Preiļu novada domes priekšsēdētājs Aldis Adamovičs.
Preiļu novada domes priekšsēdētājs Aldis Adamovičs.
Foto – Ivars Bušmanis

Mazpilsētas – kristāli; cukurgraudiņš Rīga. “LA” diskusija Preiļos 0

Pirms “Latvijas Avīzes” publiskās diskusijas “Kā Eiropas nauda attīstīs reģionus?” piektdien Preiļos Biruta Eglīte nocitēja jaunās dzejnieces Ievas Dāboliņas sociālo dzejoli “Oiro” no krājuma “Lieta LR2”:

“Mūsu māte, kas esi Briselē.

Svētītas lai top tavas direktīvas,

Lai atnāk tavs Lisabonas līgums,

Tavs prāts lai notiek kā Vācijā, tā Latvijā,

Mūsu dienišķos tiešmaksājumus

Dod mums šogad

Un piedod mums mūsu centienus izdzīvot,

Kā arī mēs piedodam grieķiem viņu atlaistos parādus,

Un neieved mūs pārdomāšanā,

Bet atpestī mūs no izlemšanas,

Jo Tev pieder Eiropas Parlaments,

Eiropas Padome

Un Eiropas fondi

Mūžīgi mūžos.

Oiro.”

IS
Ilmārs Stūriška
Ziņas
Futbola aģenta slepkavība Rīgā šokē sabiedrību. Vai šis darbs ir bīstams un ko par futbola aizkulišu shēmām atklāj speciālisti? 60
1 diena
ML
Māra Libeka
Veselam
Rīkojums par potēšanas datumu maiņu esot nācis “no augšas”. Tomēr Vīķe-Freiberga uzstāja uz otrās potes saņemšanu vakar 51
20 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
“Tu man sāc te “topīt”! Nesaki, ko man darīt, tu man neesi nekas!”: sportists Kaspars Kambala pamatīgi saķeras ar krišnaītu Uģi Kuģi 44
23 stundas
Lasīt citas ziņas

Diskusijas nolūks bija saprast ne tik to vien, ka vēl 4,4 miljardi eiro atplūdīs no Briseles Latvijas virzienā, bet gan cik miljoni ienāks Latvijas laukos, piemēram, Preiļu novadā, un cik tūkstoši katram no astoņdesmit klātesošajiem un kā tie uzlabos dzīvi. Iepriekšējos septiņos gados Preiļu novads apguvis 19 miljonus eiro, tātad vidēji katram novada iedzīvotājam ticis 1700 eiro, kas ir vairāk nekā vidēji Latvijā.

CITI ŠOBRĪD LASA

Līdz 2020. gadam no ES fondu naudas saņemsim 2200 eiro uz vienu iedzīvotāju. Cik no tiem tiks galvaspilsētai, cik reģioniem? Kā tie tiks tērēti? Par policentrisko attīstību, par ceļiem un par darbavietu radīšanu piektdien diskutēja 11. Saeimas deputāts, ekspremjers Valdis Dombrovskis (“Vienotība”), bijušais Eiropas Parlamenta deputāts un ārlietu ministrs Rihards Pīks (“Latvijas attīstībai”), Rēzeknes domes deputāts un Rēzeknes Augstskolas rektors Edmunds Teirumnieks (Nacionālā apvienība) un Latvijas Reģionu apvienības pārstāvis – Preiļu novada domes priekšsēdētājs Aldis Adamovičs.

Kristalizācija. 
Cukurgraudiņš Rīga


Iepriekšējos septiņos gados bez deviņām lielpilsētām nauda lielākoties tika dota 16 attīstības centriem. Nākamajā septiņgadu periodā nolemts atgriezties pie vecā policentriskā attīstības modeļa: 9 + 21. E. Teirumnieks šaubījās, vai nu tik vienmērīgi šīs pilsētas attīstīsies: “9 + 21 novadu attīstība nebūs vērsta uz to, lai visus novadus attīstītu vienmērīgi. Veidosies kristalizācijas centri, kas gan uzņēmējus, gan jauniešus piesaistīs vairāk nekā citi. Gan Anglijā, gan Vācijā runā par izkliedes attīstību. Manuprāt, policentrisko modeli tālāk attīstīt var, ja radīs izglītības, zināšanu pārneses centrus, kas balstās uz pētniecību un inovāciju. Ja to nepaveiksim, paliksim iepakaļ arī igauņiem un lietuviešiem.”

Valdis Dombrovskis nepiekrita: “Kristalizācijas centri būs tie paši 21 attīstības centrs.” Vai dabiskās kristalizācijas rezultātā pēc gadiem piecpa­dsmit nebūs viens liels cukurgrauds Rīga? Jau tagad Rīga īstenojusi projektus par 130 miljoniem eiro – vairāk nekā jebkura cita pilsēta.

“Nav lietderīgi naudu vienmērīgi plānā kārtiņā izziest pa visu teritoriju,” atbildēja ekspremjers. Kāpēc deviņiem attīstības centriem ir vairāk nekā 21? “Ja pārrēķināsim uz iedzīvotāju skaitu, tad deviņām pilsētām ir mazāk. Vismazāk tad būs Rīgai. Jaunums ir tas, ka šiem attīstības centriem turpmāk būs jāpiesaista apkārtējās teritorijas. Daļa projektu būs jāīsteno sadarbībā ar apkārtējām pašvaldībām – kā tieši, par to pašlaik valdība diskutē ar Latvijas Pašvaldību savienību. Lai apkārtējās pašvaldības justu labumu no attīstības centra, būs jāslēdz vienošanās, vai tas būtu ceļš uz centru, kāds skolas projekts,” pamatoja Dombrovskis.

“Kaut arī kādā no pašvaldībām tik un tā nogulsies investīcijas no četrarpus miljardu lielās eiro naudas, tieši policentriskās attīstības programmā iezīmēti 447 miljoni eiro, no kuriem 248 miljoni atvēlēti lielajām pilsētām, 141 miljons – 21 attīstības centram, 58 miljoni – Latgalei,” norādīja ekspremjers.

A. Adamoviču uztrauca, ka programmā “Izaugsme un nodarbinātība” pašvaldību iniciatīvām atvēlēti vien 24%. “Turpretim 52% no šīs naudas tiek sadalīti ministriju starpā. Polijā, piemēram, reģionālajai attīstībai uzreiz novirza divreiz vairāk – 48%,” viņš salīdzināja. Esot vairākās ES valstīs, kas attīstījušās arī krīzes laikā, piemēram, Polijā, viņš pārliecinājies, ka atpalikušākajos reģionos valsts var palīdzēt gan ar nodokļu politiku, gan elektroenerģijas dotācijām, gan ar citām uzņēmējiem vajadzīgām lietām lauku teritorijā. Ceļu pievešana pie fermām Latvijā ir solis šai virzienā.

Dodiet lēto 
melno segumu


Vārkavas novada domes priekšsēdētāja Anita Brakovska pesimistiski konstatēja, ka novads palicis ārpus attīstības plāniem: “Mums nav pat asfaltēta ceļa no novada centra uz pilsētu. Vienīgajam novadam Latvijā! Arī ceļu programmā līdz 2020. gadam tas nav iekļauts.”

V. Dombrovskis atgādināja, ka pēc finansējuma samazinājuma krīzes laikā tagad tas ir pieaugošs: “Ceļu atjaunošanas programmas mērķis ir panākt, lai līdz 2020. gadam 90% valsts autoceļu un 75% reģionālo ceļu būtu labā vai ļoti labā stāvoklī. Piemēram, nenoliedzams ieguvums ir ceļa posma Tīnūži–Koknese izbūve, kas par pusstundu samazina ceļa ilgumu uz Latgali. Taču šāda ceļa izmaksas ir apmēram miljons eiro kilometrā. Domāju, ka turpmāk pamatā būs jāapstrādā ceļa virsmas – asfalta izmaksas ir 100 000 eiro, vienkāršotā seguma klāšana ir zem 40 000 eiro kilometrā. Acīmredzot šādi ar vienkāršākiem paņēmieniem jācenšas sakārtot ceļus Latgalē.”

A. Adamovičs piedāvāja tos septiņus kilometrus līdz Vārkavai noasfaltēt no sniega šķūrēšanā ietaupītās naudas, bet aizvainots secināja, ka pašlaik ceļu kartes apstiprinot pēc politiskiem principiem. “Jāmaina kārtība, kā tiek plānoti ceļi. Mēs, pašvaldību vadītāji, tagad ieraugām Valsts ceļu programmu, kurā jau sazīmēts, kurš ceļš kurā gadā tiks atjaunots. Vajadzētu būt otrādi – ka no pašvaldību vadītāja prasa, kurš ceļš remontējams vispirms, tad to izdiskutēt plānošanas reģiona ietvaros un tikai tad ar “Latvijas valsts ceļi” un Satiksmes ministriju,” viņš ierosināja. Šo principu ar aplausiem apstiprināja zālē sēdošie.

R. Pīks piekrita, ka reģionālo ceļu remontu kartei priekšlikumiem jānāk no apakšas, un pieteica partijas “Latvijas attīstībai” politisko iniciatīvu atjaunot autoceļu fondu! Uz atgādinājumu, ka to savulaik pašreizējais partijas līderis Einars Repše likvidēja, Rihards Pīks attrauca, ka “Repšes kungs ir labojies un tagad atbalsta autoceļu fonda atjaunošanu”.

Darbavietas 
paliek otrā plānā


Vai Eiropas projekti rada jaunas darbavietas? Latgalē radītas vien 157 jaunas darbavietas. Tiesa, saglabātas no izzušanas 894. Tātad, pateicoties ES ieguldījumam, Latgalē ir tūkstoš darbavietu, novērtējumā secinājusi auditorfirma “Ernst & Young Baltic”. Rīgā krīzes gados ES projekti pat panākuši darbavietu skaita samazināšanos. V. Dombrovskis atgādināja, ka valsts galvenā rūpe ir nodrošināt infrastruktūru uzņēmējdarbībai.

A. Adamovičs secinājis, ka no pakalpojumiem vietējiem vissvarīgākā ir veselības aprūpe, bet nākamā perioda ES fondu finansējumā tās uzlabošana laukos atstāta novārtā. R. Pīks Briselē saticies ar vācu uzņēmēju, kurš meklēja vietu jaunai ražotnei. “Vai tur ir slimnīca?” bijis pirmais viņa jautājums, kad latvietis bija nosaucis iespējamās pilsētas. Jaunā kārtība, formāli nodalot neatliekamo medicīnisko palīdzību no pārējiem veselības pakalpojumiem, savu ačgārnību demonstrē Ludzā, pārliecinājies R. Pīks. Tur pacientus ved uz 30 km attālo pārpildīto Rēzeknes slimnīcu, kaut uz vietas ir moderna, par ES naudu uzbūvēta ārstniecības iestāde.

Te ir atbilde arī par ES naudas izmantošanas lietderību. Labi, ka jauno projektu vērtēšana solīta pēc taustāmu rezultātu sasniegšanas.

Svētku atbalstītāji: Latvijas Valsts prezidents Andris Bērziņš, Lietuvas Republikas vēstniecība, Ungārijas Republikas vēstniecība, Zemkopības ministrija, Latvijas Bērnu fonds, Jelgavas tipogrāfija, Nacionālie bruņotie spēki, SIA “Balta Eko”, SIA “Drukātava”, SIA “VESTA-LK”, “Vienotība”, “Latvijas attīstībai”, Nacionālā apvienība, Inese Vaidere, Krišjānis Kariņš, Alfrēds Rubiks, Preiļu novada dome, Viduslatgales Profesionālā vidusskola, Zemessardzes 35. nodrošinājuma bataljons, EDIC Austrumlatgalē.

SAISTĪTIE RAKSTI

Informatīvie atbalstītāji: laikraksti “Latvijas Avīze”, “Preiļu Novada Vēstis”, “Novadnieks”, “Vietējā Latgales Avīze”.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
IS
Ilmārs Stūriška
Ziņas
Futbola aģenta slepkavība Rīgā šokē sabiedrību. Vai šis darbs ir bīstams un ko par futbola aizkulišu shēmām atklāj speciālisti? 60
1 diena
ML
Māra Libeka
Veselam
Rīkojums par potēšanas datumu maiņu esot nācis “no augšas”. Tomēr Vīķe-Freiberga uzstāja uz otrās potes saņemšanu vakar 51
20 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
“Tu man sāc te “topīt”! Nesaki, ko man darīt, tu man neesi nekas!”: sportists Kaspars Kambala pamatīgi saķeras ar krišnaītu Uģi Kuģi 44
23 stundas
PA
Pēteris Apinis
Ziņas
Pēteris Apinis: Par kādas īpašas amatpersonas bailēm saņemot otro “AstraZeneca” vakcīnu un šīs rīcības konsekvencēm 97
1 diena
LA
LA.LV
Kokteilis
Neatkāpies šodien no saviem principiem! Horoskopi 17.aprīlim
16 stundas
Lasīt citas ziņas
LE
LETA
Veselam
FOTO. Stundu pēc masu vakcinācijas centra atvēršanas, Rīgā vakcinēties gribētāju rinda apstādināta 15
1 stunda
IR
Ilmārs Randers
Ziņas
“Rail Baltica” celtnieki strādā piecos “burbuļos”: kas īsti notiek pie stacijas un kas sagaidāms turpmāk?
35 minūtes
LA
LA.LV
Ziņas
“Cilvēkiem “apgrieztas” jebkādas iespējas!” Uzņēmējs Bērziņš par zaļajām pasēm, Izraēlu un ierēdņu pārspīlēto centību 10
2 stundas
VB
Valdis Bērziņš
Ziņas
FOTO. Jūrnieku humors, gleznošana un ass prāts! Prinča Filipa dzīvesstāsts un noslēpumi 3
1 stunda
AK
Aija Kaukule
Ziņas
Pabeigta jaunās komēdijas “Mamma vēl smaida” filmēšana. Kad tā nonāks kionteātros?
10:58
MZ
Māris Zanders
Ziņas
“Koalīcijas partijām pusgada laikā būtu noderīgi izvērtēt savu “seju” plusus un mīnusus,” Zanders par partiju reitingiem
10:55
AK
Aija Kaukule
Ziņas
Par viedtālruņiem un cietajiem diskiem jāmaksā datu nesēju atlīdzība
10:50
VK
Vita Krauja
Stāsti
“Lai nauda mākslu nesamaļ!” Saruna ar tēlnieku, LMS priekšsēdētāju Dobičinu 1
40 minūtes
LA
LA.LV
Ziņas
Vai tas ir pretlikumīgi, ka vecāki pilda bērnu mājasdarbus? Atbild ģenerālprokurors Stukāns 7
2 stundas
MZ
Māris Zanders
Ziņas
“Koalīcijas partijām pusgada laikā būtu noderīgi izvērtēt savu “seju” plusus un mīnusus,” Zanders par partiju reitingiem
10 minūtes
RO
Regīna Olševska
Veselam
Vienam puķe, citam – alergēns! Par iesnām, elpas trūkumu un izsitumiem pavasarī
30 minūtes
SK
Skaties.lv
Stāsti
Kādu ģimeni, kura iekļuvusi auto avārijā, pārsteidzis policijas lēmums. Kāpēc nesoda par to, ka apdzen neatļautā vietā? 2
1 stunda
ML
Māra Libeka
Ziņas
Māra Libeka: Ne viens vien deputāts jau pirms pusdienām ir “psiholoģiski atdalījies” no veicamajiem pienākumiem 3
2 stundas
IP
Ilze Pētersone
Praktiski
Ja tici idejai, dari! No garšīgas idejas līdz galvu reibinošam biznesa izrāvienam: “Smalkā mušļa” dibinātāju, draudzeņu Ilzes un Ievas pieredzes stāsts 1
1 stunda
AK
Aija Kaukule
Ziņas
Par viedtālruņiem un cietajiem diskiem jāmaksā datu nesēju atlīdzība
15 minūtes
LE
LETA
Ziņas
Daudzviet spīdēs saule. Cik pavasarīgs laiks gaidāms sestdien? 1
1 stunda
AK
Aija Kaukule
Ziņas
Pabeigta jaunās komēdijas “Mamma vēl smaida” filmēšana. Kad tā nonāks kionteātros?
7 minūtes
ML
Māra Libeka
Veselam
Rīkojums par potēšanas datumu maiņu esot nācis “no augšas”. Tomēr Vīķe-Freiberga uzstāja uz otrās potes saņemšanu vakar 51
20 stundas
LE
LETA
Ziņas
Rīgā joprojām visvairāk saslimšanas gadījumu ar Covid-19, daudz inficēto vēl divās pilsētās 1
16 stundas
SK
Skaties.lv
Ziņas
Kāds vīrietis Lapmežciema pamatskolā uzbrucis skolas direktoram, draudot viņu nogalināt 9
12 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
FOTO. 94 gadus vecajai karalienei Elizabetei II vīra bērēs būs jāievēro skarbs noteikums. Vai viņai izdosies to izturēt? 6
1 diena
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
FOTO. Dziedātāja Elīna Gluzunova soctīklos ievieto jutekliskus foto pēc krūšu operācijas: fani metas kritizēt, bet vīrieši lūdz pēc papildus bildēm 60
1 diena
PR
Praktiski.lv
Praktiski
Plānās pankūkas ar citrona miziņu: aromātiskas gardēžu vakariņas
1 diena
LA
LA.LV
Veselam
“Tas ir īpatnējs stāvoklis!” Rācenis par asins recekļu simptomiem pēc vakcinācijas un to, cik šādi gadījumi varētu būt Latvijā 128
2 dienas
LA
LA.LV
Ziņas
“Vakcinācijas birojs tiks likvidēts!” Deputāts Riekstiņš par to, kas bija aplami un vai šādu biroju vispār vajadzēja 86
1 diena
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Britu karaliskajā ģimenē gaidāmas izmaiņas: kādā gadījumā princis Čārlzs varētu nekļūt par karali? 7
1 diena
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
VIDEO. “Mums jau tādu cūku kūti pārdeva!” – Magone taisnojas par bardaku un netīrību savas mājas pagalmā 61
1 diena
LA
LA.LV
Veselam
“Jautājums ir par farmaceitisko firmu “milžu cīņām”!” Profesors Kalviņš par atteikšanos vai neatteikšanos no vakcīnām blakņu dēļ 51
1 diena
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Kā vārds ietekmē tavu dzīvi: šīs dienas gaviļnieki – Rūdolfs, Viviāna un Rūdis 1
3 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Maģiskās eņģeļu stundas no 17. līdz 23.aprīlim: kādas vēlmes piepildīsies? 1
1 diena
LA
LA.LV
Kokteilis
Astrologi nosauc bīstamās dienas aprīlī katrai zodiaka zīmei: kad jāuzmanās? 3
1 diena