Foto – Anda Krauze

Ilze Kuzmina: Pandēmijas laika obligātā prasība skolotājiem vakcinēties pievērsusi politikas veidotāju uzmanību skolotāju trūkumam 59

Ilze Kuzmina, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”

VIDEO. “Vai ar viņu viss ir labi? Putina dīvainā uzvedība atkal piesaista uzmanību
“Sekas var būt nepatīkamas.” Politiķis par risku, ka Krievijā pie varas var nonākt daudz radikālāki spēki
VIDEO. “Zilīšu bataljonam” pirmie zaudējumi. Pa ceļam uz fronti pārdzērušies krievi sakaujas savā starpā
Lasīt citas ziņas

 

Paradoksāli, bet, iespējams, izglītības sistēma paldies kovidam varēs teikt ne tikai par datorpratības strauju attīstību skolās. Pandēmijas laika obligātā prasība skolotājiem vakcinēties, kas lika daļai pamest darbu, pievērsusi politikas veidotāju uzmanību skolotāju trūkumam. Jācer, ka tā nebūs tikai kārtējā īstermiņa ažiotāža: acis patiešām atvērsies un tiks meklēti ilgtermiņa risinājumi. Pagaidām gan situācija neizskatās cerīga. Kā jau ierasts akūtās situācijās, tiek meklēti vainīgie, ir mēģinājumi pārgrūst atbildību uz kādu citu, bet to uzņemties nevēlas neviens.

CITI ŠOBRĪD LASA

Kas tad noticis pēdējās nedēļās? No darba skolās aizgājuši vai atstādināti ap 600 nevakcinētu pedagogu, tādējādi vakanču skaitu skolās krietni palielinot. Pēc Latvijas Pašvaldību savienības datiem, skolās pirms dažām nedēļām bija 1330 vakances, bet nu to varētu būt vēl vairāk.

Taču simtiem vakanču skolās bija arī iepriekš; par to regulāri un aktīvi signalizēja skolu direktori, taču īsti netika uzklausīti.

Politikas veidotāju vai ierēdņu komentāri dažkārt pat bija apsaucoši: sak, strādājiet paši čaklāk, tad pedagogus atradīsiet. Bija pat gadījumi, kad Izglītības kvalitātes valsts dienests sodīja direktorus par pedagogu trūkumu skolā, kaut problēma jau tad bija sistēmiska.

Tagad problēma pamazām tiek atzīta valstiskā līmenī, taču par to, ka situācija diez vai drīzumā tiks labota, liek šaubīties, piemēram, šīs nedēļas Saeimas Izglītības, kultūras un zinātnes komisijas sēdē runātais.

Komisijas priekšsēdētājs Arvils Ašeradens pukojās, ka jau gadiem komisija runā par skolotāju trūkumu, bet Izglītības un zinātnes ministrija visu šo laiku nespējot ne piedāvāt risinājumus, ne pat saprast, cik tad tieši skolotāju trūkst. Tāpat viņš sadusmojās uz Rīgas domes Izglītības, kultūras un sporta komitejas priekšsēdētāju Ivetu Ratinīku, kura savukārt izteica pārmetumus valsts izglītības politikas veidotājiem, tādējādi arī izvairoties no atbildības uzņemšanās, kaut tieši Rīgā visvairāk trūkst skolotāju un skolas tomēr dibina pašvaldības.

Ar dibināšanu vien nepietiek, vajag, lai skolās kāds arī mācās un māca.

Patiesībā skaidrs, ka skolotāju trūkums ir problēma, ko nav iespējams risināt tikai vienā līmenī. Tā ir kompleksa problēma, kurai viena risinājuma nav. Tāpēc tā vietā, lai meklētu vainīgos un dusmotos, visiem izglītības procesā iesaistītajiem jāvienojas par risinājumiem.

Līdz šim, pat ja bijusi kāda labi sākta valstiska iniciatīva, tā ātri vien izčākstējusi. Tā programma “Mācītspēks” gan turpinās, bet jau bez finansējuma paaugstinātām stipendijām tās dalībniekiem: citu jomu profesionāļiem, kas gatavi mainīt savu dzīvi un sākt strādāt skolā, vienlaikus studējot pedagoģiju. Domājams, ka tas būtiski mazinās interesi par šo skaļi uzsākto programmu.

Savukārt pašvaldībām būtu jāsaprot: skolu tīkla kārtošana tomēr var samazināt arī skolotāju iztrūkumu. Jo tieši samērā lielais skolu skaits rada situāciju, kad skolotāju vienlaikus gan trūkst, gan ir par daudz, ja paskatās uz skolēnu/skolotāju proporciju. Daļēji gan var piekrist LPS pārstāvei Inārai Dundurei un jau pieminētajai I. Ratinīkai, ka skolotājs nav nekāds migrants, kurš skries strādāt uz citu skolu, ja esošo darbavietu slēgs. Dažreiz tiešām neskries, jo sevišķi, ja būs jau pensijas vecumā.

Taču tie, kuri gribēs turpināt strādāt skolā, meklēs risinājumus un atradīs. Arī līdz šim slēgto skolu pedagogi bieži ir pārgājuši pedagoģiskā darbā citur. Skolu tīkla kārtošana ir gan valsts, gan pašvaldības atbildība: valsts rada apstākļus un motivāciju to paveikt, bet vietvara atrod nesāpīgāko un efektīvāko veidu, kā to izdarīt.

Diemžēl diez vai pedagogi no slēgtajām vai reorganizētajām skolām nāks uz Rīgu, jo īrēt dzīvokli galvaspilsētā ar pedagoga algu var būt teju neiespējami.

Tāpēc te atkal jāmeklē risinājumi: ir pašvaldības, kas piedāvā skolotājiem dienesta dzīvokļus. Lielā un bagātā Rīga, šķiet, līdz šim šādus risinājumus nav pat apsvērusi.

Attiecībā uz situāciju Rīgā vēl viens akmentiņš metams arī valsts izglītības un finanšu politikas veidotāju dārziņā: galvaspilsētas skolēnam seko par aptuveni 15 procentiem mazāk naudas skolotāju algām nekā citviet Latvijā.

SAISTĪTIE RAKSTI

It kā viss loģiski: jo klasē vairāk skolēnu, jo katra skološanai vajadzētu būt lētākai. Taču arī Rīgā ir ne tikai lielas klases. Rezultātā Rīgas skolotāji pelna mazāk vai labākajā gadījumā tikpat, cik daudzu citu pašvaldību skolotāji, kaut galvaspilsētā gan nekustamais īpašums, gan daudzi pakalpojumi ir dārgāki. Redzēs, vai solītais jaunais skolu finansēšanas modelis kaut ko šajā problēmā mainīs.

Pagaidām IZM piedāvā risinājumus, kas situāciju var labot tikai uz brīdi, vienlaikus veicinot skolotāju izdegšanu. Piemēram, maksāšot par virsstundām skolotājiem un direktoriem. Diemžēl pārguruša pedagoga vadīto stundu kvalitāte neuzlabosies no tā vien, ka viņa maks būs kļuvis biezāks.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
VIDEO. “Vai ar viņu viss ir labi? Putina dīvainā uzvedība atkal piesaista uzmanību
“Sekas var būt nepatīkamas.” Politiķis par risku, ka Krievijā pie varas var nonākt daudz radikālāki spēki
VIDEO. “Zilīšu bataljonam” pirmie zaudējumi. Pa ceļam uz fronti pārdzērušies krievi sakaujas savā starpā
Vai mežā kritušu koku drīkst sazāģēt un vest to mājās, lai izmantotu malkai? 104
Pilnībā mainījis savu dzīvi! Ar ko tagad nodarbojas kādreiz TV skatītāju iemīļotais Valters Krauze? 19
Lasīt citas ziņas

Finanšu partneris - LANDE

Sadarbības projekts
“Izmisuma vadīti krievi varētu šķērsot arī “zaļo” robežu.” Iekšlietu ministrs par Krievijas “mobilizācijas bēgļiem”
“Sekas var būt nepatīkamas.” Politiķis par risku, ka Krievijā pie varas var nonākt daudz radikālāki spēki
Pirmdien Latvijā demonstrēs augstas mobilitātes raķešu artilērijas sistēmas HIMARS
VIDEO. “Vai ar viņu viss ir labi? Putina dīvainā uzvedība atkal piesaista uzmanību
Olafs Zvejnieks: Četri soļi atkarības pārvarēšanai
13:26
Zeiļa: Ja no darba tirgus izkritušos cilvēkus ar invaliditāti izdotos integrēt atpakaļ darba tirgū, tas dotu vairākus desmitus tūkstošu jaunu darbinieku
12:30
“Izmisuma vadīti krievi varētu šķērsot arī “zaļo” robežu.” Iekšlietu ministrs par Krievijas “mobilizācijas bēgļiem”
12:12
Vēl gaidāma atvasara? Vai tomēr pirmais sniegs? Izskan pirmās prognozes par laikapstākļiem oktobrī 4
Slepenas pazemes pilis ar mākslīgiem dārziem un peldbaseiniem, pārtikas krājumi pieciem gadiem – miljardieri gatavojas apokalipsei
Ukrainā diennakts laikā iznīcināti 400 iebrucēji
VIDEO. “Zilīšu bataljonam” pirmie zaudējumi. Pa ceļam uz fronti pārdzērušies krievi sakaujas savā starpā
Vai tiešām sašķobījusies Raimonda Paula veselība? Krauze atklāj, kā patiesībā jūtas komponists 16
Krievu, kurš protestēja pret tanka T-34 Narvā pārvietošanu, deportē no Igaunijas 85
VIDEO. Igaunijas mežos pamanīts liels retums – lācene ar četriem mazuļiem 10
FOTO. VIDEO. Policija brutāli izrēķinās ar Krievijas iedzīvotājiem, kuri izgājuši ielās, protestējot pret mobilizāciju 92
Zaļā tēja – mūsdienu jaunības eliksīrs?
Ausis dzestrs rīts. Kādus laikapstākļus sola pa dienu?
Ditas Lases ideāla buljona noslēpumi: “Svarīgi izmantot aukstu ūdeni!”
Latvijā ražotas kazas piena un citu garšu želejkonfektes pērk arī Igaunijā 2
Pēc mobilizācijas izsludināšanas Krievijā Putins aizbraucis atpūsties 42
Vai drīkst atlaist, ja nevēlas mainīt darba vietu?
VIDEO. Tasmānijas krastos izskaloti simtiem vaļu
VIDEO. Iemūrē kapsulu ar vēstījumu nākamajām paaudzēm
Atklāj, cik Krievijas pilsoņi jau lūguši patvērumu Latvijā mobilizācijas dēļ
Mūžībā aizgājusi kādreizējā NEPLP vadītāja Aija Dulevska Cālīte
Putins nav atļāvis Krievijas ģenerāļiem atkāpties no Hersonas, jo tas izskatītos pēc pazemojošas sakāves 95
Naktī nezināmi vandaļi Krievijas karoga krāsās nokrāsojuši uzrakstu “Bolderāja” 24
Putinam bija interese par vienu cilvēku… Erdogans atklāj ukraiņu gūstekņu atbrīvošanas aizkulises
ASV draud Krievijai ar smagām sankcijām aneksijas gadījumā
“Pēc Vairas Vīķes-Freibergas neviens prezidents nav uzstādījis Latvijas ilgtermiņa attīstības plānus!” norāda Ēķis 31
“Ir jāceļ minimālās algas, lai izvilktu darbinieku no verdzības stāvokļa!” Feldmans skaidro, kā rīkojās igauņi 41