Dabā
Medības

Medniekam zināšanai. Mazs kalibrs ar plašām iespējām – .243 Win0

Foto no “Medības” arhīva

Kas der visam, tas neder nekam, skan kāda veļas pulvera reklāma, un savā ziņā .243 Winchester kalibrs ir tas, kas it kā derētu visam, tomēr tam mazliet pietrūkst, lai tas kļūtu par universālu risinājumu.

No lēmuma, ka Latvijas lielie medījumi būtu šaujami ar kalibriem, kuru lodēm stobra galā enerģija nav mazāka par 3000 džouliem, lielākais zaudētājs bija tieši .243 Win kalibrs, jo būtībā ir pirmais aiz svītras.

Lai gan ar šo kalibru bez liela satraukuma var nomedīt arī alni, kas būtu tāpat kā ar zaporožecu nobraukt ziloni, tomēr katram veiksmes stāstam blakus ir tikpat daudz neveiksmju.

Šis kalibrs dienasgaismu ieraudzīja 1955. gadā, tas veidots pēc 7,62×51 (.308 Winchester) čaulītes, samazinot tās kakliņu līdz 6 mm jeb 0,243 collām diametrā. Samērā mazais atsitiens, plašās lietošanas iespējas ļoti drīz padarīja to par vienu no populārākajiem kalibriem pasaulē. Veiksmes pamatā bija lieliska kombinācija – vieglas 70 – 85 greinu (4,5 – 5,5 gramu) lodītes un labas tālšaušanas iespējas varmintu medniekiem, savukārt smagākas lodes – 150 greini (9,7 g) – jau paredzētas lielāku medījumu ieguvei.

Lielākais .243 Win kalibra bonuss ir tāds, ka tas piedāvā pietiekami lielu spēku vidēja izmēra medījumu gūšanai, vienlaikus ļaujot šāvienu veikt mierīgi un precīzi, jo ar atsitienu tiks galā jebkurš mednieks. Lai gan šis kalibrs var noderēt situācijās, kad ir kāda pleca trauma vai bailes no šāviena, tas tomēr nav tik plaši lietojams kā, piemēram, kalibri ar lodes diametru 6,5 un 7 mm. Visiem tiem, kas tomēr izmanto šo kalibru lielākiem medījumiem, jāapzinās šīs lodes stiprās un vājās puses, kā arī lieliski jāzina dzīvnieka anatomija, lai to nogalinātu pēc iespējas nesāpīgāk. Ar .243 Win var gūt kā lielas uzvaras, tā arī piedzīvot milzu neveiksmes – viss ir atkarīgs tikai un vienīgi no šāvēja prasmēm.

.243 Win ir ideāli piemērots medījumiem, kas sver 40 līdz 60 kilogramus, to var arī ar mainīgiem rezultātiem izmantot 80 kilogramus smaga medījuma gūšanai. Šis svara ierobežojums jāņem vērā nevis tādēļ, ka lode nevarētu lielam medījumam nodarīt nāvējošus bojājumus, bet gan tādēļ, ka, piemēram, trāpījums plaušās pat situācijās, kad ievainojums asiņo, nogalinās lēnāk nekā citi – lielāki – kalibri, ļaujot dzīvniekam noiet vēl ievērojamu gabalu. Tādēļ, ar šo kalibru šaujot lielāka izmēra medījumu, pats svarīgākais ir trāpījuma vieta. Šā iemesla dēļ tas nebūs piemērots medībās ar dzinējiem, kad jānomedī kaut kas lielāks par pērno sivēnu. Vienkārši tādēļ, ka lodei nav pietiekami daudz enerģijas, kas ļautu nogalināt ātri un efektīvi. Lieliem medījumiem piemeklējama virkne citu daudz piemērotāku kalibru nekā .243 Win.

.243 Win vislabākos rādītājus demonstrēs distancē līdz 200 metriem, lai gan, ja salīdzina .243 Win, 7mm Rem Mag un .308 Winchester, 300 metros pirmajam lode kritīsies ne vairāk par 26 cm, otrajam – vidēji par 27 – 30 cm, savukārt pēdējam pat par 40 cm. Šo kalibru spēju salīdzinājums: šaujot ar .243 Win alni 300 metru distancē, tam nodarīs minimālu skādi atkarībā no trāpījuma vietas; ar 7mm Rem Mag alnis, visticamāk, nokritīs; ar .308 Win šāviens alnim būs nāvējošs, ja vien lode līdz medījumam aizlidos. Tas gan teikts mazliet ar ironiju, jo arī .308 Win ir efektīvs šajā distancē, ja vien šāvējs zina, ko dara.

Ja ar .243 Win šauj tālāk par 200 metriem, dzīvniekam nebūs izteiktas reakcijas pēc šāviena un tas var noiet vēl lielu gabalu, pirms aizies bojā. Tādēļ, lai izvairītos no šādām situācijām, jānodrošina, ka lode ir paredzēta šādam uzdevumam, un jātēmē uz plecu lāpstiņām. Šis nosacījums ir svarīgs, šaujot kā lielākus, tā arī mazākus dzīvniekus. Jārēķinās arī ar to, ka tālās distancēs vēja ietekme uz lodi būs ievērojama, tā mazinot iespēju raidīt precīzu šāviņu.

Ar .243 Win 55 – 105 greinu (3,56 – 6,8 g) lodēm būs lieliski rezultāti lapsu un arī stirnu medībās. Atkarībā no patronas ražotāja un veida, kā arī lodes svara, tās ātrums stobra galā var sasniegt pat gandrīz 1200 metrus sekundē, 300 metros lodes kritums būs robežās no 20 līdz 35 cm. No ballistiskā viedokļa 95 greinu (6,15 g) Hornady Superformance lode ir fantastiska, lai gan jārēķinās, ka ne visiem stobriem šī lode garšos.

Interesanti, ka sākotnēji .243 Win bija paredzēts varmintingam (mazo kaitēkļu šaušanai tālās distancēs), tomēr cilvēki drīz vien saprata, ka šo kalibru var izmantot plašākiem mērķiem. Šis kalibrs, labi trāpot, būs nāvējošs arī staltbriedim, tomēr ne tikai Latvijā, bet arī citās zemēs pret to izturas arvien uzmanīgāk attiecībā uz lielākiem medījumiem. Labā ziņa ir tāda, ka šo kalibru piedāvā gandrīz jebkurš munīcijas ražotājs par samērā patīkamu cenu. .243 Win ir kalibrs gan šautuvei, gan medībām, tomēr medībās tas jāizmanto ar prātu, nepārvērtējot tā spējas.
Vairāk par medību ieroču kalibriem lasiet šeit

Vairāk lasiet žurnāla “Medības” īpašajā pielikumā “Ieroči”

LA.lv
LE
LETA
Dabā
Brīvdienās būs lielākoties saulains laiks
2 dienas
LE
LETA
Dabā
Publicē topu, kuras šogad Latvijā bijušas tīrākās un kuras netīrākās pludmales
2 dienas
LA
LA.LV
Dabā
Alūksnes ezerā briest izšķirošā cīņa par valsts čempiona titulu spiningošanā 1
2 dienas

Lasītākie raksti

Par svarīgo

LA
LA.LV
Kultūra
FOTO: Spēcīgām emocijām pildīts izskan Baltijas ceļa 30. gadadienas koncerts Likteņdārzā
2 stundas
ZB
Zigmunds Bekmanis
Laukos
FOTO: Gar Peipusu pa Sīpolu ceļu. Top jauns pārgājienu maršruts no Rīgas līdz Tallinai
1 stunda
LE
LETA
Sports
Samoilovs/Šmēdiņš iekļūst Jūrmalas trīs zvaigžņu posma finālā
2 stundas
DJ
Dace Judina-Nīmane
Kultūra
Vija bija kā lampiņa, uz kuru visi tiecās. Saruna ar Dairu Āboliņu par filmas tapšanu 3
6 stundas
JL
Juris Lorencs
Latvijā
Juris Lorencs: Baznīca vēlas runāt par politiku
1 stunda