Lapsa Ģibuļu novadā, kas nebaidījās no cilvēkiem un bija manāmi slima.
Lapsa Ģibuļu novadā, kas nebaidījās no cilvēkiem un bija manāmi slima.
Foto: Ivars Koloda

Mēris, gripa, vīrusi. Vai pasaules gals? 2

Linda Dombrovska, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”

VIDEO. Maskaviete par karu Ukrainā: “Mēs esam palikuši vieni paši. Mūs visi neieredz. Un pareizi dara.”
“Viņi ir sajukuši prātā.” Politologs par Krievijas lēmumu savilkt spēkus pie savas rietumu robežas
“Narkotikas, izpostīti viesnīcu numuriņi, ballīšu noslēgums slimnīcā,” pēc vētrainas kopdzīves Mosas liecība Depa tiesā varētu būt izšķiroša
Lasīt citas ziņas

 

Pēdējā laikā varētu rasties iespaids, ka pasauli un arī Latviju pārņem dažādas ligas. Runa nav tikai par Covid-19. Latvijā pirmo reizi konstatēta putnu gripa, tiek ziņots par lapsu ar dīvainu uzvedību, ak, jā – Āfrikas cūku mēris jau nav nekāds jaunums.

CITI ŠOBRĪD LASA

Tad vēl briežu hroniskā novājēšanas slimība, listerioze, trihineloze, babezioze. Ja ielūkojas Pārtikas un veterinārā dienesta (PVD) mājas lapā, iestādes uzraugāmo slimību saraksts dzīvniekiem ir ļoti garš. Vai slimību ir kļuvis vairāk? Vai apdraudēti ir ne tikai cilvēki, bet arī dzīvnieki?

 

Pirmais putnu gripas gadījums Latvijā

Ilustratīvs attēls
Foto: Ihi/SHUTTERSTOCK

10. februārī masu saziņas līdzekļos parādījās informācija, ka Latvijā pirmo reizi konstatēta putnu gripa. PVD saņēmis laboratorisko izmeklējumu rezultātus, kas apstiprina augsti patogēno putnu gripu diviem Jūrmalā Dzintaru pludmalē atrastiem mirušiem paugurknābja gulbjiem.

Vēl pēc pāris dienām saņēmām apstiprinājumu, ka augsti patogēnā putnu gripa konstatēta vienam Jaunķemeru pludmalē un diviem Lapmežciema pludmalē atrastiem paugurknābja gulbjiem un vienam Slokā atrastam baltvēderim.

PVD Dzīvnieku infekcijas slimību uzraudzības daļas vadītāja vietnieks Mārtiņš Seržants skaidro, ka, jā, Latvijā tā ir pirmā reize, kad šī slimība putniem konstatēta, bet tā pasaulē nav nekāds jaunums.

“Putnu gripa mums bijusi ir ļoti tuvu. Tā bija konstatēta Lietuvā – tepat kaimiņos.

Nevar izslēgt, ka savvaļas migrējošos putnos mums jau tā bijusi iepriekš, bet mums nebija izdevies to līdz šim konstatēt.

PVD Latvijas teritorijā katru gadu veic putnu gripas uzraudzību putnu migrācijas laikā – pavasarī un rudenī. Tagad pandēmijas dēļ vairāk cilvēku laiku pavada pie dabas, līdz ar to arī iespējams atrast vairāk beigtu putnu vai dzīvnieku,” stāsta Mārtiņš Seržants.

“Putnu gripa ir aktuāla slimība, kas citās valstīs konstatēta visu laiku. Ir putni, kas no tās aiziet bojā, ir tādi, kas to pārnēsā, un savvaļas putni ir šīs slimības rezervuārs dabā. Medniekiem šobrīd noteikti nevajadzētu īpaši uztraukties, toties ļoti uzmanīgiem jābūt mājputnu audzētājiem.”

PVD vēsta, ka putnu gripa ir akūta, ļoti lipīga putnu infekcijas slimība, kas rada bojājumus dažādās orgānu sistēmās, un tās klīniskā izpausme atkarīga no ierosinātāja patogenitātes. Slimības ierosinātājs ir vīruss ar vairākiem apakštipiem.

Vairākums apakštipu kombināciju neizraisa saslimšanas, taču atsevišķi apakštipi ir ļoti bīstami un var izraisīt saslimšanu kā putniem, tā zīdītājiem, arī cilvēkiem. Vīrusa izplatītāji ir savvaļas putni, sevišķi ūdensputni, savukārt mājputni var inficēties, nonākot tiešā kontaktā ar inficētajiem putniem vai uzņemot slimības ierosinātāju ar inficētu barību vai ūdeni.

“Aicinu medniekus būt vērīgiem. Mednieki ir tie, kas visbiežāk un visvairāk ir ārā dabā, tādēļ būs arī vieni no pirmajiem, kas ievēros kaut ko neparastu,” tā Mārtiņš Seržants.

 

“Paldies Dievam, tā nav trakumsērga”

Sakritība, bet pēdējā laikā daudz ziņu par dažādām ligām nāk no Talsu novada Ģibuļu pagasta. Pagājušā mēnesī pagastā konstatēts Āfrikas cūku mēra uzliesmojums mežacūkām. Savukārt 12. februārī PVD Ziemeļkurzemes pārvaldes vadītājs Ivars Koloda ziņoja par apdzīvotā vietā konstatētu lapsu ar neadekvātu uzvedību.

Tā nereaģēja nedz uz cilvēku klātbūtni, nedz arī mašīnu tuvumu. Bija ļoti lielas aizdomas par to, ka lapsai varētu būt trakumsērga, jo tā bija nosiekalojusies, uzvedās neadekvāti.

Drīz pēc tam arī dzīvnieks nobeidzās. Tika paņemti paraugi laboratoriskiem izmeklējumiem, lai pārbaudītu, vai dzīvnieks nav sirdzis ar trakumsērgu vai Aujeski slimību, ko dēvē arī par viltus trakumsērgu, un, piemēram, suņiem tā ir nāvējoša.

“Katru gadu Latvijā tiek pārbaudīti ap 1200 uz trakumsērgu aizdomīgi dzīvnieki. Liela daļa no tiem ir uz ceļa nobrauktas lapsas un jenotsuņi. Kādēļ nobrauktiem? Jo piesardzības trūkums, proti, neadekvāta uzvedība, varētu būt viena no trakumsērgas pazīmēm.

Papildus ap 300 pārbaudīto dzīvnieku ir lapsas, jenotsuņi, arī suņi ar neparastu uzvedību, par kuriem ziņo PVD. Tāpat mums katru gadu kā dalībvalstij ir jāziņo Eiropas Komisijai par monitoringu, ko veicam,” skaidro Mārtiņš Seržants. “Runājot par Ģibuļu lapsu, ir grūti pateikt, kas tieši dzīvniekam kaitēja, bet pats galvenais, paldies, Dievam, tā nebija trakumsērga.”

Konstatējot dzīvnieku ar neadekvātu uzmanību, tam nekādā gadījumā nevajadzētu tuvoties, to censties barot, nest mājās, kā arī nekādā gadījumā nevajadzētu ļaut tam tuvoties mājdzīvniekiem.

“Trakumsērga ir viena no bīstamākajām infekcijas slimībām, kas apdraud gan cilvēku, gan dzīvnieku veselību un dzīvību.

Latvija ir atzīta par valsti, kas ir brīva no šīs bīstamās slimības.

Negribētos šo statusu zaudēt, lai gan risks pastāv vienmēr! Tādēļ aicinātu atturēties no vēlmes pašiem dzīvniekam palīdzēt, to nesot siltumā vai cenšoties to pabarot! ”

 

Pasaules gals?

Mārtiņš Seržants norāda, ka par jaunu slimību Latvijā un arī pasaulē var uzskatīt Covid-19, viss pārējais pasaules mērogā nav nekas jauns.

SAISTĪTIE RAKSTI

“Āfrikas cūku mēris ir relatīvi jauns – Latvijā sešus gadus, jā, putnu griba ir pirmo reizi konstatēta mūsu valstī, bet tas kopumā pasaules mērogā nav nekas jauns,” stāsta Mārtiņš Seržants.

“Sajūtu, ka mūs pārņem dažādas slimības, rada informatīvajā vidē pieejamā plašā informācija. Ir raksti, ziņas, reportāžas, kā arī cilvēki tam vairāk pievērš uzmanību. Gribētu uzsvērt, ka pieejamās zināšanas šobrīd mums palīdz un ļauj attiecīgi rīkoties un arī reaģēt. “

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
Latvijas mednieki apvienojas, lai atbalstītu Latviju un Ukrainu
Kad zivs tikusi izvilkta krastā, pāri Ventai nograndušas milzu ovācijas: Jāņa loms – 12 kilogramīga līdaka!
tikt pie garda laša vai taimiņa? Copmaņu vērtīgākie noslēpumi
Lāči grib medu, bitenieki – kompensācijas
VIDEO. Maskaviete par karu Ukrainā: “Mēs esam palikuši vieni paši. Mūs visi neieredz. Un pareizi dara.”
“Viņi ir sajukuši prātā.” Politologs par Krievijas lēmumu savilkt spēkus pie savas rietumu robežas
“Narkotikas, izpostīti viesnīcu numuriņi, ballīšu noslēgums slimnīcā,” pēc vētrainas kopdzīves Mosas liecība Depa tiesā varētu būt izšķiroša
VIDEO. Krievijas iedzīvotāji ielu intervijās atbild uz jautājumu – vai viņi atbalstītu “specoperāciju” pret Somiju vai Zviedriju?
Maestro Raimonds Pauls atklāti pasaka, ko domā par “Uzvaras” pieminekļa nojaukšanu
Lasīt citas ziņas
Vai no lāča jābaidās? Pirmais lāča uzbrukums cilvēkam Latvijā satrauc sabiedrību
Lapsas izmanto Zemes magnētisko lauku kā tēmēšanas sistēmu 7
Šogad skaisti lomi tiek vilkti Peipusa ezerā
Vecais licencētās makšķerēšanas nolikums beidzies, bet jaunais vēl nav apstiprināts. Kā makšķerēt? 9
Mednieku savienība: No lūšu medību aizlieguma cietīs zinātnieki un sabiedrība 11
Aizliegs medīt lūšus 17
“Situācija ir smaga vairākās vietās.” Rajevs par pēdējās diennakts notikumiem Ukrainā
“Ir nepiemērots brīdis tautas tracināšanai.” Kilbloka par Maskavas ielas pārdēvēšanu
Šlesers: “Jāsēžas ar amerikāņiem pie galda un skaidri jāpasaka: mēs gribam kopā ar jums uzbūvēt atomelektrostaciju”
Māra Libeka: Netrūkst tādu, kuriem gluži vienalga, ka stāv tur kaut kāds tēls no 50 okupācijas gadiem
SPECIĀLIZLAIDUMS. Jaunākais par karu Ukrainā ar Igoru Rajevu
Noskaidroti un aizturēti Bunkus slepkavībā iesaistītie, tostarp pasūtītājs un izpildītājs
Rīga un Tampere ir vienīgās pretendentes uz 2023. gada pasaules hokeja čempionāta rīkošanu
Ungārija izsludina ārkārtas stāvokli Krievijas-Ukrainas kara dēļ
Tiesa Ukrainā piespriež prokrieviskam aģitatoram iemācīties dziesmu par Banderu un dzejoli “Mīlēt Ukrainu”
“Karš nebeigsies, krievi sāks vēl asiņaināku un apjomīgāku ofensīvu!” Zelenskis firmām, kas pamet Krievijas tirgu, piedāvā turpināt darbu Ukrainā
“Putinu mēģināja nogalināt,” atklāj Ukrainas izlūkdienesta vadītājs Budanovs
Kad kovids norimies, infektologi sāk runāt par jaunu vīrusu! Cik bīstamas ir pērtiķu bakas?
VIDEO. Jelgavniece, kas piepildīja sapni un tika pie “čūskas mēles” atklāj: plāno operāciju, lai mainītu savas ausis
“Politiskie līķi atkal grabina zārku vākus, pūloties tikt laukā no pazemes aizmirstības!” Egila Līcīša feļetons
Garda uzkodiņa – avokado ar garnelēm
VIDEO. Krievijas iedzīvotāji ielu intervijās atbild uz jautājumu – vai viņi atbalstītu “specoperāciju” pret Somiju vai Zviedriju?
Latvijas dzīvnieku patversme “Ulubele” izkrāpj ziedojumus, iežēlinot ar ukraiņu ģimenes slimu sunīti
Ungārija izsludina ārkārtas stāvokli Krievijas-Ukrainas kara dēļ
21:27
Gunārs Nāgels: Karš Ukrainā liek saukt lietas īstā vārdā
21:14
“Situācija ir smaga vairākās vietās.” Rajevs par pēdējās diennakts notikumiem Ukrainā
21:00