Raimonds Birziņš demonstrē bebru varoņdarbu apjomu.
Raimonds Birziņš demonstrē bebru varoņdarbu apjomu.
Foto – Kate Šterna

Viens mednieks stāv ceļā bebriem, kas izposta Liepājas mežus 0

Raimonds Birziņš ir vienīgais mednieks Liepājā, kurš pilsētas mežos medī bebrus ar slazdiem. Neviena cita, kurš karotu ar šiem grauzējiem, arī nav, jo šaut apdzīvotu vietu robežās aizliedz likums. Kā zināms, pirms diviem gadiem Medību likumā ietverta norma, kas paredz: medības pilsētā var atļaut tikai medību koordinācijas komisija, kuru veidot būtu katras pašvaldības uzdevums. Divus gadus Liepājā medīt nedrīkstēja vispār, jo pašvaldības medību koordinācijas komisija tika apstiprināta tikai šā gada 15. februārī. Pa šiem diviem medību moratorija gadiem pilsētā savairojās bebri, arī mežacūkas sāka ielauzties cilvēku teritorijās. Jāatzīmē, ka Liepājas medību komisija ilgi nevilcinājās un jau otrajā sēdē nolēma atļaut pilsētas mežos bebrus ķert ar slazdiem, bet mežacūkas šaut no paaugstinājuma diennakts tumšajā laikā.

Krievijas politiķi vēršas pret Putinu: “Ja nepārtrauks militāro operāciju, bāreņu būs vēl vairāk”
Mūžībā devies bijušais LNT žurnālists Ivo Goldmanis
Par ko 80 minūšu telefona sarunā šodien runāja Makrons, Šolcs un Putins?
Lasīt citas ziņas

Bebru Liepājā ir daudz, bet darbs ar slazdiem prasa milzum daudz laika un ir ļoti grūts. R. Birziņš tikai plāta rokas un ar ļoti raksturīgu sejas izteiksmi stāsta par vērienīgajiem bebru celtniecības darbiem rietumu galvaspilsētas ziemeļu daļā. Ļoti plašas teritorijas ir applūdinātas. Vietās, kur pirms diviem gadiem slējās krāšņi priežu un lapu koku meži, tagad ir ar ūdeni applūdušas sagāztu, pa daļai nokaltušu meža milzeņu kapsētas. Vietās, kur auga bebru ēdienkartei piemērotas koku sugas, tagad ir dūksnainas, kanāliem satīklotas zemienes ar retiem, kropliem kārklu krūmiem. Viena vieta mežā, Mednieku ielas malā, pārsteidza jo īpaši. R. Birziņš, kurš laipni bija ar mieru izvadāt pa Liepājas ziemeļu priekšpilsētas mežiem un izrādīt postažu, aicināja uz savu iecienīto medību vietu – nelielu noru meža ielokā, kur pie priedes pieslietas kāpnes ar sēžamo augšā. Tad, lūk, iedomājieties, cik nereāla ir sajūta, kad tu kā īsts latvietis pārliecināti sper soli priežu mežā, kur zem kājām ir ogulāji un sūnas, bet visapkārt rudie stumbri, bet tavs ķermenis šausmās zaudē līdzsvara un vertikāles izjūtu, jo zeme līgojas! Ar visām lielajām priedēm un to dziļajām saknēm zeme līgojas, jo ir piesūkusies ar ūdeni. Tepat netālu, 50 – 100 metrus atstatus, jau plešas bebru postaža. Divu gadu laikā ļoti lielas platības ir applūdinātas un bebri ir ievērojami savairojušies.

Bebru mājas, kas sabūvētas gar nomaļajām ieliņām pilsētas meža masīvos, ir mūsdienu oligarhu savrupmāju ekvivalents grauzēju pasaulē – divus divarpus metrus augstas, ar vairāk nekā desmit kvadrātmetrus lielu virszemes platību. R. Birziņš, mednieks līdz kaulu smadzenēm, ir izpētījis daudzus tādus nostūrus, kur agrāk veda skaistas taciņas, bet tagad kā tikai ar laivu nepiekļūt. Bebru mājas Liepājas ziemeļu priekšpilsētā ir visur.

CITI ŠOBRĪD LASA

Kopš Liepājā ir nodibināta medību koordinācijas komisija, proti, divu mēnešu laikā ir nomedīti 25 beb­ri. Slazdos pamatā iekrituši pērnie bebri. Tikai viens pieaudzis bebrs tika noķerts. Tas bija pamatīgs eksemplārs, aptuveni 30 kilogramu smags. Pieaugušie bebri ir pārāk gudri, lai iekristu lamatās. Kā nekā pilsētas zēni un meitenes! Šobrīd bebru medību sezona ir galā. Liepājas pilsētas mednieku kolektīva vadītājs Edvīns Porciks pastāstīja, ka pagaidām kaut ko plānot uz nākotni nav jēgas un iespējas. Kad nāks tuvāk bebru atklāšana, tad arī tiks domāts, kā ar tiem cīnīties tālāk. Viņš uzsvēra, ka beb­ru medības slazdojot ir ļoti smags darbs bez brīvdienām, kas turklāt prasa arī koncentrēšanos un uzmanību. Nevar teikt, ka bebru slazdotājs kļūdās tikai vienu reizi, kā tas ir ar sapieri no slavenā teiciena, taču neveikla apiešanās ar lielo un jaudīgo metāla rāmi var maksāt medniekam pāris pirkstu vai pat roku.


R. Birziņš vērtē, ka šopavasar nomedīta tikai neliela daļa grauzēju, kas mīt Tosmares mežos. Vairākums kritušo ir pagājušā un aizpagājušā gada jaunuļi, bet lielās mammas un papi visi palikuši dzīvi. Tas nozīmē, ka tūlīt no alām un mājām iznāks jaunā paaudze, kas nākamajā gadā jau meklēs sev jaunas platības pašu ģimenes izveidei.

E. Porciks atklāj, ka Liepājas medību koordinācijas komisija deva rīkojumu par bebru medībām tikai šim pavasarim. Tas nozīmē, ka, atsākoties medību sezonai, būs vajadzīga atkārtota sēde un jauns lēmums. Kā un vai tas tiks pieņemts, pagaidām prognozēt nevarot. Arī mežacūku medības Liepājas teritorijā netika atļautas cauru gadu, bet tikai līdz jūnija beigām. Vaicāts, kāpēc tāds termiņš, viņš nevarēja atbildēt, jo pamatota iemesla tam neesot.

Kopš februārī pieņemtā lēmuma Liepājas teritorijā nomedītas desmit mežacūkas, no tām trīs meitenes. Darbu veic pamatā tikai divi vīri. Viņiem Tosmares mežos ir uzbūvēti medību torņi. E. Porciks, kurš ir ne tikai Liepājas mednieku ilggadējais vadonis, bet ir iekļauts arī šīs pašvaldības medību koordinācijas komisijas sastāvā, jau iepriekš tika stāstījis, ka abi torņi nodedzināti neilgi pēc tam, kad tika atļauts atkal medīt rukšus pilsētas mežos. Par to lasiet žurnāla “Medības” maija numurā, kur būs plašāks fotostāsts par bebru un mežacūku postījumiem Liepājā. Jaunākā informācija liecina, ka viens no diviem torņiem aprīļa vidū atkal nodedzināts. Interesanti ir tas, ka pirmajā reizē, kad dega abas nebūt ne mazās koka konstrukcijas, apkārt neaizdegās neviens krūms, meža zemsedze ir neskarta, nerunājot jau par attālāk stāvošiem kokiem. Ugunsdzēsējiem netika ziņots. Otrajā reizē Valsts meža dienests bija izsaucis ugunsdzēsējus, taču medību tornis tik un tā nodedzis pilnībā. Pat aptuveni 25 centimetrus resnie masīvie balsti nodedzināti līdz zemei. Un atkal nekādu uguns pēdu uz zemes un apkārtējos krūmos.

SAISTĪTIE RAKSTI

E. Porciks atklāja, ka kopumā Liepājas mežu platībās, kas aizņem aptuveni 1300 hektāru, ar vizuālo metodi šogad ir saskaitītas aptuveni 50 mežacūkas, taču to noteikti ir daudz vairāk. Šobrīd, kā zināms, mātītes ir gaidās un drīz populācija vēl pieaugs. Pagaidām nav īpaši daudz mednieku, kuri vēlas medīt rukšus Liepājā, taču pilsētas kolektīvs ir atvērts un jebkurš var pieteikties un saņemt rukšu licenci. Pieteikties var mājas lapā internetā “berzpurvi.lv”.

Mežacūkas apdzīvo ne tikai Liepājas ziemeļu priekšpilsētu. Viens vairākkārt redzēts bars, kurā ir vai, precīzāk teikt, šoziem bija 12 – 14 īpatņi, mīt pie pilsētas dienvidu robežas. Skaidrs, kā dēļ. Plašā “Dienvidu kapsēta” arī ir iztikas avots. Runa, protams, ir tikai par cilvēku atstātajiem atkritumiem un pārtiku. Latvieši un arī citu tautību ļaudis pa Lieldienām un pārējās svētku reizēs nereti aizgājējiem atnes cienastu, kas vienmēr paliek savvaļas putniem un zvēriem. Ziemā mežacūku bara pēdas novērotas ļoti tuvu pilsētai. Tāpat mežacūkas ir vairākkārt manītas jūrmalā. Liepājas dienvidu pusē šos pārnadžus medīt neatļāva. Kāpēc? Visticamāk, baiļojoties par iedzīvotāju un mājdzīvnieku drošību. Jāpiebilst, ka, pienākot pavasarim, mežacūkas pārcelsies tuvāk Liepājas ezeram, kur niedres dod lielisku patvērumu, bet apkārtējie zemes īpašnieki sēj labību un citas lauksaimniecības kultūras. Tosmares mežacūku (Sus scrofa) ir vēl vairāk. Simtiem kvadrātmetru uzartas zemsedzes, cūku rakumi gar ielu.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
Latvijas mednieki apvienojas, lai atbalstītu Latviju un Ukrainu
Kad zivs tikusi izvilkta krastā, pāri Ventai nograndušas milzu ovācijas: Jāņa loms – 12 kilogramīga līdaka!
Kā tikt pie garda laša vai taimiņa? Copmaņu vērtīgākie noslēpumi
Lāči grib medu, bitenieki – kompensācijas
Krievijas politiķi vēršas pret Putinu: “Ja nepārtrauks militāro operāciju, bāreņu būs vēl vairāk”
Mūžībā devies bijušais LNT žurnālists Ivo Goldmanis
Par ko 80 minūšu telefona sarunā šodien runāja Makrons, Šolcs un Putins?
VIDEO. Āgenskalnā pie atkritumu konteineriem klaiņo milzīga izmēra grauzējs
“Cīnīsies līdz pēdējam.” Rajevs atklāj, ka daļa ukraiņu karavīru tomēr nav padevusies gūstā un palikusi “Azovstaļ”
Lasīt citas ziņas
Vai no lāča jābaidās? Pirmais lāča uzbrukums cilvēkam Latvijā satrauc sabiedrību
Lapsas izmanto Zemes magnētisko lauku kā tēmēšanas sistēmu 7
Šogad skaisti lomi tiek vilkti Peipusa ezerā
Vecais licencētās makšķerēšanas nolikums beidzies, bet jaunais vēl nav apstiprināts. Kā makšķerēt? 9
Mednieku savienība: No lūšu medību aizlieguma cietīs zinātnieki un sabiedrība 11
Aizliegs medīt lūšus 17
Krievijas politiķi vēršas pret Putinu: “Ja nepārtrauks militāro operāciju, bāreņu būs vēl vairāk”
“Nevis pirkt griķus par pieciem eiro, bet putraimus par 69 centiem?” Pārtikas cenas šogad turpinās augt
Ivars Auziņš par Kariņu: Viņš mēģina būt viens no mums
FOTO. Pašmāju slavenības ierodas uz Maestro Raimonda Paula koncertu “Dzintaros”
FOTO. Cilvēki joko par karu Ukrainā – par ko sapņo Ukraina bet par ko Krievija? Apskaties!
“Ja jūs kādu nogalināt, dabūjat piemaksu” – kāds ir atalgojums militārajos grupējumos?
Ukraina veidos mūsdienīgu bumbu patvertņu sistēmu
Arī svētdien daudzviet Latvijā gaidāms lietus
Krievija apsūdz ASV pērtiķu baku radīšanā laboratorijās Nigērijā
Aptauja: Iedzīvotāju satraukums par Covid-19 izplatību zemākais pēdējo divu gadu laikā
Planētas noslēpumi: Globālā sasilšana nav atcelta! Mitrie tropi virzās uz poliem
FOTO. Latvijā vēl retums – saimniecība, kur top produkti no aitu piena
Planētas noslēpumi: Radīts neievainojams materiāls – nevar ne sagriezt, ne caururbt
Planētas noslēpumi: Starptautiska pētnieku grupa nākusi klajā ar jaunu diagnozi Staļinam
Vai dzīvesvietu drīkst deklarēt jebkur – arī vasarnīcā?
Lasītāja: Agrāk īpašuma nodoklis bija 0,2–0,5%, bet šogad 1,5% – trīs reizes dārgāk. Kāds tam pamatojums?
Planētas noslēpumi: Teju vai neticami! Kā izskatās pasaules diženākie baseini
FOTO. Pašmāju slavenības ierodas uz Maestro Raimonda Paula koncertu “Dzintaros”
23:53
Lietuvā jau izdevies savākt Ukrainai paredzētā “Bayraktar” iegādei vajadzīgos piecus miljonus eiro
23:32
Planētas noslēpumi: Starptautiska pētnieku grupa nākusi klajā ar jaunu diagnozi Staļinam
22:40