Latvijā
Sabiedrība

Gunārs Nāgels: Rīdzinieku vairākums ir izteicies, ka viņiem ir pilnīgi vienalga, vai no viņiem zog vai nezog9


Rīgas domes ārkārtas vēlēšanās
Rīgas domes ārkārtas vēlēšanās
Foto: Paula Čurkste/LETA

Gunārs Nāgels, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”

Ilgi gaidītās Rīgas domes ārkārtas vēlēšanas noslēgušās. “Ārkārtas” tāpēc, ka Saeima šī gada februārī pieņēma likumu atlaist Rīgas domi. Viens no iemesliem bija, ka “Rīgas dome pieļauj nelikumīgu rīcību…”

Ņemot vērā Saeimas rīcības nopietnību un dažādas sūdzības par Rīgas domes darbību, varēja sagaidīt, ka Rīgas iedzīvotāji ņemtu aktīvu dalību vēlēšanās, lai tādā veidā izteiktu savu attieksmi par vai pret līdzšinējo Rīgas domi un tās atlaišanu.

Jāpiebilst, ka Saeimā PRET Rīgas domes atlaišanu balsoja visi “Saskaņas” deputāti, bet balsojumā nepiedalījās neviens Zaļo un zemnieku savienības deputāts.

Bet kas 29. augustā notika? Rīdzinieku vairākums izteicās, ka viņiem ir pilnīgi vienalga, kas valda Rīgā; pilnīgi vienalga, vai no viņiem zog vai nezog; pilnīgi vienalga par apsūdzībām amatpersonām. No 422 681 balsstiesīgā 251 174 (jeb 59,42%) izteica savu attieksmi – “Mums vienalga”.

Protams, pašvaldības vēlēšanām ir cita nozīme nekā Saeimas vēlēšanām, bet šī tomēr ir Rīga ar gandrīz pusi no visiem Latvijas iedzīvotājiem. Naudas summas, kas te apgrozās, ir ievērojamas, un diemžēl nevarētu teikt, ka pilnīgi visas agrākās Rīgas vadības ir rīkojušās pilnīgi godprātīgi.

Kas ir iemesls šai vienaldzībai? Ir dažādi iespējami paskaidrojumi.

Varbūt cilvēki vienkārši nezina, kas ir Rīgas domes kompetencēs. Varbūt uzskata, ka visi kandidāti un visas partijas ir tādi paši nelieši un blēži un nekas nemainīsies, vienalga kurus ievēl domē.

Manuprāt, visdrīzāk galvenais iemesls ir tas, ka nesaprot, kas ir demokrātija – ka tā ir mūsu iespēja ietekmēt to cilvēku izlasi, kuri saimniekos mūsu pilsētā un apsaimniekos no mums iekasētos līdzekļus.

Arī ja uzskatām, ka visi būtu blēži, tad mums tomēr ir iespēja atlaist esošos blēžus un iecelt citus. Lai sajūt, ka neesam tikai cērpjamās aitas.

Saistītie raksti

Laimīgā kārtā visi kandidāti nav blēži, un tāpēc vēl jo skumjāk, ka ceturtdaļmiljons balsotāju izvēlējās klusēt. Sevišķi skatoties uz tā saukto balsošanu divās mūsu kaimiņvalstīs, kurās par rezultātu var būt drošs jau pirms pirmās balss nodošanas.

Īsta demokrātija nav pašsaprotama lieta, un, ja mēs nespējam vai nevēlamies to izmantot, tā var arī pazust.

LA.lv
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.

Lasītākie

IS
Ilmārs Stūriška
Sports
“Reizēs, kad pagurstu, saku sev: Ati, jādara, nedrīkst padoties!” Karsto punktu reportieris Atis Klimovičs par savu jaunāko projektu
Intervija 10 stundas
LA
LA.LV
Latvijā
VIDEO. Policisti saraudina sirmgalvi, kura pie veikala tirgo ābolus 47
12 stundas
SK
Skaties.lv
Latvijā
Dzimtās zemes klēpī guldīts viens no Latvijas valstiskuma virzītājiem – Miķelis Valters 1
8 stundas
SK
Skaties.lv
Latvijā
“Dzīvoklī atstātās pēdas nevēsta neparko labu.” Ģimene izmisīgi meklē pazudušo Leonu
8 stundas
LA
LA.LV
Latvijā
“Kaut ko tādu piedzīvot nenovēlu nevienam.” Itālijā apcietinātās mūziķes Dženiferes māte sīkāk pastāsta par notikušo 22
13 stundas