Ekonomika
Darbs un nauda

“Altum” mazinās epidēmijas sekas0


Reiņa Bērziņa vadītās finanšu institūcijas “Altum” galvenais uzdevums nākamajos mēnešos būs pasviest glābšanas riņķi krīzes skartajiem uzņēmējiem.
Reiņa Bērziņa vadītās finanšu institūcijas “Altum” galvenais uzdevums nākamajos mēnešos būs pasviest glābšanas riņķi krīzes skartajiem uzņēmējiem.
Foto: Evija Trifanova/LETA

Saskaņā ar valdības lēmumu gandrīz visu nozaru uzņēmēji caur “Altum” varēs saņemt atbalstu koronavīrusa seku pārvarēšanai.

Ministru kabinets 19. marta sēdē atbalstīja Ekonomikas ministrijas sadarbībā ar finanšu institūciju “Altum” un Finanšu nozares asociāciju izstrādātās atbalsta programmas, lai sniegtu atbalstu apgrozāmo līdzekļu un kredītu aizdevumu veidā uzņēmējiem, kuru darbību negatīvi ietekmē koronavīrusa Covid-19 izplatība.

“Ārkārtējā situācija un ieviestie pastiprinātie drošības pasākumi sakarā ar Covid-19 izplatības ierobežošanu ietekmē lielāko daļu uzņēmēju un Latvijas ekonomiku kopumā. Vairums uzņēmēju norāda, ka izjūt apgrozāmo līdzekļu trūkumu un grūtības kredītsaistību segšanai. Lai to risinātu, Ekonomikas ministrija gatavo vairākus atbalsta pasākumus.

Valdības pieņemtie lēmumi vērsti uz apgrozāmo līdzekļu trūkuma novēršanu, kā arī to risku mazināšanu, kas saistīti ar darba vietu samazinājumu, piespiedu dīkstāvi un uzņēmējdarbības likvidāciju Covid-19 izraisīto seko rezultātā,” uzsver Ekonomikas ministrijas valsts sekretāra vietnieks Raimonds Aleksejenko.

 

Uzņēmējiem – ceļš uz “Altum”

“Altum” apgrozāmo līdzekļu aizdevumi būs pieejami saimnieciskās darbības veicējiem (gan mazajiem un vidējiem, gan lielajiem uzņēmumiem), kuru darbību ietekmējusi koronavīrusa Covid-19 izplatība.

Aizdevums būs pieejams situācijās, kad kredīt­iestādes pārtraukušas finansēt vai nepiešķir jaunus apgrozāmo līdzekļu aizdevumus vai kredītlīnijas; to sniegs uz termiņu līdz trim gadiem. Programmas ietvaros kopumā tiks piešķirti aizdevumi 200 miljonu eiro apmērā.

Ņemot vērā, ka Covid-19 izplatība visvairāk ir skārusi tūrisma nozares darbību Latvijā, programmas ietvaros būs iespēja tūrisma nozares uzņēmumiem aizdevuma procentu likmi samazināt par 50% mazajiem un vidējiem uzņēmumiem vai par 15% lielajiem uzņēmumiem noteiktās tūrisma (un saistītajās) nozarēs.

Tāpat “Altum” piešķirs aizdevumus investīciju veikšanai, apgrozāmo līdzekļu finansēšanai, tai skaitā kredītlimitu (kredītlīniju un overdraftu), finanšu līzingu un finanšu līzingu limitu finansēšanai uzņēmumiem, kuru darbību negatīvi ir ietekmējusi koronavīrusa Covid-19 izplatība.

“Altum” pārstāve Sandra Eglīte uzsvēra, ka formāli valdības lēmumi vēl nav stājušies spēkā, jo Ministru kabinets ir nolēmis tos saskaņot ar Eiropas Komisiju, kas var aizņemt dažas dienas. Tomēr uzņēmēji var jau sākt zvanīt un citādi attālināti sazināties ar “Altum” un sūtīt savus dokumentus.

Viņa uzsvēra, ka “Altum”, tāpat kā daudzi citi uzņēmumi, pārgājis uz attālinātā darba režīmu – zvaniem, videozvaniem, e-pastiem un darbu caur portālu “Mans.Altum.lv”, tādēļ uzņēmējiem fiziski nekur jāierodas nav.

 

Pēc kredītbrīvdienām – uz banku

Savukārt “Altum” kredītbrīvdienu garantijas būs pieejamas visu nozaru uzņēmumiem (izņemot valsts atbalsta regulu ierobežojumus – azartspēles, finanšu starpniecība, ieroču tirdzniecība u.c.) situācijās, kad Covid-19 ietekmē pārtraukti piegāžu līgumi, būtiski kritušies pārdošanas apjomi, piegāžu dēļ apturēta ražošana u. c. iemesli, kuru dēļ saimnieciskās darbības veicējs nevar pilnā vai daļējā apmērā veikt kredīta maksājumus, bet kredītiestāde piekrīt atlikt kredīta vai līzinga pamatsummas maksājumus.

Programmas ietvaros uzņēmumiem tiks sniegtas kredītbrīvdienu garantijas par esošiem investīciju un līzinga finanšu pakalpojumiem, kā arī par jauniem apgrozāmo līdzekļu finanšu pakalpojumiem vai esošiem apgrozāmo līdzekļu finanšu pakalpojumiem. Garantija segs līdz 50% no finanšu pakalpojuma summas, proti, atlikuma garantijas piešķiršanas brīdī, un tā maksimālais termiņš būs divi gadi.

Garantiju programma palīdzēs izsniegt komersantiem aizdevumus 715 miljonu eiro apmērā. Lai saņemtu šādas garantijas, uzņēmējiem jādodas nevis uz “Altum, bet gan uz banku, ar kuru tie strādā un kurā ir aizņēmums, jāinformē par grūtībām aizņēmuma atmaksā, tad banka kopīgi ar uzņēmēju izskata šo situāciju un tālāk banka pati vēršas “Altum” pēc kredīta garantijas.

 

Nodokļu brīvdienas

Valdība ir atbalstījusi arī Ekonomikas ministrijas piedāvājumu piemērot nodokļu brīvdienas jeb nodokļa nomaksas atlikšanu līdz trim gadiem bez kavējuma naudas aprēķina tiem uzņēmumiem, kas Valsts ieņēmumu dienesta Elektroniskās deklarēšanās sistēmā būs iesnieguši motivētu iesniegumu, pamatojot Covid-19 radīto ietekmi uz uzņēmuma saimniecisko darbību – apgrozījuma kritumu, piegādes ķēžu pārrāvumu, eksporta piegāžu pārrāvumu un ārkārtas situācijas tiešu radītu ietekmi.

Finanšu ministrija līdz 24. martam sagatavos un iesniegs Ministru kabinetā grozījumus likumā “Par nodokļiem un nodevām” un saistītajos tiesību aktos, kas ļautu piemērot šādu sistēmu.

 

Uzziņa

Svarīgākais par “Altum” aizdevumu apgrozāmajiem līdzekļiem:

• Aizdevumu piešķirs, ja uzņēmums ir ekonomiski dzīvotspējīgs, kā arī uzņēmums var pierādīt, ka atbalsts ir nepieciešams Covid-19 ietekmes dēļ un ka papildu finansējums palīdzēs atgūties un sekmīgi turpināt saimniecisko darbību, pārvarot Covid-19 ietekmes rezultātā finanšu rādītāju kritumu.

• Finansējums paredzēts gan mazajiem un vidējiem uzņēmumiem (MVU), gan lielajiem komersantiem, tostarp arī lauksaimniecības un zivsaimniecības nozarēs.

• Aizdevuma summa ir līdz 1 miljonam eiro, bet ne vairāk kā divkāršs uzņēmuma izmaksātais kopējais atalgojuma apjoms (t. sk. sociālās iemaksas) 2019. gadā vai pamatots nepieciešamais likviditātes apjoms darbības nodrošināšanai turpmākiem 18 mēnešiem MVU vai 12 mēnešiem lielajam saimnieciskās darbības veicējam.

• Aizdevuma termiņš līdz trim gadiem, aizdevuma atmaksas uzsākšanu var atlikt līdz 12 mēnešiem.

• Aizdevumam ir būtiski samazinātas nodrošinājuma prasības, ņemot vērā uzņēmuma aktīvus, kā arī samazināta procentu likme.

• Aizdevumi tiks izsniegti līdz 2020. gada 31. decembrim.

Svarīgākais par “Altum” kredīta brīvdienu garantiju

• Garantiju piešķirs, ja uzņēmums ir ekonomiski dzīvotspējīgs, kā arī kredītiestāde ir apliecinājusi, ka likviditātes atbalsts ir nepieciešams Covid-19 ietekmes rezultātā.

• Tā segs līdz 50% no finanšu pakalpojuma summas (atlikuma garantijas piešķiršanas brīdī).

• Garantijas maksimālais termiņš ir līdz diviem gadiem.

• Garantijas maksimālā summa līdz pieciem miljoniem eiro.

• Apgrozāmo līdzekļu aizdevumiem garantija būs piemērojama gan jaunām kredītsaistībām, gan arī restrukturizējot esošās kredītsaistības.

Saistītie raksti

• Garantija paredzēta visām uzņēmējdarbības nozarēm, vienlaikus ievērojot noteiktos valsts atbalsta nozaru ierobežojumus (piemēram, azartspēles, finanšu starpniecība, ieroču tirdzniecība u. c.)

Dati: “Altum”

LA.lv
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
ZD
Zigfrīds Dzedulis
Ekonomika
Palielina atbalstu ģimeņu mājoklim. Valsts garantiju varēs saņemt atkārtoti 1
2 dienas
LE
LETA
Ekonomika
Jūnijā turpinājās patēriņa cenu lejupslīde
3 dienas
LE
LETA
Ekonomika
Apmēram 2000 “Sadales tīkla” klientu Saulkrastos, Zvejniekciemā un Skultes pagastā traucēta elektroapgāde
3 dienas

Lasītākie

IR
Ilmārs Randers
Ekonomika
“Zinu, kā jūtas rokzvaigznes uz skatuves, jo ceļmalās stāv cilvēki un aplaudē!” Pa Eiropu ar fortūnas džentlmeņiem 1
4 stundas
LA
LA.LV
Dabā
Sociālajos tīklos pārsteidz video, kā vējš daudzdzīvokļu namu pagalmā ar neticamu spēku nogāž milzīgu koku
2 stundas
GN
Gunārs Nāgels
Pasaulē
Gunārs Nāgels: Par “Simpsoniem”, “bikšu lomām” un rasu vienlīdzību 2
4 stundas
LE
LETA
Latvijā
Pāvilostas mērs iepirkumos izkrāpj 236 159 eiro, bet KNAB samaksā smieklīgu sodu
4 stundas
OZ
Olafs Zvejnieks
Ekonomika
Korupcija vai nekompetence? Štelmahers atklāj patiesību par daudzkārt lietojamo higiēnisko masku iepirkumu
Intervija 39 minūtes