 

Skatījos, kā mana draudzene Astrīda Kairiša mēģina. Runājām, vērtējām, kas izdevies, kas ne. Tikpat labi es būtu varējusi sēdēt zālē un aiz skaudības grauzt nagus. Bet tajā nosacīti tukšajā laikā es daudz ieguvu.

Tagad dīvainā kārtā manos gados esmu ļoti aizņemta. Protams, apzinoties, ka teātris ir jauno māksla, nebūvēju dižas nākotnes ainas un gaisa pilis. Tas nebūtu reāli. Pat pasaules dramaturģijā mana vecuma sieviešu lomu nav daudz. Mani baida kas cits – jauno aktieru pārprodukcija. Ir ļoti daudz talantīgu cilvēku, bet nekad viņi visi nevar būt nodarbināti. Ir nevalstiskie teātri, projekti, taču formas saglabāšanai vismaz jaunībā aktierim ir jāstrādā regulāri. Baidos, ka regularitātes trūkuma dēļ pēc gadiem būs daudz salauztu likteņu. Jaunais cilvēks nebūs īstenojies aktiera profesijā, neko citu dzīvē neapgūs, jo viņam būs grūti atteikties no narkotikas, ko sauc – teātris. Ar trim bieži vien netalantīgiem un pat ar ļaunuma piedevu slacītiem spalvas vilcieniem aktieri var iznīcināt arī kritiķis. Piemēram, kritiķu dēļ mūsu Nacionālajā teātrī vairs nav Ivara Stonina. Viņš bija starp maniem jaukākajiem partneriem, zinu, cik aizrautīgi strādāja. Un ne ar kādu narcismu neslimoja! Tās bija augstprātīgas, tukšas pļāpas, muļķības. Nepelnīts nopēlums var salauzt jaunu cilvēku, viņš var zaudēt ticību sev. Un tāds mākslā kļūst impotents. Negribu, lai mūsu darbu vienmēr slavētu. Gaidu pamatojumu, vērtējumu, analīzi, kādēļ nav izdevies labi iecerētais. Esmu lasījusi arī daudz labas kritikas. Piemēram, ar interesi gaidu Edītes Tišheizeres recenzijas. Varu nepiekrist viņai, oponēt, strīdēties, bet Edīte vienmēr raksta ar cieņu pret aktieri, darba darītāju.

– Skarbu kritiku izpelnījies arī iestudējums “Kapu svētki”.

– Jaunajai autorei Aivai Birbelei ar akmeni nemetīšu, jo spēlēju viņas lugā. Zināt, kas jocīgi? Kā uz skatuves atskan “bļ…”, zālē gluži vai ovācijas; pasprūk “mauka” – tas pats. Atliek iemest vienu necenzētu vārdu, un zāle uzvirmo. Pēc tam garderobē, mēteļus velkot, un pa kaktiem čukst: fui, fui, fui… Protams, rupjībām nebūtu jāskan no teātra skatuves. Bet arī citās situācijās esmu novērojusi dīvainas nesakritības starp latviešu publiski skaļi teikto un šaurākā lokā runāto. Tāda savāda, neizprotama divkosība.

– Esat starp retajām aktrisēm, kurai izdevies vienu un to pašu skaistu lomu – kalponi Līzi Blaumaņa “Indrānos” – spēlēt teātrī un pēc pāris gadiem kinofilmā.

– Teātrī Kublinska režijā Velta Līne un Kārlis Sebris radīja brīnišķīgu veco Indrānu pāri. Visiem likās, tas jāiemūžina filmā. Pirmajā filmēšanās dienā mēs ar filmas režisoru un scenārija autoru Gunāru Cilinski tā sastrīdējāmies, ka gandrīz aizgāju no uzņemšanas laukuma.

 

Iedomājos: lauki, kalpone “Indrānos”, tātad esmu, kādu Dievs radījis. Izķemmē matus, nomazgā muti un bez neviena smiņķa ej un spēlē. Cilinskis, liels estēts un dāmu skaistuma cienītājs, negrimētu ieraudzījis, smalki aizrāda: varbūt skropstas mazliet spilgtākas, lūpas arī. Es pretim.

 

Vēlāk operators Miks Zvirbulis teica, ka pirmo reizi mūžā sastopot aktrisi, kas cīnās nevis par to, lai uz ekrāna būtu skaistāka, bet pretējo. Biju iedomājusies: nu kā ar krāsotām lūpām, acīm spēlēšu kalponi “Indrānos”! Acu priekšā prototips: mana lauku tante pilnīgi pieglaustiem matiem, bez mazākās smiņķa kārtas. Beigās tā arī palika. Kad filma jau bija gatava, Gunārs Cilinskis atzina, ka taisnība bijusi man.

– Izrādās, esat spītīga.

– Neesmu kaprīza. Bet, ja par savu darbu no visas sirds esmu pārliecināta, varu būt diezgan iecirtīga. Agrāk jaunībā visu, kas uz mēles, teicu tieši acīs. Un, jo ātrāk, jo labāk. Gribēju pārveidot pasauli. Tagad dzīve iemācījusi, ka reizēm labāk paklusēt. Bet tikai ne melot. Dzīvē melus neciešu par visu vairāk. Tāpat kā negodīgumu un lišķību. Man ir vēl kāda pārliecība: nekad nevajag sist gulošos. Diemžēl mūsu profesijā tas bieži notiek. Ja redzi, ka mākslinieka sniegums ir viņa griesti un arī viņš pats apzinās savu gulbja dziesmu, nesit. Paklusē.

– Esat sabiedrībā iemīļoto Siguldas Operas mūzikas svētku rīkotāja Daiņa Kalna dzīvesbiedre. Cik viegla vai grūta ir šī loma?

– Ja mēs ielūkotos daudzstāvu mājas dzīvoklīšos, redzētu, ka gandrīz katra sieviete kaut ko stiepj un stumj (pasmaida)… Nezinu, vai gribētu blakus vīrieti mīkstās čībās ik vakaru pie televizora… Nē, šādi ir daudz interesantāk! Varbūt labāk nekā citi zinu, ka Siguldas opermūzikas svētki divdesmit gados izvērtušies tik krāšņi, pateicoties Daiņa ārprātīgam darbam un pilnīgai apsēstībai ar šo ideju. Savu iespēju un saprašanas robežās viņam palīdzu. Šobrīd esam lielas problēmas priekšā. Arvien vairāk kļūst to, kas nevar atļauties atnākt un nopirkt biļeti visai ģimenei. Tāpēc jau Dainis Kalns meklē sponsoru, lai biļetes cena nebūtu jāceļ vien bagātniekiem sasniedzamos augstumos. Runājam: šogad ir milzu interese no Krievijas bagātā skatītāja, arī Eiropas.

 

Bet vai mums pārvērsties par “Siguldas vilni”, kur bagātajiem izklaidēties un atstāt savu naudu? Tāpēc man sāp nesapratne, kādēļ arī valsts nevarētu atbalstīt opermūzikas svētkus. Negribētos zaudēt to fantastisko noskaņu – kā nāca tauta, kā pēc izrādes sēdēja klusumā, un tikai tad nogranda vētraini aplausi.

 

Skaistums ir pārpildītajos pasažieru vagonos un nevis pārdesmit lepnās mašīnās.

– Ar kādām izjūtām saņemat Lilitas Bērziņas balvu?

– Ar šo aktrisi saistās manas pirmās teātra atmiņas. Kā bērns sēdēju un skatījos “Uguni un nakti”. Joprojām acu priekšā divas lietas – Lilitas Bērziņas melnās bizes un elles skats. Dzīvē caur elles lokiem esmu izgājusi, tagad jātiek pie melnajām bizēm (pasmaida).

 

Radošā vizītkarte

LOLITA CAUKA

Dzimusi 1946. gadā.

1970. gadā sākusi stādāt Liepājas teātrī.

Kopš 1974. gada Nacionālā teātra skatuves māksliniece.

Lomas filmās: “Velna kalpi” (1971) un “Velna kalpi velna dzirnavās” (1972) un “Indrāni” (1991).

Ilggadēja Latvijas Teātra darbinieku savienības vadītāja.

Kopā ar vīru ķirurgu Daini Kalnu piedalījusies Operas svētku rīkošanā un norisē.

 

 

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
LA
LA.LV
Veselam
“Tas ir īpatnējs stāvoklis!” Rācenis par asins recekļu simptomiem pēc vakcinācijas un to, cik šādi gadījumi varētu būt Latvijā 97
18 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
FOTO. Dziedātāja Elīna Gluzunova soctīklos ievieto jutekliskus foto pēc krūšu operācijas: fani metas kritizēt, bet vīrieši lūdz pēc papildus bildēm 33
16 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Vakcinācijas birojs tiks likvidēts!” Deputāts Riekstiņš par to, kas bija aplami un vai šādu biroju vispār vajadzēja 64
12 stundas
LA
LA.LV
Veselam
“Jautājums ir par farmaceitisko firmu “milžu cīņām”!” Profesors Kalviņš par atteikšanos vai neatteikšanos no vakcīnām blakņu dēļ 25
13 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Britu karaliskajā ģimenē gaidāmas izmaiņas: kādā gadījumā princis Čārlzs varētu nekļūt par karali? 5
17 stundas
Lasīt citas ziņas
LA
LA.LV
Ziņas
“Vakcinācijas birojs tiks likvidēts!” Deputāts Riekstiņš par to, kas bija aplami un vai šādu biroju vispār vajadzēja 64
12 stundas
SK
Skaties.lv
Stāsti
VIDEO. Kaimiņi no elles? Jūrmalniece spiesta dzīvot atkritumu kalnos pašas sētā 2
7 stundas
LE
LETA
Kokteilis
BBC saņēmusi Lielbritānijas vēsturē lielāko sūdzību skaitu par princim Filipam veltītajām pārraidēm 4
9 stundas
LE
LETA
Veselam
Nedēļas nogalē septiņu pilsētu vakcinācijas centros ar “AstraZeneca” varēs vakcinēties ikviens iedzīvotājs 37
13 stundas
SK
Skaties.lv
Stāsti
“Dvēsele teica, ka nevajag šeit dzīvot!” Postošs ugunsgrēks laupa vairākiem cilvēkiem mājas
23:09
SK
Skaties.lv
Stāsti
VIDEO. Kaimiņi no elles? Jūrmalniece spiesta dzīvot atkritumu kalnos pašas sētā 2
22:13
IE
Ināra Egle
Ziņas
Jaunais Augšdaugavas novads: kuriem būs jāsadzīvo, starp kuriem paredzama sāncensība
21:00
LE
LETA
Ziņas
“Liels šoks!” LFF prezidents Ļašenko par Bezzubova nežēlīgo slepkavību 11
12 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Tarmo, uzdod jautājumu!” Parlamenta deputāts Igaunijā tiešsaistes sēdes laikā atrodas gultā, kūpina elektronisko pīpi un klausās skaļi mūziku 10
14 stundas
LA
LA.LV
Veselam
“Jautājums ir par farmaceitisko firmu “milžu cīņām”!” Profesors Kalviņš par atteikšanos vai neatteikšanos no vakcīnām blakņu dēļ 25
13 stundas
LE
LETA
Ziņas
Cik tūkstošus pagājušajā gadā dividendēs no “Infinity Coffe” saņēma Rīgas mērs Staķis? 14
13 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Britu karaliskajā ģimenē gaidāmas izmaiņas: kādā gadījumā princis Čārlzs varētu nekļūt par karali? 5
17 stundas
SK
Skaties.lv
Stāsti
“Dvēsele teica, ka nevajag šeit dzīvot!” Postošs ugunsgrēks laupa vairākiem cilvēkiem mājas
6 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
FOTO. Dziedātāja Elīna Gluzunova soctīklos ievieto jutekliskus foto pēc krūšu operācijas: fani metas kritizēt, bet vīrieši lūdz pēc papildus bildēm 33
16 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
Vai par atteikšanos vakcinēties pret Covid-19 drīkst atlaist no darba? Komentē zvērināts advokāts 62
15 stundas
LE
LETA
Ziņas
Motokluba bijušajam prezidentam par dalību karadarbībā Doņeckā lūdz piemērot brīvības atņemšanu. Uz cik gadiem? 8
12 stundas
PR
Praktiski.lv
Praktiski
Plānās pankūkas ar citrona miziņu: aromātiskas gardēžu vakariņas
14 stundas
LE
LETA
Ziņas
Pavasaris atgriežas! Cik silts laiks gaidāms nedēļas nogalē? 1
12 stundas
LE
LETA
Ziņas
Arī Purvciemā naktī nodedzināts “BMW X5”. Policija atklāj, vai ir saistība ar futbola aģenta slepkavību 9
16 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
VIDEO. “Mums jau tādu cūku kūti pārdeva!” – Magone taisnojas par bardaku un netīrību savas mājas pagalmā 44
18 stundas
LE
LETA
Ziņas
FOTO. Valsts eksprezidente Vaira Vīķe-Freiberga saņem vakcīnas pret Covid-19 otro devu 39
15 stundas
LA
LA.LV
Veselam
Viena veida vakcīna uz mūžu? Vai cilvēks varēs revakcinēties ar citu Covid-19 vakcīnu, skaidro infektoloģe 28
22 stundas
LE
LETA
Ziņas
“Nav neiespējami, ka premjers varētu padzīt vēl vienu veselības ministru.” Politologs skaidro, ar ko riskē Pavļuts 60
21 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
Pusgads bez taustāmiem rezultātiem: vai Pāvela Rebenoka slepkavība tā arī paliks neatklāta? Atbild Ralfs Nemiro 15
17 stundas
LL
LETA, LA.lv
Ziņas
Uzbrukumā futbola aģentam izmantotā automašīna atrasta sadedzināta Mežaparkā 27
19 stundas
AG
Andris Grīnbergs
Ziņas
APTAUJA. Kur, jūsuprāt, valstij ņemt papildu naudu, lai palielinātu algas mediķiem, skolotājiem, policistiem? 25
18 stundas
ML
Māra Lapsa
Praktiski
Skapis nav atmiņu klade: 7 padomi, kā ieviest kārtību
14 stundas
MA
Māris Antonevičs
Stāsti
“Nenoliegšu, reizēm vajadzīga drosme…” IDB priekšnieks par amatpersonu noziegumiem, politisko spiedienu, policijas vardarbības problēmu 12
22 stundas
LA
LA.LV
Kokteilis
FOTO. Kurš turpmāk vadīs „Preses klubu”? Saruna ar Aivi Ceriņu 47
1 diena
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
FOTO. Markus Riva Havaju salās nofotografējas džungļos, bet attēlā visa uzmanība pievērsta viņa kājām 32
1 diena
ML
Māra Libeka
Veselam
Vakcinācijas biroja maks kļūs liesāks. Par cik eiro saruks Juhņēvičas alga? 53
1 diena