Meliorācijas sistēma sabrūk
 0

Latvijas melioratori noraizējušies par savulaik ierīkotās vienotās meliorācijas sistēmas sabrukumu. Tā kā zemes reformas gaitā lielas platības ir nonākušas privātās rokās, valsts vairs neuzrauga meliorācijas sistēmas uzturēšanu un nesedz atjaunošanas izdevumus. 


 

Kopus cūka nebarojas

LE
LETA
Ziņas
No rītdienas mainīsies kārtība, kā SPKC apzinās kovida slimniekus 22
1 diena
LA
LA.LV
Ziņas
Ministrs aicina visus jau tagad iegādāties respiratorus. Vai turpmāk tie būs jālieto obligāti? 167
1 diena
GK
Guna Kārkliņa
Kokteilis
Pamazām kļūs vieglāk? Astroloģe prognozē, kas mūs sagaida no 15. oktobra līdz 10.decembrim 2
1 diena
Lasīt citas ziņas

Jelgavas novada pašvaldības būvvaldes inspektors meliorācijas lietās, sertificēts meliorators Jāzeps Ošs saka, ka likumā noteiktā zemes privātīpašnieku kolektīvā atbildība par meliorācijas sistēmas uzturēšanu ir bankrotējusi. Privātīpašnieki paši nespēj to sakopt vai, gaidot cits uz citu, tīšām laiž to postā – daudzviet grāvji ir aizsērējuši pat augstāk par drenu izteku līmeni. Smilšainās zemēs agrāk ierīkotā meliorācijas sistēma vairs pat nav atjaunojama.

Šāda atbildības sadrumstalošana pēc īpašumu piederības novedusi pie tā, ka savulaik nosusinātās, iekoptās zemes platības pārvēršas neauglīgās, lauksaimnieciski neizmantojamās. Savukārt vietējām pašvaldībām nav tiesību ieguldīt naudu privātajos zemes īpašumos.

CITI ŠOBRĪD LASA

Jāzeps Ošs spriež, ka vienotās meliorācijas sistēmas sabrukumam, ja nekas netiks darīts, būs smagas sekas. Pārliekā augsnes mitruma dēļ pavasarī aizkavēsies sēja, savukārt rudenī vēl nenobriedusī labība būs jānovāc vismaz par divām nedēļām agrāk. Latvijas zemkopji nespēs konkurēt lauksaimnieciskās produkcijas tirgū.

 

Nav uzskaites, 
nav kārtības

Latvijas Melioratoru biedrības (LMB) valdes priekšsēdētāja Ilze Bergmane atzīst, ka pati lielākā nelaime – trūkst meliorēto zemju inventarizācijas, kas uzrādītu bojājumus un trūkumus. Tāda Latvijā nav veikta kopš 1987. gada. Sākumā likumā paredzēja, ka inventarizācija ir valsts pienākums. Pašlaik noteikts, ka savos zemes īpašumos tā jāveic īpašniekiem. Diemžēl īpašnieki to nedara, un arī šis likumā noteiktais pienākums paliek uz papīra.

 

LMB valdes priekšsēdētāja Ilze Bergmane saka, ka zemes īpašnieki maksā nekustamā īpašuma nodokli, kurā ir ietverta meliorētās zemes vērtība. Tādējādi par meliorētu zemi nodoklis ir lielāks. Bet zemes īpašniekam no tā nav nekāda labuma.

 

“Manuprāt, noteiktu procentu no šā nodokļa vajadzētu nodalīt šo koplietošanas meliorācijas sistēmu uzturēšanai,” spriež Ilze Bergmane.

 

Jāveido 
meliorācijas fonds

Jāzeps Ošs uzskata, ka novados steidzami jāveido meliorācijas fonds, no kura smeltu naudu meliorācijas sistēmas atjaunošanai privātajās zemēs. Šajā fondā ieskaitītu 15% no pašvaldību ieņemtā nekustamā īpašuma nodokļa summām. Tas ļautu lielākajās novadu pašvaldībās izveidot meliorācijas sistēmas atjaunošanai un uzturēšanai nepieciešamās smagās tehnikas parku.

 

Vajadzīga valsts iejaukšanās

Latvijas Pašvaldību savienības (LPS) padomnieks Aino Salmiņš uzskata, ka meliorācijas sistēmas sabrukuma novēršana ir pro-blēma, kas jārisina valstiskā līmenī. Vietējās pašvaldības katra atsevišķi to nespēs tāpēc, ka tām nav ne speciālistu, ne naudas šādiem pasākumiem. Novadu pašvaldību budžetos nekustamā īpašuma nodokļa ienākumi veido trīs līdz piecus procentus. Viņaprāt, šis pienākums drīzāk būtu jānodod nevis novadu pašvaldību, bet plānošanas reģionu pārziņā.

Līdzšinējos mēģinājumus atrisināt meliorācijas problēmas Lauksaimnieku organizāciju sadarbības padomes valdes priekšsēdētājs Edgars Treibergs salīdzina ar utu skaitīšanu kažokā. Arī viņš ir pārliecināts, ka viena pašvaldība atsevišķi vai daži zemnieki kopā nekādus būtiskus uzlabojumus nepanāks, vajadzīga vienota valsts politika.

LMB valdes priekšsēdētāja Ilze Bergmane saka, ka meliorācijas sistēmas uzturēšanai nepieciešams precīzs tiesisks regulējums, kurā cita starpā tiktu noteikts, kurš uzrauga un finansē koplietošanas meliorācijas sistēmu ekspluatāciju un uzturēšanu. Diemžēl tāda nav, tāpēc nav skaidrs, ne kurš par ko atbild, ne kurš par ko maksā.

 

“Gan Zemkopības ministrijai, gan Ministru prezidentam esam vairākkārt rakstījuši par vienotas uzraudzības nepieciešamību, tostarp nepieciešamību daļu no zemes nodokļa ienākumiem atskaitīt meliorācijas sistēmu uzturēšanai. Taču nekas nemainās, jo valsts vadītāji neuzdod ierēdņiem sagatavot tādus likumus, kas apmierinātu gan zemes īpašniekus, gan valsts meliorācijas sistēmu uzturētājus,” viņa piebilst.

 

Viens no priekšlikumiem koplietošanas sistēmu ekspluatācijai un uzturēšanai – veidot meliorācijas sabiedrības, kādas jau ir izveidotas Igaunijā un kuras no valsts saņem finanšu atbalstu. Dažādu meliorācijas projektu īstenošanai meliorācijas sabiedrībām valsts un Eiropas Reģionālās attīstības fonda (ERAF) finansējums ir 90% apmērā. Zemes īpašnieki var saņemt 50% atbalstu.

 

Jaunus izdevumus noraida

Zemkopības ministrijas zemes pārvaldības un meliorācijas nodaļas vadītājas vietnieks Valdis Pētersons stāsta, ka sarunas par to, kam un no kādiem finanšu avotiem jāuztur meliorācijas sistēma, ilgušas gadiem. Melioratoru ierosinājums daļu nekustamā īpašuma nodokļa ieņēmumu vietējām pašvaldībām novirzīt meliorācijas uzturēšanai neesot nekas jauns. Zemes reformas sākumā Meliorācijas likumā tas esot bijis noteikts. Taču vēlāk šis noteikums no likuma tika izsvītrots.

Valdis Pētersons noliedz, ka ministrijā neliekas ne zinis par šo problēmu. Ziņojumi valdībai un Finanšu ministrijai par meliorācijai nepieciešamo finansējumu no ministrijas tiekot sūtīti regulāri. Diemžēl naudas taupīšanas laikā jebkādi jauni izdevumu plāni tiek noraidīti.

Meliorācijas sistēmas atjaunošanai zemnieki varēja izmantot valsts un ERAF atbalstu 75% apmērā no konkrētā meliorācijas projekta īstenošanas izdevumiem.

 

“Ja Lauksaimnieku organizāciju sadarbības padomē vai citās lauksaimnieku organizācijās lēma, ka šis atbalsts labāk būtu izmantojams traktoru iegādei, tad skaidrs, ka kaut kam citam naudas pietrūks,” piebilst ministrijas amatpersona.

 

Zemkopības ministre Laimdota Straujuma piektdien “Latvijas Avīzes” dienā Durbes zemniekus aicināja kopīgi iegādāties ekskavatoru: “Sanāciet kopā saimnieki! Meliorācija iederas nelauksaimnieciskās uzņēmējdarbības atbalsta programmā.”

 

Ierosinājumi

Noteiktu procentu no nekustamā īpašuma nodokļa nodalīt šo koplietošanas meliorācijas sistēmu uzturēšanai.

Novados izveidot meliorācijas fondu meliorācijas sistēmas atjaunošanai privātajās zemēs, kurā ieskaitītu 15% no pašvaldību ieņemtā nekustamā īpašuma nodokļa summām.

Veidot meliorācijas sabiedrības no valsts un ES finanšu atbalsta saņemšanai.

 

Zemnieka viedoklis

Jelgavas novada Vircavas pagasta zemnieku saimniecības “Ceļmalas” īpašnieks Mareks Zajankovskis: “Pārlieku lielā augsnes mitruma dēļ visvairāk cieš nelielas zemnieku saimniecības, kurām trūkst naudas nosusināšanas pasākumiem. Valsts atbalsts tām būtu nepieciešams visvairāk. Meliorācijas grāvju tīrīšanu savā saimniecībā esmu veicis pats ar saviem spēkiem, nekādu valsts palīdzību neesmu prasījis un negaidu. Man šo pasākumu apgrūtina tas, ka saimniecībā lielāko daļu no apstrādātajiem 40 hektāriem nomāju. Tāpēc vienmēr jādomā, vai vērts ieguldīt papildus, ja īpašnieks jebkurā brīdī var uzteikt nomas līgumu. Vienīgais atspaids – pašam pieder savs traktors ar kausu. Ja nebūtu tā, tad nelielu, piemēram, ap 20 hektāru, saimniecību īpašniekiem pašiem ierīkot vai atjaunot meliorācijas sistēmu nav iespējams ļoti lielo izdevumu dēļ. Es rēķinu, ka grāvja rakšana maksā aptuveni latu metrā. Ja to zemnieks nevar izdarīt saviem spēkiem, tad, piemēram, 500 metru gara grāvja rakšana maksā 500 latu, klāt vēl jāpierēķina pievienotās vērtības nodoklis. Meliorāciju var veikt lielsaimniecībās, kurām ir pietiekami daudz naudas šādiem pasākumiem.”

 

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
LE
LETA
Ziņas
No rītdienas mainīsies kārtība, kā SPKC apzinās kovida slimniekus 22
1 diena
LA
LA.LV
Ziņas
Ministrs aicina visus jau tagad iegādāties respiratorus. Vai turpmāk tie būs jālieto obligāti? 167
1 diena
GK
Guna Kārkliņa
Kokteilis
Pamazām kļūs vieglāk? Astroloģe prognozē, kas mūs sagaida no 15. oktobra līdz 10.decembrim 2
1 diena
Uldis Šmits
Ziņas
Pārkāpta kārtējā sarkanā līnija. Vai kaimiņos briest breksita analogs Polexit? 82
8 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Pieminot šajā nedēļā mūžībā aizsaukto aktieri, publicēta dziesma no nesen klajā nākušā Raimonda Paula un Gunta Skrastiņa kopdarba 12
13 stundas
Lasīt citas ziņas
Uldis Šmits
Ziņas
Pārkāpta kārtējā sarkanā līnija. Vai kaimiņos briest breksita analogs Polexit? 82
8 stundas
IB
Ivars Bušmanis
Ziņas
Itāļi atceļ OIK, spāņi samazina elektrības nodokli. Kā citur kompensē enerģijas cenu pieaugumu? 27
8 stundas
LA
LA.LV
Veselam
Berķe: “Vēža slimnieku kompensējamo zāļu gaidīšanas sarakstā ir medikamenti no 2013. gada, cenas pat latos norādītas!” 12
4 stundas
EL
Egils Levits
Ziņas
Levits: Pandēmija beigsies, bet pamatvērtības, par ko mums jārūpējas, paliks. Mūsu kopējā latviešu valoda ir viena no tām 137
8 stundas
LE
LETA
Ziņas
F-1 izziņo 2022.gada sezonas kalendāru ar 23 sacīkstēm
22:30
LA
LA.LV
Veselam
Berķe: “Vēža slimnieku kompensējamo zāļu gaidīšanas sarakstā ir medikamenti no 2013. gada, cenas pat latos norādītas!” 12
21:15
LE
LETA
Ziņas
Jauni kovida slimnieki atklāti Valmieras un Aizkraukles novados. Kur vēl? 4
20:44
LA
LA.LV
Ziņas
“Visus pensionārus gaida smaga ziema.” Veidemane par to, ka ir amorāli piešķirt naudu tikai vakcinētajiem 149
19 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
Skolēni bieži nodod Covid-19 testēšanai nederīgus siekalu testus. Kā tas iespējams? 17
8 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
Plešs: Nodevas iekasēšana par iebraukšanu Jūrmalā nav pamatota 16
8 stundas
LE
LETA
Ziņas
“Akropolē” un “Alfā” brīvdienās darbosies arī vairāki veikali ar atsevišķu ieeju 3
7 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
VIDEO. Sieviete moteļa numurā zem gultas atrod apslēptu eju 5
9 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Komēdija “Svingeri krievu gaumē” uzsāk ceļu pie skatītājiem ar Dmitriju Nagijevu galvenajā lomā 11
8 stundas
GN
Gints Narogs
Ziņas
Aļona Ostapenko – pirmā Latvijas tenisiste, kura nopelnījusi 10 miljonus ASV dolāru 7
8 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Var jau būt, ka viņi arī visi ir šovbiznesā.” Roga par jauno budžeta portfeli 19
13 stundas
LE
LETA
Ziņas
VIDEO. Briedis oficiālajā svēršanās procedūrā nedaudz vieglāks par Mannu
7 stundas
ML
Māra Libeka
Stāsti
Pacientus izvērtē un šķiro. Cik ir to cilvēku vienas dienas laikā, kuriem izsaukums tiek atteikts? 87
Intervija 17 stundas
LE
LETA
Ziņas
Vairāk nekā desmit Lietuvā iekļuvušie migranti varētu būt saistīti ar teroristiskām organizācijām 25
12 stundas
LE
LETA
Ziņas
Ir sasniegts Covid-19 gultu maksimums: Balvu slimnīcas vadītāja “uztaisījusi lielu skandālu” un lūgusi nevest jaunus pacientus 74
11 stundas
Daina Šulca
Ziņas
“Mēs sapratām, ka te paliksim, te novecosim.” Kurzemnieku Jablonsku ģimene 12 gados iedzīvojusies Dānijā 142
15 stundas
IR
Ilmārs Randers
Ziņas
Lietuvā senioriem par Covid-19 potēm maksās jau nākamnedēļ. Cik lielu summu par vakcinēšanos pensionāri saņems? 33
15 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Arī veikalā kasierei tagad jābūt vakcinētai. Uz kurieni tu iesi?” Kreituse par pedagogiem, kuri draud pamest darbu 111
18 stundas
LE
LETA
Ziņas
Gaidāmi mainīgi laikapstākļi. Iespējams pirmais sniegs? Sinoptiķu prognoze nākamajai nedēļai 1
16 stundas
VS
Viesturs Sprūde
Stāsti
Haoss un panika Maskavā: cilvēki bēga no pilsētas, ielās sākās laupīšanas, dedzināšanas 11
17 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
Ministrs aicina visus jau tagad iegādāties respiratorus. Vai turpmāk tie būs jālieto obligāti? 167
1 diena
PR
Praktiski.lv
Praktiski
Ziemassvētku zvaigzne – puansetija: kā to kopt pareizi, lai tā uzziedētu atkal? 1
1 diena
AG
Andris Grīnbergs
Ziņas
APTAUJA. Kā vērtējat valdības jaunos lēmumus Covid-19 saslimstības ierobežošanai? 43
18 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
VIDEO. “Mūs piespiež izvēlēties starp cilvēkiem, cilvēcību…” Uzņēmēja pieņem smagu lēmumu un slēdz kafejnīcu 121
1 diena
LA
LA.LV
Ziņas
“Pavļuts nāks spēlēt?” Veidemane neslēpj sašutumu par Valsts prezidenta kancelejas vēlmi iegādāties jaunu koncertflīģeli 135
1 diena
LA
LA.LV
Ziņas
Lapsa: Mums stāsta, ka pie 80% vakcinācijas dzīvosim zaļi, bet paši Saeimā pie 96% baidās un uz darbu neiet 150
1 diena
ML
Māra Lapsa
Praktiski
Saimnieces recepte: kā pareizi skābēt kāpostus, lai tie vienmēr izdotos izcili 1
1 diena