Foto: ZUMAPRESS/SCANPIX

Latvija atsaukusies aicinājumam uzņemt no okupantu zvērībām cietušās sievietes 0

Māra Libeka, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”

Vai Krievijas armija ir gana spēcīga, lai stātos pretī NATO armijai? Atbild NBS kapteinis
VIDEO. Sieviete slimnīcā slepus ienes rumu, lai dalītos pēdējā dzērienā ar savu mirstošo tēvu
Eiropas gāzes krātuves jāuzpilda gandrīz pilnībā. Inčukalna krātuve ir izņēmums
Lasīt citas ziņas

 

Latvijas Veselības ministrija ir atsaukusies Polijas nevalstisko organizāciju aicinājumam, ko tās izteikušas visām valstīm, kurās ierodas sievietes no Ukrainas. Organizācijas lūdz apzināt, vai viņas nav cietušas no Krievijas okupantu vardarbības un vai viņām nav nepieciešama medicīniskā palīdzība.

CITI ŠOBRĪD LASA

Medijos jau ziņots, ka iebrucēji ir zvēriski uzvedušies pret Ukrainas sievietēm, pusaudzēm un pat bērniem, tāpēc, iespējams, ka daļai izvaroto sieviešu būs nepieciešamība pārtraukt grūtniecību. Polijā, kas ir izteikta katoļu valsts, ir pieņemts stingrs likums par abortu ierobežošanu, tomēr ir atļauts pārtraukt grūtniecību, kad tā apdraud sievietes dzīvību vai kad tā iestājusies seksuālās vardarbības rezultātā. Taču maz ir to ārstu, kas vēlas veikt šādu medicīnisko manipulāciju.

“Polijas nevalstiskās organizācijas un neformālās iniciatīvas dara visu, lai nodrošinātu ukraiņu sievietes ar reproduktīvās veselības pakalpojumiem. Mēs izveidojām tālruni ukraiņu meitenēm, kur uz zvaniem atbild ukraiņu ginekologi. Savukārt Nīderlandes organizācija “Women on web” apgādā šīs sievietes ar aborta medikamentiem. Mums visiem ir jāstrādā likuma ietvaros, tāpēc tas nav viegli. Tāpēc dažas mūsu aktivitātes paturam noslēpumā,” sarunā ar Latvijas Radio pastāstīja Polijas Ģimenes plānošanas organizācijas vadītāja Kristina Kačpura.

 

Grozīs likumu

Rīgas Austrumu klīniskā universitātes slimnīcas (RAKUS) ginekoloģijas un dzemdību galvenā speciāliste profesore Dace Reze­berga sacīja, ka nav iespējams prognozēt, cik šādu Ukrainas sieviešu nonāks Latvijā. Bet, lai viņām varētu sniegt šo palīdzību bez maksas, ir jāgroza likums. Saskaņā ar likumu grūtniecības pārtraukšana pēc sievietes vēlēšanās ir maksas pakalpojums.

Jāņem vērā, ka sievietēm, kuras būs ieradušās mūsu valstī un kuras pārcietušas okupantu zvērības, to nebūs iespējams pierādīt, norādīja Rezeberga. Normālos apstākļos tas tiek izdarīts, veicot tiesu medicīnisko ekspertīzi.

Veselības ministrijas komunikācijas nodaļas vadītājs Oskars Šneiders informēja, ka tikšot veikti grozījumi Ukrainas civiliedzīvotāju atbalsta likumā, kas ļaus Ukrainas sievietēm, kurām grūtniecība iestājusies pēc 24. februāra, neuzrādīt tiesībsargājošo iestāžu apliecinājumu, ka grūtniecība iestājusies vardarbīgā veidā.

 

Visvairāk pacientu – Polijas slimnīcās

Jau vairāk nekā trīs nedēļas darbojas Eiropas Savienības (ES) civilās aizsardzības sistēma, kas nodrošina Ukrainas pacientu transportēšanu uz robežvalstīm un tālāk tā centralizēti tiek organizēta uz citām valstīm, tajā skaitā Latviju, pastāstīja Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienesta Katastrofu medicīnas gatavības plānošanas un koordinācijas nodaļas vadītājas vietniece Indra Liniņa. Viņa Eiropas Komisijas Veselības drošības komitejā pārstāv Katastrofu medicīnas centru, un šajā komitejā viens no aktuālākajiem jautājumiem ir veselības aprūpes pakalpojumu organizēšana un nodrošināšanai Ukrainai.

I. Liniņa: “Ar ES civilās aizsardzības sistēmas palīdzību veselības aprūpes pakalpojumus dažādu valstu stacionāros ir saņēmuši aptuveni 50 Ukrainas pacientu. Viņi nonākuši Polijas, Slovākijas, Ungārijas un Moldovas slimnīcās. Līdz šim brīdim nav bijis pieteikts neviens cilvēks, kuram nepieciešams ārstēt kara laikā gūtos ievainojumus.

Ārpus Ukrainas ārstējas civiliedzīvotāji, kuri no Ukrainas izvesti slimnīcas evakuācijas dēļ, vai arī tie cilvēki, kuriem, dodoties bēgļu gaitās, ir saasinājušās hroniskas slimības un kuriem ir bijusi vajadzīga neatliekama medicīniskā palīdzība.

Uz Latviju pagaidām nav transportēts neviens pacients. Esam pieteikušies, ka no evakuētajiem slimniekiem varam ārstēt divus pacientus. Diemžēl nevaram nodrošināt viņu transportēšanu.”

Lielākais pacientu daudzums nokļūst Polijas slimnīcās, un ilgtermiņā tas ir ļoti liels papildu slogs – hroniski smagi slimu cilvēku ārstēšana, sacīja Liniņa. “Ukrainas pacientiem, kuri nonāk Polijā, rodas sajūta, ka viņi ir drošībā, un tādēļ nereti viņi atsakās braukt ārstēties uz kādu citu valsti. Ja cilvēks tomēr piekrīt, tad līdzi viņam tiek sūtīti arī ģimenes locekļi, lai netiktu pazaudēta saikne ar tuviniekiem,” stāsta Indra Liniņa.

Latvija ar laiku varētu saņemt arvien lielāku pieprasījumu ārstēt Ukrainas kara bēgļus, tāpēc ir izraudzītas divas universitātes slimnīcas kā centrālie punkti, kur tiks izskatīti šie pieprasījumi. Tā ir Bērnu klīniskā universitātes slimnīca un Rīgas Austrumu klīniskā universitātes slimnīca, kura pacientus varēs novirzīt arī uz reģionālajām slimnīcām.

 

Vajadzēs protēzes

RAKUS valdes pārstāvis un galvenais speciālists ķirurģijā profesors Haralds Plaudis informēja, ka slimnīca esot gatava sniegt palīdzību Ukrainas pacientiem visos tajos medicīnas profilos, kuros tā sniedz medicīnisko palīdzību Latvijas iedzīvotājiem. Kardioķirurģija esot vienīgā, ko nav iespējams nodrošināt.

Plaudis uzskata, ka pacientu plūsmas vārti no kara darbībā ierautās Ukrainas vēl neesot atvērušies, bet, kad tas notiks, visvairāk varētu būt tieši to cilvēku, kuriem ir ekstremitāšu traumas, kas prasa ļoti kompleksu ārstēšanu stacionārā un ilgstošu rehabilitāciju. Tāpēc būs nepieciešami medicīniskie palīglīdzekļi – protēzes.

“Jārēķinās, ka tie galvenokārt būt gados jauni cilvēki, tāpēc protēzēm ir jābūt ļoti funkcionālām, cilvēkiem pielāgotām, lai viņi var maksimāli atgriezties normālā dzīvē,” sacīja Plaudis.

 

RAKUS sniegtā ārstēšana

* No 24. februāra RAKUS vērsušies 103 Ukrainas iedzīvotāji, kuri ieradīsies Latvijā vai jau atrodas šeit, bet karadarbības dēļ nevar atgriezties mājās.

* Veselības aprūpes pakalpojumus stacionārā saņēmuši 29 Ukrainas iedzīvotāji; deviņi no tiem turpina ārstēties stacionārā.

SAISTĪTIE RAKSTI

* Veselības aprūpes pakalpojumi ambulatori tika sniegti 74 Ukrainas iedzīvotājiem Neatliekamās medicīniskās palīdzības uzņemšanas klīnikā, kā arī ambulatori.

AVOTS: Rīgas Austrumu klīniskā universitātes slimnīca

VIDEO. Sieviete slimnīcā slepus ienes rumu, lai dalītos pēdējā dzērienā ar savu mirstošo tēvu
Vai Krievijas armija ir gana spēcīga, lai stātos pretī NATO armijai? Atbild NBS kapteinis
Eiropas gāzes krātuves jāuzpilda gandrīz pilnībā. Inčukalna krātuve ir izņēmums
Mikam Indrašim patriotisma trūkumu nevarēja pārmest. Kas tad mainījās?
Saules paneļi: nākotnes enerģija vai lamatas?
Lasīt citas ziņas
Turpmāk, konstatējot pērtiķu bakas, noteiks arī kontaktpersonas
“Kamēr mēs te runājam, Latvijā joprojām ienāk Krievijas gāze.” Sprūde par to, ka karš Krievijai ir ekonomiski izdevīgs
Mikam Indrašim patriotisma trūkumu nevarēja pārmest. Kas tad mainījās?
Vai Krievijas armija ir gana spēcīga, lai stātos pretī NATO armijai? Atbild NBS kapteinis
“Kamēr mēs te runājam, Latvijā joprojām ienāk Krievijas gāze.” Sprūde par to, ka karš Krievijai ir ekonomiski izdevīgs
13:14
NATO sākusi ratifikācijas procesu Somijas un Zviedrijas uzņemšanai
13:09
FOTO. Smalkajā “pop-up” piknikā līdz rīta gaismai ballējušās slavenības un cilvēki no visas Latvijas
13:02
Tie nav viegli darbiņi! Prinča Viljama un Keitas Midltones trim bērniem mājās ir savi pienākumi
VIDEO. Linda Mūrniece: “Beidzot man ir kārtīgs, stabils vīrietis, kurš nemēģina ievākties manā dzīvoklī vai aizņemties mašīnu…”
Dziedātājas Samantas Tīnas dzīvē noticis bēdīgs notikums
FOTO. Smalkajā “pop-up” piknikā līdz rīta gaismai ballējušās slavenības un cilvēki no visas Latvijas
Krievu mediji: Laima Vaikule nekrietni izmanto savu valsti un nemaksā Latvijai nodokļus
Lapsa: Mēs redzam, kas notiek ar Pārdaugavas pieminekli. Ar to nenotiek nekas
“Gods Kalpot Rīgai” politiķi Saeimas vēlēšanās startēs Šlesera partijas sarakstā
NATO sākusi ratifikācijas procesu Somijas un Zviedrijas uzņemšanai
Sērijveida dzīvokļiem strauji ceļas cenas. Kā to ietekmēs komunālo pakalpojumu cenas?
Edīte Alpe: Par neizprotami un, manuprāt, arī neprofesionāli, uzrakstītu Armanda Znotiņa kritikas rakstu manā virzienā
Kristaps Eklons: “Ar kadriem ir tik slikti, kā nav bijis nekad iepriekš. Visspilgtāk to redzam VUGD”
Jaunais Covid- 19 vilnis: vai rudenī atgriezīsimies pie ierobežojumiem? Skaidro deputāts
Nauda – jauna, izaicinājumi – tie paši! Latvijā startē ES Atveseļošanās fonda līdzekļu reālās izmantošanas periods
“Māršala plāns” Ukrainai: svarīgi ukraiņiem neļaut krist izmisumā un bezcerībā par nākotni
VIDEO. Aleksandrs Lukašenko pie sevis ciemos uzaicinājis gubernatorus: viesi spiesti vakariņot pie galda, uz kura atrodas… suns
Darbu plānošana pēc Austrumu horoskopa no 21. līdz 26.jūnijam
Emīls, Egita un Monvīds – šīs dienas gaviļnieki. Kā vārds ietekmē tavu dzīvi?
Megana Mārkla pēc viesošanās Londonā gaužām neapmierināta ar 96 gadus vecās karalienes Elizabetes II “uzvedību”
VIDEO, FOTO. “Tu esi mans varonis!”: Holivudas aktieris Bens Stillers devies uz Ukrainu, lai satiktu tur Zelenski
Mūsējie uzvar īpašā auto rallijā Dānijā
Tukuma pusē teju par 40% varētu pieaugt siltumenerģijas apgādes pakalpojumu tarifs