Lielgabalu daudzi jēkabpilieši uztvēra kā svešas varas un ideoloģijas simbolu.
Lielgabalu daudzi jēkabpilieši uztvēra kā svešas varas un ideoloģijas simbolu.
Foto: Andris Grīnbergs

Kādam beidzot “piegriezās” kauna traips pilsētā? Izskan dažādas versijas noslēpumaini pazudušā Jēkabpils lielgabala lietā 87

Viesturs Sprūde, “Latvijas Avīze, AS “Latvijas Mediji”

 

Naktī no otrdienas uz trešdienu no Otrā pasaules kara memoriāla teritorijas Krustpils parkā Jēkabpilī nezināmu personu demontēts un nezināmā virzienā aizvests padomju okupācijas laikā uz postamenta novietotais lielgabals, kas jau gadiem uzskatīts par apkaunojumu Jēkabpilij.

 

PA
Pēteris Apinis
Veselam
“Lielāks haoss Latvijā nav redzēts kopš kolhozu dibināšanas laikiem!” Apinis par vakcināciju, nelīdzestību un nocebo 99
11 stundas
LE
LETA
Ziņas
“Nesagaidot pēdējo mirkli, kad ir patiešām slikti!” Pavļuts par gatavību “D+ konceptam” un stingrākiem ierobežojumiem 100
6 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Latvijā atgriezīsies gaisa masa, kas mums lika salt maija sākumā!” Bricis par laiku šonedēļ 9
7 stundas
Lasīt citas ziņas

Jēkabpils pilsētas pašvaldība par notikušo nekavējoties paziņojusi Valsts policijai, kas trešdienas rītā uzsākusi kriminālprocesu un izmeklēšanu, lūdzot atsaukties “artefakta – lielgabala zādzības” iespējamos lieciniekus.

Pašvaldība par notikušo tāpat sagatavojusi informāciju Ārlietu ministrijai, Aizsardzības ministrijai un Brāļu kapu komitejai (BKK). Jēkabpils pilsētas domes priekšsēdētāja vietniece Kristīne Ozola (“Progresīvie”), kas pēc iepriekšējā mēra Aivara Krapa (“Latvijas attīstībai”) atkāpšanās 28. janvārī pilda pilsētas domes priekšsēdētāja pienākumus, sarunā ar Jēkabpils mediju “Radio1.lv” atzina, ka domei nav nekādas informācijas par nodarījuma iespējamajiem veicējiem vai lielgabala atrašanās vietu.

CITI ŠOBRĪD LASA
Lielgabals nebija pašvaldības īpašums, līdz ar to mantisks kaitējums pilsētai nav nodarīts.

“Tas ir nodarījums pret valsts pārvaldi, un attiecīgas iestādes arī vērtēs nodarījumu paveikušo cilvēku atbildību,” bildusi Ozola, uzsverot, ka notikusi patvaļīga rīcība, kas turklāt var sarežģīt Latvijas un Krievijas starpvalstu attiecības.

Jāpiebilst, ka incidents noticis naktī pēc 23. februāra, ko bijušie padomju militāristi joprojām atzīmē kā “Padomju armijas un Jūras kara flotes dienu”.

Par to arī trešdienas rītā liecināja ziedi uz lielgabala postamenta. Jēkabpilieši stāsta, ka pilsētā, kur agrāk bija visai liels PSRS armijas garnizons, netrūkst padomju militāro pensionāru, kas te palikuši uz dzīvi.

Protams, šiem cilvēkiem ir arī bērni un mazbērni, kuru daļai 23. februāris un 9. maijs ir aktuāli. Nav brīnums, ka lielgabalu daudzi jēkabpilieši uztvēra kā svešas varas un ideoloģijas simbolu.

2019. gada 4. maijā, kad Jēkabpilī notika gadskārtējā Nacionālo bruņoto spēku militārā parāde, priekšā piemineklim nācās izbūvēt skatītāju tribīni, lai Latvijas armijas karavīriem nebūtu jāsoļo gar objektu, ko uzskatīja par kauna traipu pilsētai.

 

Trīs virsnieku kaps

Tēlnieka Ļeva Bukovska un arhitekta Gunāra Asara veidoto memoriālu Jēkabpils rajonā kritušo padomju karavīru piemiņai Krustpils parkā atklāja 1976. gadā.

Taču lielgabals, zem kura postamenta, kā uzskata, atrodas trīs padomju virsnieku pīšļi, tur atrodas kopš 1946. gada (vairāk par šīs vietas vēsturi 2016. gada 19. augusta “Latvijas Avīzes” rakstā “Lielgabals – pagātnes rēgs Jēkabpilī”).

Informācija par apbedītajiem arī padomju laikā bija pretrunīga, taču pieņem, ka ir runa par 22. armijas artilērijas ģenerālmajoru Sergeju Kuprijanovu, 130. latviešu strēlnieku korpusa pulkvežiem Gavrilu Šarikalovu un Sahabutdinu Gazejevu, kuri pilsētā vai tās apkaimē krituši 1944. gada augustā.

Biedrības “Jēkabpils mantojums” vadītājs Jānis Zeps uzskata, ka toreiz tas bijis apzināts solis – “parastos” kritušos guldīt pilsētas Brāļu kapos, bet trīs augstākos virsniekus pašā pilsētā.

Līdz ar to šajā vietā gadu desmitiem varēja rīkot dažādus ideoloģizētus piemiņas mītiņus, kas turpinājās arī pēc Latvijas neatkarības atgūšanas.

Runas par tā aizvākšanu aizsākās 1993. gadā, taču darbi kavējās. Kad 2008. gadā stājās spēkā likums “Par Latvijas Republikas valdības un Krievijas Federācijas valdības vienošanos par Latvijas apbedījumu statusu Krievijas Federācijas teritorijā un Krievijas apbedījumu statusu Latvijas Republikas teritorijā”, problēma ar kritušo pārapbedīšanu un lielgabala demontāžu pacēlās valstiskā līmenī, taču dabā redzamu efektu tas nenesa.

Šī gada februāra sākumā “Jēkabpils lielgabals” atkal nonāca mediju uzmanības lokā, jo kļuva zināms, ka pilsētas dome šī gada budžetā 20 tūkstošus eiro atvēlējusi “Otrā pasaules kara memoriāla labiekārtošanas Rīgas ielā 205 uzsākšanai”.

Tā kā radās aizdomas, ka dome tā vietā, lai beidzot juridiski korektā veidā panāktu lielgabala aizvākšanu, izlēmusi to “nospodrināt” un labiekārtot apkaimi, ar publisku protestu 2. februārī uzstājās Nacionālā apvienība, kas uzsvēra, ka tāda rīcība, turklāt krīzes apstākļos, nozīmētu atbalstu padomju režīma noziegumiem un ideoloģijai.

Jēkabpils domes priekšsēdētāja pienākumu pildītāja Ozola gan dažas dienas vēlāk nāca klajā ar skaidrojumu, ka noticis pārpratums.

Minētie 20 tūkstoši eiro esot paredzēti “nevis memoriāla, bet parka atjaunošanai un labiekārtošanai pēc jau izstrādātā tehniskā projekta”.

“Otrajā pasaules karā kritušo karavīru pārbedīšanas un pieminekļa lielgabala pārvietošanas nepieciešamība objektīvi tiek pamatota ar apstākli, ka parka teritorija Rīgas ielā 205 atrodas ļoti sliktā, vidi degradējošā stāvoklī un steidzami nepieciešams veikt tās rekonstrukciju un labiekārtošanu.

Rekonstrukcijas rezultātā plānots izveidot rekreācijas zonas un iekārtot laukumu āra publisko pasākumu norisēm,” bija teikts 9. februāra domes paziņojumā.

 

Iemests Daugavā?

Lielgabals pazudis, bet ziedi uz postamenta liecina, ka Jēkabpilī ir ļaudis, kuri joprojām atzīmē 23. februāri – “Padomju armijas un Jūras kara flotes dienu”.
Foto: Jānis Zeps

Brāļu kapu komitejas priekšsēdētājs Arnis Āboltiņš teic, ka noslēpumainais atgadījums noticis brīdī, kad no pašvaldības jau saņemts zondāžas, pārapbedīšanas un lielgabala pārvietošanas darbu plāns aprīlim – jūnijam:

“Šobrīd tas iesniegts saskaņošanai Krievijas pusei. Respektīvi, lielgabalu kā piemiņas zīmi pārvietos uz padomju karavīru kapiem Jēkabpilī, Varoņu ielā 10, un, ja tur atradīs mirstīgās atliekas, arī tās pārvietos turp.

Mēs šo pārapbedīšanas lietu jau kādu gadu saskaņojām visaugstākā līmenī.

Viss it kā virzījās uz priekšu. Šis ir negaidīts pagrieziens. Visādā ziņā tas nav nekas apsveicams.”

Āboltiņš piebilst, ka šī nav pirmā reize, kad Jēkabpils dome apņemas ko darīt ar padomju propagandas objektu, taču, ņemot vērā pašvaldību vēlēšanu tuvumu, šoreiz patiešām ir pamats sagaidīt kādas darbības.

Kristīne Ozola “Radio1.lv” izteikusies, ka lielgabala zādzība PSRS virsnieku pārapbedīšanas plānus neietekmēšot.

Tikmēr jēkabpilieši sociālajos tīklos par lielgabala zudībām drīzāk priecājas un prāto, kā tas nocelts un kur palicis. Izskan versija, ka sliede parka zemē un koka mizas nobrāzums varētu runāt par frontālās tehnikas, ne ceļamkrāna izmantošanu.

Iespējams, lielgabals iemests Daugavā, jo “Jēkabpilī tā dara”.

“Nedomāju, ka tie bija kādi metāllūžņu zadzēji. Varbūt tas saistīts ar to, ka lielgabala noņemšanas lieta visus šos gadus stāvēja uz vietas un kādam nacionāli noskaņotam cilvēkam beidzot “piegriezās”. Bet izskatās ļoti jocīgi. Varbūt tam lielgabalam arī bija pēdējais laiks no turienes pazust?” “Latvijas Avīzei” sacīja biedrības “Jēkabpils mantojums” vadītājs Zeps.

Viņš aizrāda, ka līdzās stiepjas Rīgas iela, kas ir Jēkabpils Krustpils daļas galvenā tranzīta iela, kur dzīva kustība notiek visu diennakti:

“Apbrīnojami, ka to varēja izdarīt, nevienam nezinot! Nav taču ne nomale, ne mežs! Man pat sākumā likās, ka šī ir kāda viltus ziņa!

 

Vēsturnieks: pašvaldībām jāieņem skaidra pozīcija

Tā padomju artefakts izskatījās sākotnēji.
Foto no “LA” arhīva

Uldis Neiburgs, LU Latvijas vēstures institūta pētnieks: “Jēkabpilī notikušais, iespējams, ir pilsētas iedzīvotāju reakcija uz Latvijā pēdējos gados izveidojušos absurdo situāciju.

SAISTĪTIE RAKSTI

Piemēram, Ukrainā, Polijā, Čehijā, Bulgārijā ir notikusi vai tiek rosināta PSRS “atbrīvotājus” slavinošu pieminekļu demontāža, bet Latvijā pretēji tam publiskajā vidē uztur un ar Krievijas Federācijas nozīmīgu finansiālu ieguldījumu atjauno padomju karavīru monumentus ar attiecīgu ideoloģisku slodzi vai arī tiek demonstrēta tendence Otrā pasaules kara vēsturi pasniegt bailīgi un bezpersoniski (tūrisma informācija pie atjaunotā sarkanarmiešu Brāļu kapu monumenta Valmierā u. c.).

Problēma ir tajā, ka šāda veida pieminekļu uzturēšanas jautājumā trūkst vienotas valsts atmiņu politikas. Virkne pašvaldību, kuru teritorijā šādi pieminekļi atrodas, politisku vai ekonomisku interešu vārdā nevis ieņem skaidru pozīciju par divu totalitāru – PSRS un Vācijas – okupācijas režīmu klātbūtni Latvijā un to nosodījumu, bet turpina atbalstīt PSRS (mūsdienu Krievijas) skatījumu un dezinformāciju par Otrā pasaules kara vēsturi.”

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
PA
Pēteris Apinis
Veselam
“Lielāks haoss Latvijā nav redzēts kopš kolhozu dibināšanas laikiem!” Apinis par vakcināciju, nelīdzestību un nocebo 99
11 stundas
LE
LETA
Ziņas
“Nesagaidot pēdējo mirkli, kad ir patiešām slikti!” Pavļuts par gatavību “D+ konceptam” un stingrākiem ierobežojumiem 100
6 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Latvijā atgriezīsies gaisa masa, kas mums lika salt maija sākumā!” Bricis par laiku šonedēļ 9
7 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
VIDEO. Kāpēc krievu tautības cilvēki, dzīvojot Latvijā, tā arī nav iemācījušies runāt latviski? Skaidro Miroslavs Mitrofanovs 156
13 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Vienas fotogrāfijas dēļ pamatīgs skandāls britu karaliskajā ģimenē: princis Čārlzs esot apzināti “izgriezis” Meganu Mārklu no attēla 23
1 diena
Lasīt citas ziņas
LE
LETA
Ziņas
“Mēs savā ziņā skrienamies ar laiku.” Kariņš atklāj, vai valdība plāno ieviest jaunus Covid-19 ierobežojumus 2
45 minūtes
LE
LETA
Ziņas
“Brīvas dzīvošanas prognozes vasarai nebūs labas.” Dumpis par to, kas notiks, ja nepieņems mērus 23
4 stundas
LE
LETA
Ziņas
Kļūs vēl siltāks. Laikapstākļu prognoze otrdienai 2
4 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Latvijā atgriezīsies gaisa masa, kas mums lika salt maija sākumā!” Bricis par laiku šonedēļ 9
7 stundas
LE
LETA
Ziņas
“Mēs savā ziņā skrienamies ar laiku.” Kariņš atklāj, vai valdība plāno ieviest jaunus Covid-19 ierobežojumus 2
19:24
Raivis Šveicars
Ziņas
Igauņi vēja parku Rīgas līcī būvēs ar dāņiem 2
18:56
LE
LETA
Ziņas
Kariņš līdz trešdienai gaida partijas frakcijas lēmumu par Vitenberga demisiju 2
18:16
LE
LETA
Ziņas
“Nesagaidot pēdējo mirkli, kad ir patiešām slikti!” Pavļuts par gatavību “D+ konceptam” un stingrākiem ierobežojumiem 100
6 stundas
LE
LETA
Ziņas
“Absurdi un nepieļaujami,” Bērnu slimnīcas virsārste par dziesmu un deju svētku rīkošanu 25
5 stundas
PA
Pēteris Apinis
Veselam
“Lielāks haoss Latvijā nav redzēts kopš kolhozu dibināšanas laikiem!” Apinis par vakcināciju, nelīdzestību un nocebo 99
11 stundas
LE
LETA
Ziņas
Apcietina Olaines aptiekas aplaupīšanā aizdomās turēto NMPD darbinieku 3
4 stundas
LE
LETA
Ziņas
Saules ultravioletais starojums sasniedz augstu līmeni. Nosauc stundas, kurās neiesaka sauļoties 5
5 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
VIDEO. Kāpēc krievu tautības cilvēki, dzīvojot Latvijā, tā arī nav iemācījušies runāt latviski? Skaidro Miroslavs Mitrofanovs 156
13 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Šobrīd izskatās, ka valsts vara kā tāds gādīgs saimnieks papliķē sargsunim pa muguru un saka “labs suns!” Kasparāns par ordeņa piešķiršanu žurnālistiem 16
9 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
FOTO, VIDEO: Unikāli kadri! Skujenes apkaimē atklāts vilku midzenis 26
9 stundas
LE
LETA
Ziņas
“Saskaņa”: “Uzvaras svētkos” nepamatoti ierobežotas pilsoniskās brīvības un pārkāptas cilvēktiesības uz cieņu 48
5 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
VIDEO. “Man jau bija grūti līdz veikalam aiziet… Un nav jau 80 gadi”: mūziķis Andris Brīnums atklāj, kā viņam ar sievu izdevies notievēt 3
7 stundas
KS
Kārlis Streips
Ziņas
Kārlis Streips: “Manu vectēvu, mežsargu, apolitisku un ticīgu cilvēku, jau karam beidzoties kartupeļu stādīšanas laikā sašāva kā sietu… “ 59
11 stundas
LA
LA.LV
Veselam
“Ir vecāki, kuri samaksā ārstam naudu, lai vakcīnu dur spilvenā, ne bērnam rokā,” Ēķis par tiem, kuri visam saka “nē” 46
11 stundas
ĀR
Ārija Rudlapa
Praktiski
Kas darāms dārzā no 10. līdz 17.maijam: stāda puķes un sēj graudaugus, ravē un pļauj zālienu
13 stundas
JL
Juris Lorencs
Ziņas
Juris Lorencs: Situācija ir nopietna… Ja nerīkosimies, nākotnē mūs gaida “pilsoņu karš”, haoss un nāve 24
10 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Vienas fotogrāfijas dēļ pamatīgs skandāls britu karaliskajā ģimenē: princis Čārlzs esot apzināti “izgriezis” Meganu Mārklu no attēla 23
1 diena
IP
Ilze Pētersone
Praktiski
Blogere Inga Kalniņa: par kulinārijas skolu Francijā, par cīņu ar anoreksiju, par to, ka Instragams ir kā paralēlā pasaule – pieņemts rādīt tikai galējības 3
1 diena
LA
LA.LV
Ziņas
VIDEO. Liepājas puses mežā videokameras fiksē izmēros iespaidīgu lāci 15
23 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
Elita Veidemane par Triju Zvaigžņu ordeni: “Saber spainī nozīmītes un katram izdala… Ordenis lielā mērā ir zaudējis savu vērtību” 86
1 diena
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
VIDEO. Magone Šutoviene nonākusi pārdomās par savu dzīvi: “Kaut kā dīvaini sanāk, kas tā par s***** karmu man tāda?” 18
1 diena
EK
Elīna Kondrāte
Veselam
Kāpēc mutē rūgta garša? Gastroenterologs brīdina par nopietnu slimību 9
2 dienas
PA
Pēteris Apinis
Ziņas
Pēteris Apinis: Trīs krāsas devītā maija karogā – pelmeņi, vodka un Okudžava 71
1 diena
IP
Ilze Pētersone
Stāsti
“No kovida aiziet nevaram, nu tad mainām savu redzējumu un darbības!” Diāna Zande par dzīvi pandēmijā, būšanu mammai un vecmammai 15
Intervija 1 diena
ZE
Zane Eniņa
Ziņas
Kā tas ir, kad jau no 10 gadu vecuma zini, ka reiz būsi karaliene? Elizabete II jau 68 gadus valda Lielbritānijā
1 diena
LA
Latvijas Avīze
Kokteilis
Piemērots laiks, lai mainītu visu uz labo pusi! Horoskopi no 10. līdz 16. maijam
9 stundas