Foto: AP/SCANPIX/LETA

Māris Antonevičs: Nevajag pat Blaumani un iedomātu situāciju, lai sabiedrībā uzvirmotu kaislības par to, kurš “pelnījis vietu laivā” 14

Māris Antonevičs, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”

Rūdolfa Blaumaņa “Nāves ēnā” ir viens no tiem latviešu literatūras darbiem, kuru skolā ne vien (obligāti) jālasa, bet visbiežāk pēc tam arī jāraksta eseja vai domraksts.

“Mana maigā sirds to neizturēja, piekritu – lai ved šurp.” Vecmāmiņas – audžumammas stāsts
“Kad ir jāvakcinējas, mēs esam seniori, bet šajā gadījumā mēs neesam.” Pirmspensijas vecuma sieviete par neesošo atbalstu energokrīzē
APTAUJA: Latvijā 48% iedzīvotāju nav informēti par iespēju izņemt skaidru naudu veikalu kasē 48
Lasīt citas ziņas

Sižets par zvejniekiem, kas iestrēguši uz jūrā dreifējoša ledus gabala, ir pateicīgs psiholoģiskām rotaļām, jo galējās situācijās atklājas cilvēka būtība.

Blaumanis sižetu aizņēmies no dzīves, jo ziņu par jūrā ieskalotiem zvejniekiem izlasījis laikrakstā, tomēr tēlus izdomājis pats un arī pielicis būtisku akcentu stāsta nobeigumā – loteriju, kurai jānosaka, kuri no nelaimīgajiem izdzīvos, bet kuri, visticamāk, mirs.

CITI ŠOBRĪD LASA

Līdzīga sižeta Holivudas filmās visi iesaistītie gan jau saņemtu “pēc nopelniem” un arī skatītājs paliktu gandarīts ar iznākumu, bet Blaumaņa stāstā viss ir gandrīz vai otrādi un pēc izlasīšanas paliek tāda kā netaisnības un nīgruma sajūta.

Vai tad nav tā, ka lielākā daļa lasītāju klusībā cer, ka uz ledus tiks atstāts savtīgais un kašķīgais Zaļga, kurš, kā tagad moderni teikt, nemāk solidarizēties? Viņš taču būtu pelnījis sodu par savu attieksmi un rīcību? Bet rakstnieks ļauj viņam izsprukt sveikā!

Kā “Nāves ēnā” varētu izskatīties, ja Blaumanis dzīvotu mūsdienās un rakstītu to par Covid-19 pandēmiju? Darbība varētu norisināties slimnīcas intensīvās terapijas nodaļā, kurā desmit pacientiem nepieciešamas mākslīgās plaušu ventilācijas iekārtas, bet, izrādās, ka ir tikai septiņas…

Un tad mediķi slimnieku vietā velk lozes, lai noskaidrotu, kuram būs šī iespēja… Tomēr, izrādās, nevajag pat Blaumani un iedomātu situāciju, lai sabiedrībā uzvirmotu kaislības par to, kurš “pelnījis vietu laivā” un kuram vajadzētu saņemt sodu par savu uzvedību un attieksmi. Pietiek ar vakcinācijas diskusiju.

Interneta vietnē “Mana balss” pirms neilga laika tika iesniegta iniciatīva, kas saucas “Neattaisnoti nevakcinētajiem ārstēšanas izdevumi ir jāsedz pašiem”.

Ierosinātājs ir Sandis Kravalis, un var diezgan droši teikt, ka tas savāks 10 000 parak­stu (pašlaik pietrūkst vien pāris simtu) un līdz ar to tiks skatīts Saeimas komisijā.

“Izmaksas, kas saistītas ar Covid-19 pacientu ārstēšanu, patlaban sedz nodokļu maksātāji. Vairāk nekā 97% no Covid-19 pacientiem, kas tiek uzņemti slimnīcās ar vidēji smagu vai smagu slimības gaitu, nav vakcinēti. Sabiedrības daļai, kura ir vakcinēta, nevajadzētu uzņemties citu izdarīto lēmumu sekas. Arī valstij nevajadzētu uzņemties segt apzināti nelīdzestīgu cilvēku radītās izmaksas,” teikts iniciatīvas pieteikumā.

Šī iniciatīva ir demonstratīva. Daudzi to ne tikai paraksta, bet lepni izziņo par savu soli, tostarp tādi, kurus varētu pieskaitīt t. s. viedokļu līderiem. Vispār jau esot skaidrs, ka parlaments šādu likumu pašlaik nepieņemšot, viņi piebilst, bet tas kalpošot kā brīdinājums, ka joki mazi un nekādas iecietības pret nevakcinētajiem nebūs!

Viena lieta ir pašam vakcinēties un aicināt to darīt saviem tuvākajiem, cita – kļūt par soģi kādai sabiedrības daļai, kura tavā ieskatā rīkojas nepareizi (un tu pats, protams, esi bez grēka, lai droši sāktu mētāties ar akmeņiem). Kā jau daudzi idejas pretinieki norādījuši – šis ir ļoti slidens ceļš, jo paver iespēju tālākajām interpretācijām.

Piemēram, kāpēc tikai Covid-19 vakcīna, ja tādus pašus noteikumus varētu attiecināt arī uz citām vakcīnām – pret gripu, ērču encefalītu, pneimokoku un tā tālāk. Ja esi kādu no tām izlaidis, atver maciņu! Bet kāpēc palikt pie vakcīnām?

Cilvēkiem, kas smēķē vai lieto grādīgos, vispār būtu jāievieš pilnīga maksas medicīna, jo viņi apzināti bendē savu veselību, bet pārējiem – izmantojot citātu no “Mana balss” iniciatīvas – “nevajadzētu uzņemties citu izdarīto lēmumu sekas”. Varētu izveidot garus sarakstus ar šādiem gadījumiem, droši vien pat izejot ārpus veselības aprūpes jomas. Bet kur tad īsti apstāties?

Sodus par nevakcinēšanos varētu ieviest tad, ja likumā tas tiktu noteikts par obligātu pienākumu, taču iepriekš amatpersonas apgalvojušas, ka tā nebūs. Taču šajā gadījumā “Mana balss” iesniegtais priekšlikums nav tik interesants juristiem, cik sociologiem.

Proti, tas ir būtisks nevis no likumdošanas viedokļa, bet kā sabiedrību raksturojoša pazīme. Nesaskaņas, vēlme, piespiest, sodīt un pārmācīt ne vien neapzināti gruzd kaut kur dziļumā, bet laužas virspusē. Protams, vienmēr var teikt, ka arī otra puse izpaužas agresīvi.

SAISTĪTIE RAKSTI

Te atliek tikai piekrist arhibīskapa Jāņa Vanaga pārdomām: “Tagad mēs sakām: “Es esmu par vakcināciju!” vai “Es esmu pret vakcināciju!”

Paraudzīsimies uz naidu, ar kādu cits pret citu vēršas it kā pretējās puses. Medicīniskas procedūras dēļ neviens otram tā neuzbrūk. Tā uzbrūk, izjūtot aizskārumu un draudus savai identitātei. Ko mēs esam izdarījuši, Kristus mīļotie!? Mēs esam sev darinājuši identitāti no kovida vakcīnām! Bet tā ir viltus identitāte!”

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
“Mana maigā sirds to neizturēja, piekritu – lai ved šurp.” Vecmāmiņas – audžumammas stāsts
“Kad ir jāvakcinējas, mēs esam seniori, bet šajā gadījumā mēs neesam.” Pirmspensijas vecuma sieviete par neesošo atbalstu energokrīzē
APTAUJA: Latvijā 48% iedzīvotāju nav informēti par iespēju izņemt skaidru naudu veikalu kasē 48
VIDEO. “Man likās, ka viņš ir apsēsts ar dēmoniem”: pēc dažu dienu padzīvošanas kopā ar aktieri Imantu Stradu saka Amuna Davis 30
Ak vai, cik zemu kritis buldozers, ka tam jāvelkas uz veikalu bez sertifikāta un jātirda apsargs, lai ielaiž šopingā. Egila Līcīša feļetons 48
Lasīt citas ziņas
Latvijas kamaniņu braucēji izcīna zelta medaļu Eiropas čempionāta komandu stafetes sacensībās 3
VIDEO. “Vakcinēties man ir bail!” Ārstu konsīlijs arī pēc būtiskām vakcīnas radītām blaknēm par obligātu nosaka trešo poti
ST priekšsēdētāja: Beidzot pēc vairāk nekā 20 gadiem valsts uzzināja, kāds ir iztikas minimums
Gaidāms neliels sniegs, lietus un apledojums. Laika prognoze pirmdienai
Seniors ar jaunu sirdi: Kā Iveta ar Jāni atjaunoja koka māju Rīgas centrā
19:18
Dzīve ir sarežģīta, taču skaista. Tev šodien būs daudz iespēju par to pārliecināties! Horoskopi 24.janvārim
18:35
ST priekšsēdētāja: Beidzot pēc vairāk nekā 20 gadiem valsts uzzināja, kāds ir iztikas minimums
17:23
Latvijas budžetā ieskaitīs arestētus 1,3 miljonus eiro, kas atradās “ABLV Bank”
Sestdien reģistrēti 4753 jauni Covid-19 gadījumi
Uzcep gleznu: Itāļu maize fokača
Kamaniņu braucēja Elīna Ieva Vītola izcīna bronzas medaļu Eiropas čempionātā 1
Veļasmašīnu darbinām pilnu, ūdeni tējkannā vārām, cik nepieciešams: padomi, kā saimniecībā ietaupīt
APTAUJA. Ap trešdaļa Latvijas iedzīvotāju neapmierināti ar dzīves kvalitāti Covid-19 laikā
Žurnālists un publicists Ilmārs Latkovskis: es negribētu būt Krišjāņa Kariņa vietā
“Mana maigā sirds to neizturēja, piekritu – lai ved šurp.” Vecmāmiņas – audžumammas stāsts
Olafs Zvejnieks: Pēdējā desmitgadē pieredzētais “lētās naudas” periods tuvojas beigām 32
Kariņa valdībai aprit trīs gadi 16
Kazahstānā vairāk nekā 460 cilvēkiem izvirzītas apsūdzības terorismā un nemieru rīkošanā 59
Slīdes ir dažādas. Kura mazāk bīstama?
Kuram no ministriem pērn bijušas lielākās izmaksas? 4
Kalvītis: Nevaru iedomāties, ka es kā valdības vadītājs varētu vienu sabiedrības daļu izslēgt no sabiedrības, tāpēc ka viņi negrib mani klausīt 324
No pilngadīgajiem iedzīvotājiem vakcināciju pret Covid-19 pabeiguši ap 80% un gandrīz trešdaļa revakcinējušies 143
Kāpēc “Gaso”, izbūvējot dabasgāzes pieslēgumu, prasa uzstādīt patēriņa skatītājus ēku ārpusē? 31
“Rīgā ievāktais medus ir ļoti kvalitatīvs.” Pēdējos gados galvaspilsētā attīstījusies urbānā biškopība 20
“Čīliešus vieno ģimene, bet latviešus – māksla un kultūra.” Latviete pēc 10 gadiem Čīlē ar ģimeni atgriežas dzimtenē 48
Vējainu laiku prognozē arī februārī un martā 6
Nauris Puntulis: Žēl, ka pandēmijas situācija neļauj pulcēt seniorus uz semināriem, lai mācītu medijpratību 134
“Visa pamatā ir cilvēku iekšējais karš, katram pašam iekšpusē, meklējot ienaidnieku ārpusē!” Saruna ar publicistu Ilmāru Latkovski 53
“Esmu bijis cilvēks, kurš agrāk diezgan skaļi vīpsnājis par seriāliem…” – atzīstas aktieris Niklāvs Kurpnieks
VIDEO. Ar mammu labāk tā nejokot! Dēls par nešpetnu joku saņem slapju slotu sejā 5
Emocionāli vari justies mazliet iztukšots! Horoskopi no 24. līdz 30. janvārim