Foto: Paula “Curkste/LETA

Nabadzības budžets jeb sadarbībā dzimusi diēta tautai 1

Autors: partijas ” Progresīvie” valdes loceklis Viesturs Kleinbergs.

Pirms pāris nedēļām, 17. oktobrī, arī Latvijā gandrīz nemanāmi tika atzīmēta Starptautiskā nabadzības izskaušanas diena. Eiropas Savienības mājā notika biedrības EAPN-Latvia (Latvijas PretNabadzības tīkls) organizēta diskusija “Nabadzība var skart ikvienu”. Tajā piedalījās Statistikas pārvaldes, Labklājības un Veselības ministriju ierēdņi, kuri klusi, nokārtu galvu uzņēma klātesošo dalībnieku neapmierinātību ar politiķu mazdūšību nabadzības izskaušanas jautājumos.

LA
LA.LV
Ziņas
Skatītājs jautā: kāpēc nav statistikas par nāves gadījumiem pēc vakcinācijas? 161
13 stundas
LE
LETA
Ziņas
Valdība apstiprina neapliekamā minimuma apmēra aprēķināšanas kārtību 29
16 stundas
LE
LETA
Ziņas
Valdība nedaudz mīkstina Covid-19 dēļ noteiktos ierobežojumus. Kas mainīsies? 31
14 stundas
Lasīt citas ziņas

Politiķu, protams, nebija. Tipiski šai dienai, ka Latvijas politiķi, kā jau ik gadu, bija politkorekti, mēmi klusēja un šo tēmu sabiedriskajā telpā neaktualizēja.

Tas īpaši nepārsteidz, jo valdošie politiķi jau daudzus gadus klaji ignorē to, ka teju puse Latvijas iedzīvotāju dzīvo nabadzībā, uz nabadzības sliekšņa vai ļoti tuvu tam. Tā vien šķiet, ka sabiedriskajā telpā vienīgais, kurš šo jautājumu aktualizē un mēģina pacelt politiskajā dienas kārtībā, ir tiesībsargs Juris Jansons, kurš nu jau aktīvi draud deputātiem ar Satversmes tiesas spriedumiem.

CITI ŠOBRĪD LASA
Jā, nabadzības tēma nav “seksīga”, tāpēc labējam politiķim labāk to neskart.

Visiem “sadarbojoties”, netiek pildīti solījumi

Taču zīmīgi, ka tieši šajā Starptautiskajā nabadzības izskaušanas dienā Saeimā izskatīšanai ir nonācis nākamā 2020. gada budžets. Budžets, kuru paši politiķi nosaukuši par “sadarbības budžetu”. Budžets, kurā, visiem “sadarbojoties”, netiek pildīti solījumi pedagogiem un ārstniecības personām (šajā gadījumā pat tiek pārkāpts pašu pieņemts likums) par algas pieaugumu.

Budžets, kurā par prioritāti izvirzītajā veselības aprūpes jomā proporcionāli pret IKP paredzēto līdzekļu apjoms patiesībā samazinās, nevis pieaug. Budžets, kurš nelabo iepriekšējos gados pieļautās nodokļu reformas kļūdas, kas nevis mazina, bet arvien straujāk palielina nevienlīdzību Latvijā, kad turīgākie kļūst vēl turīgāki, bet nabadzīgākie vēl nabagāki – šajā rādītājā drīz ierindosimies pirmajā vietā Eiropā.

Budžets, kurā joprojām minimālā pensija nesasniedz pat 100 EUR mēnesī, kur nu vēl 128 eiro (trūcīgas personas statusu var saņemt personas ar ienākumiem līdz 128 eiro), kas liek ar izstieptu roku doties uz sociālo dienestu pēc palīdzības vairāk nekā 20 000 pensionāru. Un šādi par 2020. gada nabadzības budžeta projektu varētu uzskaitīt ilgi…

Kuram būs jāsavelk josta

Varētu jau “necepties”, jo nav taču vērts. Naudas visam nekad nepietiks, kā teica premjers Krišjānis Kariņš: “Tas nozīmē, ka ir jāatsakās no saldinātiem dzērieniem un kūkām, jāsāk ēst veselīgi un jāvingro.” To viņš savā uzrunā Saeimai it kā attiecina uz valdību, bet patiesībā tie, kuriem tās jostas būs jāsavelk un jāiet “vingrot” (domāts strādāt vēl kādā papildus darbā, lai pabarotu savu ģimeni), būs medmāsas un citi “parastie” cilvēki.

Varētu pieņemt un samierināties, ja jostas pievilktu visi, taču tā nav. Diemžēl gan šī, gan iepriekšējā “tehniskā” budžeta pieņemšanas dēļ nevienlīdzība tikai palielinās un līdz ar to arī netaisnības izjūta. Tagad, pirms mediķu piketa un akcijas “diena bez mediķa”, medijos parādās stāsti par atsevišķu ārstu lielajiem, pat gribētos teikt, grandiozajiem atalgojumiem. Iespējams, tas ir izdevīgi politiķiem, jo tādā veidā mazinās sabiedrības atbalsts protestiem.

Bet varbūt normatīvos vajadzētu paredzēt, ka straujākam algas pieaugumam ir jābūt tieši mazāk atalgotajos sektoros? Jo diez cik taisnīgi nav, ja slimnīcas valdes loceklim ar algu 7 000 eiro to palielina par 1000 eiro, bet medmāsai ar 700 eiro algu – par 100 eiro. Proporcijas atbilstošas, bet vai taisnīgas?

Šāda prakse diemžēl mūsu valstī ir vispārpieņemta un lielākajai sabiedrības daļai acīmredzot arī pieņemama. Arī pensiju indeksācija notiek tāpat, jo ar vienādu stāžu virs 40 gadiem tam pensionāram, kuram pensija ir virs 500 eiro mēnesī, šā gada oktobrī palielināja par 36 eiro, bet tam, kuram pensija ap 100 EUR, pielika nieka 7 eiro.

Un tas notiek situācijā, kad vairāk nekā 50 000 pensionāru saņem pensijas, kas mazākas par 200 eiro. Bet viens, kurš, visticamāk, tikai 1996. gadā veicis lielas iemaksas, var mēnesī saņemt vairāk nekā 19 000.

Redz, tie cilvēki, kuri, lai savilktu galus un pabarotu savu ģimeni, ir izvēlējušies (dažreiz piespiesti) strādāt mikrouzņēmuma nodokļu režīmā, ir slikti, jo pilnībā nepiedalās veselības aprūpes finansēšanā. Taču radīt valstij par 300 miljoniem eiro mazākus ieņēmumus no neiegūtajiem uzņēmuma ienākuma nodokļiem saistībā ar reinvestēto peļņu, kurai, cik man zināms, vienīgi Latvijā (cik neparasti) nav noteikti nekādi ierobežojumi, proti, ja uzņēmējs saka, ka uzņēmuma investīcija ir dārga villa vai Rembranta glezna, lai jau ir, – tas Saeimai un valdībai ir pieņemami. Un šādi piemēri atrodami vēl un vēl…

Atteikšanās no algas pielikuma ir spalvu spodrināšana

Un tad “Nacionālā apvienība”, lai spodrinātu savas spalvas, jau atkal ir gatava atteikties no algas palielinājuma deputātiem. “Dārgie” deputāti, jūsu nodomiem solidarizēties ar tautu varētu noticēt, ja savas algas, atbilstoši likumam, ar koeficientu piesaistītu minimālajai, nevis vidējai algai valstī. Tad, iespējams, tā nabadzības līkne nedaudz izlīdzinātos. Bet nē!

Toties valsts finansējumu partijām gan vajag strauji celt un atkal jau praktiski bez saprātīga ierobežojuma. Nepārprotiet! Es esmu par to, ka partijas ir jāfinansē no valsts budžeta, lai mazinātu to atkarību no sponsoriem, bet ne jau atkal tādā nesamērīgā apmērā.

Man auksti sviedri līst, kad iedomājos, cik troļļu “Saskaņa” varēs noalgot par 800 000 gadā un cik KPV.LV – labus sabiedrisko attiecību speciālistus un reklāmas laukumus par 500 000, lai ar savu populismu atkal cilvēkiem izskalotu smadzenes.

Varbūt tomēr vajadzēja palikt pie Tieslietu ministrijas sākotnējā aprēķina, cik tad vienai partijai vajadzētu gadā līdzekļu, lai savu darbību nodrošinātu. Bija aprēķini, ka kādi 190 000 eiro būtu gana. Nu labi – vēl 100 000 reklāmām.

Es saprotu, ka tuvojas valsts svētki un negribas sev bojāt garastāvoklī, un drīz arī jau Ziemassvētki, kad tik ļoti gribas būt jaukam un piedot visus pāridarījumus.

SAISTĪTIE RAKSTI
Taču, kad reiz mēs beigsim vienaldzīgi skatīties uz to, kā par cilvēkiem, kuri grib ar savu darbu godīgi nopelnīt pārtikušu dzīvi savām ģimenēm, vienkārši atklāti ņirgājas?

Pirms vēlēšanām visas partijas solīja nevienlīdzības mazināšanu un godīgu pārvaldību. Ir pagājis gads kopš Saeimas ievēlēšanas, un šajā sastāvā tiek pieņemts jau otrais budžets – nabadzības budžets. Kariņš sola soļot Ziemeļvalstu virzienā, bet darbos valdībā ciniskā vienaldzībā tapusi kārtējā diēta tautai.

Šajā publikācijā paustais ir autora viedoklis, kas var nesakrist ar LA.LV redakcijas redzējumu.
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
LA
LA.LV
Ziņas
Skatītājs jautā: kāpēc nav statistikas par nāves gadījumiem pēc vakcinācijas? 161
13 stundas
LE
LETA
Ziņas
Valdība apstiprina neapliekamā minimuma apmēra aprēķināšanas kārtību 29
15 stundas
LE
LETA
Ziņas
Valdība nedaudz mīkstina Covid-19 dēļ noteiktos ierobežojumus. Kas mainīsies? 31
14 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Smags zaudējums: mūžībā devies vēl viens karalienes Elizabetes II tuvinieks 10
14 stundas
RR
Rolands Repša
Ziņas
Rolands Repša: Ja karaspēka koncentrācijas zonā ir izveidoti pārvietojamie morgi, tad lieta ir nopietna 15
5 stundas
Lasīt citas ziņas
OZ
Olafs Zvejnieks
Ziņas
Katru gadu par 10 000 rīdziniekiem vairāk! Galvaspilsētā plāno palielināt iedzīvotāju skaitu 47
5 stundas
SD
Sandra Dieziņa
Laukos
Kovids palīdzējis vai tikai sakritība? Kāpēc pandēmijā daudz vairāk ēdam zivju konservus 7
5 stundas
LE
LETA
Ziņas
Valsts ziemeļaustrumos gaisa temperatūra pazeminājusies līdz -25 grādiem 1
6 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
FOTO. Kā šogad uz Ziemassvētkiem izrotāta “lampiņu karaliene” Ogre 3
4 stundas
AJ
Atis Jansons
Ziņas
Iznācis rallija kalendārs: neviens cits pasākums Latvijā nav tik bagātīgi un kvalitatīvi ilustrēts
22:55
LA
LA.LV
Kokteilis
Apstājies un padomā pirms pārkāpt kādu robežu! Horoskopi 8.decembrim
22:51
LB
Latvijas Bizness
Ziņas
RTU izveido enerģētikas un klimata modelēšanas rīku 2
22:41
LE
LETA
Ziņas
Kriminālprocesā meklēs, kurš spēra policistei! Policija pret Gobzemu sākusi 12 administratīvā pārkāpumu procesus 71
7 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
Saulkrastos nozāģēts simtgadīgs mežs, iedzīvotāji sašutuši, vēsta televīzija 50
8 stundas
RR
Rolands Repša
Ziņas
Rolands Repša: Ja karaspēka koncentrācijas zonā ir izveidoti pārvietojamie morgi, tad lieta ir nopietna 15
5 stundas
AJ
Atis Jansons
Ziņas
“Daudz labāk nez vai būšot!” Degviela – mazliet lētāka, bet tāpat dārga 1
6 stundas
GN
Gints Narogs
Ziņas
Formulā-1 pamatīga intriga, kas nebija notikusi kopš 1974. gada 1
6 stundas
VB
Valdis Bērziņš
Ziņas
Priekšsacīkstes Francijas prezidenta vēlēšanās: uzvarēja Pekresa, Zemūrs grib “atkarot” valsti
6 stundas
"V
"Mājas Viesis"
Stāsti
Iepazīstamies ar trīs jauktu tautību ģimenēm. Kā viņi jūtas Latvijā?
8 stundas
LA
Latvijas Avīze
Ziņas
“Šie cilvēki savu veco antenu pagriež robežas virzienā, un tur viņiem viss ir bez maksas.” Pierobežā vietējais saturs nespēj konkurēt ar austrumu kaimiņu 128
12 stundas
LE
LETA
Ziņas
Ruks komentē runas par personīgas pavēles došanu Gobzema aizturēšanai 56
10 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
Skatītājs jautā: kāpēc nav statistikas par nāves gadījumiem pēc vakcinācijas? 161
13 stundas
LE
LETA
Ziņas
Navaļnijs cietumā sācis strādāt. Ko viņš dara? 25
11 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Darba devēji saka: mēs neko tādu neesam piedāvājuši.” Dombrovskis izklāsta piemēru par valsts naudas izšķērdēšanu 16
11 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Pārņem bailes, skatoties, ka šādi tiek pieņemti lēmumi.” Jurists par valdības sēdes gaitu saistībā ar lēmumiem par vakcināciju 95
16 stundas
Inita Šteinberga
Praktiski
Vai sniegs no kokiem un krūmiem ir jānopurina? Iesaka dārzniece
14 stundas
PR
Praktiski.lv
Praktiski
“Ja auto nereaģē vai stūre šķiet “vaļīga” – ceļš ir slidens!”: eksperts skaidro, kā, braucot ziemā, nepieļaut liktenīgas kļūdas 13
14 stundas
LE
LETA
Ziņas
Valdība nedaudz mīkstina Covid-19 dēļ noteiktos ierobežojumus. Kas mainīsies? 31
14 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
VIDEO. Reperis Ozols atceras – reiz kāda fane viņam nozagusi metāla zobus 3
15 stundas
LE
LETA
Ziņas
Valdība apstiprina neapliekamā minimuma apmēra aprēķināšanas kārtību 29
15 stundas
LE
LETA
Ziņas
Augsta ranga amatpersona atklāj, kādā gadījumā ASV palielinātu militāro klātbūtni Austrumeiropā 37
1 diena
PR
Praktiski.lv
Praktiski
Veģetārais plovs ar burkāniem, ķirbīti un kariju
13 stundas
VK
Vita Krauja
Ziņas
Etnogrāfe: Tā ir lielākā nelaime, ka vairāku paaudžu priekšmeti savilkti vienā ģērbā un pasniegti kā tautastērps 9
1 diena
AJ
Atis Jansons
Ziņas
Par neatbilstošu riepu stāvokli autovadītāji šķīrušies no tehniskās apskates uzlīmes un pat mašīnas numura zīmes 11
12 stundas
IB
Indulis Burka
Praktiski
Kad mājai jāziemo vienai: 7 praktiski padomi 6
1 diena
KA
Kristīne Akmentiņa
Kokteilis
Astroloģiskā prognoze: veiksmīgās un bīstamās dienas decembrī
14 stundas