Foto: AP/ SCANPIX/ LETA

Kārlis Streips: Par cietumnieka kliedzošo paziņojumu, ka laivas no Ziemeļkorejas atveda vēlēšanu biļetenus 19

Dienā, kad rakstu šo komentāru, kopš valsts prezidenta vēlēšanām Amerikas Savienotajās Valstīs ir pagājis mēnesis un trīs dienas. Ir pagājis apmēram mēnesis, kopš Amerikas galvenās ziņu aģentūras un mediji paziņoja, ka vēlēšanās uzvarēja kādreizējais ASV viceprezidents Džo Baidens tandēmā ar senatori no Kalifornijas Kamalu Harisu.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
“Man ir lauzta kāja un deguns, pārsista piere, pamatīgs smadzeņu satricinājums…” Horens Stalbe Dobelē nežēlīgi piekauts 33
Putinam draud briesmas, par kurām pagaidām zina tikai nedaudzi 15
Veselam
“Es mazliet samulstu, kāpēc rentgens rokai, bet man jāizģērbjas!” Sieviete dalās pieredzes stāstā par radiologa apmeklējumu 17
Lasīt citas ziņas

Un ir pagājušas pāris dienas, kopš pietiekami liels skaits ASV štatu ir iesniegušas oficiāli sertificētus vēlēšanu rezultātus, lai Baidena kungam 14. janvārī tā dēvētajā Elektorālajā koledžā nodrošinātu vairākumu un līdz ar to uzvaru.

Šajā kontekstā mulsinošs, bet ne patiešām, ir šis virsraksts laikrakstā The Washington Post 5. decembrī: “Tikai 25 Republikāņu partijas likumdevēji atzīst Baidena uzvaru.” Laikraksts aptaujāja visus 249 partijas pārstāvjus Kongresa apakšpalātā un Senātā un uzdeva trīs jautājumus: Kurš uzvarēja vēlēšanās?

CITI ŠOBRĪD LASA

Vai atbalsti, vai iebilsti pret Donalda Trampa nepārtrauktajiem centieniem apgalvot, ka vēlēšanās uzvarēja viņš? Ja Džo Baidens gūs vairākumu Elektorālajā koledžā, vai akceptēsi viņu kā leģitīmi ievēlēto ASV prezidentu?

Atbildot uz pirmo jautājumu, 25 no aptaujātajiem republikāņiem teica, ka uzvarēja Baidens, divi – ka Donalds Tramps, un visi pārējie vai nu neatbildēja, vai arī atbildēja neskaidri.

Uz jautājumu par esošā prezidenta centieniem astoņi atbildēja, ka tos atbalsta, deviņi – ka pret tiem iebilst, un visi pārējie atkal neatbildēja vai atbildēja neskaidri. Uz trešo jautājumu 32 teica jā, divi nē, pārējie nesniedza konkrētu atbildi.

Tas var šķist maķenīt dīvaini ņemot vērā faktu, ka atbilde uz otro un trešo jautājumu prasa sava veida vērtējumu, taču pirmā jautājuma gadījumā ir tikai viena iespējama atbilde – uzvarēja Baidens.

Komentāra rakstīšanas brīdī 81 255 933 balsis, Donaldam Trampam 74 196 153. Tas pirmais numurs nepārprotami lielāks par to otro. Tas pats ar Elektorālās koledžas balsīm. Baidenam 306, Trampam 232.

Taču Donalds Tramps ir atteicies atzīt, ka viņš vēlēšanās zaudēja, un viņa cilvēki visu laiku ir centušies uzturēt mītu, ka procesā notika kaut kāda masīva krāpšanās. Pirms pāris nedēļām portālā rakstīju par juristu un kādreizējo Ņujorkas mēru Rūdolfu Džuliani un preses konferenci, kuras laikā viņam pa vaigiem sāka tecēt brūns šķidrums.

Minēju faktu, ka viņš uz kolēģi dažādās tiesās bija iesnieguši prasību pēc prasības, kuras visas pēc kārtas attiecīgie tiesneši pasūtīja trīs mājas tālāk.

Reklāma
Reklāma

Arī minēju, ka viena no Džuliani kunga sabiedrotajām nāca ar vienkārši fantastisku apgalvojumu, ka vēlēšanās šogad bija “masīva komunistu naudas ietekme caru Venecuēlu, Kubu un visticamāk arī Ķīnu.” Lieki teikt, neviens nopietns cilvēks tā kaut ko neņems nopietni. Bet Donalda Trampa fani nedzīvo nopietnu cilvēku pasaulē.

Tas ir skaidri, jo skaidri, lai neteiktu kliedzoši redzams šajā paziņojumā, kāds izskanēja pirms pāris dienām: “Esmu uzzinājis pilnīgi pierādītus pierādījumus par faktu, ka Menas ostā – Menas štatā – laivas no Ziemeļkorejas atveda vēlēšanu biļetenus. Ja tas pierādīsies un likuma sargi to izpētīs un konstatēs, ka tā ir taisnība, tas pierādītu, ka ārvalstis iejaucās vēlēšanās.”

Šis visnotaļ ekstravagantais paziņojums nāca no cilvēka vārdā Rodžers Stouns. Viņš ļoti daudzu gadu garumā ir bijis Republikāņu partijas netīro spēlīšu spēlētājs. 2016. gadā viņš bija būtiska figūra kontaktu veidošanā starp organizāciju Vikilīks un Trampa kampaņu jautājumā par e-pastiem, kādus Krievijas slepenie dienesti bija nospēruši no Hilarijas Klintones un Demokrātu partijas serveriem.

Par šiem centieniem un it īpaši par faktu, ka viņš par tiem bija melojis izmeklētāju priekšā, Stouna kungs šogad februārī tika atzīts par vainīgu septiņos federālos noziegumos, piespriesti 40 mēneši cietumā. Šogad jūlijā Tramps šo sodu atcēla, un iespējams, ka pasaciņa par ziemeļkorejiešiem un vēlēšanu biļeteniem bija sava veida samaksa par šādu pretimnākšanu?

Citu skaidrojumu personīgi nevaru iedomāties, kaut vai tāpēc, ja Ziemeļkoreja būtu nolēmusi sūtīt biļetenus pa jūras ceļu, tad taču uz tuvāko ostu Amerikas rietumkrastā. Mena nevarētu būt tālāk no ASV rietumkrasta. Tas gan nav būtiski. Nebija nekādu biļetenu no Ziemeļkorejas, par to varam būt pavisam droši.

Fakts, ka Donalds Tramps ir atteicies atzīt sakāvi, pats par sevi neko īpašu nenozīmē. Ja reiz cilvēks savā prātiņā tā labāk jūtas, kāpēc ne? Oficiālais pārejas periods starp viņa administrāciju un Džo Baidena administrāciju sākās pirms pāris nedēļām.

Taču te ir viens būtisks sekundārs efekts, proti, laikā kopš vēlēšanām Amerikas prezidents no darba ir padzinis valsts aizsardzības ministru, kā arī cilvēkus, kuri vadīja dažādus Aizsardzības ministrijas izlūkošanas un cita veida nodaļas.

Tā vietā Trampa kungs tur ir salicis amatierus, kuriem absolūti nekādas pieredzes militārās un tamlīdzīgās lietās nav, bet kuri toties ir izrādījušies gatavi skūpstīt prezidenta pakaļu, piedodiet, bez jebkādas aiztures. Labu laiku novērotāji brīnījās, kāda no tā jēga tikai sešas nedēļas pirms Džo Baidena inaugurācijas?

Nupat esam uzzinājuši iespējamu atbildi uz to. Minētie amatieri ir paziņojuši, ka viņu nodaļas ar topošo Baidena administrāciju nesadarbosies nemaz un nekādi. Tas ir bezprecedenta gadījums, bet tāda ir Donalda Trampa pieeja. Amerikas nacionālā drošība pie vienas vietas, ja tik tur var sabāzt kaitīgus savējos. Varam būt pilnīgi pārliecināti, ka Amerikas ienaidnieki patlaban priekā berzē rokas.

Tomēr attiecībā uz Trampa ālēšanos par domu, ka patiesībā vēlēšanās uzvarēja viņš un tikai masīva krāpšanās no Demokrātu partijas liek cilvēkiem domāt pretējo, ir viens konkrēts elements, proti – laikā kopš vēlēšanām Tramps no saviem faniem ir iekasējis vairāk naudas ziedojumos nekā viņa kampaņa iekasēja trīs nedēļu laikā pirms vēlēšanām 3. novembrī.

Vairāk nekā 200 miljonus iekasējis ar e-pastiem, kuros rakstīts: “Prezidents Tramps paļaujas uz TEVI AIZSARGĀT vēlēšanas, un tāpēc viņš mūs palūdza jums PAGARINĀT laiku, kurā jūs varat ziedot naudu, kuru mēs palielināsim par 1000 procentiem. Šis piedāvājums ilgs 1 STUNDU, tāpēc jārīkojas ātri.

Lūdzu ziedo JEBKURU NAUDAS SUMMU NĀKAMĀS STUNDAS LAIKĀ, un jūs varat savu ietekmi palielināt par 1000 procentiem.” Mājiens te ir skaidrs – Donalda Trampa cilvēki turpina apstrīdēt vēlēšanu rezultātus, un galu galā izrādīsies, ka jā, bija nauda no komunistiem Venecuēlā vai biļeteni no Ziemeļkorejas, kuru dēļ visi rezultāti ir jāatceļ un Trampa kungs ir jāpasludina par prezidentu tāpat vien. Vajag tikai pagaidīt.

Kā esmu rakstījis citreiz, Donalds Džons Tramps ir bijis krāpnieks visa mūža garumā, un te ir tas pats. Viņa fani domā, ka viņi ziedo tā, lai aizsargātu Amerikas demokrātiju, bet patiesībā lauvas tiesa attiecīgo līdzekļu ieripos nesen paša Donalda Trampa izveidotā “politiskās rīcības fondā,” kas ļauj viņam ar tur ieripojošo naudu darīt pilnīgi jebko, kas viņam ienāk prātā un bez jebkādas īpašas kontroles no ārpuses.

Citiem vārdiem sakot, Donalds Tramps arī promejot no Baltā nama ir atradis vēl vienu pēdējo veidu, kā izkrāpt naudu no viņa lētticīgajiem faniem. Vairāk nekā 200 miljonus viņš ar minētajiem e-pastiem jau ir ievācis, lielākoties no mazām summām, kas liecina, ka naudu viņam arī sūta cilvēki, kuri patiesībā to nevar atļauties. Tā teikt, priecīgus Ziemassvētkus arī jums, mani muļķīši.

Komentāra rakstīšanas brīdī līdz Džo Baidena inaugurācijai palikušas 45 dienas.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.