Latvijā
Politika

Mamikinam sava versija, kāpēc lauzts līgums ar Putina partiju9


Andrejs Mamikins
Andrejs Mamikins
Foto – Zane Bitere/LETA

Partija “Saskaņa” lauzusi līgums ar partiju “Vienotā Krievija” ar mērķi partijai kļūt “pieņemamai” Latvijas valdošajiem, tādējādi cerot, ka tā tiks pieņemta koalīcijā, vēstulē partijas “Saskaņa” vadītājam Nila Ušakovam norāda Eiropas Parlamenta deputāts Andrejs Mamikins (S).

Kā aģentūru LETA informēja deputāta birojā, deputāts norādīja, ka jautājums, vai pārtraukt līgumu starp “Saskaņu” un “Vienoto Krieviju”, netika plaši apspriests partijas iekšienē. Viņš vērš uzmanību, ka gan viņam, gan daudziem citiem “Saskaņas” biedriem atliek vien minēt par negaidītā lēmuma motīviem.

“Domājot par īstenajiem piepešās rīcības iemesliem, prātā nāk tikai viens secinājums: tas tika izdarīts ar mērķi kļūt “pieņemamam” Latvijas valdošajiem; varbūt nākamgad, pēc Saeimas vēlēšanām, pieņems “Saskaņu” koalīcijā. Ir arī citi iemesli, kādēļ man tāds lēmums šķiet nepareizs,” uzsvēra deputāts.

Pēc viņa domām, panākumus gūst nevis tas, kurš pakārtojas citiem, bet gan tas, kuram ir sava stingra nostāja. “Tu esi vairākkārt ievēlēts par Rīgas mēru bez “pakārtošanās”, arī līgums ar “Vienoto Krieviju” līdz šim ir bijis spēkā,” vēstulē Ušakovu uzrunā Mamikins vēršot uzmanību, ka tāds pats līgums netraucēja arī Igaunijā valdošajai Centra partijai; arī tās priekšsēdētājam Juri Ratasam tas nekļuva par traucēkli ieņemot Igaunijas premjerministra amatu.

Eiroparlamentārietis atgādina, ka Igaunija nākamajā pusgadā būs Eiropas Savienības (ES) prezidējošā valsts, un ne ES līderi, ne ES dalībvalstu vadītāji nejūtas mulsināti par Igaunijas Centra partijas un valdošās Krievijas partijas līguma eksistenci, ir pārliecināts Mamikins.

“Tev, kā pieredzējušam politiķim, ir labi zināms, ka Latvijas valdošās partijas un to veģetatīvā veidā pavairotie jaunie kloni, bez vilcināšanās atradīs iemeslu atteikt “Saskaņai” vietu koalīcijā arī bez līguma ar “Vienoto Krieviju”. Kad vajadzēs, viņi pateiks burvju vārdus – “Ar Maskavas roku? Nekad!”. Kā ir pierādījusi iepriekšējo gadu pieredze, šis dziļi visaptverošais arguments vienmēr ir strādājis. Ja viņu interesēs būs veidot koalīciju kopā ar “Saskaņu”, kungi un dāmas sadarbosies, pat ja būs līgums ar Krievijas valdošo partiju,” domā EP deputāts.

Mamikins vēstulē arī norādījis, ka “Saskaņai” ir sadarbības līgumi arī ar citu valstu politiskajām partijām, piemēram, ar Ķīnas Komunistisko partiju, un šo līgumu neviens negrasās pārtraukt. Viņš pauž neizpratni, kādēļ “jākautrējas” no sadarbības tieši ar Krievijas partiju.

Tāpat viņš skaidro, ka atšķirībā no “Saskaņas”, kas nav pilntiesīga Eiropas Sociālistu partijas (PES) dalībniece, bet gan ir partija-vērotāja, viņam kā EP un Sociālistu un demokrātu progresīvās alianses grupas deputātam, bija ekskluzīva iespēja iestāties ESP rindās individuāli, un ir arī balss tiesības visos partijas kongresos.

“Nil, nevajag nonivelēt Eiropas Sociālistu partijas īsteno demokrātiju līdz PSKP vai Ziemeļkorejas Strādnieku partijas līmenim, – neviens un nekad EPS nepieprasīs atteikties no draudzības ar kaimiņiem. Nav arī nekādas “centralizētās Eiropas Sociālistu partijas ārlietu politikas”, – ir dažādi viedokļi, un tos visi ciena,” Ušakovu vēstulē uzrunā Mamikins.

Eiroparlamentārietis aicina nekaunēties no savām priekšrocībām. Deputāts vērsa uzmanību, ka “Saskaņa” vienmēr ir uzsvērusi dialoga nozīmīgumu ar Krieviju un tieši šajā apstāklī bija partijas spēks. Viņš vēstulē raksta, ka lēmumus mūsdienu Krievijā visos līmeņos pieņem tieši “Vienotā Krievija”, tādēļ pārcirst tādu ietekmes kanālu, kas ir labvēlīgs Latvijai, ir klaja tuvredzība.

“”Saskaņas” principiālā nostāja vienmēr tika apbalvota ar vēlētāju atbalstu iepriekšējo gadu vēlēšanās; ļaudis nevēlas, lai uz Latvijas austrumu robežas izaug jauna Berlīnes siena. Vēlētāji sagaida no “Saskaņas” precīzu un paredzamu rīcību. Dialogā un draudzībā balstītā līguma ar “Vienoto Krieviju” pārtraukšana nosūta vēlētājiem nepareizu signālu,” ir pārliecināts Mamikins.

Jau ziņots, ka Ušakovs intervijā LTV raidījumam “Rīta Panorāma” sacīja, ka “Saskaņa” 2015.gadā pievienojusies Eiropas Sociālistu partijai, kas tradicionāli attiecības ar trešajām pusēm veido centralizēti, tāpēc partija pieņēmusi lēmumu informēt “Vienoto Krieviju”, ka minētais līgums zaudējis spēku.

Saistītie raksti

Informācijas aģentūras LETA arhīvs liecina, ka “Saskaņas” līgums ar “Vienotā Krievija” tika parakstīts 2009.gada 21.oktobrī Sanktpēterburgā uzreiz pēc partijas kongresa.
Toreiz apvienības “Saskaņas centrs” vārdā to parakstīja toreizējais “Saskaņas centrs” Saeimas frakcijas vadītājs Urbanovičs.

Partijai “Vienotā Krievija” šis bija 20 sadarbības līgums ar kādu no ārvalstu partijām. Tās galvenokārt esot lielu valstu valdošās partijas. Atšķirībā no tām, “Saskaņas centram” ir vara tikai pašvaldību līmenī, taču neraugoties uz to Krievijas valdošā partija bija nolēmusi ar to sadarboties.

LA.lv
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.