Mežkopis: Šogad melleņu nebūs, bet avenes būs sīkas 35
Linda Tunte

Foto – LETA

Skaidrs, ka laika apstākļi ir viena no tēmām, ko nekādi nevaram ietekmēt. Šogad salīdzinoši ilgi naktīs vēl bija salnas, tāpēc nosala ne tikai ķirši, plūmes un citi piemājas dārzos augošie labumi, bet cieta arī meža veltes. Arī pašreizējais sausums neko labu neliecina.

Reklāma
Reklāma
Eksperts nāk klajā ar fatālu paredzējumu: Krievija izmantos kodolieročus neatkarīgi no tā, vai Rietumi apbruņos Ukrainu 69
VIDEO. Laupītāji uz motocikliem mēģina apzagt garām ejošu sievieti, taču nelāgais nodoms viņiem tūlītēji atspēlējas
TV24
Kāpēc mums ir tik mazas pensijas? Es neesmu vainīga, ka strādāju krievu laikā! Atbild VSAA 92
Lasīt citas ziņas

Lai izzinātu, kāda šobrīd ir situācija mežā, pēc kādām veltēm turp ir vērts doties, bet kuru šogad nebūs, sazinājāmies ar “Latvijas valsts mežu” Madonas iecirkņa vecāko mežkopi Vilni Otvaru.

Savu sakāmo viņš sāk ar bažām: “Ļoti lielai daļai iedzīvotāju vasarās meža ogas, godīgi sakot, ir izdzīvošanas avots. Daudzas čaklas ģimenes, lasot mellenes, sapelna naudu drēbēm, bērniem skolas lietām, tas ir svarīgs ienākumu avots, taču šogad šādas iespējas nebūs. Salna trāpīja tieši melleņu ziedēšanas laikā, tas nozīmē, ka šogad melleņu nebūs. Protams, būs dažas vietas, kuras salnas nav ķērušas, būs arī pa kādai ogai, lai mēs neaizmirstu to garšu, bet uz lielām ražām cerēt nav pamata.”

CITI ŠOBRĪD LASA

Runājot par pārējām ogām, mežkopis norāda, ka meža zemeņu ražai vajagot būt labai, taču to var iespaidot sausums. Ogas līdz ar to var būt ļoti sīkas.

“Skatoties secīgi, zemenes drīz būs lasāmas, pašam gan pirmo ogu šogad vēl nav laimējies nogaršot. Tām seko melleņu laiks, kad nebūs ko lasīt. Pēc tam ir brūkleņu sezona – tām salnas šogad īpaši nav traucējušas, tāpēc ogas būs. Dzērvenes zied šobrīd. Avenes šogad arī daudzviet ir apsalušas, ogas būs sīkas. Līdz ar to kopumā šogad “jāspiež” uz brūklenēm un dzērvenēm, jo tām vajadzētu būt,” vērtē mežkopis.

Daudz kas atkarīgs no turpmākajiem laikapstākļiem. Ja uznāks kārtīgs lietus, saņemsies gan ogas, gan sēnes, bet, ja turpināsies sausums, bēdīgi būs daudzējādā ziņā.

Vilnis Otvars šogad jau redzējis pāris kolēģu bildes ar atrastām sēnēm, bet ir vairāk nekā skaidrs, ka sēnes bez mitruma izaugt nevar, tāpēc pagaidām par sēņošanu vēl nav pamata domāt. Viņš gan aicina nesatraukties – beidzamajos gados novērots, ka pat vēl novembrī mežos var atrast gailenes un baravikas – daudzi vēlā rudenī no mežiem nākot ārā ar pilniem spaiņiem, tāpēc atliek vien gaidīt lietu.

Par riekstu ražām vēl ir par agru spriest. Lazdām ir dziļas saknes, tāpēc rieksti varētu būt.

Tam, ka šobrīd meža veltes nav pieejamas un cilvēki masveidā nedodas uz mežiem tās lasīt, ir arī pozitīvā puse. Ugunsnedrošajos periodos parasti visbiežākais ugunsnelaimju ierosinātājs ir cilvēks. Šobrīd mežos cilvēku ir maz, tāpēc izdodas izvairīties no lieliem uguns postījumiem.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.