Sarkanās mašīnas triumfs – tā Krievijas mediji atskatās uz PSRS zaudēto sēriju Kanādai.
Ekrānuzņēmums no Twitter

Krievijas propaganda maina arī sporta vēsturi 1

Ilmārs Stūriška, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”

Kāpēc ar gadiem pieaug svars? Kaloriju skaitīšana nepalīdzēs, lūk, kas tev jādara
“Kad sāku rādīt slaidus par Ukrainu, redzēju, ka vairāki skolēni novērsa skatienu…” Pieredzes stāsts par krievvalodīgajiem jauniešiem 7
“To bezjēdzīgo brīvdienu 1. maijā sen bija laiks izbeigt.” Sociālo tīklu lietotāju viedokļi par 1.maiju kā oficiālu brīvdienu 142

Krievijas propaganda maina ne tikai pasaules politisko vēsturi, bet nu jau ķērusies klāt arī sporta notikumiem.

Septembrī apritēs 50 gadi kopš PSRS un Kanādas hokeja izlases spēlēm, kas tiek saukta par supersēriju. Tā bija pirmā reize, kad Padomju Savienības “amatieriem” pretī stājās no Nacionālās hokeja līgas spēlētājiem izveidotā Kanādas valstsvienība. Krievijas 1. televīzijas kanāls jūlijā sociālajos tīklos ievietoja ziņu par slaveno dueli, nosaucot to par sarkanās mašīnas, proti, krievu, triumfu. Patiesībā kanādieši uzvarēja ar 4:3.

Pirmās četras spēles notika Kanādā, sovjetiem sēriju Monreālā sākot ar panākumu 7:3. Negaidīti, pat pārsteidzoši. Hallē nebija kondicionēšanas sistēmas, gaisa temperatūra otrajā periodā sasniedza 46 grādus…

Kanādieši nākamajā mačā Toronto atbildēja ar 4:1, Vinipegā neizšķirts 4:4 un Vankūverā atkal uzvar krievi (5:3), tādējādi izbraukums vērtējams kā lielisks – 2:1. Krievijā kanādiešiem neierasti laukuma izmēri, iekšēja rīvēšanās.

Piekto maču Maskavā, klātesot PSRS vadonim Leonīdam Brežņevam, mājinieki uzvar 5:4 un nonāk soļa attālumā no triumfa sērijā. Tomēr te krievu prieki beidzās. Nākamās trīs spēles “Lužņiku” sporta pilī beidzās ar ziemeļamerikāņu minimālu pārsvaru – 3:2, 4:3, 6:5.

Piektajā spēlē kanādieši esot medījuši krievu līderi Valēriju Harlamovu, kādā epizodē Bobijs Klarks iezvetēja viņam ar nūju pa potīti, to it kā salaužot, lai gan Harlamovs atgriezās laukumā. Astotajā spēlē pēc diviem periodiem padomju hokejisti bija priekšā ar divām ripām, tomēr kanādieši izlīdzināja rezultātu un 34 sekundes pirms beigām Pols Hendersons iemeta uzvaras ripu. Sērijā 4:3.

Spēles gan laukumā, gan ārpus tā pavadīja dažādi skandāli un aizkulišu cīņas, astotā mača laikā Kanādas izlases galvenais treneris Harijs Sindens pirmajā periodā, protestējot pret tiesnešiem, laukumā izmeta krēslu. Izšķirošā spēle Kanādā bija visvairāk skatītā sporta pārraide televīzijā līdz pat 2010. gada Vankūveras olimpisko spēļu hokeja turnīra finālam.

Kanādieši starp mačiem pret krieviem Stokholmā divas reizes tikās ar Zviedriju (4:1, 4:4), bet divas dienas pēc supersērijas Prāgā spēlēja neizšķirti 3:3 ar Čehoslovākiju.