Foto no Alda Sāviča personiskā arhīva

“Veči, apakšā ir lielas, spožas zivis!” Kā pārspēt viltībā dīķī mītošās sīgas? 1

Aldis Sāvičs, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”

Pa piesnigušu ceļu cauri pasakaini skaistam mežam, kura kokos greznojas sala un sniega sakārtās rotas, iegriežu mašīnu Sillaku pagalmā.

EL
Egils Līcītis
Ziņas
Sēdes laikā ministri zvaigāja par akadēmiķiem, cēla pie deniņiem pirkstus un grozīja, uzvedās kā skolasbērni! Egila Līcīša feļetons 40
20 stundas
LE
LETA
Ziņas
Žagars: Man kauns par Latvijas sabiedrību 236
7 stundas
LE
LETA
Ziņas
“Nevakcinētie šobrīd berzē rokas un priecājas!”, “Kāpēc vakcinētie nedrīkst pastaigāties?” Soctīklotāji par lokdauna ierobežojumiem 144
5 stundas
Lasīt citas ziņas

Pretī, savu smalko, bet gana spalgo balsi iemēģinādams, izskrien mājas miera sargs Rodžers, sasveicinos ar šīs skaistās vietas radītāju un iekopēju Raivo un Kasparu, kuram uzticētas rūpes par apkārtni, dīķiem, piesnigušajiem ceļiem un takām, un, protams, viesiem.

Pālijas un foreles zem ledus

Sillaku dīķi, gluži kā rūķi, uzmaukuši galvās baltas sniega tēva austas mices, rāmi dus ziemas miegā, bet šis rāmums ir tikai ārējs un šķietams, tur, zem ledus, kūsā dzīvība un dīķa iemītnieces pālijas un varavīksnes foreles vēsajā laikā dīķos jūtas gluži kā zivis ūdenī.

CITI ŠOBRĪD LASA

Nu, ne jau velti pirmo sauc par Arktisko pāliju, kura var sasniegt 1,2 metru garumu un 16 (!) kilogramu svaru, no šiem izmēriem nedaudz atšķiras varavīksnes un strauta foreles, kuras labvēlīgos apstākļos ar labu barības bāzi var sasniegt 12 kilogramus. Sillakās gan šādu monstru nav, dīķos makšķernieku priekam tiek laistas 1–1,5 kilogramus smagas zivis, bieži vien tiek noķertas arī krietni vien lielākas, jo ne jau visas izķer tūlīt pēc ielaišanas.

Kopā, bet atsevišķi

Nojumītē ātri vien pārģērbjos, ņemu makšķerēšanas kasti un urbi – un aidā uz dīķi, kur jau rosās mani uzticamie draugi un cīņu biedri kandavnieki Rimants un Valdis. Jā, diemžēl lai nekonfrontētu ar likumu (sakarā ar Covid-19 pandēmijas noteiktajiem ierobežojumiem), šoreiz uz nolūkoto copes vietu nebija iespējams doties kopā, bet vai gan tas var apslāpēt copes prieku? Nu, protams, ka ne!

Ātri vien izurbju sešus caurumus, katrā ieberu pa šķipsnai zivju barības un mušu kāpuru iekārdināšanai (pārbarot nedrīkst, forele no grunts praktiski neēd, dīķa grunts attīrīšanas funkcijas veic raudas un ķīši). Jautājumā par piebarošanu – jāteic, ka paēdusi zivs kļūst neaktīva, bet uzņemtā barība zivs kuņģī zemā ūdens temperatūrā (plus divi grādi) izstrādājas desmit dienu laikā.

Kas garšo forelēm

Foto no Alda Sāviča personiskā arhīva

Saridāju ziemas makšķerīti, kas aprīkota ar 0,2 mm tievu, bet izturīgu fluorkarbona auklu, kas uztīta uz nelielas inerces tipa spolītes, auklas galā paliela mormiška ar dzēlīgu un izturīgu āķi.

Rīkiem jābūt jaudīgiem, jo šo zivju copē ar diegiem aršana nebūs, bieži vien zivs noraujas ar pīrsingu lūpā, zaudēts loms un sabojāta zivs, jo tās ir ļoti vārīgas pret ievainojumiem, ne jau velti maksas dīķos noķertās zivis aizliegts laist atpakaļ.

Forelei garšo mušu kāpuri, slieciņas, konservēta kukurūza un garneles, bet tās, gluži kā smalkas galma dāmas, ēdienkarti var mainīt vairākas reizes dienā, tāpēc makšķerniekam uz to jābūt gatavam.

Uzspraužu uz āķa pāris baltos un nelielu garneles gabaliņu, izmēģinu trīs āliņģus, bet visos klusums, dodos pie ceturtā, bet garneli nomainu uz vidēji lielu kukurūzas graudu.

Lēnām laižu ēsmu uz leju, uzšūpoju, pāris reižu ar to uzsitu pa grunti, uzrauju un nopauzēju, sardziņš salecas gluži kā ­jauns ērzelis pēc pātagas cirtiena, īsi, asi piecērtu un uz ledus no āliņģa gluži kā torpēda izlido spoža varavīksnene svarā ap pusotru kilogramu.

Gluži kā sarunājuši no saviem āliņģiem pa zivij izceļ arī draugi, fotosesija, un atkal pie āliņģiem.

Pālijas jāpievilina citādi

Laiks lido vēja spārniem, mūsu zivju grozi pildās, un jau jādodas uz māju pusi, atdodam zivis Kasparam, viņš tās izķidās un iesaiņos līdzņemšanai, pāris zivīm punčos lielais kārums – ikri, tos atsevišķā plastmasas maisiņā.

Žēl, ka neizdevās notvarstīt nevienu pāliju, bet, lai arī šai zivij ir tā pati ēdienkarte, kas forelei, tai vajag sistēmu, ar kādu šīs zivis vilinājām Zviedrijā – vizulis, kuram vidū mirgojoša sarkanbalta spuldzīte (to darbina minibaterijas), virs tā auklā iesiets mušāķis, zem tā pavadā dzēlīgs āķis ar mušu kāpuru pušķi, virs āķa uz auklas neliela svina skrotīte.

Pie skaistām zivīm ticis arī makšķernieks, kurš copēja ar pludiņmakšķeri, te nekādu lielo gudrību nevajag, visa parikte kā parastai makšķerei, pluds, grimulis un āķis izturīgas auklas galā, kātu var turēt rokā vai nolikt pa ķērienam, ja zivs ēsmu ņem uzmanīgi, jāpagaida, lai tā to ierij, un jāpiecērt, kad pludiņš sāk slīdēt prom vai dodas zem ūdens.

Gražīgās sīgas

Foreļdīķī ūdens ieplūst no blakus esošā dīķa, bet tur savukārt mīt treknās, gardās un kaprīzās sīgas. Šīs zivis iemācījos ķert, viesojoties pie draugiem Zviedrijā, sagadījās tā, ka Storumana ezerā no foreļu audzētavas bija pamukušas zivis, šī ziņa ātri vien sasniedza dzirdīgas ausis, un visi zivgribīši, tajā skaitā arī es, metās tvarstīt izmukušās palaidnes.

Domāju, ka tikai viņām vien zināmu iemeslu dēļ, bet līcī bija ienācis arī milzīgs pāliju bars, kurā bija zivis svarā ap diviem kilogramiem, tās un, protams, ka arī pamukušās varavīksnenes bija mūsu mērķis, un mēs, bruņojušies ar kārtīgu ekipējumu, vilkām skaistus lomus.

Nezinu, kas viņu dīdīja, bet viens no mūsu bara nometās uz ledus guļus un sāka vērot zemūdens valstību, pēc brītiņa atskanēja čuksts, kas drīzāk gan atgādināja bļāvienu: “Veči, apakšā ir lielas, spožas zivis!” – mūsu draugs Lauris uzreiz paziņoja, ka tās ir sīgas.

SAISTĪTIE RAKSTI

Šai lašveidīgajai zivij ar lejupvērsto muti piemīt lieliskas kulinārās īpašības, bet izmēru ziņā tā neatpaliek no pālijām vai forelēm.

Sīgu ķeršanai nepieciešama smalka, ļoti stipra aukla, kura uztīta uz kvalitatīvas spolītes, lai būtu iespējams slāpēt zivs centienus norauties, auklas galā neliela mormiška vai dzēlīgs jaudīgs āķītis, virs tā uz auklas jāliek neliels svariņš, par ēsmu izmanto mušu kāpurus, vislabāk tos mainīt biežāk, lai, uzsprausti uz āķa, tie vēl kādu laiku ūdenī kustētos un piesaistītu sīgu uzmanību. Sīga ir ļoti uzmanīga un kaprīza zivs, ar resnu auklu to nenoķersi, bet resnas auklas izmantošana ir parastā iesācēju kļūda, sīgas mazās mutes dēļ jālieto pēc iespējas mazāks ēsmas kumoss.

Sillakās katram dota iespēja pārspēt viltībā dīķī mītošās sīgas gan ziemā, gan vasarā.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
AD
Artis Drēziņš
Ziņas
Brāļi nelikumīgi nomedī aļņus un tagad izcieš cietumsodu, lai gan notikuma vietā pieķerti netika 29
8 stundas
LD
Linda Dombrovska
Medības
Daudz neskaidrību, bažu un neizpratnes: ar kādiem ierobežojumiem jārēķinās medniekiem ārkārtas situācijā? 9
2 dienas
LA
LA.LV
Medības
“Cepiens” par medību atļaušanu pilsētās 13
4 dienas
LA
Latvijas Avīze
Medības
Staltbriežu riests – brīdis, kad staltbriežu dzīvē dominē kaislības un cīņa
18. septembris, 2021
EL
Egils Līcītis
Ziņas
Sēdes laikā ministri zvaigāja par akadēmiķiem, cēla pie deniņiem pirkstus un grozīja, uzvedās kā skolasbērni! Egila Līcīša feļetons 40
20 stundas
LE
LETA
Ziņas
Žagars: Man kauns par Latvijas sabiedrību 236
7 stundas
LE
LETA
Ziņas
“Nevakcinētie šobrīd berzē rokas un priecājas!”, “Kāpēc vakcinētie nedrīkst pastaigāties?” Soctīklotāji par lokdauna ierobežojumiem 144
5 stundas
ZD
Zigfrīds Dzedulis
Ziņas
20 eiro mēnesī – potētajiem pensionāriem, bet ne visiem. Kuriem valsts sola pabalstu? 222
11. oktobris, 2021
LA
LA.LV
Kokteilis
Zvaigznes sola, ka tu šodien sasniegsi mērķi, lai kāds tas arī būtu! Horoskopi 19.oktobrim
19 stundas
Lasīt citas ziņas
AS
Aldis Sāvičs
Medības
Ar spiningu uz ietves: ūdens pieejamība ir tik liela, ka katru dienu Rīgas centrā vajadzētu redzēt ap simts makšķernieku 3
6. augusts, 2021
ME
Medības
Medības
VIDEO. Lūsis bija jau 15 metru attālumā un šņākdams nāca virsū…Arvien biežāk ziņo par “drosmīgajiem” lāčiem, vilkiem un lūšiem 54
26. jūlijs, 2021
LA
LA.LV
Medības
FOTO, VIDEO: “Ļoti raitā solī nāca…” Krišjānis sastapies ar lūsi “aci pret aci” 12
19. jūlijs, 2021
LD
Linda Dombrovska
Medības
Samazinās dažādu dzīvnieku, kukaiņu un augu sugu daudzveidība. Jāaizliedz medības un makšķerēšana? 25
17. jūlijs, 2021
LD
Linda Dombrovska
Medības
Barviks: Es baidos, ka lāči drīz vien sapratīs, ka Latvijā, atšķirībā no Igaunijas, viņus nemedī 49
27. jūnijs, 2021
LA
LA.LV
Ziņas
VIDEO. “Dzirdēju, ka krūmos kaut kas ierūcās”: trillera cienīgi notikumi Ziemeļvidzemē – Matīss aci pret aci satiek lāci 35
7. jūnijs, 2021
LE
LETA
Ziņas
Kariņš rosina noteikt visiem 50 gadus sasniegušiem cilvēkiem obligātu vakcināciju pret Covid-19 84
48 minūtes
LE
LETA
Ziņas
Turpinoties spiedienam uz robežas, četrās Latgales pašvaldībās pagarina ārkārtējo situāciju 1
2 stundas
LE
LETA
Ziņas
Reirs pārsteidz ar to, cik miljonus izmaksā viens “lokdauna” mēnesis 64
4 stundas
LE
LETA
Ziņas
KNAB rosina apsūdzēt bijušo Murjāņu sporta ģimnāzijas direktori Amantovu 7
2 stundas
LA
LA.LV
Kokteilis
Žurnālistiem draud! Ansis Bogustovs un Aivis Ceriņš atklāj: viņi un viņu ģimenes regulāri saņem draudus no vakcīnu noliedzējiem 19
47 minūtes
LA
LA.LV
Ziņas
“Man nepatīk pozīcija, ja cilvēku vajā par viņa viedokli.” Kūtris par runas brīvību 40
2 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
VIDEO. “Prāta Vētra” atklāti runā par traģisko Mumiņa zaudēšanu 1
2 stundas
LE
LETA
Ziņas
Eiropas Zāļu aģentūra sāk vērtēt Covid-19 vakcīnas “Comirnaty” lietošanu bērniem 6
2 stundas
PA
Pēteris Apinis
Veselam
Pēteris Apinis: Latvijas veselības budžets kā septiņu aklu indiešu izpratne par ziloni 26
23 stundas
LE
LETA
Ziņas
Atklāts, kurš Ivo Fomina koncertā ziņoja par viltus spridzekli 44
21 stundas
LE
LETA
Ziņas
Millers: Pašreizējā situācijā “lokdauna” noteikšana ir neizbēgama valdības mugurkaula trūkuma dēļ 40
1 diena
LE
LETA
Ziņas
Mācības lokdaunā: pagarināts brīvlaiks, daži klātienē, daži attālināti 9
18 stundas
EL
Egils Līcītis
Ziņas
Sēdes laikā ministri zvaigāja par akadēmiķiem, cēla pie deniņiem pirkstus un grozīja, uzvedās kā skolasbērni! Egila Līcīša feļetons 40
20 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
Viņķele: Epidemioloģiskā uzraudzība kļūst neiespējama 86
1 diena
LA
LA.LV
Ziņas
VIDEO. Vai varam sagaidīt pirmo sniegu? Bricis par šīs nedēļas laika prognozi 8
1 diena
LE
LETA
Ziņas
Sirojošo lāču sāga: DAP atklāj, kas noticis ar viensētās nedarbus sastrādājušajiem lāčiem 28
1 diena
KS
Kārlis Streips
Ziņas
Kārlis Streips: No štovētiem kāpostiem līdz suši! Latvija nekad nav bijusi valsts ar tikai vienu tautu vai etnosu, un tāda tā nav arī šobaltdien 51
23 stundas
ML
Māra Lapsa
Praktiski
Gardēžu sapnis: cepti banāni mundierī
16:11
LE
LETA
Ziņas
“Rīgas satiksme” gatava sākt e-talonu bloķēšanu pret Covid-19 nevakcinētām personām. Cik maksās atbloķēšana?
15:58
LE
LETA
Ziņas
Pēc nedēļas prognozē starptautiskas palīdzības lūgšanas nepieciešamību Covid-19 pacientu ārstēšanai 13
15:42