Foto: AFP/ SCANPIX/ LETA

Daļa katoļu atsakās vakcinēties, jo vakcīnu radīšanā “izmantotas cilvēka embrija šūnas”. Vai tā ir? 61

Imants Frederiks Ozols, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji” 

Kolektīvās imunitātes pret Covid-19 sasniegšanai vajadzētu savakcinēt vismaz 70% pieaugušo, taču vakcīnu trūkums var nebūt vienīgais šķērslis. Daļa sabiedrības atsakās vakcinēties, jo uzskata vīrusu par sazvērestību.

LA
LA.LV
Ziņas
“Latvijā atgriezīsies gaisa masa, kas mums lika salt maija sākumā!” Bricis par laiku šonedēļ 11
1 diena
RR
Ritvars Raits
Ziņas
Leģendārais autosportists devās pie mātes, lai vestu uz slimnīcu, bet līdz Lubānai netika… Kādu sodu saņēma dzērājšoferis, kurš nogalināja Sauku? 33
7 stundas
LA
LA.LV
Veselam
“Ir vecāki, kuri samaksā ārstam naudu, lai vakcīnu dur spilvenā, ne bērnam rokā,” Ēķis par tiem, kuri visam saka “nē” 74
1 diena
Lasīt citas ziņas

Tā ir problēma ne tikai Latvijā. Piemēram, ASV patlaban īpašas bažas izraisa daļas katoļu nevēlēšanās vakcinēties ar vakcīnām, kurās izmantots vīrusa vektors, jo to radīšanā tikušas izmantotas cilvēka embriju šūnas.

Līdzīga pārliecība iepriekš skanējusi arī no Latvijas katoļu baznīcas augsta pārstāvja – kardināla Jāņa Pujata puses.

CITI ŠOBRĪD LASA

Kardināla Pujata nostāja pilnībā sasaucas ar daļas (jāuzsver – tikai daļas) ASV katoļu bīskapu pārliecību, proti, kā vēl decembrī kardināls izteicās Latvijas medijiem – nekādos apstākļos katoļi nedrīkst lietot vakcīnu, kas “aptraipīta ar briesmīgo abortu noziegumu”.

Aizsteidzoties notikumiem priekšā, jāsaka, ka medicīnā patiešām pētījumos un vakcīnu ražošanā tiek izmantotas cilvēka šūnas. Tās ir tā saucamās šūnu kultūras – mākslīgās barotnēs audzētas šūnas.

Taču vakcīnu ražošanā netiek izmantotas sākotnēji iegūtās šūnas, turklāt pašās vakcīnās nekādu cilvēka šūnu nav vispār. Turklāt kaut kādā mērā šūnu kultūras izmantotas pilnīgi visās vakcīnās.

Taču ASV bīskapi neiebilst pret “Pfizer”/”BioNTech” un “Moderna” vakcīnu lietošanu, pat pamudina izvēlēties tās. Viņu iebildumi skar tieši vīrusa vektora vakcīnas.

No kurām nupat ASV apstiprināta beļģu ražotāja “Janssen” vakcīna (to pazīstam ar ražotāja vārdu “Johnson&Johnson”) un savu kārtu apstiprināšanai lietošanai Amerikā gaida Oksfordas universitātes vakcīna (ko labāk pazīstam ar farmācijas kompānijas “AstraZeneca” nosaukumu).

Lai saprastu, kādēļ vakcīnas ir “tīras” un tās droši var lietot arī ļoti fundamentālas reliģiskas pārliecības cilvēki un vienlaikus, kas tās ir par cilvēka šūnām, par kurām ir runa, nāksies veikt nelielu, izglītojošu ekskursu.

Bet tas būs aizraujošs ceļojums, jo tas ir arī stāsts par… nemirstību.

Laboratorijas peļu vietā – cilvēks

Kurš gan nebūs dzirdējis vai kādā filmā redzējis, kā medicīniskos eksperimentos un zāļu izstrādē izmanto laboratorijas dzīvniekus. No tiem, šķiet, atpazīstamākā ir baltā (tiek gan izmantota arī melnā līnija) laboratorijas pelīte.

Miljoniem šo grauzēju gājuši bojā, lai cilvēki varētu dzīvot. Tiek izmantoti arī citi dzīvnieki, tostarp pērtiķi.

Tomēr, ja zāles, serumi un vakcīnas paredzētas cilvēku ārstēšanai, pienāk brīdis, kad eksperimenti ir jāveic tieši ar cilvēkiem.

Ja nevar izmantot cilvēku, tad noteiktiem pētījumiem ir tikai viena alternatīva – dzīvas cilvēka šūnas, kuras var inficēt ar jebkāda veida slimības izraisītāju, nenodarot ļaunumu pašam cilvēkam.

Un tas nozīmē, ka, lai gan dzīvām, šīm šūnām jābūt atdalītām no organisma un audzētām mākslīgā vidē. 20. gadsimta vidū šāda iespēja radās.

Nemirstīgās šūnas

No Henrietas Laksas vārda veidots “HeLa” šūnu nosaukums. Viņai veltīta arī grāmata “Henrietas Laksas nemirstīgā dzīve”.
No Henrietas Laksas vārda veidots “HeLa” šūnu nosaukums. Viņai veltīta arī grāmata “Henrietas Laksas nemirstīgā dzīve”.

Zinātne jau ir pilnībā izskaudusi bakas – vīrusa infekciju ar ļoti augstu mirstību. Tikai nedaudzās vietās pasaulē, galvenokārt politiskās nestabilitātes un iedzīvotāju māņticības dēļ – baidoties no vakcīnām –, vēl sastopama cita ļoti smaga un kropļojoša vīrusa slimība – poliomielīts.

Izstrādājot pirmo sekmīgo vakcīnu pret poliomielītu, tika izmantota unikāla un tobrīd tikko iegūta “HeLa” šūnu kultūra. Džonasam Solksam – poliomielīta vakcīnas radītājam – vajadzēja milzīgu daudzumu šo šūnu, lai drošā veidā testētu vakcīnas efektivitāti.

Līdz tam ceļā uz poliomielīta vakcīnu jau agrīnās fāzēs tika izmantoti dzīvi cilvēki, ar traģiskām sekām – bojā gājušiem un smagi sakropļotiem bērniem. Mākslīgā barotnē pavairotās “HeLa” šūnas bija neticama veiksme zinātnei.

“HeLa” šūnu nosaukums nāk no pavisam īsta cilvēka Henrietas Laksas (1920–1951) vārda un uzvārda divu pirmo burtu apvienojuma. “HeLa” šūnu līnija ir pirmā nemirstīgā šūnu kultūra pasaulē, kas vēl arvien tiek plaši izmantota, it sevišķi vēža, HIV/AIDS un citu slimību izpētē.

Pati Henrieta mirusi vien 31 gada vecumā dzemdes kakla vēža dēļ, taču ļaundabīgās slimības skartās šūnas, ko ieguva dzemdes kakla biopsijas laikā, izrādījās, kļuvušas “nemirstīgas”.

Līdz tam visi iegūtie cilvēka šūnu paraugi laboratorijas apstākļos saglabāja dzīvotspēju vien pāris dienu. Taču Henrietas Laksas šūnas turpināja “dzīvot” – auga un dalījās mākslīgā barotnē.

Henrietas Laksas ­ieguldījums zinātnē

Henrietas dzīvību glābt neizdevās. Audzējs, kas viņu bija skāris, bija ļoti agresīvs un metastāzes izplatījās pa visu organismu. Toties “HeLa” šūnu kultūra auga un strauji izplatījās ASV laboratorijās, pat nonāca ārpus Savienotajām Valstīm.

Laksu ģimene gan par to uzzināja tikai 20 gadus pēc Henrietas nāves, kad zinātniekiem radās nepieciešamība padziļināti izpētīt “HeLa” šūnu kultūru un tādēļ bija nepieciešami paraugi no dzīvajiem ģimenes locekļiem.

Šūnas tika iegūtas un izmantotas ģimenē bez pašas Henrietas un viņas ģimenes locekļu ziņas.

2013. gadā tika publicēta pilna “HeLa” šūnu genoma sekvence, izraisot protestus no ģimenes. Vēlāk tika panākta vienošanās ar ģimeni par ģenētiskā materiāla izmantošanu.

Paralēli tika atzīts Henrietas Laksas bez pašas ziņas un piekrišanas sniegtais ieguldījums zinātnē. Notiek ikgadēji piemiņas pasākumi, zinātniskie lasījumi; Henrietas Laksas vārdā nosaukta arī vismaz viena vidusskola ar speci­alizētām mācību programmām medicīnas zinātnē un biotehnoloģijās.

2010. gadā iznāca amerikāņu autores Rebekas Sklūtas grāmata “Henrietas Laksas nemirstīgā dzīve”, 2017. gadā tā ekranizēta televīzijas filmā ar pazīstamo amerikāņu TV žurnālisti Opru Vinfriju galvenās varones meitas lomā.

“HeLa” šūnu izmantošana veicināja progresu medicīnā un vairākās saistītās zinātnes nozarēs, kas bruņojusi cilvēci cīņai ar vīrusiem, tomēr pēc sākotnējiem eksperimentiem 2020. gadā ar Covid-19 vīrusu no tālākas to izmantošanas jaunā koronavīrusa izpētē atteicās.

Covid-19 izraisītājs “HeLa” šūnas nespēj inficēt, padarot izpēti neiespējamu.

Embrionālās šūnas no Nīderlandes

Pēc “HeLa” šūnu iegūšanas un izpētes zinātne iemācījās radīt “nemirstīgo šūnu” kultūras. To gan nav bezgalīgi daudz. Viena no populārākajām, kuras šūnas bija iespējams inficēt ar Covid-19 izraisošo vīrusu SARS-CoV-2, ir šūnu kultūra “HEK 293”. Šīs šūnas izmantoja Oksfordas vakcīnai “AstraZeneca” pret Covid-19.

Abreviatūra “HEK” apzīmē cilvēka embrija nieru šūnas (Human Embryonic Kidney cells). Šīs šūnas iegūtas no sieviešu dzimuma augļa Nīderlandē 1973. gadā. Par apstākļiem, kādos augļa šūnas iegūtas, skaidru ziņu nav.

Vēlāk šīs šūnas laboratorijā modificētas, izmantojot adenovīrusa gēnu. Tas bija nepieciešams, lai iegūtu “nemirstīgo šūnu” kultūru.

Kopš tā laika – teju 40 gadus – tiek lietotas tikai šūnas, kas vēlāk mākslīgi audzētas no sākotnējām šūnām. Jāpiebilst, ka barotnē audzētās šūnas arīdzan piedzīvo mutācijas un mainās.

Līdz ar to tās labākajā gadījumā var saukt par ļoti tālām sākotnēji iegūto, ģenētiski izmainīto šūnu “radiniecēm”.

Beļģu uzņēmuma “Janssen” radītajā un “Johnson&Johnson” ražotajā vakcīnā izmantota “PER.C6” šūnu kultūra. Tā ir paša “Janssen” uzņēmuma īpašumā esoša šūnu līnija, kas iegūta no 1985. gadā abortēta augļa tīklenes.

Arī šajā gadījumā tikai sākotnējā etapā nepieciešama nemirstīgo šūnu kultūras izmantošana.

Vīrusa vektoru vakcīnas ir ļoti efektīvas, jo nodrošina daudzveidīgu imūno atbildi – gan antivielu ziņā, gan specializēto šūnu veidā. Šo tehnoloģiju, kā apgalvo uzņēmums “Janssen”, var izmantot arī dažādu hronisku slimību ārstēšanai.

Vakcīnu aktīvās vielas ražošana notiek īpašos bioreaktoros, kuros šūnu materiāls atrodas īpašā suspensijā – barotnē.

Bīskapi pret Vatikānu

2005. gadā Romas pāvesta Benedikta XVI pārraudzībā “Pontifikālā akadēmija par dzīvību” veica pētījumu, kas rezultējās ar skaidru secinājumu – ir pieļaujams lietot vakcīnas, kuru radīšanā izmantotas šūnu kultūras, kas iegūtas no abortētu augļu šūnām.

Un ticīgie katoļi šādas vakcīnas jau ir lietojuši. Tās ietver arī vakcīnas pret poliomielītu, hepatītu, trakumsērgu, vējbakām, masaliņām, masalām un epidēmisko parotītu.

Taču arī “Pfizer”/”BioNTech” un “Moderna” vakcīnām nācās izmantot nemirstīgo cilvēka šūnu kultūras. Tiesa, ne vakcīnas ražošanā, bet gan izmēģinājumos.

Jebkurā gadījumā neviena no visām vakcīnām, kas jau tiek un vēl tiks izmantotas Covid-19 ārstēšanai, pašas šūnas nesatur, un to lietošana ir morāli pieņemama. Tas gan nav pārliecinājis daļu ASV katoļu bīskapu.

Lai gan viņi neveido katoļticīgo vairākumu, tomēr starp šaubīgajiem ir arī daudzskaitlīgu bīskapiju pārstāvji.

ASV dzīvo aptuveni 50 miljoni katoļu, tādēļ daļas bīskapu nostāja radīja pamatotu satraukumu Baltajā namā. Tiek izvērsta plaša informācijas kampaņa, skaidrojot, kādā veidā cilvēka šūnas tikušas izmantotas vakcīnu ražošanā.
SAISTĪTIE RAKSTI

Arī ASV katoļu bīskapu konference nāca klajā ar atsevišķu paziņojumu, uzsverot, ka, “ņemot vērā ciešanas, ko visā pasaulē rada šī pandēmija, mēs atkārtoti apstiprinām, ka vakcinēšanās var tikt uzskatīta par žēlsirdības darbu kopējam labumam”.

Savukārt Sandjego bīskaps Roberts Makelrojs paziņojumā uzsvēris, cik komplicēta un niansēta ir katoliskās morāles mācība: “Vēlos darīt skaidri zināmu katoļticīgajiem Sandjego pilsētā un visā Kalifornijā, ka pašreizējā pandēmijas stadijā ar tām ierobežotajām vakcīnu iespējām, kādas pieejamas mūsu nācijai un mūsu pasaulei, ir pilnīgi morāli pamatoti saņemt jebkuru no četrām vakcīnām, apzinoties, kā to norādījis Pāvests Francisks, ka, saņemot vakcīnu, mēs patiesi parādām mīlestību uz mūsu tuvāko un uz mūsu Dievu.”

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
LA
LA.LV
Ziņas
“Latvijā atgriezīsies gaisa masa, kas mums lika salt maija sākumā!” Bricis par laiku šonedēļ 11
1 diena
RR
Ritvars Raits
Ziņas
Leģendārais autosportists devās pie mātes, lai vestu uz slimnīcu, bet līdz Lubānai netika… Kādu sodu saņēma dzērājšoferis, kurš nogalināja Sauku? 33
7 stundas
LA
LA.LV
Veselam
“Ir vecāki, kuri samaksā ārstam naudu, lai vakcīnu dur spilvenā, ne bērnam rokā,” Ēķis par tiem, kuri visam saka “nē” 74
1 diena
VS
Viesturs Sprūde
Stāsti
“Piedodiet, dzejniek, es esmu Raimonds Pauls!” Stāsts par vīru, kura dzeja dzirdama apmēram 500 Paula dziesmās 5
7 stundas
LA
LA.LV
Kokteilis
Šodien notiks kaut kas patiešām negaidīts! Horoskopi 11.maijam 3
20 stundas
Lasīt citas ziņas
LA
LA.LV
Ziņas
Riekstiņa: Ir jāanalizē, kur inficējas visvairāk, nevis jāver viss ciet 6
49 minūtes
LE
LETA
Ziņas
FOTO. Polijā spridzināšanas draudu dēļ evakuē cilvēkus no tiesas un valsts iestāžu ēkām
6 minūtes
LL
LETA, LA.lv
Ziņas
VIDEO. “Bērni leca pa logu no trešā stāva!” Krievijā evakuē skolu, kur apšaudē nogalināti 11 cilvēki 2
1 stunda
LA
LA.LV
Ziņas
Politologs Ikstens skaidro, vai “KPV LV” maz ir cits ekonomikas ministra amata kandidāts 5
1 stunda
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
vārds ietekmē tavu dzīvi: šīs dienas gaviļnieki – Milda, Karmena un Manfrēds
14:22
LE
LETA
Ziņas
FOTO. Polijā spridzināšanas draudu dēļ evakuē cilvēkus no tiesas un valsts iestāžu ēkām
14:18
LE
LETA
Ziņas
Valdība atļauj iesaistīt karavīrus Rīgā paredzētā pasaules hokeja čempionāta organizēšanā
14:09
LA
LA.LV
Kokteilis
FOTO. VIDEO. “Balss maskā” uzvarētāja, repera Strūberga divu bērnu māte vēršas policijā par vardarbību, “Pieci.lv” pat pārstāj atskaņot grupas dziesmas radio 8
2 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
Vai Rīgā izskaudīs diennakts veikalus-kafejnīcas? Skaidro Rīgas domes priekšsēdētāja vietniece Linda Ozola 19
3 stundas
LE
LETA
Ziņas
No amata pienākumu pildīšanas atstādināts Krapsis. Policijas šefs Ruks skaidro situāciju 4
1 stunda
ML
Māra Lapsa
Veselam
Kas vērtīgs papaijās un vai tās būtu jāēd ikdienā? 2
6 stundas
VS
Viesturs Sprūde
Stāsti
“Piedodiet, dzejniek, es esmu Raimonds Pauls!” Stāsts par vīru, kura dzeja dzirdama apmēram 500 Paula dziesmās 5
7 stundas
IP
Ilmārs Puriņš
Ziņas
“Kādas ir nākotnes prognozes? Īsumā – būs pavisam slikti. Ir rīkojumi, bet kur pārkārtošanās jaunai dzīve?” iedzīvotājs vēršas pie valdības 33
4 stundas
RR
Ritvars Raits
Ziņas
Leģendārais autosportists devās pie mātes, lai vestu uz slimnīcu, bet līdz Lubānai netika… Kādu sodu saņēma dzērājšoferis, kurš nogalināja Sauku? 33
7 stundas
LE
LETA
Ziņas
“Cietušais šo informāciju paturēja pie sevis!” Ģenerālprokurors komentē Tukumā degušā NMPD darbinieka lietu 37
4 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Tas, ko mēs tagad uzstādīsim, ir 20 gadus novecojis mēsls!” Didzis Šmits par depozīta sistēmu 31
7 stundas
IE
Ināra Egle
Ziņas
“Šajā cīņā netiek taupīti nekādi līdzekļi, lai noturētos pie varas!” Madonā izteikta robežšķirtne starp diviem blokiem 7
4 stundas
EK
Elīna Kondrāte
Veselam
Īsts dakteris uz palodzes! Kādas ir brīnumpuķes alvejas ārstnieciskās īpašības?
6 stundas
ML
Māra Libeka
Ziņas
Vai Henkuzena iecelšana ZVA amatā bijusi tiesiska: sešus gadus nevienam netraucēja, kāpēc valdība tagad pēkšņi pamodās? 9
7 stundas
LE
LETA
Ziņas
FOTO. Palestīnieši turpina apšaudīt Izraēlu ar raķetēm 6
5 stundas
LE
LETA
Ziņas
Bordāns: Patlaban valdības gāzēja lomā drīzāk ir pats tās vadītājs 17
5 stundas
PA
Pēteris Apinis
Veselam
“Lielāks haoss Latvijā nav redzēts kopš kolhozu dibināšanas laikiem!” Apinis par vakcināciju, nelīdzestību un nocebo 114
1 diena
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
FOTO, VIDEO. Muzikālajā šovā “Balss Maskā” triumfē Baltais Vilks: kura Latvijas slavenība tā bija?
1 diena
LA
LA.LV
Veselam
“Ir vecāki, kuri samaksā ārstam naudu, lai vakcīnu dur spilvenā, ne bērnam rokā,” Ēķis par tiem, kuri visam saka “nē” 74
1 diena
LE
LETA
Ziņas
“Nesagaidot pēdējo mirkli, kad ir patiešām slikti!” Pavļuts par gatavību “D+ konceptam” un stingrākiem ierobežojumiem 155
1 diena
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
VIDEO. “Man jau bija grūti līdz veikalam aiziet… Un nav jau 80 gadi”: mūziķis Andris Brīnums atklāj, kā viņam ar sievu izdevies notievēt 6
1 diena
LA
LA.LV
Ziņas
FOTO, VIDEO: Unikāli kadri! Skujenes apkaimē atklāts vilku midzenis 33
1 diena
LA
LA.LV
Ziņas
VIDEO. Kāpēc krievu tautības cilvēki, dzīvojot Latvijā, tā arī nav iemācījušies runāt latviski? Skaidro Miroslavs Mitrofanovs 185
1 diena
JL
Juris Lorencs
Ziņas
Juris Lorencs: Situācija ir nopietna… Ja nerīkosimies, nākotnē mūs gaida “pilsoņu karš”, haoss un nāve 33
1 diena
KS
Kārlis Streips
Ziņas
Kārlis Streips: “Manu vectēvu, mežsargu, apolitisku un ticīgu cilvēku, jau karam beidzoties kartupeļu stādīšanas laikā sašāva kā sietu… “ 77
1 diena
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
vārds ietekmē tavu dzīvi: šīs dienas gaviļnieki – Milda, Karmena un Manfrēds
2 minūtes