Lielgabalu daudzi jēkabpilieši uztvēra kā svešas varas un ideoloģijas simbolu.
Lielgabalu daudzi jēkabpilieši uztvēra kā svešas varas un ideoloģijas simbolu.
Foto: Andris Grīnbergs

Kādam beidzot “piegriezās” kauna traips pilsētā? Izskan dažādas versijas noslēpumaini pazudušā Jēkabpils lielgabala lietā 83

Viesturs Sprūde, “Latvijas Avīze, AS “Latvijas Mediji”

 

Naktī no otrdienas uz trešdienu no Otrā pasaules kara memoriāla teritorijas Krustpils parkā Jēkabpilī nezināmu personu demontēts un nezināmā virzienā aizvests padomju okupācijas laikā uz postamenta novietotais lielgabals, kas jau gadiem uzskatīts par apkaunojumu Jēkabpilij.

 

ML
Māra Libeka
Veselam
Simtiem vakcinēties gribētāju, pat ar “AstraZeneca”, bet atved tikai vienu vakcīnas pudelīti 57
13 stundas
LL
LETA, LA.lv
Ziņas
Videonovērošanas video, kur redzama futbola aģenta Romāna Bezzubova slepkavība 8
6 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
FOTO. Markus Riva Havaju salās nofotografējas džungļos, bet attēlā visa uzmanība pievērsta viņa kājām 14
7 stundas
Lasīt citas ziņas

Jēkabpils pilsētas pašvaldība par notikušo nekavējoties paziņojusi Valsts policijai, kas trešdienas rītā uzsākusi kriminālprocesu un izmeklēšanu, lūdzot atsaukties “artefakta – lielgabala zādzības” iespējamos lieciniekus.

Pašvaldība par notikušo tāpat sagatavojusi informāciju Ārlietu ministrijai, Aizsardzības ministrijai un Brāļu kapu komitejai (BKK). Jēkabpils pilsētas domes priekšsēdētāja vietniece Kristīne Ozola (“Progresīvie”), kas pēc iepriekšējā mēra Aivara Krapa (“Latvijas attīstībai”) atkāpšanās 28. janvārī pilda pilsētas domes priekšsēdētāja pienākumus, sarunā ar Jēkabpils mediju “Radio1.lv” atzina, ka domei nav nekādas informācijas par nodarījuma iespējamajiem veicējiem vai lielgabala atrašanās vietu.

CITI ŠOBRĪD LASA
Lielgabals nebija pašvaldības īpašums, līdz ar to mantisks kaitējums pilsētai nav nodarīts.

“Tas ir nodarījums pret valsts pārvaldi, un attiecīgas iestādes arī vērtēs nodarījumu paveikušo cilvēku atbildību,” bildusi Ozola, uzsverot, ka notikusi patvaļīga rīcība, kas turklāt var sarežģīt Latvijas un Krievijas starpvalstu attiecības.

Jāpiebilst, ka incidents noticis naktī pēc 23. februāra, ko bijušie padomju militāristi joprojām atzīmē kā “Padomju armijas un Jūras kara flotes dienu”.

Par to arī trešdienas rītā liecināja ziedi uz lielgabala postamenta. Jēkabpilieši stāsta, ka pilsētā, kur agrāk bija visai liels PSRS armijas garnizons, netrūkst padomju militāro pensionāru, kas te palikuši uz dzīvi.

Protams, šiem cilvēkiem ir arī bērni un mazbērni, kuru daļai 23. februāris un 9. maijs ir aktuāli. Nav brīnums, ka lielgabalu daudzi jēkabpilieši uztvēra kā svešas varas un ideoloģijas simbolu.

2019. gada 4. maijā, kad Jēkabpilī notika gadskārtējā Nacionālo bruņoto spēku militārā parāde, priekšā piemineklim nācās izbūvēt skatītāju tribīni, lai Latvijas armijas karavīriem nebūtu jāsoļo gar objektu, ko uzskatīja par kauna traipu pilsētai.

 

Trīs virsnieku kaps

Tēlnieka Ļeva Bukovska un arhitekta Gunāra Asara veidoto memoriālu Jēkabpils rajonā kritušo padomju karavīru piemiņai Krustpils parkā atklāja 1976. gadā.

Taču lielgabals, zem kura postamenta, kā uzskata, atrodas trīs padomju virsnieku pīšļi, tur atrodas kopš 1946. gada (vairāk par šīs vietas vēsturi 2016. gada 19. augusta “Latvijas Avīzes” rakstā “Lielgabals – pagātnes rēgs Jēkabpilī”).

Informācija par apbedītajiem arī padomju laikā bija pretrunīga, taču pieņem, ka ir runa par 22. armijas artilērijas ģenerālmajoru Sergeju Kuprijanovu, 130. latviešu strēlnieku korpusa pulkvežiem Gavrilu Šarikalovu un Sahabutdinu Gazejevu, kuri pilsētā vai tās apkaimē krituši 1944. gada augustā.

Biedrības “Jēkabpils mantojums” vadītājs Jānis Zeps uzskata, ka toreiz tas bijis apzināts solis – “parastos” kritušos guldīt pilsētas Brāļu kapos, bet trīs augstākos virsniekus pašā pilsētā.

Līdz ar to šajā vietā gadu desmitiem varēja rīkot dažādus ideoloģizētus piemiņas mītiņus, kas turpinājās arī pēc Latvijas neatkarības atgūšanas.

Runas par tā aizvākšanu aizsākās 1993. gadā, taču darbi kavējās. Kad 2008. gadā stājās spēkā likums “Par Latvijas Republikas valdības un Krievijas Federācijas valdības vienošanos par Latvijas apbedījumu statusu Krievijas Federācijas teritorijā un Krievijas apbedījumu statusu Latvijas Republikas teritorijā”, problēma ar kritušo pārapbedīšanu un lielgabala demontāžu pacēlās valstiskā līmenī, taču dabā redzamu efektu tas nenesa.

Šī gada februāra sākumā “Jēkabpils lielgabals” atkal nonāca mediju uzmanības lokā, jo kļuva zināms, ka pilsētas dome šī gada budžetā 20 tūkstošus eiro atvēlējusi “Otrā pasaules kara memoriāla labiekārtošanas Rīgas ielā 205 uzsākšanai”.

Tā kā radās aizdomas, ka dome tā vietā, lai beidzot juridiski korektā veidā panāktu lielgabala aizvākšanu, izlēmusi to “nospodrināt” un labiekārtot apkaimi, ar publisku protestu 2. februārī uzstājās Nacionālā apvienība, kas uzsvēra, ka tāda rīcība, turklāt krīzes apstākļos, nozīmētu atbalstu padomju režīma noziegumiem un ideoloģijai.

Jēkabpils domes priekšsēdētāja pienākumu pildītāja Ozola gan dažas dienas vēlāk nāca klajā ar skaidrojumu, ka noticis pārpratums.

Minētie 20 tūkstoši eiro esot paredzēti “nevis memoriāla, bet parka atjaunošanai un labiekārtošanai pēc jau izstrādātā tehniskā projekta”.

“Otrajā pasaules karā kritušo karavīru pārbedīšanas un pieminekļa lielgabala pārvietošanas nepieciešamība objektīvi tiek pamatota ar apstākli, ka parka teritorija Rīgas ielā 205 atrodas ļoti sliktā, vidi degradējošā stāvoklī un steidzami nepieciešams veikt tās rekonstrukciju un labiekārtošanu.

Rekonstrukcijas rezultātā plānots izveidot rekreācijas zonas un iekārtot laukumu āra publisko pasākumu norisēm,” bija teikts 9. februāra domes paziņojumā.

 

Iemests Daugavā?

Brāļu kapu komitejas priekšsēdētājs Arnis Āboltiņš teic, ka noslēpumainais atgadījums noticis brīdī, kad no pašvaldības jau saņemts zondāžas, pārapbedīšanas un lielgabala pārvietošanas darbu plāns aprīlim – jūnijam:

“Šobrīd tas iesniegts saskaņošanai Krievijas pusei. Respektīvi, lielgabalu kā piemiņas zīmi pārvietos uz padomju karavīru kapiem Jēkabpilī, Varoņu ielā 10, un, ja tur atradīs mirstīgās atliekas, arī tās pārvietos turp.

Mēs šo pārapbedīšanas lietu jau kādu gadu saskaņojām visaugstākā līmenī.

Viss it kā virzījās uz priekšu. Šis ir negaidīts pagrieziens. Visādā ziņā tas nav nekas apsveicams.”

Āboltiņš piebilst, ka šī nav pirmā reize, kad Jēkabpils dome apņemas ko darīt ar padomju propagandas objektu, taču, ņemot vērā pašvaldību vēlēšanu tuvumu, šoreiz patiešām ir pamats sagaidīt kādas darbības.

Kristīne Ozola “Radio1.lv” izteikusies, ka lielgabala zādzība PSRS virsnieku pārapbedīšanas plānus neietekmēšot.

Tikmēr jēkabpilieši sociālajos tīklos par lielgabala zudībām drīzāk priecājas un prāto, kā tas nocelts un kur palicis. Izskan versija, ka sliede parka zemē un koka mizas nobrāzums varētu runāt par frontālās tehnikas, ne ceļamkrāna izmantošanu.

Iespējams, lielgabals iemests Daugavā, jo “Jēkabpilī tā dara”.

“Nedomāju, ka tie bija kādi metāllūžņu zadzēji. Varbūt tas saistīts ar to, ka lielgabala noņemšanas lieta visus šos gadus stāvēja uz vietas un kādam nacionāli noskaņotam cilvēkam beidzot “piegriezās”. Bet izskatās ļoti jocīgi. Varbūt tam lielgabalam arī bija pēdējais laiks no turienes pazust?” “Latvijas Avīzei” sacīja biedrības “Jēkabpils mantojums” vadītājs Zeps.

Viņš aizrāda, ka līdzās stiepjas Rīgas iela, kas ir Jēkabpils Krustpils daļas galvenā tranzīta iela, kur dzīva kustība notiek visu diennakti:

“Apbrīnojami, ka to varēja izdarīt, nevienam nezinot! Nav taču ne nomale, ne mežs! Man pat sākumā likās, ka šī ir kāda viltus ziņa!

 

Vēsturnieks: pašvaldībām jāieņem skaidra pozīcija

Tā padomju artefakts izskatījās sākotnēji.
Foto no “LA” arhīva

Uldis Neiburgs, LU Latvijas vēstures institūta pētnieks: “Jēkabpilī notikušais, iespējams, ir pilsētas iedzīvotāju reakcija uz Latvijā pēdējos gados izveidojušos absurdo situāciju.

SAISTĪTIE RAKSTI

Piemēram, Ukrainā, Polijā, Čehijā, Bulgārijā ir notikusi vai tiek rosināta PSRS “atbrīvotājus” slavinošu pieminekļu demontāža, bet Latvijā pretēji tam publiskajā vidē uztur un ar Krievijas Federācijas nozīmīgu finansiālu ieguldījumu atjauno padomju karavīru monumentus ar attiecīgu ideoloģisku slodzi vai arī tiek demonstrēta tendence Otrā pasaules kara vēsturi pasniegt bailīgi un bezpersoniski (tūrisma informācija pie atjaunotā sarkanarmiešu Brāļu kapu monumenta Valmierā u. c.).

Problēma ir tajā, ka šāda veida pieminekļu uzturēšanas jautājumā trūkst vienotas valsts atmiņu politikas. Virkne pašvaldību, kuru teritorijā šādi pieminekļi atrodas, politisku vai ekonomisku interešu vārdā nevis ieņem skaidru pozīciju par divu totalitāru – PSRS un Vācijas – okupācijas režīmu klātbūtni Latvijā un to nosodījumu, bet turpina atbalstīt PSRS (mūsdienu Krievijas) skatījumu un dezinformāciju par Otrā pasaules kara vēsturi.”

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
ML
Māra Libeka
Veselam
Simtiem vakcinēties gribētāju, pat ar “AstraZeneca”, bet atved tikai vienu vakcīnas pudelīti 57
13 stundas
LL
LETA, LA.lv
Ziņas
Videonovērošanas video, kur redzama futbola aģenta Romāna Bezzubova slepkavība 8
6 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
FOTO. Markus Riva Havaju salās nofotografējas džungļos, bet attēlā visa uzmanība pievērsta viņa kājām 14
7 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Princis Viljams atklājis, kāda būs viņa un Keitas Midltones rīcība tagad, kad viņa vectētiņš ir devies mūžībā 5
1 diena
LE
LETA
Ziņas
Sāktas represijas pret pedagogiem: par atteikšanos vakcinēties direktori draud uzteikt viņiem darbu 293
23 stundas
Lasīt citas ziņas
LL
LETA, LA.lv
Ziņas
Futbola aģenta Bezzubova slepkavība Purvciemā: Valsts policija komentē līdz šim zināmo 10
3 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Priecājos, ka vairs nebiju valdībā tajā brīdī.” Pūce par vienu no dumjākajiem valdības lēmumiem 10
6 stundas
LE
LETA
Ziņas
Valsts prezidents otro “AstraZeneca” vakcīnas pret Covid-19 devu 15.aprīlī nesaņems 24
2 stundas
IS
Ilmārs Stūriška
Ziņas
Ārvalstu investori pie Latvijas futbola klubiem līp kā magnēts. Kāpēc? 2
2 stundas
VS
Viesturs Sprūde
Stāsti
Jautājums par verdzības pieļaujamību vai aizliegšanu bija konflikta redzamākā daļa. Kas aizsāka asiņaino ASV Pilsoņu karu?
20:41
EL
Egils Līcītis
Ziņas
Cīņa ar vīrusu vakcinācijas organizētājiem Latvijā šķiet neatrisināma mīkla un raķešu zinātne. Egila Līcīša feļetons
20:28
GN
Gints Narogs
Ziņas
“Konkurence vienmēr dzen uz priekšu.” Oskars Cibuļskis stāsta, kā gatavojas cīņai pasaules hokeja čempionātā
19:57
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
FOTO. Liktenīgais 9.aprīlis britu karaliskajā ģimenē: nāve un jauns sākums. Kas notika šajā datumā? 2
8 stundas
LA
LA.LV
Kokteilis
FOTO. Kurš turpmāk vadīs „Preses klubu”? Saruna ar Aivi Ceriņu 22
6 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
FOTO. Markus Riva Havaju salās nofotografējas džungļos, bet attēlā visa uzmanība pievērsta viņa kājām 14
7 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
Brīdina par krāpniekiem “WhatsApp” lietotnē, kurā izplata paziņojumus par “Lidl” un “IKEA” 4
4 stundas
PA
Pēteris Apinis
Veselam
Pēteris Apinis: Par gripas atgriešanos, Covid-19 un nākotnes universālām vakcinācijām 21
8 stundas
PR
Praktiski.lv
Ziņas
VIDEO. Latvijas mežos šobrīd zied skaists, bet ļoti indīgs augs: pētnieki atklājuši, ka tam piemīt pretvēža efektivitāte 8
9 stundas
ML
Māra Libeka
Veselam
Simtiem vakcinēties gribētāju, pat ar “AstraZeneca”, bet atved tikai vienu vakcīnas pudelīti 57
13 stundas
GN
Gints Narogs
Ziņas
“Konkurence vienmēr dzen uz priekšu.” Oskars Cibuļskis stāsta, kā gatavojas cīņai pasaules hokeja čempionātā
58 minūtes
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
VIDEO. Mūziķu Māras Upmanes-Holšteines un Goran Gora ģimenei ticis liels pārbaudījums: viņu četrgadīgais dēliņš Ezra slimojis ar smagu slimību 5
7 stundas
PR
Praktiski.lv
Praktiski
Gruboto ar tomātiem, baziliku un rozmarīnu: gards un sātīgs ēdiens bez gaļas
8 stundas
LE
LETA
Ziņas
Uzlikts arests! Suecas kanālu nobloķējušā kuģa sāga turpinās 5
9 stundas
Inita Šteinberga
Praktiski
Skaists dzīvžogs no dekoratīvā vītola: kā to izveidot?
8 stundas
IP
Ilze Pētersone
Ziņas
Kases čeki ne tikai tērē resursus, bet arī apdraud cilvēku veselību. Kad tiksim vaļā no kaitīgajiem čekiem uz indīgā papīra? 46
13 stundas
PR
Praktiski.lv
Praktiski
Ventspilī izglābj akā iekritušu suni, bet dzīvnieks nokļūst patversmē: suņa liktenis neskaidrs – saimnieki atteikušies vai nav atraduši savu mīluli? 9
9 stundas
LL
LETA, LA.lv
Ziņas
Videonovērošanas video, kur redzama futbola aģenta Romāna Bezzubova slepkavība 8
6 stundas
SD
Sandra Dieziņa
Laukos
Govij “štepseli izraut nevar”! Notikusi šķiešanās ar naudu vai pamatots zemnieku atbalsts krīzē? 17
13 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Viņš ir pārāk, pārāk piesardzīgs!” Māris Gulbis par Ugu Dumpi un pārspīlēto situāciju 46
1 diena
LE
LETA
Ziņas
Sāktas represijas pret pedagogiem: par atteikšanos vakcinēties direktori draud uzteikt viņiem darbu 293
23 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Princis Viljams atklājis, kāda būs viņa un Keitas Midltones rīcība tagad, kad viņa vectētiņš ir devies mūžībā 5
1 diena
ML
Māra Libeka
Veselam
Vakcinācijas biroja maks kļūs liesāks. Par cik eiro saruks Juhņēvičas alga? 33
9 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Daudzi būtu gatavi strādāt par “nemotivējošajiem” 2400 eiro!” Sociologs par Langes izteicieniem 35
1 diena
AD
Artis Drēziņš
Ziņas
“Viņš pārbrauca pāri un tajā brīdī sajuta, ka kaut kas nav riktīgi!” Kādu sodu saņēma kravas auto šoferis, kurš notrieca pensionāri? 19
1 diena
LA
LA.LV
Ziņas
VIDEO. “Vai esam gatavi tam, ka lūši ienāks mūsu pagalmos un saplosīs mūsu suņus, kaķus un vistas?”: patversmes vadītāja par lūšu medību aizliegumu 68
1 diena
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
vārds ietekmē tavu dzīvi: šīs dienas gaviļnieces – Strauja un Gudrīte 1
10 stundas