Praktiski
Svētki

Idejas mazām, mīļām un praktiskām dāvaniņām no sirds0


Ievārījums, marinēti gurķīši, adītas vilnas zeķes un tamborēta pelīte – kāpēc gan ne!? Pašu darinātas dāvanas ir vismīļākās.
Ievārījums, marinēti gurķīši, adītas vilnas zeķes un tamborēta pelīte – kāpēc gan ne!? Pašu darinātas dāvanas ir vismīļākās.
Foto: Anda Krauze

Ja neesat sasirguši ar lielo dāvanu meklēšanas un pirkšanas drudzi, kas šajās pirmssvētku dienās ir tik lipīgs kā gripa epidēmijas laikā, iespējams, noderēs daži padomi par lētām, mīļām un praktiskām dāvaniņām, kas necirtīs robu maciņā un neradīs pēcsvētku depresiju.

Starp citu, arī Kembridžas hercogiene prinča Viljama sieva Keita Midltone izdevumā Daily Mail izteikusies, ka Ziemassvētkiem ir pavisam cita nozīme un ka dāvanas šajos svētkos nebūt nav svarīgākais. Īpašu nosodījumu, viņasprāt, esot pelnījuši tie, kuri sociālajos tīklos lielās ar dārgām dāvanām.

Ja ģimenes konsilijs nolemj, tad varētu iztikt tikai ar svētku vakariņām. Taču, ja dāvanu sagatavošana un došana sagādā prieku, kā arī ja ģimenē ir mazi bērni, kas gaidīt gaida kādu pārsteigumu no Ziemassvētku vecīša, tad vispār atteikties no dāvanām nebūtu prātīgi.

 

Nepārspīlēt!

Praktiskas namamātes allaž iepriecina dažādas garšvielas.
Foto: Anda Krauze

Dažās ģimenēs tiek pieņemts lēmums ar dāvanām iepriecināt tikai bērnus, taču arī tas nav gluži pareizi, jo atvasītes tad pierod, ka dāvanas šajos svētkos pienākas tikai viņiem, nevis mammai, tētim, vecmāmiņai, vectētiņam. Labāk tomēr vienoties par mazām, bet personīgām dāvaniņām.

Dažās ģimenēs mēdz rīkoties tā, ka svinētāji sarunā, kurš katram vienam gādās konkrētu velti par konkrētu summu vai arī katrs sameklē kādu dāvaniņu, un tad visi kopā rīko izlozi. Var rīkoties arī tā, ka katrs gādā kādus pārsteigumus, bet visiem.

Nebūt ne zemē metama, piemēram, ir ideja izcept konkrētam cilvēkam domātu, ar krāsainu glazūru dekorētu piparkūku sirdi. Šādu dāvaniņu gatavošanā parasti bez īpaša mudinājuma iesaistās arī bērni.

Ja svētkos sanāk kopā vairāk cilvēku nekā parasti, tad iepriekš var sarunāt, par kādu konkrētu summu jāgādā dāvana, lai nevienam nerastos neērtības izjūta un nevajadzīgs stress.

Ko pirkt? Praktiskais Latvietis meklē variantus un idejas dāvanām no viena līdz sešiem eiro.

 

Pašu rokām darināts

Konfekšu rotaslietas un zefīra sniega bumbas ar kanēļa garšu var izgatavot pats vai iegādāties veikalā un glīti iesaiņot.
Foto: Anda Krauze

Galvenais nosacījums – lai, dāvaniņas gatavojot vai pērkot, būtu padomāts par dāvanas saņēmēju un lai pat vismazākais sīkumiņš ir glīti iesaiņots un oriģināli noformēts.

Žurnāls Praktiskais Latvietis, kur strādā visnotaļ praktiski cilvēki, saprotams, vispirms atbalsta pašu radītas lietas, kas ir daudz mīļākas, sirsnīgākas, praktiskākas par veikalos nolūkotajām.

Noderēs čaklu saimnieču sarūpēti konservi dažādām gaumēm, lielā cieņā parasti ir arī kāds stiprāks uzlējums, piemēram, uz zemenēm, upenēm vai ķiršiem.

Godā jāceļ mīļu omīšu darinātie adījumi: silti rakstaini cimdiņi, šalles un zeķes, kas noderēs lieliem un maziem, jo, lai arī Latvijā ziemas kļūst arvien siltākas, gan jau kāda sala diena šoziem vēl iekritīs.

Rokdarbniecēm mājās noteikti atradīsies neizmantoti dzijas kamoliņi, no kuriem var uzmeistarot adītu vai tamborētu rotaļlietu, vai auduma gabaliņš, no kura var uzšūt kaut ko noderīgu, piemēram, iepirkumu maisiņu, ko pratīs novērtēt zaļi domājošie.

 

Lieli svētki… veikaliem

Ziemassvētku šķīvis vai bļodiņa noderēs katrā mājā.
Foto: Anda Krauze

Ja rokdarbi nav jūsu stihija, tos var palūkot kādā no daudzajiem Ziemassvētku gadatirgiem. Piemēram, tradicionālais invalīdu un senioru darinājumu tirdziņš šogad aicina iepirkties tirdzniecības centrā Domina Shopping.

Šādos tirdziņos vienmēr var atrast kaut ko oriģinālu un nebūt ne dārgu. Noderīgas lietas vienmēr var sameklēt gan saldumu, gan saimniecības preču veikalos.

Ja šogad ģimenē esat sarunājuši, ka Ziemassvēkos dāvināsiet viens otram tikai saldumus, interesantu dāvaniņu varam radīt arī paši, piemēram, pašgatavotu šokolādi ar savdabīgām garšu niansēm vai piedevām.

Ir vērts šādu dāvanu, liekot lietā izdomu, arī glīti iesaiņot un noformēt.

Liela piekrišana veikalos ir arī dvieļiem svētku noformējumā.
Foto: Anda Krauze

Praktisku dāvanu topa augšgalā noteikti ir arī saimniecībā vajadzīgas lietas. Saimniecēm noderēs, piemēram, dažādi garš­vielu trauciņi, virtuves dvielīši, priekšauti, koka paliktnīši, pannu lāpstiņas un galda piederumi.

Saimniekiem, kuriem rokas aug īstajā vietā, savukārt pie sirds ies dažādi darbarīki, bet tīņiem galda spēles, piemēram, šahs, dambrete, cirks vai domino.

Un kāpēc gan dāvana diviem nevar būt brauciens ar sabiedrisko transportu uz Vecrīgu, lai iedzertu karstvīnu un izbaudītu svētku noskaņu!?

Saistītie raksti
Ja esat abonējis žurnālu Praktiskais Latvietis, tad kalendārs ar skaistām idejām dārzam būs pastkastē, taču Latvijas Mediji piedāvā kalendārus dažādām gaumēm, piemēram, skolēniem, makšķerniekiem, ziedu mīļiem, ceļotājiem… Visizdevīgāk iegādāties mūsu izdevniecības Grāmatu mājā Rīgā, Dzirnavu ielā 21.
Foto: Anda Krauze

Ja neviens no variantiem jums nešķiet gana labs, noteikti ir vērts aplūkot plašo kalendāru klāstu, ko piedāvā grāmatu veikali. Tāda dāvana katrā namā atradīs savu vietu un par dāvinātāju atgādinās visu 2020. gadu.

LA.lv
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.