Aina uz Polijas–Baltkrievijas robežas pirmdien.
Aina uz Polijas–Baltkrievijas robežas pirmdien.
Foto: REUTERS/SCANPIX

Baltkrievu politologs: Tas, kas šobrīd notiek uz Polijas robežas, ir rezultāts Lukašenko augstu likmju politiskajai spēlei 25

Viesturs Sprūde, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”

 

Vācijas iekšlietu ministrs Horsts Zēhofers vakar aicināja Eiropas Savienību (ES) palīdzēt Polijai apturēt Aleksandra Lukašenko Baltkrievijas režīma organizēto migrantu plūsmu, kas pēdējās dienās radījusi saspīlējuma līmeņa ziņā nepieredzētas situācijas uz Polijas–Baltkrievijas robežas.

“Mēs te tupēsim ar maskām, kodiem un ierobežojumiem, kamēr visa pārējā Eiropa dzīvos kā 2019. gadā,” Soctīklotāji par Pavļuta paziņojumu 23
Kariņš un Pavļuts jau nav vienīgi, kuri “rausta sabiedrību”! Zanders iesaka tuvākajās nedēļās izslēgt “ziņas”
“Represiju dēļ latgalieši to tik sapņo kā atdalīties no Latvijas un pievienoties Krievijai!” Ko par mums raksta Krievijas propagandas mediji
Lasīt citas ziņas

Ar Minskas ziņu tur pirmdien organizēti tika nogādāti vairāki tūkstoši pārsvarā Irākas kurdu un Sīrijas cilmes migrantu, kas mēģināja triecienā pārraut robežas nožogojumus. Naktī uz otrdienu Baltkrievijas robežsargi no migrantu nometnes Polijas pierobežā ap 500 nelegāļu militārajās automašīnās pārsvieda arī uz Lietuvas pierobežu. Tur tie izveidoja nometni iepretī Lazdiju rajona teritorijai.

Varšavā rēķinās, ka Lukašenko režīms var censties sakāpināt situāciju tiktāl, lai piespiestu poļus lietot ieročus. Provokācijas no Baltkrievijas spēka struktūru puses, piemēram, šāvieni Polijas teritorijas virzienā, nav izslēgti.

 

“Tāda ir realitāte”

CITI ŠOBRĪD LASA

Migrantu krīzes saasinājums, kas sākās pirmdien, bīstamības ziņā pārspēj visus iepriekšējos incidentus. Agrā rītā lielu skaitu teltīm un guļammaisiem apgādātu migrantu no Minskas organizēti pārveda uz pierobežu. Sociālajos tīklos bija redzami pašu nelegāļu uzņemti video – garas cilvēku kolonnas Baltkrievijas spēka struktūru pavadībā pa šoseju dodas oficiālā robežpārejas punkta Kužnica (Polija)/Bruzgi (Baltkrievija) virzienā.

Tomēr pirms kontrolpunkta nelegāļu pūli novirzīja no šosejas mežā uz robežas pusi. No Polijas teritorijas uzņemtajos video redzams, ka bruņoti, militārās formās bez pazīšanās zīmēm tērpti Baltkrievijas spēka struktūru pārstāvji burtiski grūž kādu migrantu grupu Polijas robežas nožogojumā un neļauj tai atkāpties.

Baltkrievijas robežsardze savos paziņojumos atkārto, ka tie esot “miermīlīgi bēgļi”, pārsvarā “sievietes un bērni”, kas vēloties nokļūt ES, un Baltkrievija negrasoties viņus kavēt, kamēr Polija rīkojoties “agresīvi”. Minska notikumu gaitu ierasti apgāž kājām gaisā. Poļi pret migrantiem “nevajadzīgi” lietojot asaru gāzi un zemu lidojošus helikopterus kā psiholoģiskā spiediena līdzekli, bet sadusmotie migranti tādēļ sākuši jaukt robežžogu.

Taču videokadros redzams, kā migranti mēģina triecienā ieņemt Polijas robežu, met uz dzeloņstieplēm nogāztus kokus, un izmanto nez no kurienes ņemtas stiepļu griešanas knaibles, cirvjus un sapieru lāpstas, bet poļu policijas specvienības cenšas uzbrukumus atvairīt ar asaru gāzi, kamēr no pretējās puses sviež akmeņus. Pūlis brīžiem skandēja “Vācija! Vācija!”, tā norādot uz savu galamērķi.

Pirmdienas nemieros vairākos posmos žogu sagāza, tomēr migrantu ielaušanās neizdevās, jo pārrāvuma vietās poļi pretī nostādīja lielāku skaitu policistu, bet nākamajā dienā sapieri centās šķēršļus atjaunot. Polijas valdības pārstāvis sakariem ar presi Pjotrs Mullers paudis, ka migrantu pūļa līderi ir cilvēki, kuri sadarbojas ar Baltkrievijas specdienestiem. Tie kūrē ielaušanās akciju un koordinē migrantu pārvietošanu no viena robežas sektora uz citu.

Pierobežas joslā sapulcēto migrantu uzmanīšanā no Baltkrievijas puses piedalās ne tikai robežsargi, bet iesaistīti arī armijas obligātā dienesta karavīri. Savukārt pretējā pusē kaujas gatavība ir ap 12 tūkstoši poļu robežsargu, policistu un karavīru.

Otrdienas rītā krīzes reģionu apmeklēja Polijas premjers Mateušs Mazoveckis, kurš patriotiskā uzrunā robežas sargiem pateicās par spēju ātri reaģēt uz situācijām un brīdināja: “Mēs nezinām, ko vēl spēs izdomāt Lukašenko režīms. Tāda ir šodienas realitāte.” Sagaidāms, ka mēģinājumi sagraut robežas nožogojumus un ielauzties Polijā atkārtosies.

 

Pilsētiņa pie žoga

Pirmdienas vakarā pēc neveiksmīgajiem ielaušanās mēģinājumiem Polijas teritorijā, nelegāļi, daudzi no kuriem ir veselām ģimenēm, turpat pie žoga izveidoja telšu pilsētiņu un kurināja ugunskurus, jo naktī uz otrdienu gaisa temperatūra reģionā nokrita līdz -2 grādiem pēc Celsija skalas.

Nakts pagāja bez īpašiem incidentiem. Līdz pirmdienas vakaram uz Baltkrievijas–Polijas robežas sapulcējās, pēc baltkrievu ziņām, ap 2000, bet, pēc Polijas dienestu aplēsēm, 3000–4000 migrantu. Prognozē, ka viņu skaits pieaugs, jo kopumā Baltkrievijas teritorijā varētu būt “uzkrāti” pat līdz 15 tūkstošiem nelegāļu no Tuvajiem Austrumiem.

Daļu migrantu naktī uz otrdienu pārveda uz Lietuvas pierobežu, kur tie mēģināja izlauzties nelielās grupiņās, taču ne masveidīgā triecienā. Arī Lietuvā kopš šodienas ieviests ārkārtas situācijas režīms visā Baltkrievijas robežas garumā; turp nosūtīti papildspēki. Iespējamo nemieru dēļ ārkārtas režīms tāpat ieviests nelegālo migrantu izmitināšanas vietās Pabradē, Medininkos, Ķībartos, Ruklā, Naujininkos.

Nav šaubu, ka migrantu operācijas pilnībā notiek ar Baltkrievijas robežsardzes un citu spēka struktūru aktīvu līdzdalību un ir to organizētas. Opozicionāri noskaņotie baltkrievu mediji pauž, ka baltkrievu robežsargu vidū neoficiāli runā par “norādi no augšas” migrantiem visādi palīdzēt.

Kāds bijušais Baltkrievijas robežsargs ar 15 gadu stāžu “Radio Brīvība” baltkrievu valodas dienestam uzsvēris, ka valsts pierobežas zonā kas tāds iespējams vienīgi ar augstākās robežsardzes priekšniecības atļauju, pārkāpjot teju visus iespējamos noteikumus un instrukcijas un pat veicinot to pārkāpšanu:

“Lai atrastos robežjoslā, saskaņā ar likumdošanu līdzi jābūt pasei un robežsardzes izdotai caurlaidei. Bet šeit mēs redzam, ka migranti robežjoslā brīvi dzīvo, dedzina ugunskurus, cērt kokus un neviens viņus neaiztiek! Tumšajā diennakts laikā robežjoslā vispār neviens nedrīkst atrasties! To var darīt tikai ārkārtas gadījumā ar attiecīgā robežsardzes orgāna priekšnieka atļauju. Tātad, ja tas, kas notiek, ir “likumīgi”, tad viņi [migranti] tur var atrasties vienīgi ar robežsardzes priekšniecības lēmumu.”

“Radio Brīvība” avots norāda uz vēl kādu videosižetos manāmu detaļu – guļammaisi teju visiem migrantiem ir vienādi, kas liecina par centralizētu iepirkumu. Pat vairāk – dažiem ir baltkrievu robežsargu izmantotie dienesta guļammaisi!

 

Atriebība Eiropai

“Tas, kas šobrīd notiek uz Polijas robežas, pirmām kārtām, ir rezultāts Lukašenko augstu likmju politiskajai spēlei, kas ir kā atbilde uz principiālo Eiropas Savienības (ES) pozīciju. Minimālais uzdevums ir piespiest ES sēsties pie sarunu galda, kas ļautu paziņot: “Aha, tomēr atzināt mani par likumīgu prezidentu!” Maksimālais uzdevums, iespējams, ir vēl izsist no ES naudu migrācijas plūsmas apturēšanai,” Minskas potenciālo domu gaitu izdevumam “Nasha niva” skaidrojis Polijā dzīvojošais baltkrievu politologs Andrejs Jeļisejevs.

Analītiķi nešaubās, ka šī gada maijā sāktā nelegālo migrantu transportēšana caur Baltkrieviju uz ES, tā sauktā operācija “Slūžas”, ir saskaņota ar Kremli, kur atbalsta visu, kas kaitē Rietumiem. Sagaidāms, ka situācija uz Polijas–Baltkrievijas robežas kļūs par vienu no centrālajiem tematiem nākampirmdien Briselē gaidāmajā ES valstu ārlietu ministru sanāksmē.

Gan ES, gan ­NATO uzsvērušas, ka seko līdzi situācijai, un aicina Minsku ievērot starptautisko tiesību normas un neizmantot cilvēkus kā instrumentus politisko mērķu sasniegšanai. Eiropas Komisijas (EK) prezidente Urzula fon der Leiena pirmdien aicināja ES dalībvalstis noteikt jaunas sankcijas pret Baltkrieviju. Viņa pauda, ka aicinās izvērtēt iespējas vērst sankcijas arī pret migrantu pārvadāšanā iesaistītajām trešo valstu aviokompānijām, kuras ved Baltkrievijas tūrisma vīzas saņēmušos migrantus uz Minsku.

Tikmēr Polijas policija ir nobažījusies par lielāku provokāciju iespējamību uz robežas 11. novembrī, kas ir valsts Neatkarības diena. Proti, pēdējos gados šajā dienā Varšavā un citās Polijas pilsētās nekārtības mēdz rīkot dažādi radikāļi un anarhisti. Viņu savaldīšanai parasti rezervē lielākus policijas spēkus, bet šobrīd tie ir nepieciešami pret migrantu iebrukumu. Baltkrievijas specdienesti to labi zina.

SAISTĪTIE RAKSTI

Tiesa, novembra laika ap­stākļi sāk darboties ne migrantiem par labu. “Ir auksts, un drīz būs sniegs. Lukašenko tas nozīmē pēdējo brīdi, kad piespiest šo pūli šķērsot robežu. No šejienes arī lēmums par triecienuzbrukumu,” Polijas portālam “onet.pl” skaidrojis avots policijā.

Dažāda ranga poļu politiķi aizvien biežāk runā, ka te vairs nav runa tikai par migrantu krīzi, bet nopietniem, citu valstu specdienestu organizētiem drošības draudiem visai ES, kā arī NATO dalībvalstīm.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
“Mēs te tupēsim ar maskām, kodiem un ierobežojumiem, kamēr visa pārējā Eiropa dzīvos kā 2019. gadā,” Soctīklotāji par Pavļuta paziņojumu 23
Kariņš un Pavļuts jau nav vienīgi, kuri “rausta sabiedrību”! Zanders iesaka tuvākajās nedēļās izslēgt “ziņas”
Veselības ministrija sākusi darbu pie plāna Covid-19 ierobežojumu atcelšanai 31
“Represiju dēļ latgalieši to tik sapņo kā atdalīties no Latvijas un pievienoties Krievijai!” Ko par mums raksta Krievijas propagandas mediji
Izmaiņas veselības aprūpē no 1. janvāra: kuri cilvēki tagad ir atbrīvoti no pacienta līdzmaksājuma? 11
Lasīt citas ziņas
Ar slimnīcas ārstu konsīlija atzinumu nepietiks, vajadzēs vēl vienu. Kompensāciju pretendentus pamatīgi izsijās
Saslimstības rādītājs pieaudzis līdz 3584,4. Cik jauni kovida slimnieki atklāti trešdien?
Par balstvakcīnas nenodrošināšanu Lembergs no IeVP pieprasa kompensāciju 10 000 eiro apmērā 7
Kremlis: Krievijas apsvērumi ASV atbildē par “drošības garantijām” nav ņemti vērā
Stacionēto Covid-19 pacientu skaits slimnīcās sarucis
14:07
Kā pareizi iestādīt koku: izrādās, vairums to nezina!
13:56
Ja pārdod mašīnu – vai jāmaksā valstij nodoklis?
13:47
“Mēs te tupēsim ar maskām, kodiem un ierobežojumiem, kamēr visa pārējā Eiropa dzīvos kā 2019. gadā,” Soctīklotāji par Pavļuta paziņojumu 23
“Saslimu ar kovidu, bet testu nodevu tikai pēc nedēļas. No kuras dienas sāk skaitīt karantīnu?” Uz skatītājas jautājumu atbild Stella Lapiņa 10
“Kur ir Patiesības ministrija?” Diskusija par dezinformācijas definīciju jeb to, kas ir meli un kas nav meli
Uz cik dienām apturēs vakcinācijas sertifikāta darbību, ja cilvēks saslimis ar kovidu? 1
Rinkēvičs: Mums jābūt gataviem uz ilgstošu starptautiskās spriedzes periodu
Kariņš un Pavļuts jau nav vienīgi, kuri “rausta sabiedrību”! Zanders iesaka tuvākajās nedēļās izslēgt “ziņas”
“Represiju dēļ latgalieši to tik sapņo kā atdalīties no Latvijas un pievienoties Krievijai!” Ko par mums raksta Krievijas propagandas mediji
VIDEO. “Nenormāla slodze, ieskaitot slimnīcas pa ceļam…”: Olga Rajecka atklāj patiesību par “Eolikas” koncertdzīves aizkulisēm
Kols: Patlaban visaktuālākais jautājums Latvijai un Eiropai ir drošība
Slimnīcu biedrības vadītājs: Omikrons mediķus skāris daudz plašāk nekā iepriekšējie Covid-19 paveidi
Krievija un Ukraina vienojas ievērot pamieru un februārī rīkot jaunas sarunas
VIDEO. “Tā procedūra ir ļoti nopietna, jo dibens jau nav tā mazākā ķermeņa daļa”: Olga Kambala ar injekcijām tiek pie smukākas pēcpuses
“Pa logu izmeta 400 mārciņu pieprasīto kukuli un ar 137 km/h bēga no kolēģiem!” Kā Jevgeņijs Rēzeknē atmaskoja uzmācīgos un negodīgos ceļu policistus
ASV Valsts departaments: Ja Krievija iebruks Ukrainā, “Nord Stream 2” nesāks darboties
Izcils reitings Vjačeslavam Dombrovskim, zems – Aldim Gobzemam un Aināram Šleseram. Bet cīņa vēl priekšā, vēsta medijs 100
“Šī gaļa nākotnē varētu būt 40% dārgāka!” Atklāj, kam bez tomātiem un gurķiem strauji augs cenas 40
Skatītāja: Uztaisiet šovu, lai prezidents un ministri parāda, kā izdzīvot ar 283 eiro mēnesī 235
“Gobzems apkauno nevis sevi, bet savus vecākus,” Kreituse asi kritizē politiķi 132
Rīgu pārņēmis omikrons. Ko vēl atklāj novērojumi Latvijas pilsētu notekūdeņos? 37
PVO brīdina par omikrona apakšpaveida izplatīšanos, kurš nodēvēts par “zaglīgo omikronu”. Cik bīstams tas ir? 60
VIDEO, FOTO. Uz Pekinas olimpiskajām spēlēm devušies pirmie Latvijas sportisti 3
Streips: Ukraiņi cīnīsies, rietumi palīdzēs. Tad jautājums, cik gatavas krievu mammas būs lolotos dēlus sagaidīt zārkos 73
VIDEO. Aktrise Rēzija Kalniņa: manās mājās suņi drīkst būt visur. Arī uz galda!
Kā no ievārījuma pagatavot kēksiņus?