Ilustratīvs attēls
Ilustratīvs attēls
Foto: AFP/SCANPIX/LETA

Latvijā plānots ieviest izglītības kvalitātes monitoringa sistēmu. Kādai jābūt labai skolai? 135

Lāsma Gaitniece,  “Skola & Ģimene”, AS “Latvijas Mediji”

VIDEO. Liepājas pusē nofilmēts reti sastopams plēsējs, kas uzglūnējis stirnai
Andrejs Ēķis: Putins pēc savas būtības ir “gopņiks”
Par ūdeni rīdzinieki turpinās pārmaksāt
Lasīt citas ziņas

 

Līdz 2023. gada beigām Latvijā plānots ieviest izglītības kvalitātes monitoringa sistēmu. Plānots, ka tas izmaksās vairāk nekā četrus miljonus eiro, no kuriem lielāko daļu segs Eiropas Sociālā fonda līdzfinansējums.

CITI ŠOBRĪD LASA

 

Sistēma balstīsies uz statistikas, salīdzinošo izglītības pētījumu rezultātu, valsts līmeņa izglītojamo sasniegumu un citu izglītības iestāžu darba rezultātus raksturojošo rādītāju mērīšanu un analīzi, centralizēto eksāmenu rezultātu analīzi un akreditācijas, licencēšanas, kā arī pedagogu darbības kvalitātes novērtēšanas informācijas izmantošanu un analīzi, ievērojot vidēja termiņa un ilgtermiņa sasniedzamos nozares stratēģiskos mērķus un rezultātus.

 

Skolai jāstāv uz stingriem pamatiem

Liene Līcīte-Turka
Foto no privātā arhīva

Lottes un Grietas māmiņa Liene Līcīte-Turka. Meitas mācās Oskara Kalpaka Rīgas Tautas daiļamatu pamatskolas 6. un 2. klasē: Skola kā vide, kā platforma ir viens no dzīves stūrakmeņiem.

Kopā to ir trīs: skola, ģimene jeb vecāki un bērns. Diemžēl gadās, ka tos trīs šķir plats ceļš – skola ar savām vajadzībām, respektīvi, pedagogi ar daudziem paveicamajiem darbiem, neskaitot stundas un gatavošanos tām, stāv šī ceļa vienā pusē, bet vecāki, kuriem straujā dzīves ritma dēļ bieži vien ir grūti atlicināt laiku bērnam, atrodas otrā pusē.

Tam visam kaut kur pa vidu atrodas bērns – skolēns, kurš kaut ko uzsūc gan no ģimenes, gan no skolas. Ja vecāki ir ļoti aizņemti, neizbēgami sākas problēmas. Skola, skolotāji kaut ko pa pilienam var iedot, taču tas būs tikai papildinājums tam, ko jau iedevusi ģimene.

Laba skola spēj iemācīt bērnam dzīvi. Mana pārliecība ir, ka dzīve, dzīves gudrība mācāma uz stipriem un stabiliem pamatiem, kur bāze ir klasika. Nevar darīt tā, ka – blaukš! – klasiku pēkšņi izmetam ārā un tās vietā tagad izmantosim kompetenču pieeju mācību saturā. Ja nav pamata jeb, kā es saku, klasikas, uz kā būvēs to jauno, brīvo pieeju? Tāpēc uzskatu, ka jāpatur klasiskie, stingrie pamati, kā arī noteikumi, un uz tiem var celt visu pārējo. Lūk, tādai jābūt labai skolai!

Labā skolā bezgala svarīgs ir profesionāls pedagogs. 90 procentus veiksmes nosaka tieši skolotājs, viņa personība, un tad seko pārējais. Ja skolotājs būs tik profesionāls, ka skolēnus pratīs ieinteresēt, viņi pavilksies uz pilnīgi visu.

Vēl kāds ļoti svarīgs aspekts ir bērnu skaits klasē. Klases noteikti vajadzētu veidot daudz mazākas, nekā tās šobrīd ir daudzās vispārizglītojošajās skolās. Ir bērni, kuri jūtas diskomfortā, ja klasē vienlaikus kopā ar viņiem ir liels bars.

Neliels skolēnu skaits dod iespēju skolotājam veidot personīgāku pieeju, kas pandēmijas laikā un pēc tās ir īpaši svarīga. Pieļauju, ka arī kompetenču pieeju būtu vieglāk realizēt klasēs, kur mācītos mazāks skaits skolēnu, piemēram, kur uz pieciem bērniem būtu viens skolotājs. Tas veicinātu apstākļus, ka cits ar citu var veidot siltākas, iejūtīgākas attiecības, izkopt komunikācijas prasmi un vajadzības gadījumā palīdzēt. Tas jau būtu tas, kā mācīties dzīvi!

 

Bez pārākuma pār apkārtējiem

Gita Zommere
Foto no privātā arhīva

Draudzīgā aicinājuma Liepājas pilsētas 5. vidusskolas vācu valodas skolotāja un 7. klases audzinātāja Gita Zommere: Labai skolai jābūt vietai, kur visi jūtas labi, kur gan skolēni, gan skolotāji, gan tehniskie darbinieki “visi kopā” jūtas labi.

Tā ir vieta, uz kurieni visi dodas ar prieku un pozitīvu enerģiju. Labā skolā ir mājīgi iekārtoti kabineti, daudz augu, gaismas, kā arī radošs un darbīgs troksnis. Labā skolā skolotāji un skolēni sadarbojas, mācās cits no cita, tajā nav vienas puses pārākuma pār citiem.

Labā skolā nav vietas bailēm, izsmiešanai un varas izrādīšanai. Sadarbošanās – mācību process – notiek skolēnam sirsnīgā un emocionāli atbalstošā vidē. Tā ir skola, kur skolotājiem uzticas. Uzticas vecāki, un uzticas sabiedrība kopumā.

Manuprāt, izglītības iestādes akreditācijai ir jānotiek tikai tad, ja tiek atvērta jauna skola vai jauna mācību programma.

Cik jēgpilni un produktīvi ir ik pa sešiem gadiem skolu un tās kolektīvu pakļaut akreditācijas procesam? Akreditācijas jēgu redzu tikai tajos gadījumos, ja ir kādi signāli, ka skolā ilgstoši, sistemātiski kaut kas nestrādā, kā vajadzīgs.

 

Nedrīkst noniecināt skolēnu

Emīlija Hincenberga.
Foto: Madara Šaicāne

Rīgas Katoļu ģimnāzijas 11. klases skolniece Emīlija Hincenberga: Katrs šo jēdzienu – laba skola – uztver citādi. Katram vērtības, kas vajadzīgas skolai, ir dažādas.

Manuprāt, ideālas skolas nav. Vēl pirms gada, kad bija jāpāriet uz citu skolu, man nebija ne jausmas, ko izvēlēties, un es domāju, kur būs mana vieta, kur es jutīšos vajadzīga, kur skolotāji būs saprotoši. Tā nonācu Rīgas Katoļu ģimnāzijā. Šo skolu es patiesi varu nosaukt par labu skolu.

Šeit ir viss, kas, manuprāt, labai skolai būtu vajadzīgs. Skolā ir īpaša atmosfēra. Tā ir ļoti mājīga. Šeit visi skolēni ir “uz viena viļņa”. Neviens neapsmej nevienu. Skolā ir ļoti mazas klases. Pašlaik manā klasē ir pieci skolēni. Protams, skolotāji vienmēr ir izpalīdzīgi, jauki, zinoši. Šeit ir viss, kas vajadzīgs labai skolai.

Diemžēl ne visās Latvijas skolās ir tik labi. Pati nācu no skolas, kur gads pēc gada vilkās lēni un smagi. Tā noteikti nebija mana vieta.

SAISTĪTIE RAKSTI

Pēc manām domām, galvenais iemesls, kāpēc skolēni maina skolas, ir skolotāji. Protams, iemeslu vēl ir ļoti daudz un dažādi, bet pārsvarā tieši skolotāji ir tie, kuru dēļ tiek pieņemts lēmums mainīt skolu. Ir skolas, kurās skolotājs skolēnu noniecina vai ir ļoti vienaldzīgs. Tas ir ārkārtīgi sāpīgi un nepareizi. Manuprāt, skolotājam ir jāciena skolēns, un skolēns cienīs viņu.

Nekādā gadījumā nedrīkst noniecināt skolēnu. Pat ja šķiet, ka tas skolēnu nekā neietekmēja vai neaizskāra, tas zemapziņā nosēžas. Tam visam krājoties, var sākties mentālās problēmas. Un diemžēl šādas problēmas bieži vien sākas tieši skolas dēļ, ko var ietekmēt vide, skolotāji vai skolēni. Tāpēc ir ļoti svarīgi katram skolēnam atrast savu īsto vietu zem saules, lai skolēns var pilnvērtīgi izbaudīt skolas gadus.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
VIDEO. Liepājas pusē nofilmēts reti sastopams plēsējs, kas uzglūnējis stirnai
Andrejs Ēķis: Putins pēc savas būtības ir “gopņiks”
Par ūdeni rīdzinieki turpinās pārmaksāt
Baisā miega slimība, kas “ieslodzīja paša ķermenī: kā epidēmija uzliesmoja 1915.gadā un tad pēkšņi izzuda. Vai tiešām vairs neapdraud?
Profesors Ojārs Skudra: “Es nedomāju, ka Krievijas iebrukums Ukrainā aprobežosies ar pamieru. Domāju, ka Krievija gribēs rakstiskas saistības”
Lasīt citas ziņas
Par dokumentu viltošanu un citiem pārkāpumiem aizturētas piecas VID amatpersonas
Latvijā gaidāms ekstremāli stiprs karstums! Kā sevi pasargāt?
Andrejs Ēķis: Putins pēc savas būtības ir “gopņiks”
Laiks celt algas! Nekur Baltijā nav tik izdevīgi nodarbināt par minimālo algu kā Latvijā
Kārlis Streips: Konstitucionālo tiesu nepatīkamie spriedumi. Vai divus mēnešus vecam embrijam ir dvēsele?
14:48
VIDEO. Krievi joprojām nesaprot, ka braukt pa mīnu lauku ir slikta ideja. Nofilmēts, kā tanks uzsprāgst
14:24
“Mēness aptieka” – labākā darbavieta Latvijā. Ko nozīmē šāda apbalvojuma iegūšana?
13:37
FOTO. Siguldā turpinās piecus gadus vecās meitenes meklēšana
Par ūdeni rīdzinieki turpinās pārmaksāt
Dzērājšoferiem rosina atņemt auto. Vai tas atturēs no sēšanās pie stūres reibumā?
“Bloomberg”: Krievija nonākusi tehniskā defolta stāvoklī
Māris Gulbis: Rietumvalstu līderi ir pārāk mīksti
Sociālo tīklu lietotāji dalās ar netradicionālu recepti, kā cīnīties pret karstumu
Somijas un Zviedrijas pievienošanās NATO – vai Turcija (ne)ļaus?
Vai ar bankas karti tēriņi ir lielāki nekā ar naudu “uz rokas”? Atbild eksperte
Valsts ceļu tīklā šonedēļ remontdarbi notiek vairāk nekā 80 posmos
Pēdējā svētku brīvdienā Latvijā aizturēti 18 dzērājšoferi
1,3 miljardi eiro savākti, “lai mēs varētu ātri pamest savu teritoriju, ja iebrūk slepkavnieciski no­skaņoti militārie spēki”
Sārts: No drošības viedokļa Suvalku koridors ir izaicinājums NATO
Kanāda nosūta divus karakuģus uz Baltijas jūru
Rīgā aizvadīta pirmā tropiskā nakts šogad. Tveice turpinās
VIDEO. Aleksandrs Lukašenko pie sevis ciemos uzaicinājis gubernatorus: viesi spiesti vakariņot pie galda, uz kura atrodas… suns
Darbu plānošana pēc Austrumu horoskopa no 21. līdz 26.jūnijam
Emīls, Egita un Monvīds – šīs dienas gaviļnieki. Kā vārds ietekmē tavu dzīvi?
Megana Mārkla pēc viesošanās Londonā gaužām neapmierināta ar 96 gadus vecās karalienes Elizabetes II “uzvedību”
VIDEO, FOTO. “Tu esi mans varonis!”: Holivudas aktieris Bens Stillers devies uz Ukrainu, lai satiktu tur Zelenski
Mūsējie uzvar īpašā auto rallijā Dānijā
Tukuma pusē teju par 40% varētu pieaugt siltumenerģijas apgādes pakalpojumu tarifs