Francijas prezidenta Emanuela Makrona (centrā) ierosmē 10. septembrī Ažaksjo pilsētā Korsikā pulcējās “Med7”, kas atbalstīja papildu “ierobežojošu pasākumu” piemērošanu Turcijai.
Francijas prezidenta Emanuela Makrona (centrā) ierosmē 10. septembrī Ažaksjo pilsētā Korsikā pulcējās “Med7”, kas atbalstīja papildu “ierobežojošu pasākumu” piemērošanu Turcijai.
Foto: Ludovic Marin/AP/SCANPIX/LETA

Uldis Šmits: Kipra ES sankcijas pret Lukašenko saista ar sankcijām pret Turciju 0

Uldis Šmits, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”

 

Lēmumu pieņemšanas process Eiropas Savienībā mēdz būt sarežģīts, un divi it kā savstarpēji nesaistīti jautājumi var izrādīties viens otram pakārtoti. Ilustrācija – Kipras gatavība bloķēt jaunu ES sankciju piemērošanu Baltkrievijas diktatora Aleksandra Lukašenko režīmam, ja netiks ieviesti stingrāki ierobežojoši pasākumi pret Turciju.

Samezglojumu nāksies šķetināt visaugstākajā līmenī ES samitā, kas plānots 24. un 25. septembrī.

Lai arī svarīgākā problēma, protams, nav iekavētā vienošanās par sankcijām, bet ES visai šaurās iespējas rast vai iespaidot krīzes risinājumu gan vienā, gan otrā Eiropas nostūrī.

Atšķirībā no grūti ietekmējamiem Baltkrievijas notikumiem grieķu (Nikozijas un Atēnu) strīds ar Ankaru šķietami izskatās pēc ģimenes konflikta. Turcija arvien formāli skaitās ES kandidātvalsts, un strīdus ābols ir tās veiktie izpētes darbi ES dalībvalstu Grieķijas un Kipras teritoriālajos ūdeņos, kurus turki uzskata par savējiem.

Pretēji Ankaras neparakstītās Apvienoto Nāciju Organizācijas jūras konvencijas nostādnēm. Mazāk saspīlētu grieķu un turku attiecību gadījumā Vidusjūras austrumos uzietās naftas un gāzes iegulas varētu kļūt par kopēji izmantojamu labumu. Ja reiz Grieķijai un Kiprai izdevās vienoties ar Izraēlu un Ēģipti par kopēju gāzes krājumu apguvi un cauruļvada izbūvi uz Eiropu. Taču vismaz pagaidām tas nav iedomājams Turcijas prezidenta Redžepa Tajipa Erdogana īstenotās politikas dēļ.

Toties itin viegli var iztēloties bruņotas sadursmes izraisīšanos, jo karakuģu apsargātajās izpētes darbu vietās vērojamas dažādas militāras aktivitātes.

Piemēram, šomēnes Turcijas karaflote rīkoja šaušanas mācības starptautiski neatzītās Ziemeļkipras Turku republikas piekrastes apvidū.

Parasti šādas demonstrācijas izprovocē attiecīgu atbildi. Pagājušā mēneša beigās manevros kopā ar Grieķiju un Kipru piedalījās arī Francijas un Itālijas jūras un gaisa spēki. Jāatgādina, ka galvenās konfliktējošās puses – Ankara un Atēnas – ir Ziemeļatlantijas līguma organizācijas locekles. Turcijā izvietotas stratēģiski nozīmīgas NATO bāzes.

Papildu spriedze jau tā sprādzienbīstamajā Vidusjūras reģionā satraukusi pat ASV prezidentu Donaldu Trampu, kurš tāpēc telefoniski sazinājies ar Erdoganu un Grieķijas valdības galvu Kirjaku Micotaki.

Savukārt reģionālajā turnejā nosūtītais ASV valsts sekretārs Maiks Pompeo nāca klajā ar to pašu prasību, ko iepriekš bija formulējis ES augstais pārstāvis ārlietās Žuzeps Borels. Proti, sarunu ceļā jāpanāk situācijas deeskalācija.

Neviens it kā neiebilst pret sarunām, bet retoriskā konfrontācija turpinās.

Micotakis 12. septembrī pavēstīja par nodomu stiprināt “nacionālo vairogu”, tāpēc valdība iepirks 18 franču ražojuma kaujas lidmašīnas “Rafale” un papildus iesauks armijā 15 000 cilvēku. Uz šā fona Turcijas enerģētikas ministra Fatiha Denmeza (informācijas aģentūrai “Anadolu”) pieteiktās drīzumā gaidāmās “jaunās labās ziņas no Melnās jūras un Vidusjūras” neko īsti labu vis nesola. Acīmredzot Ankara grasās ķerties pie atklāto energoresursu avotu ekspluatācijas, kas var radīt neprognozējamas sekas.

Šajā sakarā iestājusies teju diplomātiska krīze arī starp Ankaru un Parīzi. Francijas prezidenta Emanuela Makrona ierosmē 10. septembrī Ažaksjo pilsētā Korsikā pulcējās “Med7”, kas ir 2016. gadā izveidota neformāla tikšanās platforma, kura apvieno Francijas, Itālijas, Spānijas, Portugāles, Grieķijas, Kipras un Maltas vadītājus.

Eiropas dienvidvalstu līderi noslēguma deklarācijā uzsvēra, ka vienoti atbalstīs “papildu ierobežojošu pasākumu” piemērošanu Ankarai, “ja nebūs progresa Turcijas ceļā uz dialogu un tā nepārtrauks savas vienpusējās darbības”.

Līdzīgu nostādni 15. septembrī pauda plenārsēdē sanākušie Eiropas Parlamenta deputāti. Tomēr Ankaru galvenokārt sadusmoja Makrona sacītais “Med7” priekšvakarā. Viņš izteicās, ka Turcija “vairs nav partnere šajā reģionā”, kritizēja Erdogana “nepieļaujamo izturēšanos” un pat piezīmēja, ka lielā turku tauta “pelnījusi ko citu” (jāsaprot – ne tagadējo valdīšanu).

Tiesa, Francijas prezidents arī apliecināja vēlmi “atsākt auglīgu dialogu ar Turciju”, lai kopā veidotu mūsdienu “Pax Mediterranea jeb telpu kultūras un zināšanu apmaiņai, nevis konfliktu un nabadzības telpu”.

Šobrīd pārsvarā notiek savstarpēju apsūdzību apmaiņa. Erdogans ar ārlietu ministra Mevlita Čavušolu muti piedēvē Elizejas pilij koloniālisma laikmeta ieradumus. Turklāt Makrona atbalsts Grieķijai nav vienīgais attiecību saasinājuma iemesls. Francijas un Turcijas pretstāve izpaužas arī kara nopostītajā Lībijā, kur Ankara sniedz militāru palīdzību ANO atzītajai valdībai Tripolē (bet pārkāpj ANO noteikto ieroču embargo), kamēr Parīze neafišēti balsta šai valdībai naidīgos ģenerāļa Halifa Haftara kaujiniekus.

Abas puses pamanās izmantot dažādu valstu ģeopolitisko un ekonomisko ieinteresētību, kā arī lielākoties Krievijas un Turcijas piegādāto apmēram pāris desmit tūkstošu algotņu pakalpojumu. Gals krīzei ES pievārtē nav saskatāms, un eiropiešiem par Lībijas tēmu trūkst skaidras vienotas nostājas.

Līdz šim Eiropas Savienības dalībvalstis, ja neskaita jau pieminēto septiņnieku, nav izcēlušās ar īpašu vienprātību arī attieksmē pret Turciju, kuras pārziņā nonākuši četri miljoni bēgļu. 2016. gadā ar ES slēgtā vienošanās paredz tos atstāt Ankaras aprūpē (eiropiešu apmaksātā).

Taču Erdogana rokās bēgļi kalpo par politisku sviru, ko viņš ne reizi vien draudējis lietot un jau paguvis izmēģināt.
Saistītie raksti

Jauns masīvs migrantu pieplūdums Eiropu biedē, turklāt ES prezidējošā Vācija negrib sagandēt attiecības ar Ankaru savas trīs miljonus lielās turku kopienas neaprēķināmās reakcijas dēļ. Bet tāpat Erdogans diez vai būs ieguvējs, ņemot vērā Vācijas ievērojamo lomu Turcijas ārējā tirdzniecībā.

Radusies situācija katrā ziņā ir ES krīžu pārvaldības spēju pārbaudījums. Zināmā mērā arī mudinājums pielāgot Eiropas Kopējo ārpolitiku un drošības politiku reālajiem apstākļiem, kurus iespaido atrašanās autokrātiju un klaji diktatorisku režīmu ielokā.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
IR
Ilmārs Randers
Ziņas
30km/h apdzīvotās vietās glābs dzīvības? Ārvalstu pieredze – diametrāli pretēja 4
6 stundas
Ieva Ēvalde
Laukos
Eiropā aizliegti – pie mums delikatese. Latvija ir teju vienīgā valsts, kur galdā ceļ nēģus 25
17 stundas
PA
Pēteris Apinis
Veselam
“Smēķēšana dubulto risku smagi saslimt ar Covid–19 un nomirt…” Apinis par noklusēto patiesību 12
9 stundas
LE
LETA
Ziņas
Vairums svētdien atklāto Covid-19 gadījumu reģistrēti vienuviet
9 stundas
LE
LETA
Ziņas
Ceturtdien un piektdien Rīgā slēgs satiksmi Marijas un Čaka ielā
9 stundas
AG
Andris Grīnbergs
Ziņas
Aptauja: Vai jūs baida saslimstības ar Covid-19 pieaugums? 3
10 stundas
OZ
Olafs Zvejnieks
Ziņas
Olafs Zvejnieks: Kā ikvienu no mums ietekmēs post-covid kapitālisms
7 stundas
Inita Šteinberga
Dabā
Audzē nātres kā dārzeņus! Kā pētniece Sovilta dārzā ievieš revolūciju 1
6 stundas
LE
LETA
Ziņas
Aizmirsi veikalā uzlikt masku? Re, cik liels varētu būt sods 10
8 stundas
IP
Ilze Pētersone
Ziņas
Jebkuras zāles pārmērīgā daudzumā kļūst par indi un mūsu upes ir pilnas ar tām. Kad pamats celt trauksmi? 5
11 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Princis Harijs atgriezīsies Kensingtonas pilī jau pavisam drīz 9
17 stundas
GN
Gunārs Nāgels
Ziņas
Gunārs Nāgels: Kontrolpunkti – tad un tagad! Kāpēc sanāk, ka brīvā kustība kļūst par draudu?
8 stundas
EK
Elīna Kondrāte
Veselam
Man mājās ir suns – pretparazītu zāles jālieto divreiz gadā vai profilaktiski?
5 stundas
LE
LETA
Ziņas
Par naudu nogalināja savu skolotāju? Francijā aiztur četrus skolēnus
7 stundas
LE
LETA
Ziņas
Rīgas grūstošie tilti: kur notiek būvdarbi, kas tiks darīts un cik tas maksās
8 stundas
Uldis Šmits
Ziņas
Uldis Šmits: Atceroties atvadas no “lielā oktobra”
11 stundas
LE
LETA
Ziņas
Terors jahtu klubā: piesien pie stieņa, slīcina un pazemo, ja mīļotā pametīs 5
9 stundas
GN
Gints Narogs
Stāsti
Dēla dēļ izvēlas Nīderlandi. Saruna ar bijušo valstvienības hokejistu Jāni Spruktu 3
18 stundas
MZ
Māris Zanders
Ziņas
Māris Zanders: Vēl nesen cilvēkus slavēja. Nu pēkšņi izrādās, ka viņi neizturoties atbildīgi 3
13 stundas
VB
Valdis Bērziņš
Ziņas
Uz ASV prezidenta krēslu patiesībā “acis met” 1214 kandidātu
10 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
Pēc veikala “Depo” apmeklējuma – uz slimnīcu. Apsardze zvērīgi pārmāca vīrieti bez sejas maskas 82
17 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
VIDEO. Pirmais sniegs šoruden! Soctīklotāji dalās ar ziemīgajiem iespaidiem 1
14 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
VIDEO. Ballīte beigusies! Policija “šturmē” kādu nelegālu izklaides vietu Rīgā un to slēdz 23
1 diena
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
VIDEO. Aktrise Rēzija Kalniņa veikusi ģenētisko testu: kāpēc viņa to darīja? 12
2 dienas
LA
Laukos.lv
Laukos
Kur jūs bijāt, kad es biju mazs un man bija jāravē garās biešu vagas? Latvijā radīts pirmais robots, kas izravē nezāles 6
1 diena
LA
LA.LV
Stāsti
VIDEO. Baiba saslima jau martā, pēc grūtas cīņas ar Covid-19 viņa izveseļojās: “Plaušas sāp tā, ka tu raudi…” 16
1 diena
ĀR
Ārija Rudlapa
Praktiski
Stāda kokus un krūmus, novāc vēlos sakņaugus. Kas darāms dārzā no 19. līdz 25.oktobrim
18 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
VIDEO. Samanta Tīna skarbi nokritizē fitnesa skaistuli Jutu Valdmani: kā tāda kaķu vecene! 8
1 diena
LE
LETA
Veselam
Pētījums: roku dezinfekcijas līdzekļi ar etanolu Covid-19 vīrusu iznīcina 15 sekundēs 4
1 diena
LA
LA.LV
Kokteilis
Atbildība šodien tev var likties visai smaga nasta… Horoskopi 20.oktobrim
10 stundas
LA
LA.LV
Kokteilis
Pieskaņojies dabas ritmam! Veiksmes kalendārs no 19. līdz 25.oktobrim
18 stundas
EK
Elīna Kondrāte
Veselam
Man mājās ir suns – pretparazītu zāles jālieto divreiz gadā vai profilaktiski?
21:43
IR
Ilmārs Randers
Ziņas
30km/h apdzīvotās vietās glābs dzīvības? Ārvalstu pieredze – diametrāli pretēja 4
21:30
Inita Šteinberga
Dabā
Audzē nātres kā dārzeņus! Kā pētniece Sovilta dārzā ievieš revolūciju 1
21:05