Māris Antonevičs
Māris Antonevičs
Foto: Timurs Subhankulovs

Māris Antonevičs: Izeja no krīzes – vēlēšanu sistēmas maiņa? 1

Ir izteiktas dažādas versijas, kāpēc tieši šoreiz pēc Saeimas vēlēšanām iet tik smagi ar jaunas valdības veidošanu. Sadrumstalots parlaments un jauno deputātu pieredzes trūkums nebūt neesot izšķirošais, kāpēc partijas lielā mērā turpina pirmsvēlēšanu kampaņu. To veicina arī sajūta par iespējamajām ārkārtas vēlēšanām. Piemēram, ja arī Krišjāņa Kariņa (“Jaunā Vienotība”) mēģinājums izveidot valdību būtu nesekmīgs, bet premjera kandidātu no malas partijas atsakās pieņemt. Vai arī Kariņa valdības mūžs izrādās ļoti īss.

VIDEO. Liepājas pusē nofilmēts reti sastopams plēsējs, kas uzglūnējis stirnai
Boriss Džonsons: “Tieši skars Krievijas oligarhus un trāpīs Putina kara mašīnas centrā”. G7 valstis aizliegs Krievijai zelta eksportu
Baisā miega slimība, kas “ieslodzīja paša ķermenī: kā epidēmija uzliesmoja 1915.gadā un tad pēkšņi izzuda. Vai tiešām vairs neapdraud?
Lasīt citas ziņas

Nesen Nacionālās apvienības kongresā šīs partijas biedrs – jurists Ringolds Balodis – zīmēja diezgan drūmu ainu. Pēc viņa teiktā, atlaist parlamentu varot par diviem “grēkiem” – ja tas nespēj pieņemt budžetu vai nespēj izveidot valdību. Bet 13. Saeima joprojām muļļājas ar abiem šiem uzdevumiem.

Turklāt ārkārtas vēlēšanu organizēšana tehniski nav nemaz tik ātrs darbs, tāpēc pie šāda scenārija valsts varot ieslīgt ilgā bezvaldībā (anarhijā?).
CITI ŠOBRĪD LASA

Šāda perspektīva ir satraucoša, tomēr ne visiem. Nākamnedēļ pie Saeimas plānotais pikets iecerēts tieši ar prasību atlaist Saeimu. Kā noprotams no aktivitātēm interneta sociālajos tīklos, uz pasākumu pošas galvenokārt neveiksmīgā premjera kandidāta Alda Gobzema atbalstītāji, taču nav izslēgts, ka viņiem pievienojas arī citi, piemēram, Ždanokas partija. Tā pēdējā laikā koriģējusi savus politiskos saukļus un sākusi izmantot pasaulē plašu slavu guvušo protesta simbolu – dzeltenās vestes.

Tomēr vērts ieklausīties arī skeptiķos, kas saka, ka ārkārtas vēlēšanas neko daudz nemainīs, un, lai par to pārliecinātos, atliek ielūkoties sabiedriskās domas aptauju datos. Tie rāda, ka nekas īpaši Latvijas iedzīvotāju politiskajās simpātijās pēc vēlēšanām nav mainījies. Pat ja deputātu mandātu sadalījums atšķirtos un varbūt mēs parlamentā redzētu arī citas (jaunās vai vecās) sejas, nav teikts, ka vienoties būtu vieglāk. Bet ko tālāk?

Izeja no pašreizējā strupceļa ir, bet tā nav ātra. Pašreizējie sarežģījumi tā vai citādi būs jāpārdzīvo, taču nākotnē var mēģināt padarīt politisko vidi dinamiskāku ar izmaiņām vēlēšanu sistēmā. Patiesībā šādas diskusijas nav nekas jauns, lai gan līdz šim tās vairāk bijušas teorētiskas. Ja viss vairāk vai mazāk darbojas, tad diezgan grūti pārliecināt, ka vajadzīgas izmaiņas. Jo īpaši tāpēc, ka jebkurš eksperts pateiks – nav tādas ideālās vēlēšanu sistēmas, katrai ir savas priekšrocības un trūkumi, un vispirms būtu jātiek skaidrībā par mērķiem. Bet par visu pēc kārtas.

Mums labi pazīstama proporcionālā vēlēšanu sistēma, kas nodrošina politisko partiju pārstāvniecību parlamentā atbilstoši par tām nodoto balsu skaita proporcijai. Tieši pēc šī principa kopš neatkarības atjaunošanas vēlētas visas Saeimas, un galvenā pazīme – vēlētāji balso par partiju sarakstiem, nevis par atsevišķiem kandidātiem. Protams, ir elementi, kas liek pilsoņiem tomēr iedziļināties partiju piedāvājumā un koriģēt to – sarakstos var izdarīt izmaiņas ar plusiņu un svītrojumu palīdzību.

Tāpat Saeima savulaik mēģināja labot tā saukto lokomotīvju principu, kad viens populārs līderis varēja kandidēt visos vēlēšanu apgabalos, kā vagoniņus ievelkot Saeimā arī daudzus maz zināmus kandidātus. Šis princips nav izskausts, taču tagad partijām vajag vismaz piecas lokomotīves – katrā vēlēšanu apgabalā pa vienai. Par proporcionālo sistēmu pieņemts teikt, ka tā veicina plašāku politisko interešu pārstāvniecību (var lasīt arī – lielāku sadrumstalotību), kas atsevišķos valsts attīstības posmos ir būtiski, lai tā neaizietu autoritārisma pavadā.

Otra pazīstamākā ir mažoritārā vēlēšanu sistēma. Tai var būt dažādas formas, taču galvenais princips – vēlētājs balso par konkrētu kandidātu. Praksē tas nozīmētu, ka Latvijā būtu, piemēram, simt vēlēšanu apgabali un katrā no tiem partijas piedāvātu vienu kandidātu. Šī sistēma tiek slavēta par to, ka veicina deputāta saikni ar savu vēlēšanu apgabalu, taču tiek pārmests, ka tā veicina sabiedrības polarizēšanos.

Latvijā idejas kritiķi vienmēr norāda, ka šķelšanās būšot pa etnisko līniju, lai gan nevar arī teikt, ka proporcionālā sistēma līdz šim to būtu īpaši novērsusi.
SAISTĪTIE RAKSTI

Ir arī jauktā vēlēšanu sistēma, kas mēģina kombinēt abus iepriekš minētos variantus.

Lūk, ko par proporcionālo sistēmu agrāk rakstījis Vēlēšanu reformas biedrības vadītājs Valdis Liepiņš: “Proporcionālās vēlēšanu sistēmas galvenais trūkums, sevišķi valstīs ar samērā zemu politisko kultūru, – tā nereti noved pie ļoti grūti izveidotām un konstruktīva darba mazspējīgām koalīcijas valdībām. Notiek iekšējas cīņas par portfeļu sadali pēc partiju interesēm, nevis pēc kompetences. Ir sadalīta arī atbildība vēlētāju priekšā, kas izpaužas kā kolektīva neatbildība pret vēlētājiem, neieklausīšanās un neatsaucība viņu interešu un problēmu risināšanā.” Rakstīts pirms desmit gadiem, bet tāds iespaids, ka tiek sniegts raksturojums tieši pašreizējai situācijai.

Šajā publikācijā paustais ir autora viedoklis, kas var nesakrist ar LA.LV redakcijas redzējumu.
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
VIDEO. Liepājas pusē nofilmēts reti sastopams plēsējs, kas uzglūnējis stirnai
Boriss Džonsons: “Tieši skars Krievijas oligarhus un trāpīs Putina kara mašīnas centrā”. G7 valstis aizliegs Krievijai zelta eksportu
Baisā miega slimība, kas “ieslodzīja paša ķermenī: kā epidēmija uzliesmoja 1915.gadā un tad pēkšņi izzuda. Vai tiešām vairs neapdraud?
VIDEO. Neapmierināta kaimiņiene “nopļauj” jaunā pāra kāzas
FOTO. “Ko par to visu teiktu karaliene Elizabete II…”: Keita Midltone pēc kāda pasākuma izpelnās nežēlīgu britu kritiku
Lasīt citas ziņas
Profesors Ojārs Skudra: “Es nedomāju, ka Krievijas iebrukums Ukrainā aprobežosies ar pamieru. Domāju, ka Krievija gribēs rakstiskas saistības”
Sinoptiķi prognozē, ka pirmdien laika apstākļi sasniegs nepieredzētus rekordus
Boriss Džonsons: “Tieši skars Krievijas oligarhus un trāpīs Putina kara mašīnas centrā”. G7 valstis aizliegs Krievijai zelta eksportu
Dana Bjorka: “Manu 70 gadus veco mammu pierunāja nedoties pensijā, jo trūkst skolotāju!”
Viņa būtība bija cīņa par brīvu Latviju! Vilnis Zaļkalns Zviedrijā
21:42
Garšīgas svētku receptes cukura diabēta pacientiem
21:39
Arheologu sensacionālais atklājums – romiešu templis Nīderlandē
20:54
VIDEO. TV personība Baiba Sipeniece-Gavare: “Andrejs Ēķis ir mans liktenīgais vīrietis!”
VIDEO. Liepājas pusē nofilmēts reti sastopams plēsējs, kas uzglūnējis stirnai
FOTO. “Ko par to visu teiktu karaliene Elizabete II…”: Keita Midltone pēc kāda pasākuma izpelnās nežēlīgu britu kritiku
Siguldā, Gaujas pludmalē pazudusi piecus gadus veca meitenīte. Policija lūdz palīdzību!
Baisā miega slimība, kas “ieslodzīja paša ķermenī: kā epidēmija uzliesmoja 1915.gadā un tad pēkšņi izzuda. Vai tiešām vairs neapdraud?
“Itālijā vīns par diviem eiro, mēs varam tikai sapņot!”: Danusēvičs atklāj, kā veselības ministrija cenšas izskaust dzeršanu Latvijā
Balts kaķis – veiksme, melns kaķis – nelaime? Mīti un patiesība par kaķu kažoka krāsām un tā spējām
Džo Baidens: Putins cerēja, ka NATO un G7 kaut kādā veidā sadalīsies, bet tas nenotiks
Uzņēmuma “Sport Revolution” ražotos trenažierus izvēlas gan slaveni hokejisti, gan puikas, kuri sapņo par lielo sportu
Nākošnedēļ tveice turpinās pieņemties spēkā, dažviet gaidāma krusa un vētra
Sinoptiķi izsludina brīdinājumu par laika apstākļiem Latvijā
Anna Dovbiša: Sievietēm – mazākas algas. Vai arī mazākas pensijas?
“Krievi var ierasties jebkurā laikā, nogalināt mūs gultās” Polijas Suvalkos valda satraukums
FOTO. Norvēģija sēro par naktī notikušo traģēdiju un paaugstina terorisma draudu līmeni līdz augstākajam
VIDEO. Aleksandrs Lukašenko pie sevis ciemos uzaicinājis gubernatorus: viesi spiesti vakariņot pie galda, uz kura atrodas… suns
Darbu plānošana pēc Austrumu horoskopa no 21. līdz 26.jūnijam
Emīls, Egita un Monvīds – šīs dienas gaviļnieki. Kā vārds ietekmē tavu dzīvi?
Megana Mārkla pēc viesošanās Londonā gaužām neapmierināta ar 96 gadus vecās karalienes Elizabetes II “uzvedību”
VIDEO, FOTO. “Tu esi mans varonis!”: Holivudas aktieris Bens Stillers devies uz Ukrainu, lai satiktu tur Zelenski
Mūsējie uzvar īpašā auto rallijā Dānijā
Tukuma pusē teju par 40% varētu pieaugt siltumenerģijas apgādes pakalpojumu tarifs