Foto: New Person/Shutterstock

Iedzīvotājiem radušās neskaidrības par pensiju pārrēķinu. Skaidro VSAA ekspertes 2

“Latvijas Avīzes” lasītājiem radušās neskaidrības par pensiju pārrēķinu un citiem jautājumiem. Atbildes uz tiem sniedza Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūras (VSAA) Pensiju metodiskās vadības daļas vecākās ekspertes Ina Samoilova un Santa Pēkale.

 

LE
LETA
Ziņas
Mīļotā dēļ atdeva uzkrājumus, aizņēmās naudu no draugiem, pārdeva ģimenes īpašumus! Rēzeknietis pēc pāris randiņiem izkrāpj 20 000 eiro
15 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Seniori ir pārbijušies. Ko viņiem tagad darīt?” Daudzi saņēmuši milzīgus rēķinus
17 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Katru reizi, kad prezidents atver muti, tauta par viņu ņirgājas.” Liepnieks skarbi par Levita darbu 278
22 stundas
Lasīt citas ziņas

Esmu 88 gadus veca pensionāre, pensijā aizgāju jau 1986. gadā. Darba stāžs līdz 1995. gada 31. decembrim bija 37 gadi.

Es kā “vecā” pensionāre nebūtu iedzīvotāju ienākuma nodokļa maksātāja, ja savas muļķības dēļ nebūtu nolēmusi mazliet pastrādāt.
CITI ŠOBRĪD LASA

No 2007. gada septembra līdz 2009. gada jūlijam strādāju par sētnieci. Alga toreiz bija maza, pirms nodokļu nomaksas 30 lati mēnesī. Reizē ar to sāku maksāt gan sociālo nodokli, gan iedzīvotāju ienākuma nodokli, ko turpinu darīt joprojām. Tas, ko divos gados nopelnīju, jau sen paņemts atpakaļ nodokļos.

Likuma “Par iedzīvotāju ienākuma nodokli” pārejas noteikumu 48. punkts nosaka, ka personām, kurām pensija piešķirta līdz 1996. gada 1. janvārim, neapliekamais minimums ir saņemamās pensijas un piemaksas pie pensijas apmērā, tas ir, iedzīvotāju ienākuma nodoklis netiek ieturēts. Savukārt personām, kurām pensija piešķirta vai pārrēķināta pēc 1996. gada, neapliekamais minimums 2019. gadā noteikts 270 eiro mēnesī.

Tādējādi, ja jums bija piešķirta vecuma pensija un pēc tam uz iesnieguma pamata sakarā ar apdrošināšanas iemaksu papildināšanu veikts pensijas pārrēķins, no daļas, kura pārsniedz pensijas un piemaksas neapliekamo minimumu, tiek ieturēts ienākuma nodoklis.

 

Mans darba stāžs ir gandrīz 40 gadu, no tiem 10 nostrādāju Vācijā. Nākamgad došos pensijā (tagad strādāju Latvijā), tādēļ gribu zināt, vai un kā darbs citā valstī ietekmēs manu pensijas lielumu, apdrošināšanas stāžu? Vācijā maksāju visus nodokļus, varbūt vecuma pensiju varu pieprasīt arī no šīs valsts?

Regula Nr. 883/2004 par sociālā nodrošinājuma sistēmu koordinēšanu paredz, ka katra Eiropas Savienības dalībvalsts pensiju piešķir par savu apdrošināšanas stāžu. Tādēļ tiesības uz Latvijas pensiju jums tiks noteiktas un pensija tiks aprēķināta par Latvijas apdrošināšanas stāžu. Nosakot Latvijas apdrošināšanas stāžu, tiks vērtēts, vai tas nepārklājas ar Vācijas apstiprināto apdrošināšanas stāžu.

Jums ir tiesības pieprasīt arī Vācijas pensiju, ja ­esat sasniegusi Vācijā noteikto pensionēšanās vecumu.

Pensijas pieprasījumu varat iesniegt kādā no VSAA nodaļām, un tas tiks pārsūtīts izskatīšanai Vācijas kompetentajai iestādei.

 

Mans darba stāžs ir 28 gadi. Pagājušajā gadā sāku saņemt vecuma pensiju. Gribu zināt, vai, turpinot strādāt, mans darba stāžs joprojām uzkrāsies? Vai tad manai pensijai piemēros lielāku indeksācijas ciparu? Kas man jādara, kad darba stāžs sasniegs 30 gadus, jāraksta un jāiesniedz VSAA iesniegums, lai pensiju pārrēķina?

Saskaņā ar likuma “Par valsts pensijām” 24. pantu un 25. pantu, pamatojoties uz personas iesniegumu, pensija ir pārrēķināma, taču ne biežāk kā reizi gadā, ja par periodu pēc pensijas piešķiršanas vai pārrēķināšanas ir veiktas apdrošināšanas iemaksas, tas ir, persona bijusi nodarbināta un par viņu ir veiktas valsts sociālās apdrošināšanas obligātās iemaksas.

Tātad, ja jūs esat darba attiecībās, darba devējs par jums veic sociālās apdrošināšanas iemaksas un ja vēlaties pārrēķināt pensiju, tādējādi palielinot vecuma pensijas apmēru un apdrošināšanas stāžu, jums jāvēršas jebkurā VSAA nodaļā ar iesniegumu.

Vecuma pensiju pārskata (indeksē) reizi gadā, ņemot vērā faktisko patēriņa cenu indeksu un 50% no apdrošināšanas iemaksu algu reālā pieauguma procentiem.

Vecuma pensijas pārskatīšanai (indeksēšanai) ar apdrošināšanas stāžu no 30 līdz 39 gadiem piemēro 60% no apdrošināšanas iemaksu algu summas reālā pieauguma.

 

Pirms pieciem gadiem aizgāju pensijā. Toreiz nevarēju pierādīt apdrošināšanas stāžu par vairākiem gadiem, jo firma, kurā strādāju 90. gadu vidū, bija likvidēta. Nesen tomēr arhīvā atradu dokumentus arī par šo laiku. Kā man rīkoties? Vai manu pensiju varēs pārrēķināt?

Ja no arhīva iegūti papildu dokumenti, kas apliecina apdrošināšanas stāžu līdz 1995. gada 31. decembrim, pamatojoties uz pensijas saņēmēja iesniegumu un papildus iesniegtajiem dokumentiem, pensija ir pārrēķināma atbilstoši tiesību normās noteiktajam, tas ir, no mēneša pirmā datuma, ja iesniegums un dokumenti iesniegti līdz 15. datumam, un no nākamā mēneša pirmā datuma, ja iesniegums un dokumenti pensijas pārrēķinam iesniegti pēc 15. datuma.

 

Līdz 1995. gada 31. decembrim kopā ar dienestu armijā man darba stāžs sanāca 18 gadi, vēl desmit nostrādāju gaterī un pie saimniekiem. Biju arī simtlatniekos, bet tagad jau gadus astoņus deviņus piepelnos ar gadījuma darbiem. Kā tiks rēķināta mana vecuma pensija, ja tik ilgi esmu bijis bez darba?

Aprēķinot personas vecuma pensiju, apdrošināšanas stāžā tiek ieskaitīti visi normatīvos aktos noteiktajā kārtībā pierādītie darba periodi un VSAA reģistrētie apdrošināšanas periodi līdz pensijas pieprasīšanas dienai un pensijas apmērs tiek aprēķināts pēc formulas. Tas nozīmē, ja jums ir nepieciešamais apdrošināšanas stāžs pensijas piešķiršanai (līdz 2024. gadam 15 gadi), neatkarīgi no tā, ka ilgstoši esat bez darba, sasniedzot pensionēšanās vecumu, jums tiks aprēķināta vecuma pensija, bet prognozējamo pensijas apmēru varat uzzināt interneta vietnē www.latvija.lv.

 

Esmu vecuma pensionāre un gribu pārcelties uz dzīvi pie meitas un mazbērniem Norvēģijā. Vai un kā varēšu tur saņemt savu vecuma pensiju? Šobrīd saņemu to savā pas­ta nodaļā.

Vispirms jums Pilsonības un migrācijas lietu pārvaldei ir jāpaziņo sava jaunā dzīvesvietas adrese Norvēģijā.

Pēc tam kādā no VSAA nodaļām jāiesniedz iesniegums personas datu vai izmaksas adreses maiņai, kurā jānorāda dzīvesvietas adrese Norvēģijā un bankas rekvizīti pensijas saņemšanai bankā Norvēģijā vai Latvijā.

Turklāt katru gadu no 1. oktobra līdz 15. decembrim jums VSAA būs jāiesniedz pieprasījums pensijas izmaksas turpināšanai, kuram pievienots ne agrāk kā mēnesi pirms nosūtīšanas vai iesniegšanas dienas izsniegts notariāls dzīvības apliecinājums.

 

SAISTĪTIE RAKSTI

Esmu pensijā, bet gribu atkal atsākt strādāt. Vai algas lielums kaut kā ietekmēs manas šībrīža pensijas apjomu vai augs tikai darba stāža gadi?

Ja vecuma pensijas saņēmējs ir darba attiecībās un darba devējs par viņu veicis valsts sociālās apdrošināšanas obligātās iemaksas, tad, pamatojoties uz personas iesniegumu, pensija reizi gadā ir pārrēķināma sakarā ar apdrošināšanas iemaksu papildināšanu, attiecīgi palielinot pensijas apmēru.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
LE
LETA
Ziņas
Mīļotā dēļ atdeva uzkrājumus, aizņēmās naudu no draugiem, pārdeva ģimenes īpašumus! Rēzeknietis pēc pāris randiņiem izkrāpj 20 000 eiro
15 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Seniori ir pārbijušies. Ko viņiem tagad darīt?” Daudzi saņēmuši milzīgus rēķinus
17 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Katru reizi, kad prezidents atver muti, tauta par viņu ņirgājas.” Liepnieks skarbi par Levita darbu 278
22 stundas
VB
Valdis Bērziņš
Ziņas
Tiesas prāvā lepojās ar sarīkoto asinspirti! Masu slepkava Norvēģijā grib pirmstermiņa atbrīvošanu
13 stundas
LE
LETA
Ziņas
Karantīnā vairs nebūs jāsēž! Jauna kārtība, kas jādara, ja esi nonācis kontaktā ar kovida slimnieku 54
17 stundas
Lasīt citas ziņas
LA
LA.LV
Ziņas
“Pārtikas cenu kāpums vēl nav sasniedzis griestus.” Eksperte skaidro, kāpēc cenas vēl kāps 27
2 stundas
LE
LETA
Ziņas
“Pašlaik Latvijā esam jauna Covid-19 viļņa sākumā.” Epidemiologs prognozē, kad tas varētu beigties
21 minūtes
LA
LA.LV
Ziņas
“Šī valdības PR akcija sabiedrībai diemžēl ļoti dārgi maksās,” Valainis atklāj, ka omikrona apkarošanas plāna nemaz nav
35 minūtes
VS
Viesturs Sprūde
Stāsti
“Padoties netaisos!” Gundars Kalve – vīrs, kurš ar traktoru gāza no postamenta un nogremdēja Daugavā Otrā pasaules kara lielgabalu
38 minūtes
MA
Māris Antonevičs
Ziņas
Krievijas dezinformācijas apskats: ASV izdzīs Baltijas valstis no NATO
08:54
RO
Regīna Olševska
Veselam
Vai bija pareizi, ka divpadsmitgadniekiem deva tikpat lielu vakcīnas devu kā pieaugušajiem?
08:46
ZD
Zigfrīds Dzedulis
Ziņas
Privātīpašniekiem atsavinās zemi robežu būvniecībai. Valsts piedāvātā atlīdzība dažam šķiet par mazu
08:39
AK
Aija Kaukule
Ziņas
“Svarīgi šajā laikā nepazaudēt kaut kādu vērtību sistēmu, kas diemžēl sāk brukt un jukt!” Saruna ar Jāni Lūsēnu
2 stundas
LE
LETA
Ziņas
No ziemeļrietumiem tuvojas kārtējais ciklons. Laika prognoze trešdienai
1 stunda
LA
LA.LV
Ziņas
Puče: Covid-19 pastrādājis kā sanitārs – esam atteikušies no liekā
2 stundas
IR
Ilmārs Randers
Ziņas
Reģionālajā transportā strauji samazinās biļešu tirdzniecības pārkāpumi
2 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Seniori ir pārbijušies. Ko viņiem tagad darīt?” Daudzi saņēmuši milzīgus rēķinus
17 stundas
LB
Latvijas Bizness
Ziņas
Ogres novadā būs jauna siera ražotne, kurā taps vēl nenogaršoti “Sier­Štelle” našķi
2 stundas
LB
Latvijas Bizness
Ziņas
Latvieši izstrādā betonu 3D drukāšanai, kas būtu piemērots Latvijas mainīgajiem laikapstākļiem
2 stundas
VB
Valdis Bērziņš
Ziņas
Tiesas prāvā lepojās ar sarīkoto asinspirti! Masu slepkava Norvēģijā grib pirmstermiņa atbrīvošanu
13 stundas
IS
Ilmārs Stūriška
Ziņas
Slēpotājiem nesaskaņas pirms olimpiskajām spēlēm, iesaistīta pat policija 2
12 stundas
LE
LETA
Ziņas
Karantīnā vairs nebūs jāsēž! Jauna kārtība, kas jādara, ja esi nonācis kontaktā ar kovida slimnieku 54
17 stundas
IK
Ieva Kustova*
Ziņas
Ieva Kustova: Pērn vidējais latvieša auto vecums 14 gadi. Vai tuvākajos gados brauksim zaļāk?
1 stunda
LE
LETA
Ziņas
Ar acetonu nodzēsa mirušo vārdus. Lietuvas katoļu baznīcas uzņēmums atkārtoti pārdevis kremētu cilvēku zārkus 1
14 stundas
LE
LETA
Ziņas
Mīļotā dēļ atdeva uzkrājumus, aizņēmās naudu no draugiem, pārdeva ģimenes īpašumus! Rēzeknietis pēc pāris randiņiem izkrāpj 20 000 eiro
15 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Latvietis norīs un nomaksās.” Diskusija par to, cik ilgi latvieši spēj ciest un panest?
18 stundas
GN
Gunārs Nāgels
Ziņas
Gunārs Nāgels: Uzreiz jāprasa, kā paredzēts īstenot iespējamo obligāto vakcināciju? 114
1 diena
LA
LA.LV
Ziņas
VIDEO. Apledojis ceļš sagādā grūtības alnim nostāvēt kājās 8
19 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Katru reizi, kad prezidents atver muti, tauta par viņu ņirgājas.” Liepnieks skarbi par Levita darbu 278
22 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
“Stāvoklis ir smags. Viņš ir reanimācijā”: brāļi pastāsta, kāds ir šefpavāra Mārtiņa Rītiņa veselības stāvoklis 22
1 diena
IK
Ilze Kuzmina
Ziņas
Skolotāja patika vai nepatika pret skolēnu, atzīmju dāvināšana, subjektīvs redzējums… Vai realitātē vienoti vērtēšanas kritēriji vispār iespējami? 33
23 stundas
AK
Aiva Kalve
Praktiski
Pārklāj podiņu, kur iesētas sēkliņas – mini siltumnīca gatava! Plus vēl 8 lieliski veidi, kā izmantot pārtikas plēvi 1
19 stundas
MB
Madara Briede
Praktiski
Cik ilgi Latvijā būs derīgs vakcinācijas sertifikāts? Izmaiņas stāsies spēkā jau 15.februārī 81
1 diena
DJ
Diāna Jance
Ziņas
“Mani biedē, ka šajā robotu, telefonu laikmetā pazūd un izslīd mūsu cilvēcīgās attiecības.” Saruna ar mākslinieci Andu Munkevicu 8
1 diena
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
VIDEO. “Es zinu, ka viņš ir mans radinieks, bet man nav tās tuvības sajūtas ar viņu…”: dziedātāja Aminata atklāti par to, kā ģimenē augusi bez tēva
1 diena
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
TESTS: izvēlies visskaistāko guļamistabu un uzzini, ko tas liecina par tavu personību
1 diena