Foto: SHUTTERSTOCK

Padomi ideālu piparkūku pagatavošanai + 2 receptes klasiskiem un neparastiem piparotajiem cepumiņiem 2

Ja pirms gadiem desmit izmantojām vienu klasisku piparkūku recepti, pieļaujot nelielas izmaiņas mīklas sastāvā, tagad esam gatavi eksperimentēt, mainot izejvielas un līdz ar to – piparkūku garšas nianses.

Reklāma
Reklāma

Labāk svaigi maltas garšvielas!

Kokteilis
3 horoskopa zīmes, kuras vienmēr domā, ka visu zina labāk par citiem
Pilnīga neveiksme! Eksperti nosaukuši 7 automašīnas, kuras kalpo uz pusi īsāku laiku nekā citas 15
Kokteilis
Valsts policijas šefam Armandam Rukam dienesta romāns: “Es ar šo sievieti dzīvoju kopā!”
Lasīt citas ziņas

“Lai mīkla izdotos patiesi laba, svarīgi izvēlēties kvalitatīvas izejvielas, piemēram, sviestu, nevis margarīnu. Tad piparkūkas sanāks kraukšķīgas, nevis vienkārši cietas. Noteikti varēs arī sajust atšķirīgu garšu,” balstoties uz pieredzi, teic Lestenes maiznīcas pārstāve Iluta Rautsepa.

“Šos Ziemassvētku cepumus pērkot veikalā, būtu vēlams pievērst uzmanību uz iepakojuma rakstītajam, jo tā var uzzināt, kāda taukviela pievienota mīklai.”

CITI ŠOBRĪD LASA

Turpinot Iluta Rautsepa uzsver, ka šos cepumus par piparkūkām padara garšvielas. “Var izvēlēties katru atsevišķi, nevis maisījumu, un samalt tieši pirms lietošanas, jo tad aromāts būs izteiktāks.”

Krustnagliņas, muskatrieksts, ingvers, kanēlis, koriandrs, kardamons, smaržīgie pipari, melnie pipari, apelsīnu miziņas – tās ir garšvielas, kas piparkūkām piešķir pikantu aromātu. Ja patīk anīss, var pievienot arī to.

“Vidēji 1 kilogramam miltu pievieno 30 g garšvielu, taču var lietot arī vairāk vai mazāk atkarībā no tā, cik pikantas vēlaties piparkūkas,” ar padomu dalās pieredzējusī piparkūku cepēja.

“Ja iegādājas gatavu maisījumu, jāraugās, lai parastie melnie pipari būtu saraksta beigu daļā.” Vēl kāds vērtīgs Ilutas ieteikums – piparkūku garšvielas var pievienot arī citiem cepumiem, kēksiem un pat kafijai.

“Kā irdinātāju var izmantot sodu, cepamo pulveri vai briežraga sāli. Tā piparkūkām neatstās sodas garšu, jo briežraga sāls karstumā izgaro.”

Ja vēlas, lai piparkūku krāsa būtu tumšāka un intensīvāka, mīklai pievieno melasi, kādu no veikalos pieejamiem cukura sīrupiem vai pašas gatavotu dedzināta cukura sīrupu.

Maigākai krāsai un interesantai garšai var izmantot kļavu sīrupu, dateļu sīrupu vai medu. “Der gan baltais, gan brūnais cukurs, taču brūnais cepumiem piešķirs piesātinātāku garšu.”

Neliela viltība, kā iegūt brūnā cukura efektu, to neizmantojot, – 1 kg baltā cukura pievieno 100 g iesala ekstrakta. Savukārt tumši brūnā cukura efektu var panākt, 1 kg baltā cukura pieliekot 200 g iesala ekstrakta.

Reklāma
Reklāma

Pēc iespējas plānākas

Piparkūciņas vislabāk garšo, ja mīklu izveltnē ļoti plānu – 1–2 mm. “Tad īpaši jūtams būs krustnagliņu un ingvera asumiņš, kā arī izdosies kraukšķīgākas.

Bet, ja gribas izcept lielās figūras, mīkla jāveltnē 3–5 milimetru biezumā,” skaidro Iluta. Patlaban veikalos var nopirkt bezgala daudz skaistu formiņu, kas noderēs, cepot piparkūkas.

“Lai rūķim vai kādam citam tēlam, no galda pārliekot uz pannu, viena kāja nesanāktu garāka par otru, iesaku izveltnēto mīklas loksni likt uz cepampapīra, kas uzklāts uz pannas, un tad ar formiņām izspiest vēlamo tēlu,” vēl vienu vērtīgu padomu sniedz piparkūku cepēja.

Kad notiek darbošanās ar mīklu, tai jābūt istabas temperatūras un kārtīgi izmīcītai, jo tas ievērojami atvieglos procesu. “Ja mīkla izdevusies nedaudz lipīga, labāk to atstāt uz dienu vai divām, lai nobriest.

Ja vēl tad ir pārāk mīksta (viss atkarīgs no miltiem!), var pievienot miltus, bet ne vairāk kā ēdamkaroti (maksimāli – divas!). Pievienojot pārāk daudz miltu, piparkūkas būs ļoti cietas.

Tāpēc mīklu labāk gatavot iepriekš un miltus sākumā pievienot mazāk, to daudzumu pieregulējot neilgi pirms cepšanas.”

Piparkūku mīklu var uzglabāt ledusskapī mēnesi un ilgāk, bet saldētavā var atstāt līdz pat nākamajiem svētkiem. Tad cepumi izdosies īpaši pikanti un gardi.

Mazliet netradicionāla piparkūku mīkla

Iesaka Lestenes maiznīcas pārstāve Iluta Rautsepa

Sastāvdaļas

• 480 g kviešu miltu

• 150 g cukura

• 140 g sīrupa vai medus

• 125 g sviesta

• 100 ml piena

• šķipsna sāls

• pusēdamkarote sodas (vai vienādās daļās soda un briežraga sāls)

• 15–20 g garšvielu maisījuma

Pagatavošana

Miltus izsijā kopā ar sodu un briežraga sāli. Atliek malā.

Nelielā katlā sajauc, uzkarsē un pāris minūšu pavāra sīrupu, cukuru un pienu.

Nedaudz padzesē un šķidrumā iejauc sviestu, sāli un garšvielas. Atdzesē līdz istabas temperatūrai.

Samaisa ar miltu maisījumu. Ievieto ledusskapī uz 24–48 stundām.

Mīklu izveltnē, cik vien plānu var. Lai to būtu vieglāk izdarīt, ņem nelielu – dūres lieluma – mīklas pikuci.

Piparkūkas cep 170 grādos 7–8 minūtes, līdz zeltainas.

Arī no rudzu miltiem

Foto: Anda Krauze un no privātā arhīva

Mājražotāja Monta Petaka, kuras gatavotās mīklas un našķus var atpazīt pēc zīmola Montas gardumi, piparkūku mīklas gatavošanai izmanto ne vien kviešu miltus, bet arī bioloģiski audzētu plēkšņu kviešu (spelta), pilngraudu rudzu, griķu un auzu miltus, ko piedāvā ceptuve Cēsu maize.

“Manuprāt, viena no svarīgākajām piparkūku mīklas sastāvdaļām ir sviests, kas šos cepumus padara kraukšķīgus,” uzsver Monta Petaka un turpinot izstāsta, ko vēl pievieno šiem tradicionālajiem Ziemassvētku cepumiem.

“Savām mīklām pievienoju nerafinētu cukurniedru cukuru, kam zeltaini brūno nokrāsu piešķir dabīgā cukurniedru melase. Izmantoju arī medu, kas piparkūkām dod citu garšas noti nekā cukurs.”

Garšvielu maisījumu viņa gatavo pati: sasmalcina melno piparu graudus, koriandru, kardamonu, krustnagliņas, ingveru, muskatriekstu un kanēli.

“Zinu, ka piparkūku cepēji mēdz izmantot arī anīsu, bet man tā garša nepatīk, tāpēc mīklai nepievienoju. Parasti garšvielas lieku vienādās proporcijās, atšķiras tikai dažas nianses atkarībā no mīklas veida,” atklāj Monta Petaka. “Nevajag pārspīlēt ar garšvielu daudzumu, jo tās var arī sabojāt piparkūku garšu.”

Prasmīgā saimniece cep arī vegānās piparkūkas. Šajā gadījumā mīklas sastāvā neesot sviesta (to aizstāj ar kokosriekstu eļļu), kā arī nepievieno olas. No šīs mīklas ceptās piparkūkas izdodoties ļoti trauslas un kraukšķīgas.

“Rudzu piparkūku mīklai pievienoju rudzu miltus un rudzu pilngraudu miltus, kas ir rupjāk malti, tāpēc piparkūkās ir mazi graudiņi, kas dažam ēdējam atgādinājušas linsēklas. Savukārt no auzu miltiem ceptās piparkūkas nedaudz līdzinās auzu pārslu cepumiem.”

Klasiskā piparkūku mīkla

Iesaka Monta Petaka

Sastāvdaļas

• 1 kg kviešu miltu

• 250 g iesala

• 200 g sviesta

• 200 g baltā cukura

• 150 g brūnā cukura

• 3 tējkarotes sodas

• 2 olas

• garšvielu maisījums (melno piparu graudi, koriandrs, kardamons, krustnagliņas, ingvers, muskatrieksts un kanēlis)

Pagatavošana

Sviestu izkausē ūdens peldē.

Pievieno brūno cukuru un dedzināto cukuru (piparkūkām piešķirs karameļu garšu), ko pagatavo, vispirms katliņā izkausējot 200 g baltā cukura, tad lēnām pievienojot 75 ml ūdens.

Tas jādara ļoti uzmanīgi, lai neapdedzinātos.

Pēc tam pievieno iesalu, olas, garšvielu maisījumu un samaisa. Iesijā miltus.

To darot, jāraugās, kāda veidojas mīklas konsistence. Ja miltu būs par daudz, mīkla sanāks pārāk bieza un cieta, to būs grūti izrullēt.

Mīklu kuļ, līdz tā kļūst viendabīga un atlec no katla sienām.

Kad mīkla nedaudz atdzisusi, pievieno sodu, miltus, ja nepieciešams, un samaisa.

Mīca, līdz mīkla kļūst gluda un spīdīga.

Tad to ietin pārtikas plēvē un vismaz nedēļu notur ledusskapī, lai savelkas garšas. Taču piparkūkas var cept arī nākamajā dienā.

Izveltnē plānā plāksnē un ar dažādām veidnītēm izspiež piparkūkas. Liek uz plāts un cep 180 °C aptuveni 3 minūtes.

Ja vēlas, pirms un pēc cepšanas piparkūkas var noziest ar sakultu olu, taču Monta Petaka tā nedara, jo viņai patīk tīra piparkūku garša.

Foto: Anda Krauze un no privātā arhīva

Piparkūku garšvielu maisījums

(uz 1 kg kviešu miltu)

• 10 krustnagliņas

• 5 melnie pipari

• 5 kardamona graudi

• 1 tējkarote koriandra

• 1 tējkarote sarīvēta muskatrieksta un ingvera

• pustējkarote kanēļa

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.