Kadri no filmas “Paradīze 89”
Kadri no filmas “Paradīze 89”
Kadri no filmas “Paradīze 89”

“Paradīze ’89”. Jaunās latviešu filmas RECENZIJA 10

Vienlaikus sapņains, dramatisks un nebēdnīgs vēstījums par pieaugšanu atmodas laikā, kas atspoguļo Latvijas kino tikpat kā neredzēto mazas meitenes skatpunktu. Šī ilgi gaidītā jaunā balss pieder režisorei Madarai Dišlerei – filma “Paradīze ’89” ir viņas debija pilnmetrāžas kino un uz ekrāniem nonāk programmas “Latvijas filmas Latvijas simtgadei” ietvaros. Filmas producentes ir Aija Bērziņa un Alise Ģelze, studija “Tasse Film”, kas pazīstama ar tajā nesen tapušajām filmām “Ar putām uz lūpām” un “Es esmu šeit”.

LA
LA.LV
Ziņas
Urbanovičs: Mums jāgatavojas tam, kas varētu notikt, ja… 63
12 stundas
MB
Madara Briede
Praktiski
Zvana nezināms vai privāts numurs: vai atbildēt ir droši? 2
6 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
TESTS: Izvēlies lapsu un uzzini, cik patiesībā atbildīgs un uzticams tu esi! 5
8 stundas
Lasīt citas ziņas

Pirmās spēcīgākās emocijas, ko “Paradīze ’89” raisīs tās pieaugušajos skatītājos, jo īpaši tajos, kuru bērnība pagājusi 20. gadsimta 80. gadu beigās, visai ticami būs nostalģija, no kuras šī filma it nemaz nevairās. “Paradīze ’89” ir filma par laikmetu, kas daudzējādā ziņā aizgājis uz neatgriešanos. Tā ir filma par laiku, kad deviņus desmit gadus veci bērni varēja tikt atstāti tikpat kā savā vaļā, uzticot tiem ne tikai sevis aprūpēšanu, bet arī jaunāko māsu un brāļu pieskatīšanu; un par ārkārtējas pacilātības un cerības, arī naivuma pilnu laiku Latvijai. Tā ir arī filma par bērnības pasauli, kas pieaugušajiem nav pieejama, no kuras reiz visi aizejam uz neatgriešanos. Pasaule, kurā lielākās briesmas ir “mētelīša virinātājs” un lielākais nodarījums – māsīcas smalko zeķbikšu saplēšana. Pasaule, kurā pieaugušie ne tikai nav klātesoši, bet bieži vien rīkojas nesaprotami un “stulbi”, tāpēc tās sakārtošana, klūpot, krītot un nobrāžot ceļgalus, jāuzņemas varonēm pašām.

Bērnība un vēsture

Varones ir veselas četras – māsas Paula un Laurēns, kas 1989. gada augustā no Rīgas ierodas pie māsīcām Maijas un Lindas Cēsīs. Kamēr krustmāte Ieva ir aizņemta Tautas frontē, organizējot kādu slepenu pasākumu, meitenes bauda “īstu paradīzi”, būvējot segu štābiņu, vizinoties ķerrā, šaudoties ar loku, ejot svarīgā uzdevumā uz veikalu iepirkties un vienojoties, ka nekad neprecēsies un bērnu viņām arī nebūs. Ārpasaule ielaužas meiteņu pasaulē, kad Paula iepazīstas ar lietuviešu puisi Jonasu, garmatainu “disidentas” stilīgā džinsu vestē, kas slēpjas pie kaimiņonkuļa Oļega, kurš, tāpat kā kaimiņtante Aija, izrādās savādāks nekā pirmajā mirklī šķiet esam.

CITI ŠOBRĪD LASA

Latvijas atmodas norises filmā ir pašsaprotami klātesošas, jo īpaši tās skaņu celiņā ienākot caur ziņu sižetiem, raidījuma “Labvakar!” ikoniskajiem ievada titriem vai populārām dziesmām, taču to atspoguļošana organiski pielāgojas bērna uztverei – notikumi ir fragmentāri un nereti atkāpjas fonā, paliek neizskaidroti un neizskaidrojami, jo ir svarīgākas krīzes, kas jārisina nekavējoties, – piemēram, izsists logs vai no skapīša pazudusi Bībele ar naudu. Tas, cik vienkārši aiz neziņas mēs bērnībā lāgiem normalizējam objektīvi baigu realitāti, iedzeļ īsā dialogā – mirklī, kurā meitenes nolemj iztēloties, ka viņām ir vīri, kas aizgājuši bojā karā. Paulai bērnības pasaule ar ārpasauli sastopas filmas kulminācijā, sadodoties rokās ar svešiniekiem Baltijas ceļā. Nav svarīgi sīki izskaidrot, kāpēc tas tiek darīts, jo, pat neizprotot šā notikuma nozīmi, tā varenība un neparastums ir sajūtams, teju taustāms, un Paulas dzīvē iegūst mītisku, rituālu nozīmi – kaut kas, ko izdarot visas raizes zudīs un problēmas atrisināsies: vecāki neizšķirsies, Jonasu nenotvers miličonkulis, Latvija kļūs brīva un kara nebūs.

Eksotiska pieredze

Filmā izvēlētā košā krāsu palete un kadra kompozīcijas, īpaši tās sākumā, paspilgtina sajūtu par slepenu ieskatīšanos bērnības pasaulē. Filmēšanas maniere, kā arī savdabīgie otrā plāna varoņi, vides un Paulas sirreālais drudža murgs par “vectētiņu Ļeņinu” reizēm atsauc atmiņā režisores Lailas Pakalniņas filmu tēlus un vizualitāti. Tas neizbrīna, jo “Paradīze ’89” operators Gints Bērziņš ilgus gadus sadarbojies ar Pakalniņu, filmējot daudzas režisores filmas, tostarp spēlfilmu “Pitons” un īsfilmu ciklu “Elementi”, kas vizuālā stila ziņā vistuvākās.

Fantastisku darbu paveicis filmas mākslinieks Aivars Žukovskis un kostīmu māksliniece Līga Krāsone, atdzīvinot pagātnes “eksotisko” vidi, par ko, šķiet, vecāki pēc filmas varētu saņemt visvairāk bērnu jautājumu: sākot ar “kāpēc veikalā visi plaukti tukši?” un beidzot ar “kāpēc viņām vienādas kleitas mugurā?”. Vienlaikus šķiet, ka neparastā vide un brīnumainie artefakti palīdz noturēt jaunāko skatītāju uzmanību: manis apmeklētajā seansā zālē esošo bērnu uzmanība bija nezūdoša – nemanīja ne dīdīšanos, ne knosīšanos, lai gan filmas temps un sižeta attīstība ir diezgan lēna un nav paredzams, vai nākamā aina virzīs uz priekšu stāstu vai arī kalpos kā atkāpe, radot vēl kādu šīs neierastās bērnības pieredzes aspektu.

Visbeidzot, nevaru nepieminēt, ka režisore Madara Dišlere, kura pati ir arī filmas scenārija autore un balstījusi filmu savā bērnības pieredzē, piedāvā Latvijas kino neierastu un ļoti gaidītu pieaugšanas stāsta interpretāciju, proti, specifiski sievišķu skatījumu. “Paradīze ’89” varones, turpinot nebēdņoties kā bērni, jau piemēra sievietes lomas – gan apspriežot precēšanās jautājumu, gan vingrojot pie aerobikas video, gan pucējoties pie spoguļa (diemžēl skaņu celiņā šo ainu pavadošās dziesmas “Atziedi, dvēsele” piedziedājums Mirdzas Zīveres un zēnu kora izpildījumā padara banālāku, nekā gribētos). Brīvība – kas vēl neilgu mirkli pieejama Paulai, Maijai, Lindai un Laurai – ir arī ķermeniska brīvība, kas ļauj noraut drēbes un, garajiem matiem plīvojot, dejot pa istabu: šis īsais brīdis, pirms meiteņu ķermeņi kļūst par seksualizētiem sieviešu ķermeņiem.

Par to, šķiet, arī filma – par skaisto, brīnumaino laiku, kas manas mammas jaunības atmiņu kladē raksturots ar vārdiem “kad jaunība uz sliekšņa stāv, bet bērnība vēl nepāriet”, dabiski iekļaujoties arī šobrīd aktuālajā refleksijā par Latvijas atmodu pirms 30 gadiem, kas gluži nemanot kļuvis par vēsturi – laiku, ko, tāpat kā bērnību, pieaugot ieraugām citām acīm.

“Paradīze ’89”, spēlfilma, Latvija/Vācija, 2018

Režisore un scenārija autore: Madara Dišlere, lomās: Līva Ločmele, Evelīna Ozola, Marta Ģertrūde Auzāne, Magda Lote Auziņa, Guna Zariņa, Ivars Krasts, Kaspars Gods, Gatis Gāga, Inga Apine u. c.

Operators: Gints Bērziņš, mūzika: Artūrs Liepiņš, Elvis Zants, producentes: Aija Bērziņa, Alise Ģelze (“Tasse Film”).

Pēc nacionālās pirmizrādes (22. februārī) 19. martā notiks filmas starptautiskā pirmizrāde bērnu un jauniešu filmu festivālā “BUFF International Film Festival” Zviedrijā, bet 26. martā tā startēs “Kristiansand International Children’s Film Festival” Norvēģijā.

VĀRDS SKATĪTĀJAM

Armands Kalniņš: “Jauka filma, kas iziet ārpus standartsižetiem, kaut saglabājot bērnu pieaugšanas stāstu tradīcijas. Vērtīgākais – kā būtiskus notikumus uztvēra bērni/pusaudži.”

twitter.com

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
LA
LA.LV
Ziņas
Urbanovičs: Mums jāgatavojas tam, kas varētu notikt, ja… 63
11 stundas
MB
Madara Briede
Praktiski
Zvana nezināms vai privāts numurs: vai atbildēt ir droši? 2
6 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
TESTS: Izvēlies lapsu un uzzini, cik patiesībā atbildīgs un uzticams tu esi! 5
8 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Visas pandēmijas, epidēmijas un citas zarazas nāk un iet.” Veidemane par to, ka notikumus, ka ir svarīgi tautai, nevar aizmirst 47
1 diena
LA
LA.LV
Ziņas
“Mēs esam diezgan slima populācija!” Zavadska skaidro, kāpēc Latvijā tik liels mirušo skaits no Covid-19 138
4 stundas
Lasīt citas ziņas
IE
Ināra Egle
Ziņas
Iebilst pret latgaliešu valodas uzspiešanu: unikālā ceļa zīme sašķeļ vietējo sabiedrību 101
4 stundas
LE
LETA
Ziņas
Ģenerālprokuratūra lūdz Saeimu izdot Ādamsonu kriminālvajāšanai 13
2 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Mēs esam diezgan slima populācija!” Zavadska skaidro, kāpēc Latvijā tik liels mirušo skaits no Covid-19 138
4 stundas
LE
LETA
Ziņas
Uz Valmieras šosejas notikusi autobusa un kravas auto sadursme, kurā iesaistīta NBS mašīna 6
1 stunda
LE
LETA
Ziņas
Covid-19 pacientu skaits Latvijas slimnīcās sarucis
18:11
LE
LETA
Ziņas
Covid-19 izplatības karte: kuros divos novados ir augstākais saslimstības līmenis?
17:50
LA
LA.LV
Stāsti
FOTO: Viņš nokļuva pasaules mediju uzmanības centrā, “izvēloties īsto brīdi”. Kas ir NATO rudais kaķis? 4
17:29
LA
LA.LV
Stāsti
FOTO: Viņš nokļuva pasaules mediju uzmanības centrā, “izvēloties īsto brīdi”. Kas ir NATO rudais kaķis? 4
35 minūtes
LE
LETA
Ziņas
Trešajā ceturksnī vidējā alga pirms nodokļu nomaksas pieaugusi līdz 1280 eiro 23
4 stundas
LE
LETA
Ziņas
Naktī uz ceturtdienu Latvijā sāksies ilgstoša snigšana 4
3 stundas
LE
LETA
Ziņas
Minhenē sprāgusi Otrā pasaules kara aviobumba. Sprādzienā vairāki ievainotie 4
1 stunda
LA
LA.LV
Veselam
“Kamēr daudzi nevakcinējas pret kovidu, HIV pacienti lūdzas, lai viņiem būtu šāda iespēja,” Ažiņa atklāj, vai būs pieejama arī vakcīna pret HIV 7
1 stunda
SV
Sandra Vensko
Ziņas
Sandra Vensko: Kad gads ierit Adventa zīmē, kultūras cilvēki izgaismojas spilgtāk 1
3 stundas
Inita Šteinberga
Praktiski
Kāpēc Ziemassvētku kaktusam lūst zariņi?
6 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
“Tas kaitē viņas locītavām…”: 95 gadus vecajai karalienei katru dienu vairs nav atļauta glāze sausā “Martini” 10
6 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
Jolanta Derkevica-Pilskunga: “Uga Dumpis pamatīgi nodarbojas ar riska komunikāciju, bet netiek ņemts vērā!” 6
3 stundas
LE
LETA
Ziņas
Latvijā atbalsta 5-11 gadus vecu bērnu vakcināciju pret Covid-19. Ir bērni, kuriem īpaši rekomendē potēties 166
6 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Latvija būtu Krimas vietā,” Šadurskis pārliecināts, ja nebūtu iestājušies NATO, 2008. gadā Krievija “izspēlētu savu avantūru” Baltijā 84
5 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Svarīgi, ka arī visaugstākā līmeņa amatpersona tomēr tiek saukta pie atbildība,” Ašeradens atklāj, ka Rimšēviča lietā situācija ir mainījusies 15
6 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
VIDEO. “Es diezgan daudz paraudāju”: latviešu aktrise Daiga Gaismiņa-Šiliņa atzīstas, ka bērnu dēļ lējusi asaras 7
7 stundas
LA
LA
Ziņas
Lasītājs jautā: “Kāpēc manavakcina.lv man ir atvērta iespēja vakcinēties 3. potei, bet kabinetā “noplāta rokas” atsaka un sūta mājās? 8
7 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
TESTS: Izvēlies lapsu un uzzini, cik patiesībā atbildīgs un uzticams tu esi! 5
8 stundas
MB
Madara Briede
Praktiski
Zvana nezināms vai privāts numurs: vai atbildēt ir droši? 2
6 stundas
PR
Praktiski.lv
Praktiski
Cepeškrāsnī gatavoti pildīti tomāti ar skābo krējumu un zaļumiem
6 stundas
DB
Dace Baltruma
Ziņas
Lasītāja: Plaisa starp “mēs” un “viņi” plešas platumā. Vai kāds parēķinājis, cik nonākuši kapu kalniņā tikai tādēļ, ka laikus netika pie ārsta? 45
11 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
Urbanovičs: Mums jāgatavojas tam, kas varētu notikt, ja… 63
11 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Kā vārds ietekmē tavu dzīvi: šīs dienas gaviļnieki – Arnolds un Emanuels 1
7 stundas
EL
Egils Līcītis
Ziņas
“Atspiedis galvu rokās, valsts pirmā persona zūdījās pils kancelejas šefam – ak tu, tētīt, Andri, šie Saeimas pļāputašas!” Egila Līcīša feļetons 30
21 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Bijušais Latvijas prezidents Guntis Ulmanis iekļuvis smagā autoavārijā 114
1 diena
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
“Esmu brīvprātīgi izvēlējies nevakcinēties!”: pianists Vestards Šimkus paziņo, ka pārtrauc savu profesionālu darbību 340
1 diena
PR
Praktiski.lv
Praktiski
ļoti garšīgi pagatavot šampinjonus? 8
1 diena