Muciņš: Medmāsu nepietiekamība Latvijā ir katastrofāla 55

TV24 raidījumā “Nacionālo interešu klubs” viesojies Rinalds Muciņš, PSKUS valdes priekšsēdētājs, kurš cita starpā komentējis medmāsu trūkumu šobrīd Latvijas slimnīcās.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Sievietes spēks un iedvesma: 10 ietekmīgas dāmas līderes, kas veidojušas Latvijas vēsturi 29
Kokteilis
Viņi dzīvo, lai piedzīvotu! 10 vārdu īpašnieki, kuros mīt nepiesātināms ceļotāja gars
Kokteilis
Mākslīgais intelekts nosaucis 10 politiķus, kuru pieļautās kļūdas būtiski ietekmējušas Latvijas politisko un ekonomisko situāciju 137
Lasīt citas ziņas

“Ja par ārstu nepietiekamību mēs vēl runājam procentos, tad par medmāsu nepietiekamību mēs runājam reizēs. Piemēram, Stradiņu slimnīcā uz 1 ārstu ir 1.1 medmāsa,” saka Muciņš.

Ja salīdzinām situāciju, piemēram, ar Skandināviju, tur šis rādītājs ir vismaz 1:2 vai 1:3.

CITI ŠOBRĪD LASA

Helsinku slimnīcā rādītājs esot uz 1 ārstu 3 medmāsas, kur varam runāt par kvalitatīvu medicīnu.

Muciņš arī norāda, ka Latvijā nereti dzirdam, ka mums ir laba ārstniecība, bet slikta attieksme – pacientā dažkārt neieklausās, viņu nesadzird.

Diemžēl iemesls tam ir tieši šāds – medmāsām tam nepietiek laika. Tiek glābtas dzīvības, veselība, bet tālākie iespējamie darbi paliek novārtā, jo trūkst darbinieku un jaudas, lai visu paveiktu.

No 1.aprīļa ārstniecības personu vidējā darba samaksa palielināsies par 120 eiro

No 1.aprīļa ārstniecības personu vidējā darba samaksa palielināsies par 120 eiro pirms nodokļu nomaksas (bruto), tā šodien, 13.martā, aģentūrai LETA pavēstīja Latvijas Veselības un sociālās aprūpes darbinieku arodbiedrībā (LVSADA).

LVSADA panākusi vienošanos ar Veselības ministriju (VM) par vidējās darba samaksas paaugstināšanu veselības nozares darbiniekiem, un tā ir nostiprināta Nacionālās trīspusējās sadarbības padomes (NTSP) sadarbības formātā.

Pēc LVSADA paustā, sākotnējais VM piedāvājums bija pieaugums ārstiem par 3,7%, māsām, vecmātēm, ārstu palīgiem – par 6,2% un jaunākajam personālam (māsu palīgiem, Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienesta brigāžu autovadītājiem) – par 9,8%. LVSADA to noraidīja kā reālajai situācijai nederīgu.

Turpinot diskusiju, tika panākta kompromisa vienošanās, kas paredz, ka ārstniecības personu vidējā darba samaksa no 2023.gada 1.aprīļa tiek palielināta par 120 eiro (bruto). Līdz ar to vidējā darba samaksa ārstiem pieaugs par 6,1%, māsām, vecmātēm, ārstu palīgiem – par 10,1% un jaunākajam personālam – par 16,1%.

Reklāma
Reklāma

Savukārt nozares darbiniekiem, kuri nav ārstniecības personas – atbalsta personālam -, vidējā darba samaksa tiks paaugstināta par 22,76 eiro. Turklāt vienošanās paredz, ka papildu līdzekļu piešķīruma nozarei gadījumā šī gada laikā tiks atjaunotas sarunas par vidējās darba samaksas palielināšanu ārstiem un atbalsta personālam.

LETA jau vēstīja, ka NTSP Veselības aprūpes nozares apakšpadomes (VANA) sēdē panākta vienošanās noteikt principu, ka pakalpojumu tarifos noteiktā mēneša vidējā darba samaksa veselības aprūpes nozares darbiniekiem tiek palielināta katru gadu, savukārt ārstniecības personu vidējā darba samaksa tiek palielināta ne mazāk kā par 10%, salīdzinot ar iepriekšējo gadu.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.