Kultūra
Kultūrpolitika

Mazo bibliotēku atbalstam rīko dzejas un mūzikas vakarus0


Sarīkojumos mazajās bibliotēkās piedalīsies grupa “Nielslens Lielsiens”.
Sarīkojumos mazajās bibliotēkās piedalīsies grupa “Nielslens Lielsiens”.
Foto: Druvo Haritonovs

Mazās lauku bibliotēkās no Gatartas līdz Līkupēniem notiks pieci dzejas un alternatīvās mūzikas vakari, lai apliecinātu mazo kultūras iestāžu nozīmību lauku apvidos, informē Klāvs Kalnačs, biedrības “Drustu acs” pārstāvis.

Oriģināldzeju lasīs Guntars Godiņš, Madara Gruntmane, Raibīs un Toms Treibergs, jaunu albumu prezentēs grupa “Nielslens Lielsliens”.

Vienīgās sabiedriskās vietas

“Kamēr “Gaismas pils” Rīgā ir uzmirdzējusi ar lielu apmeklētāju interesi un regulāriem pasākumiem, tikmēr laukos klusi spīd daudzas mazās “gaismas pilis”, kur vairāk varētu būt kā vienu, tā otru,” pauž Klāvs Kalnačs.

Biedrības pārstāvis norāda, ka pagastu bibliotēkās daudzviet bibliotekāres savus tiešos pienākumus apvieno ar telpu uzkopšanu, malkas nešanu, kurināšanu un rūpēm par datoriem, elektroierīcēm.

“Daudzviet mazās bibliotēkas ir ciema vienīgās sabiedriskās vietas, kur ārpus mājas var pabūt siltumā un satikt cilvēkus, parunāties, pārspriest jaunumus arī tad, ja ciema kafejnīca, benzīntanks un pēdējais veikals ir likvidēts,” teic Kalnačs.

2018.gada sākumā presē izskanēja kampaņa Limbažu novada bibliotēku tīklā, kuras ietvaros pašvaldība meklēja iespējas samazināt tēriņus, ko tā velta bibliotēku darbībai. Limbažu novada Stienes, Straumes un Skultes bibliotēkās tika būtiski samazināts darba laiks.

“Limbažu novadā notikušais nav izņēmums. Arī citos novados notiek “konsolidācija”, pašvaldības samazina finansējumu, darba laikus. Bibliotēkas pārtop par lielāku iestāžu filiālēm vai ārējās apkalpošanas punktiem, kā arī tiek domāts par to slēgšanu,” raizes pauž Klāvs Kalnačs.

Lai arī iedzīvotāju skaita kritums ir saprotams arguments šādai rīcībai, daudzviet netiek gādāts par esošo iedzīvotāju un lasītāju pamudināšanu izmantot bibliotēkas pakalpojumus, iedzīvotāji nesaņem informāciju par jaunākajām grāmatām, žurnāliem un interneta resursiem.

Mūsdienu tautas mūzikas grupa “Nielslens Lielsliens” janvārī izdod albumu “Kad Kniebējs Kniebj”. Lai pievērstu uzmanību piecām mazām Latvijas “gaismas pilīm”, “Nielslens Lielsliens” albumu prezentēs piecos pasākumos ar aktuālu dzejnieku piedalīšanos.

Pasākumu ietvaros uzstāsies dzejnieks un tulkotājs Guntars Godiņš, kuram 2018.gadā klajā nācis igauņu eposa “Kalevdēls” tulkojums. Piedalīsies Madara Gruntmane, kurai pērn izdots otrais dzejoļu krājums “Dzērājmeitiņa”, un latgaliski rakstošais Raibīs jeb Oskars Orlovs, kam 2017.gadā klājā nāca krājums “Pistacejis”.

Dzejnieku četrotni noslēdz Toms Treibergs – etīžu teātra “Nerten” aktieris un režisors. Viņš šobrīd veido savu trešo dzejas grāmatu, un 2018.gadā ir vadījis radio raidījumus par daudzu un dažādu Latvijas bibliotēku piedāvājumu.

Dzejas un mūzikas vakari notiks:

  • 18. janvārī Gatartas bibliotēka, Gatarta, Drustu pagasts, Raunas novads. Dzejas lasījums – Raibīs, koncerts – Nielslens Lielsliens.
  • 19. janvārī Vecumu bibliotēka, Borisova, Vecumu pag., Viļakas novads. Dzejas lasījums – Raibīs, koncerts – Nielslens Lielsliens.
  • 26. janvārī Stienes bibliotēka, Skultes pagasts, Limbažu novads. Dzejas lasījums – Guntars Godiņš, koncerts – Nielslens Lielsliens.
  • 1. februārī Umpārtes bibliotēka, Vecumnieku pagasts, Vecumnieku novads. Dzejas lasījums – Toms Treibergs, koncerts – Nielslens Lielsliens.
  • 2. februārī Līkupēnu bibliotēka, Veclīkupēni, Rubas pag., Saldus novads. Dzejas lasījums – Madara Gruntmane, koncerts – Nielslens Lielsliens.

Ieeja – bez maksas, vakaru noslēgumā – diskusija par attiecīgās bibliotēkas aktualitātēm, attīstības iespējām.

LA.lv
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
LE
LETA
Kultūra
Laikmetīgās mākslas muzeja projektu vēlas atdāvināt valstij 2
2 dienas
LE
LETA
Kultūra
Koalīcijas partijas vienojušās par summu, ko piešķirt kultūras nozarei Covid-19 krīzes pārvarēšanai
3 dienas
LE
LETA
Kultūra
Koru un deju kolektīvi pakāpeniski atsāk mēģinājumus 1
3 dienas

Lasītākie

IM
Ingrīda Mičāne
Laukos
Dzīve piespiež pārdot citādi. Kā mājražotāji pārvar krīzi
45 minūtes
IE
Ināra Egle
Latvijā
Deputātos mostas lokālpatriotisms – bet tikai vārdos
3 stundas
GP
Gunta Paavola
Pasaulē
Kā Andris Somijā būvē olimpisko stadionu. Pēc žurnālistu saceltā skandāla par neizmaksātajām algām un briesmīgo sadzīvi, situācija uzlabojas
2 stundas
LA
LA.LV
Latvijā
Portālā LA.LV un kanālā “RīgaTV 24” būs skatāmas ģenerālprokura amata kandidātu debates
57 minūtes
LE
LETA
Dabā
Plus 30, sutīgs, negaisi, lietusgāzes, liela krusa un vētra – nākamās nedēļas laika prognoze
2 stundas