Juris Dalbiņš
Juris Dalbiņš
Foto – Valdis Semjonovs

Fonda “Namejs” ambīcijas ir lielas. Saruna ar Latvijas pirmo NBS komandieri Juri Dalbiņu 8

Biedrība “Latvijas ģenerāļu klubs” jūlija beigās izveidoja nodibinājumu “Valsts aizsardzības un patriotisma fonds “Namejs””, kuram sabiedrība varēs ziedot līdzekļus, lai veicinātu valstī patriotismu, pieminētu karavīrus un stiprinātu Nacionālos bruņotos spēkus (NBS). Vairāk par fondu un tā iecerēm saruna ar nodibinājuma valdes priekšsēdētāju, Latvijas pirmo NBS komandieri Juri Dalbiņu.

Ukraina esot sagādājusi pārsteigumu krieviem. Kas tas varētu būt?
VIDEO. Sīriešu meitene, kas pašaizliedzīgi sargāja sava mazā brāļa galvu zem gruvešiem, tikusi izglābta 21
“Es neticu tādiem negadījumiem…” Slaidiņš par to, vai ugunsgrēks bezpilotu lidaparātu ražotnē bija negadījums vai sabotāža 53
Lasīt citas ziņas

– Kāpēc fonds “Namejs” dibināts, un ko tas darīs?

– Fonda dibinātājs ir biedrība “Latvijas ģenerāļu klubs”. Nosaukums izvēlēts par godu virsaitim Namejam, kurš ir latviešu karavīru simbols.

CITI ŠOBRĪD LASA

Tagad būtiski ir sakārtot visus dokumentus, lai fonds iegūtu arī sabiedriskā labuma organizācijas statusu.

Mūsu ambīcijas ir lielas. Mērķis ir veicināt patriotismu, pieminēt un godināt starptautiskajās operācijās bojāgājušos karavīrus, kā arī veicināt Nacionālo bruņoto spēku attīstību. No fonda līdzekļiem netiks pirkti ieroči, bet ir lietas, kurās fonds var dot savu artavu. Viens no fonda uzdevumiem ir sabiedrības saliedēšana, kā arī drošības vairošana sabiedrībā. Latvijas stiprums nav atkarīgs ne no kā cita kā gudrības un prasmes veidot un aizsargāt savu valsti. Mūsu vēsture parāda, ka sabiedrība ir ļoti vienota izšķirošos brīžos, kā, piemēram, 1991. gada barikāžu laikā dažādu tautību un sabiedrības grupu cilvēki cīnījās par valsts ideāliem.

Fonds pieņems ziedojumus – gan fonda pamatdarbībai, gan izvēloties, kādam mērķim ziedot. Ja mērķziedojums atbildīs fonda mērķiem, to fonda valde atbalstīs, ja ne – līdzekļi tiks atgriezti ziedotājam. Mums jau ir atvērts ziedojumu konts.

– Kā rūpēsities par patriotisma veicināšanu sabiedrībā?

– Pasaule šobrīd ir gana nemierīga, cilvēki sajūt nestabilitāti, nav vairs “rozā briļļu”. Ir aktualizējušās patriotisma izpausmes un cilvēku nepieciešamība izpausties šajā jomā – viens sakopj karavīru piemiņas vietas, cits – piedalās atceres pasākumos. Spilgtas patriotisma noskaņas valdīja, kad atzīmējām Strēlnieku bataljonu dibināšanas simt gadus.

“Latvijas ģenerāļu klubs” ik gadu rīko 11. novembra svinības – katru reizi citā Latvijas vietā, un tajos piedalās arī dažādas jauniešu organizācijas – skauti un gaidas, mazpulki un jaunsargi. Šogad svinības notiks Daugavpilī. Fonds varētu atbalstīt no saziedotajiem līdzekļiem šos pasākumus.

Tāpat esam iecerējuši iesaistīties jauniešu militāri patriotiskajā audzināšanā, piemēram, patriotisku nometņu finansiālā atbalstīšanā, jo ne visiem vecākiem ir iespēja savus bērnus aizsūtīt uz nometnēm līdzekļu trūkuma dēļ. Mēs labprāt atbalstīsim skautus un gaidas, mazpulkus un jaunsargus, jo šīs organizācijas ir visā Latvijā. Esam iecerējuši arī atbalstīt jaunos censoņus, kuriem nepieciešami līdzekļi, lai viņi studētu militārajās mācību iestādēs NATO valstu un tās partnervalstīs, piemēram, Zviedrijas militārajās mācību iestādēs.– Mums priekšā ir vairāki būtiski notikumi – Zemessardzes 25 gadu jubileja nākamgad, un vēl nākamajos gados gaidāmas vairākas simtgades – Ziemassvētku kauju, valsts simtgade, kā arī Latvijas armijas simtgade. Vai šos pasākumus atbalstīs fonds?

– Kad simtgades nāks tuvāk, mēs lemsim par iespējamo atbalstu. Tomēr ir jāsaprot, ka mēs nevaram kļūt par sponsoriem ikvienam projektam. Mēs tos rūpīgi izvērtēsim.

– Vai no fonda līdzekļiem atbalstu varētu gūt arī topošā filma “Dvēseļu putenis”, kas tiks uzņemta pēc Aleksandra Grīna romāna motīviem?

– Filma ir saistāma ar mūsu fonda mērķiem, mēs varētu piedalīties ar daļu no saviem līdzekļiem. Mēs sponsorēsim tikai konkrētas jomas, kas saistītas ar mūsu mērķiem.

– Runājot par piemiņas vietu sakopšanu – vai bieži nav tā, ka valstiskā līmenī vairāk uzsvars tiek likts uz Brīvības cīņu dalībnieku vietu sakopšanu, pievēršot mazāk uzmanības leģionāru atdusas vietām, ņemot vērā leģionāru pretrunīgo vēsturi?

– Lielas atšķirības šajā jomā nav. Brīvības cīņu dalībnieku piemiņas vietu kopšanai līdzi neiet starptautiskā neizpratne, ko noteikti jutīsim attiecībā uz leģionāriem. Neceriet, ka izpratne par leģionāru lomu visiem būs vienāda un tāda radīsies, jo pasaulē tā ir neērta tēma. Abas Otrā pasaules karā karojošās puses kopj savu karavīru piemiņas vietas Latvijā atbilstoši katras tradīcijām. Kad Lestenē tika veidoti Brāļu kapi leģionā karojušiem, tika atrasti arī pretējās puses karotāji un viņi arī ar cieņu tika apbedīti. Tas ir viens no audzinošajiem piemēriem. Karavīri neatkarīgi, kurā pusē karojuši, bija pildījuši savu profesionālo pienākumu. Jāatceras, ka karš ir neveiksmīgas politikas turpinājums, un tie bija cilvēki, kas pildīja savu profesionālo pienākumu.

– Kā fonds iecerējis godināt Latvijas septiņu starptautiskajās misijās kritušo karavīru piemiņu?

– “Latvijas Ģenerāļu klubs” jau ir ziedojis līdzekļus piemineklim, kas viņu godināšanai top Ādažu militārajā bāzē. Tam līdzekļus ziedojuši arī karavīri, un tas būtu viens no pirmajiem reālajiem darbiem, ko fonds par saviem līdzekļiem varētu īstenot. Sabiedrībai ir svarīgi skaidrot, kādēļ mūsu puiši nolika savas galvas, ka tā ir starptautiskās drošības politika. Nevar teikt, ka viņi aizstāvējuši svešas intereses, jo kolektīvā drošība ir mūsu interesēs, lai vajadzības gadījumā mēs saņemtu atbalstu no sabiedrotajiem. Piemiņas pasākumus misijās kritušajiem karavīriem īsteno un saikni ar viņu ģimenēm uztur vienības, kurās viņi dienējuši. “Latvijas Ģenerāļu klubs” savos pasākumos reģionos viņus godina. Ir svarīgi, ka novadnieki zina savus cilvēkus, kas karojuši starptautiskajās misijās.– Viens no fonda mērķiem ir veicināt Nacionālo bruņoto spēku attīstību. Kā esat iecerējuši to darīt?

– Šobrīd bijušas kādu cilvēku iniciatīvas, kas piedāvājuši tehniskos līdzekļus NBS. Šādas ieceres ir atbalstāmas, tomēr iespējamo atbalstu nedrīkst skatīt atrauti no NBS kopējās koncepcijas, lai par saziedoto naudu netiktu iegādāts ekipējums, kas nav paredzēts vienībai un tās uzdevumiem. Atbalstīsim ar NBS komandieri saskaņotus projektus bruņoto spēku kaujas spēju stiprināšanai.

– Jūs pēc izglītības esat sporta skolotājs. Vai fonds atbalstīs arī kādus sporta veidus?

– Jebkuru sporta veidu varam saistīt ar militārām lietām – kaut vai daiļslidošanu. Tajā cilvēks attīsta lokanību, veiklību, mākslu un gribasspēku. Karavīram nav jābūt dzelzs gabalam mašīnas izskatā un bez dvēseles, jo tā kādreiz ir stiprāka par muskuļiem. Ir sporta veidi, kas cieši saistīti ar militārām lietām, un tos mēs varētu atbalstīt – šaušanu, militāro pieccīņu, izturības sporta veidus kā supermaratonu un vīru spēles.

– Fonda valdē esat iesaistījuši arī uzņēmēju Juri Bindi un Latvijas Zinātņu akadēmijas prezidentu Ojāru Spārīti. Kāda būs viņu funkcija?

– Fonds nevar būt tikai bijušo militārpersonu organizācija, tādēļ tajā iesaistām uzņēmējus un intelektuāļus. Ceru, ka Bindes kungs pulcēs mūsu fondam vairāk uzņēmēju, kuri atsauksies ziedošanai. Savukārt intelektuāļi fondam var palīdzēt ar savu redzējumu par piemiņas un muzeju lietām un patriotiskajā audzināšanā, kā arī pētīt aizsardzības jomas izpausmes mūsu valsts kultūrā.

Nesen Latvijas Nacionālajā mākslas muzejā bija izstāde, kurā bija izstādīti darbi tiem māksliniekiem, kuri bijuši strēlnieki. Tas tikai norāda, ka nav svarīgi, vai rokās bija arkls, ota vai rakstāmrīks – tiklīdz cilvēks uzvilka šineli, viņš bija karavīrs. Latviešu vienībās vienmēr augstu lomu spēlēja kultūra – tajās bija teātra trupas un orķestris, kas nebija raksturīgi citu valstu vienībām.

– Kāpēc fondam ir nepieciešama goda padome?

– Mēs uzrunājām Vairu Vīķi-Freibergu, ņemot vērā viņas valstisko ieguldījumu prezidēšanas laikā, un esam gandarīti, ka viņa mums neatteica. Viņa ir ietekmīgs cilvēks, kurā ieklausās arī starptautiskajā līmenī. Mēs ar prezidentes kundzi runāsim par fonda goda padomes paplašināšanu – tajā varētu ietilpt esošās Latvijas amatpersonas, kā arī cilvēki no ārzemēm, kas mūs ir atbalstījuši, veidojot valsti un militārās struktūras.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
Ukraina esot sagādājusi pārsteigumu krieviem. Kas tas varētu būt?
VIDEO. Sīriešu meitene, kas pašaizliedzīgi sargāja sava mazā brāļa galvu zem gruvešiem, tikusi izglābta 21
“Es neticu tādiem negadījumiem…” Slaidiņš par to, vai ugunsgrēks bezpilotu lidaparātu ražotnē bija negadījums vai sabotāža 53
Vai Krievijas pensionāri sabiedriskajā transportā Rīgā joprojām tiek pārvadāti par velti? 22
Dzīvokļu īpašniekiem jāpasūta padziļinātā tehniskā apsekošana visām mājām, kas celtas pirms 50 un vairāk gadiem
Lasīt citas ziņas
No “Rail Baltica” īstenošanai piešķirtās naudas izlietoti jau 42%. Kas ir paveikts?
VIDEO. Vairāk nekā 750 000 iedzīvotāju visā Francijā protestē pret pensiju reformu
Uzbrukuma mēģinājums Vuhledarā beidzies ar smagu “pērienu” – likvidēts Krievijas komandieris ar visu štābu
Izmeklētāji: Ir “stingras norādes”, ka Putins apstiprināja raķetes piegādi, ar kuru tika notriekta Malaizijas lidmašīna
1923. gada 8. februāris avīzēs. Par kuģu reģistrēšanu un Latvijas flagas ­patentes izdošanu
23:20
Pārsona vizītes pievienotā vērtība. Latvijā vizītē ieradies Starptautiskās paralimpiskās komitejas prezidents
22:12
Uzbrukuma mēģinājums Vuhledarā beidzies ar smagu “pērienu” – likvidēts Krievijas komandieris ar visu štābu
21:32
Live TEKSTA TIEŠRAIDE. Britu tanki Ukrainā tiks izvietoti jau nākammēnes, sola britu premjers
FOTO. Ar alpīnistu palīdzību Siguldā nojaukts 80 metrus augsts tornis – augstākais demontētais objekts beidzamajos gados Latvijā
VIDEO. Sīriešu meitene, kas pašaizliedzīgi sargāja sava mazā brāļa galvu zem gruvešiem, tikusi izglābta 21
“Es neticu tādiem negadījumiem…” Slaidiņš par to, vai ugunsgrēks bezpilotu lidaparātu ražotnē bija negadījums vai sabotāža 53
Pēc 31 gada dienestā izdienas pensijā nolēmis doties VUGD priekšnieks Āboliņš 12
Jaunzeme atklāj, kāpēc nepieņēma darbu, kuru viņai piedāvāja, bet atgriezās VID ģenerāldirektores amatā
“Nacionāļi saudzē savu ietekmīgo biedru,” neizsakās par Helmaņa tikšanos ar ES sankcijām pakļauto krievu oligarhu Avenu
“Mūs jau sadzird Ramšteinā!” Egila Līcīša sauna ar Aizsardzības ministri Ināru Mūrnieci
Nepietiekamā finansējuma dēļ onkoloģijas pacienti var nesaņemt adekvātu pretvēža terapiju
Nav zināms, vai ugunsgrēks dronu ražotnē ietekmēs piegādes Latvijas armijai, bet darbs ir atsākts
VIDEO. 10 lietas ikkatra mājās, kas var izraisīt ilgstošas veselības problēmas un dažāda rakstura saslimšanas 17
Kerli Vares: Spēja pielāgoties ietekmēs tālāko attīstību. “Euribor” celšana ir zāles pret augsto inflāciju
Dzīvokļu īpašniekiem jāpasūta padziļinātā tehniskā apsekošana visām mājām, kas celtas pirms 50 un vairāk gadiem
Policistam par 200 eiro kukuļa izspiešanu no šofera piespriež 4,5 gadu cietumsodu
VIDEO. Sirsnīgs stāsts – no automašīnu riepu diskiem lietuviešu brīvprātīgie ražo krāsniņas ukraiņiem
VIDEO. Iesprostots zem zemestrīces gruvešiem, zēns ieraksta sirdi plosošu ziņu 1
VIDEO. “Esam kļuvuši par vilku izšaušanas lielvalsti, tas ir kauns!” Dzīvnieku aizstāvji cenšas panākt medību kvotu samazināšanu
“Ēdiens vīrietim uz 3 dienām? Un tas ir viss? ” Fotogrāfa Aleksandra Sokolova ēdienkarte daudziem rada patiesu izbrīnu
VIDEO. “Man vairāk patīk tas temperaments!” Estrādes zvaigzne Žoržs Siksna atklāj, kāpēc ir precējies ar krievu tautības sievieti
VIDEO. “Alus vēderiņi, neglīti džemperi – ne skata, ne stājas!” Sabiedrības dāma Elita Drāke skarbi izsakās par pašmāju vīriešiem 113
Aizsardzības ministrija pārdomā un no jauna paziņo, kurus jauniešus iesauks valsts aizsardzības dienestā 4
VIDEO. NBS majoram Slaidiņam rokaspulkstenis vienmēr rāda nepareizu laiku, un tā nav nejaušība 12
pareizi sagatavot augsni dārzeņu audzēšanai? Iesaka agronome
Februāra mēnesis būs izšķirošs: uzbrukuma smailē varētu atrasties Krievijas armijas elites vienības