Foto: Skaties.lv, Evija Trifanova/LETA, ekrānuzņēmums, kolāža: LA.LV

Neloģiskie ierobežojumi veikalos, britu diriģents – Latvijas pilsonis. Nedēļas notikumu apskats 4

“Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”

Cilvēks. Britu diriģents – Latvijas pilsonis

Aizvadītajā nedēļā Saeimas sēdē lemts piešķirt Latvijas pilsonību Apvienotās Karalistes pilsonim, pazīstamajam diriģentam Karelam Markam Šišonam par īpašiem nopelniem Latvijas labā.

“Mēs te tupēsim ar maskām, kodiem un ierobežojumiem, kamēr visa pārējā Eiropa dzīvos kā 2019. gadā,” Soctīklotāji par Pavļuta paziņojumu 23
Kariņš un Pavļuts jau nav vienīgi, kuri “rausta sabiedrību”! Zanders iesaka tuvākajās nedēļās izslēgt “ziņas”
Veselības ministrija sākusi darbu pie plāna Covid-19 ierobežojumu atcelšanai 31
Lasīt citas ziņas

Pašreizējais Grankanārijas filharmonijas orķestra galvenais diriģents un muzikālais vadītājs Šišons mūsu koncertu publikai ir pazīstams kā ilggadējs Latvijas Nacionālā simfoniskā orķestra (LNSO) diriģents (2009–2012).

Tieši viņš bija tas, kurš pievērsa uzmanību LNSO mūziķu kritiski zemajam atalgojumam, tiesa, cīņā par to diriģents zaudēja un pameta LNSO galvenā diriģenta posteni.

CITI ŠOBRĪD LASA

Veiksmīgāka izvērtās Šišona karjera pasaulē – viņš bijis Vācu radio filharmoniskā orķestra un Grācas simfoniskā orķestra galvenais diriģents, kā arī diriģē pasaules spožākajos operteātros, koncertzālēs un simfoniskajos orķestros.

Šišona īpašie nopelni ir saistīti ne tikai ar to, ka viņš bijis LNSO galvenais diriģents, bet arī popularizējis Latvijas komponistus Eiropā.

Atceramies, cik aizkustinošs bija žests, kad 2008. gadā pasaulē slavenākajā Ziemassvētku koncertā “Ziemassvētki Vīnē”, ko tālrādē vēroja miljoniem skatītāju, Šišons, būdams pie “Vīnes simfoniķu” diriģenta pults, programmā iekļāva Emīla Dārziņa “Melanholisko valsi”, bet “Klusa nakts, svēta nakts” izskanēja latviešu valodā.

Šišons latviešiem zināms arī kā mecosoprāna Elīnas Garančas dzīvesbiedrs. Ģimenē aug meitas Katrīna Luīze un Kristīne Sofija Šišonas. Pats Šišons kopš 2009. gada ir Latvijas rezidents, proti, Latvijā maksājis nodokļus no ienākumiem, kas gūti Latvijā un ārvalstīs.

Savā iesniegumā Šišons solījis turpmāk “aizstāvēt Latvijas valsts neatkarību, stiprināt latviešu valodu kā vienīgo valsts valodu”, lai arī līdz šim paša latviešu valodas prasmes nav publiski sevišķi apliecinājis.

Pilsonības piešķiršanas fakts paša diriģenta publisku komentāru līdz šim nav izpelnījies.

Izgāšanās. Uz veikaliem neies retāk

Valdības aizliegums nedēļas nogalēs tirgoties, izņemot pirmās nepieciešamības preces, kurās ietilpst pārtika, higiēnas preces un degviela, izraisījis neizpratni gan uzņēmējos, gan patērētājos.

Ja ar automašīnām brīvdienās drīkst pārvietoties, tad būtu nepieciešams atļaut arī auto piederumu tirdzniecību, jo tie padara braukšanu ar auto drošu, pauduši degvielas mazumtirgotāji.

Arī Latvijas Pārtikas tirgotāju asociācijas izpilddirektors Noris Krūzītis uzskata, ka veikaliem noteiktie ierobežojumi ir nepārdomāti un nepamatoti.

Mazajos un īpaši lauku veikalos tās “aizliegtās preces” atrodas blakus pārtikas precēm, un, ja cilvēks ienācis pēc maizes un gumijas zābakiem, tad nav epidemioloģisku iemeslu viņam tos otros nedot.

Ja ierobežojumu jēga ir samazināt cilvēku pulcēšanos veikalos, tad ar šādiem neloģiskiem ierobežojumiem tas, gluži pretēji, tiek palielināts.

Katram cilvēkam ir vajadzība pēc kādas preces, bet tagad visu kopējo vajadzību apmierināšana tiek sadalīta uz piecām dienām iepriekšējo septiņu vietā. Klausot ierobežojumiem, pircējs svētdien nopirks maizi, bet nolūzušā naža vietā pēc jauna būs jāiet pirmdien.

Ekonomikas ministrija nav uzklausījusi nozaru asociācijas pirms lēmuma pieņemšanas. Jau piektdien pēcpusdienā valdība steidza labot vienu brāķi par brīvdienās un svētku dienās tirgojamajām precēm (presi, e-taloniem u.c.).

Tomēr uz galveno jautājumu nav pienācīgi atbildēts: vai tad, ja sestdienās un svētdienās veikalos mazāk cilvēku, darbadienās nav vairāk?

Šaubas. Saeimas sēdē mājas drēbēs

“KPV LV” deputāts Māris Možvillo uzstājas Saeimas debatēs.
Ekrānuzņēmums no Saeimas video

Saeimas attālinātajās sēdēs liela daļa deputātu tām pieslēdzas, atrodoties mājās, par ko liecina ne tikai fons, bet arī viņu apģērbs.

Pēc tam kad ceturtdien sēdē bija runājis deputāts, kurš sēdēja kameras priekšā vasarīgā T-kreklā, deputāte Jūlija Stepaņenko sacīja: “Saeimas Ētikas kodekss nosaka, ka deputāts Saeimas darbā piedalās piemērotā apģērbā un atbilstošā izskatā. Vai pret izskatu mums tagad nav zināmas prasības?”

Saeimas priekšsēdētāja Ināra Mūrniece ieteica J. Stepaņenko vērsties Mandātu, ētikas un iesniegumu komisijā. Taču pēdējās Saeimas sēdēs patiešām bija vērojama daudzveidība deputātu apģērba izvēlē, kas varētu ietekmēt arī modes tendences.

Piemēram, vairākiem politiķiem, kas uzstājās sēdē, bija sporta jakas ar kapucēm, bija arī džemperi un krekli. Atšķirīgs ir arī fons, kurā atrodas deputāti. Vairākums to izvēlējušies neitrālu vai iekārtojuši savu darba vietu pie grāmatu plaukta.

Taču bija arī deputāti, kuriem ērtāk strādāt virtuvē, un tad vērīgākie fonā varēja pamanīt ieslēgtu cepeškrāsni.

Kopš ceturtdienas, kad arī iekštelpās ir jālieto sejas aizsargmaskas, to cenšas ievērot arī Saeimā. Tie, kuriem tādas nebija, sēdē paskaidroja, ka atrodas telpā vieni.

Kādam politiķim gan nepaveicās, jo, kad viņš to bija pavēstījis, aiz muguras pavērās durvis, pa kurām ienāca vēl kāda persona, kurai gan bija maska.

Deputāts Ainars Latkovskis uzskata – lai kur arī deputāti atrastos, viņiem ir jābūt statusam atbilstošā apģērbā, jo sēdes ir translētas tiešraidē, tās atspoguļo mediji un sabiedrība vēro Saeimas darbu. Par to vajadzētu padomāt, arī strādājot no mājām.

Aizdomas. “Sputņikam” sadod pa asti

Nav pirmā reize, kad informācija par Latvijas Valsts drošības dienesta (VDD) aktivitātēm vispirms parādās Krievijas medijos un tikai nākamajā diennaktī seko arī iestādes paziņojums, kas to apstiprina.

Jau ceturtdienas vakarā Krievijas portālos parādījās ziņas, ka Latvijā “aizturēti krievu žurnālisti”. Par kādiem “žurnālistiem” ir runa, daudz izsaka fakts, ka starp viņiem ir skandalozais aktīvists Vladimirs Lindermans.

Citi līdz šim nosauktie uzvārdi (Andrejs Jakovļevs, Andrejs Solopenko) Latvijas publikai, iespējams, nav tik zināmi, taču arī viņu darbība saistīta ar tādām interneta vietnēm kā “Baltnews” un “Sputņik”.

Kā ziņo VDD, “tiesas sankcionētas procesuālās darbības saistībā ar aizdomām par starptautisko sankciju pārkāpšanu” veiktas septiņām personām. Esot pamats aizdomām, ka “notikusi saimnieciskā resursa nodošana personai, pret kuru vērstas Eiropas Savienības sankcijas par darbībām, ar ko tiek grauta Ukrainas teritoriālā integritāte, suverenitāte un neatkarība”, teikts paziņojumā.

Kā noprotams, runa atkal ir par Dmitrija Kiseļova vadīto aģentūru “Rossija segodņa”. Sankcijas gan noteiktas jau sen, kāpēc tad reakcija tikai tagad?

Tomēr zīmīgi, ka kratīšana notikusi drīz pēc tam, kad Lindermans vienā no “Sputņik” intervijām bija apgalvojis, ka Latvijā pastāv nacistiskās noskaņas un te esot ļoti populāras idejas, ka Covid-19 pacientus vajadzētu šķirot pēc nacionālā principa: “Daudzi reāli pieprasīs, lai vispirms tiktu ārstēti latvieši.

Izveidos īpašu sistēmu – pilsoņi, latvieši, jaukteņi, ES pilsoņi, tad nepilsoņi un visbeidzot Krievijas pilsoņi, kas te dzīvo. Tas ir kā galvaskausus mērīt, tāds nacistu princips.”

Darījums. Gaidošās viesnīcas un gausā ministrija

Viesnīcu īpašnieki kopš pavasara skandē, ka esot ar mieru uzņemt koronavīrusa skartos cilvēkus, un gaida, kad valsts palīdzēs ar finansējumu. Arī epidemiologi daudzkārt vērsuši uzmanību, ka tieši mājsaimniecībās tiek konstatēts arvien vairāk inficēšanās gadījumu.

Vasarā bija vasarnīca vai kāds cits lauku īpašums, kur slimajam doties, lai neaplipinātu pārējos, bet aukstajā laikā ģimenes locekļi saspiežas dzīvoklī.

Veselības ministrija rēķinājusi, ka izmitināšanas pakalpojums varētu būt vajadzīgs 1100 cilvēkiem, katru izmitinot vidēji 15 dienas. Tam no valsts vajadzīgi 700 000 eiro jeb 42 eiro par dienu.

Aizvadītajā nedēļā šķita, ka beidzot ir rastas dzirdīgas ausis.

Taču atbildīgā Ekonomikas ministrija kopš pavasara darījusi tik vien, kā uzrakstījusi koncepciju par pašizolēšanās iespējām viesnīcās, tagad vēl izstrādās precīzu valsts finansējuma piešķiršanas programmu un aprēķinus.

SAISTĪTIE RAKSTI

Šobrīd gatavību palīdzēt, lai novērstu inficēšanos mājsaimniecībās, paudušas aptuveni 30 naktsmītnes. Piemēram, “Radisson” tīklā ir 13 viesnīcas un strādā tikai piecas no tām.

Īpašu grūtību izmitināt koronavīrusa skartos klientus nebūšot, jo jau tagad viesnīcās esot izstrādāti nepieciešamie rīcības plāni, ja tur uzturas kāds Covid-19 pozitīvs klients.

Sagatavojuši: Aija Kaukule, Ivars Bušmanis, Māris Antonevičs, Māra Libeka, Ināra Egle

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
“Mēs te tupēsim ar maskām, kodiem un ierobežojumiem, kamēr visa pārējā Eiropa dzīvos kā 2019. gadā,” Soctīklotāji par Pavļuta paziņojumu 23
Kariņš un Pavļuts jau nav vienīgi, kuri “rausta sabiedrību”! Zanders iesaka tuvākajās nedēļās izslēgt “ziņas”
Veselības ministrija sākusi darbu pie plāna Covid-19 ierobežojumu atcelšanai 31
“Represiju dēļ latgalieši to tik sapņo kā atdalīties no Latvijas un pievienoties Krievijai!” Ko par mums raksta Krievijas propagandas mediji
Izmaiņas veselības aprūpē no 1. janvāra: kuri cilvēki tagad ir atbrīvoti no pacienta līdzmaksājuma? 11
Lasīt citas ziņas
Ar slimnīcas ārstu konsīlija atzinumu nepietiks, vajadzēs vēl vienu. Kompensāciju pretendentus pamatīgi izsijās
Par balstvakcīnas nenodrošināšanu Lembergs no IeVP pieprasa kompensāciju 10 000 eiro apmērā 7
“Saslimu ar kovidu, bet testu nodevu tikai pēc nedēļas. No kuras dienas sāk skaitīt karantīnu?” Uz skatītājas jautājumu atbild Stella Lapiņa 10
“Kur ir Patiesības ministrija?” Diskusija par dezinformācijas definīciju jeb to, kas ir meli un kas nav meli
Kā vārds ietekmē tavu dzīvi: šīs dienas gaviļnieces – Ilze, Ildze un Izolde
13:17
FOTO. “Izskatās kā iemīlējušies!”: princis Viljams un Keita Midltone atgriezušies no atvaļinājuma
13:08
Kols: Patlaban visaktuālākais jautājums Latvijai un Eiropai ir drošība
12:51
“Mēs te tupēsim ar maskām, kodiem un ierobežojumiem, kamēr visa pārējā Eiropa dzīvos kā 2019. gadā,” Soctīklotāji par Pavļuta paziņojumu 23
Kariņš un Pavļuts jau nav vienīgi, kuri “rausta sabiedrību”! Zanders iesaka tuvākajās nedēļās izslēgt “ziņas”
Uz cik dienām apturēs vakcinācijas sertifikāta darbību, ja cilvēks saslimis ar kovidu? 1
Rinkēvičs: Mums jābūt gataviem uz ilgstošu starptautiskās spriedzes periodu
Krievija un Ukraina vienojas ievērot pamieru un februārī rīkot jaunas sarunas
VIDEO. “Nenormāla slodze, ieskaitot slimnīcas pa ceļam…”: Olga Rajecka atklāj patiesību par “Eolikas” koncertdzīves aizkulisēm
“Represiju dēļ latgalieši to tik sapņo kā atdalīties no Latvijas un pievienoties Krievijai!” Ko par mums raksta Krievijas propagandas mediji
Slimnīcu biedrības vadītājs: Omikrons mediķus skāris daudz plašāk nekā iepriekšējie Covid-19 paveidi
Sākoties depozīta sistēmai, ražotājiem un tirgotājiem PVN par taru būs jāmaksā tikai reizi gadā
ASV Valsts departaments: Ja Krievija iebruks Ukrainā, “Nord Stream 2” nesāks darboties
Gāzei šobrīd nav alternatīvas: Aigars Kalvītis atbild uz jautājumiem par gāzes cenām un enerģētikas politiku
Guntis Kalme: Nākamā pēc pieminekļa Gunāram Astram jāveido Latvijas Varonības aleja – no Brīvības pieminekļa līdz vietai, kur nojaucām ļeņinekli
“Pa logu izmeta 400 mārciņu pieprasīto kukuli un ar 137 km/h bēga no kolēģiem!” Kā Jevgeņijs Rēzeknē atmaskoja uzmācīgos un negodīgos ceļu policistus
“Latvijā zinātnieku ir diezgan maz”. Saruna ar pētnieku Guntaru Kitenbergu
Izcils reitings Vjačeslavam Dombrovskim, zems – Aldim Gobzemam un Aināram Šleseram. Bet cīņa vēl priekšā, vēsta medijs 100
“Šī gaļa nākotnē varētu būt 40% dārgāka!” Atklāj, kam bez tomātiem un gurķiem strauji augs cenas 40
Skatītāja: Uztaisiet šovu, lai prezidents un ministri parāda, kā izdzīvot ar 283 eiro mēnesī 235
“Gobzems apkauno nevis sevi, bet savus vecākus,” Kreituse asi kritizē politiķi 132
Rīgu pārņēmis omikrons. Ko vēl atklāj novērojumi Latvijas pilsētu notekūdeņos? 37
PVO brīdina par omikrona apakšpaveida izplatīšanos, kurš nodēvēts par “zaglīgo omikronu”. Cik bīstams tas ir? 60
VIDEO, FOTO. Uz Pekinas olimpiskajām spēlēm devušies pirmie Latvijas sportisti 3
Streips: Ukraiņi cīnīsies, rietumi palīdzēs. Tad jautājums, cik gatavas krievu mammas būs lolotos dēlus sagaidīt zārkos 73
VIDEO. Aktrise Rēzija Kalniņa: manās mājās suņi drīkst būt visur. Arī uz galda!
Kā no ievārījuma pagatavot kēksiņus?