Gata Šļūkas zīmējums

Jauna lietotne palīdzēs tikt galā ar citvalodu personvārdiem 4

Angļu valodā rakstīts vīrieša vārds Richard latviski atveidojams kā Ričards, bet franču Richard – Rišārs. Gan šo, gan citu citvalodu personvārdu pareizrakstību latviešu valodā var pārbaudīt Latviešu valodas aģentūras (LVA) interneta vietnē atrodamajā lietotnē “Citvalodu personvārdu atveide latviešu valodā”.

EL
Egils Līcītis
Ziņas
Sēdes laikā ministri zvaigāja par akadēmiķiem, cēla pie deniņiem pirkstus un grozīja, uzvedās kā skolasbērni! Egila Līcīša feļetons 35
19 stundas
LE
LETA
Ziņas
Žagars: Man kauns par Latvijas sabiedrību 227
7 stundas
LE
LETA
Ziņas
“Nevakcinētie šobrīd berzē rokas un priecājas!”, “Kāpēc vakcinētie nedrīkst pastaigāties?” Soctīklotāji par lokdauna ierobežojumiem 138
4 stundas
Lasīt citas ziņas

Dažkārt notiek tā, ka starptautiski pazīstamas amatpersonas vārdu mediji Latvijā raksta dažādi, piemēram, bijušo ANO ģenerālsekretāru Panu Kimunu dēvēja arī par Banu Kimunu. Lai turpmāk personvārdu atveidē nebūtu šādu pārpratumu, noderēs LVA jaunā lietotne, kas ir elektroniska daudzvalodu priekšvārdu un uzvārdu vārdnīca. Tajā apkopota informācija par personvārdu atveidi un atveides variantiem, iestrādāti atveides noteikumi un izmantojamā papildliteratūra par 28 valodām. Vārdnīcas pamatā ir latviešu valodā izdotie personvārdu atveides noteikumi – sākot no 20. gs. 60. gados Latvijas PSR Zinātņu akadēmijas izdevniecības publicētajām brošūrām “Norādījumi par citvalodu īpašvārdu pareizrakstību un pareizrunu latviešu literārajā valodā” līdz jaunākajiem izdevumiem jau 21. gadsimtā.

Jāraugās pēc jaunākā avota

“Viena no aģentūras funkcijām ir atveidot citvalodu personvārdus gan Pilsonības un migrācijas lietu pārvaldes vajadzībām, gan dzimtsarakstu nodaļām, gan arī pēc redaktoru, korektoru un citu interesentu lūguma,” stāsta LVA Valodas attīstības daļas vadītāja filoloģijas zinātņu doktore Inita Vītola. “Latviešu valodā personvār­di tiek atveidoti, ievērojot to izrunu oriģinālvalodā, tas nozīmē ‒ atbilstoši latviešu valodas fonografētiskajai sistēmai. Lai mums pašiem būtu ikdienā vieglāk strādāt, uzdevums bija apkopot visu laika gaitā tapušo informāciju par personvārdu atveidi, piedāvājot arī iepazīties ar avotos ietvertajiem biežāk lietotajiem personvārdiem un atveides ieteikumiem.”

CITI ŠOBRĪD LASA

LVA pārstāve uzsver, ka lielākā šīs lietotnes vērtība ir ne tikai konkrēto personvārdu atveides piemēri, bet gan pievienotā datubāze ar iespēju lasīt avotus: “Šī ir datubāze, informācijas glabātava, un ir vajadzīgs gudrs lietotājs, kurš prot atrast un praksē izmantot vajadzīgo. Spēkā esošais atveides variants parasti norādīts jaunākajā avotā. Visam pāri ‒ Ministru kabineta noteikumi nr. 114 “Noteikumi par personvārdu rakstību un lietošanu latviešu valodā, kā arī to identifikāciju” (2004) un tajos veiktie grozījumi 2018. gadā.” Datubāze turpmāk tiks papildināta arī ar LVA valodas konsultantu sniegtajiem ieteikumiem personvārdu atveidē, kā arī tiks pabeigta, piemēram, ķīniešu un armēņu valodas personvārdu iestrāde, veikti precizējumi atbilstoši Ministru kabineta noteikumu nr. 114 grozījumiem.

“Pašķirstot” lietotnes sadaļas ar dažādu valodu vārdiem, pamanu, ka, piemēram, portugāļu vārds Abel latviski rakstāms kā Abels vai Ābels, tāpat uzrakstīts franču vārds latviski jāatveido kā Ābels – ar garo Ā, igauniski rakstītais Aabel arī būs Ābels, bet norvēģu vīriešu uzvārds Aabel latviski rakstāms kā Obels.

“Šie dažādie atveidojumi rodas tādēļ, ka latviešu valodā personvārdu atveido tā, kā to izrunā svešvalodā. Tas ir galvenais noteikums,” skaidro I. Vītola. “Norvēģu valodā šo vārdu izrunā citādi nekā portugāļu vai igauņu valodā. Ievērojot tikai rakstīto formu, arī latviešu personvār­du angļu valodas kā dzimtās valodas lietotājs izrunās citādi, nekā to darām mēs vai to darīs, piemēram, Vācijā un Krievijā. Jāņem vērā, ka rakstības sistēmas pasaulē ir dažādas. Latviešu valodā pamatā ievērojam fonētisko rakstības principu, tātad – kā runājam, tā lielākoties rakstām; angļu valodā ir pavisam cits rakstības un izrunas princips, un tad vēl franču un citas valodas…”

Precizējam rakstību

Ievērojamu cittautu rakstnieku vai mākslinieku vārdi laika gaitā tikuši rakstīti dažādi, piemēram, uz zviedru rakstnieces Selmas Lāgerlēvas grāmatu vākiem bijis lasāms arī Zelma Lāgerlefa. “Tā vienmēr būs problēma, it īpaši, ja personvārds ir ienācis valodā pirms simt un vairāk gadiem,” atzīst valodniece. “Personvārdu atveides principi tiek nevis mainīti, bet drīzāk tie kļūst arvien precīzāki, it īpaši mūsdienās, kad palielinās svešvalodu pratēju un zinātāju skaits un kad mēs jau varam daudz precīzāk konstatēt, kā izrunā attiecīgo vārdu svešvalodā. Līdz ar to arī varam precizēt tā atveidi latviešu valodā.” Kā piemēru I. Vītola min personvārdu Mendelszons, bet lielākā daļa jau no bērnības zinām komponistu Mendelsonu.

Bieži vien ievērojamu rakstnieku, mākslinieku, citu nozīmīgu kultūras un politiskās jomas darbinieku utt. vārdu un uzvārdu tradicionālā, ierastā forma praktisku apsvērumu dēļ netiek mainīta, lai mēs viņus spētu atpazīt. “Taču, ja šis personvārds mums būtu jāatveido šodien, tā atveide nereti būtu citāda, precīzāka,” teic I. Vītola. Te jāņem vērā, ka bieži vien vēsturiskie personvārdi tikuši atveidoti ar kādas starpniekvalodas palīdzību, kas nav tas ieteicamākais variants. Mūsdienās mainās, tiek precizēta arī vietvārdu atveide, un tad kādu brīdi valodā var pastāvēt paralēlvarianti, kamēr sabiedrība pieņem un apgūst jauno formu, piemēram, Luganska, Luhanska vai Doņecka, Donecka (Ukraina).

No Brazīlijas vai Portugāles…

LVA valodas konsultantes gadā sniedz apmēram 17 000 konsultāciju par personvārdu atveides jautājumiem. Piemēram, uz Latviju brauc itāļu dziedātājs un koncerta rīkotāji vaicā, kā pareizi vārdu rakstīt afišās. Ļoti daudz jautājumu ir arī par to, kā pareizi atveidot personvār­du dokumentos, piemēram, Anglijā, Īrijā vai Turcijā jaundzimuša Latvijas pilsoņa vārdu un uzvārdu, ja viens no vecākiem ir citas tautības un izraudzītais vārdiņš ir mums neierasts. Lingvistes Ingrīda Sjomkāne un Mairita Purviņa stāsta, ka atveidē svarīgi zināt personvārda oriģinālrakstības formu (ar visām diakritiskajām zīmēm): “Piemēram, Lielbritānijā izdotos dokumentos ir turku uzvārdi Tasdeln un Bulca – ja nezinām precīzu personvār­da pierakstu oriģinālvalodā, atveidosim Tasdelns un Buldža; taču oriģinālrakstības forma ir Taşdeln un Bulça, tātad latviski uzvārdi būtu jāraksta Tašdelns un Bulča.”

Ja nav zināma personvārda izcelsme, rodas arī kuriozi. Piemēram, izteikts lūgums atveidot vārdu Jonas, un pirmā doma ‒ viņš ir kaimiņš lietuvietis, tāpēc atveide ir Jons. Taču, kad persona uzzina par šādu rakstību un noskaidro pamatojumu ‒ personvārdus latviešu valodā raksta iespējami tuvu izrunai oriģinālvalodā ‒, rodas iebildumi, jo izrādās, ka personai ir portugāļu izcelsmes personvārds. Un tad jau vārda atveide ir Žonašs. Cits gadījums: atveidojot no portugāļu valodas, svarīgi zināt, vai person­vārds tiek lietots Brazīlijā vai Portugālē, jo atšķiras personvārdu izruna. Piemēram, vārds Gustavo personai, kas dzimusi un augusi Portugālē, latviešu valodā atveidojams Guštāvu, savukārt, ja persona pārstāv Brazīliju, tad – Gustāvu, līdzīgi arī Henrique – Enrīke (Portugālē), Enrīki (Brazīlijā).

Vairāk par lietotni var uzzināt šeit.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
EL
Egils Līcītis
Ziņas
Sēdes laikā ministri zvaigāja par akadēmiķiem, cēla pie deniņiem pirkstus un grozīja, uzvedās kā skolasbērni! Egila Līcīša feļetons 35
19 stundas
LE
LETA
Ziņas
Žagars: Man kauns par Latvijas sabiedrību 227
7 stundas
LE
LETA
Ziņas
“Nevakcinētie šobrīd berzē rokas un priecājas!”, “Kāpēc vakcinētie nedrīkst pastaigāties?” Soctīklotāji par lokdauna ierobežojumiem 138
4 stundas
ZD
Zigfrīds Dzedulis
Ziņas
20 eiro mēnesī – potētajiem pensionāriem, bet ne visiem. Kuriem valsts sola pabalstu? 222
11. oktobris, 2021
AD
Artis Drēziņš
Ziņas
Brāļi nelikumīgi nomedī aļņus un tagad izcieš cietumsodu, lai gan notikuma vietā pieķerti netika 29
8 stundas
Lasīt citas ziņas
LE
LETA
Ziņas
Kariņš rosina noteikt visiem 50 gadus sasniegušiem cilvēkiem obligātu vakcināciju pret Covid-19
13 minūtes
LE
LETA
Ziņas
Turpinoties spiedienam uz robežas, četrās Latgales pašvaldībās pagarina ārkārtējo situāciju 1
1 stunda
LE
LETA
Ziņas
Reirs pārsteidz ar to, cik miljonus izmaksā viens “lokdauna” mēnesis 61
3 stundas
LE
LETA
Ziņas
KNAB rosina apsūdzēt bijušo Murjāņu sporta ģimnāzijas direktori Amantovu 2
1 stunda
LE
LETA
Ziņas
Pēc nedēļas prognozē starptautiskas palīdzības lūgšanas nepieciešamību Covid-19 pacientu ārstēšanai
15:42
LA
LA.LV
Kokteilis
Žurnālistiem draud! Ansis Bogustovs un Aivis Ceriņš atklāj: viņi un viņu ģimenes regulāri saņem draudus no vakcīnu noliedzējiem
15:23
LE
LETA
Ziņas
Kariņš rosina noteikt visiem 50 gadus sasniegušiem cilvēkiem obligātu vakcināciju pret Covid-19
15:22
LA
LA.LV
Kokteilis
Žurnālistiem draud! Ansis Bogustovs un Aivis Ceriņš atklāj: viņi un viņu ģimenes regulāri saņem draudus no vakcīnu noliedzējiem
12 minūtes
LA
LA.LV
Ziņas
“Man nepatīk pozīcija, ja cilvēku vajā par viņa viedokli.” Kūtris par runas brīvību 33
1 stunda
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
VIDEO. “Prāta Vētra” atklāti runā par traģisko Mumiņa zaudēšanu 1
1 stunda
LE
LETA
Ziņas
Eiropas Zāļu aģentūra sāk vērtēt Covid-19 vakcīnas “Comirnaty” lietošanu bērniem 5
1 stunda
LA
LA.LV
Ziņas
Aigars Kalvītis: Ieejam jaunā vēsturiskā posmā, kad dzīvosim augstāku enerģētikas cenu līmenī 42
3 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
VIDEO. Stilistes Žannas Dubskas neparastais mājdzīvnieks: viņa beidzot ar to iepazīstina 1
1 stunda
LE
LETA
Ziņas
Daži deputāti apšauba, vai tagad jālemj par politisko amatpersonu atalgojuma palielināšanu 9
1 stunda
LA
LA.LV
Ziņas
Ministru prezidents: Atjaunosim dīkstāves programmas 63
5 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
Dombrovskis: Man grūti pateikt, kas tajā valdībā vispār notiek 44
5 stundas
AD
Artis Drēziņš
Ziņas
Policija garāžā atrada sprāgstvielu briketes, šāviņus, granātas…Kā Modra taisnošanās par gāzes skaitītājiem beidzās ar krimināllietu 21
6 stundas
LE
LETA
Ziņas
“Nevakcinētie šobrīd berzē rokas un priecājas!”, “Kāpēc vakcinētie nedrīkst pastaigāties?” Soctīklotāji par lokdauna ierobežojumiem 138
4 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
FOTO. Karalienes Elizabetes II ekskluzīvākais transportlīdzeklis pasaulē. Taču viņai nepatīkot tajā braukt! 3
5 stundas
AD
Artis Drēziņš
Ziņas
Brāļi nelikumīgi nomedī aļņus un tagad izcieš cietumsodu, lai gan notikuma vietā pieķerti netika 29
8 stundas
LA
LA
Ziņas
“Ir piemērots brīdis balstīt informētu sabiedrību!” Mediju vēstule valdībai un parlamentam 33
9 stundas
PA
Pēteris Apinis
Veselam
Pēteris Apinis: Latvijas veselības budžets kā septiņu aklu indiešu izpratne par ziloni 26
23 stundas
LE
LETA
Ziņas
Atklāts, kurš Ivo Fomina koncertā ziņoja par viltus spridzekli 44
20 stundas
LE
LETA
Ziņas
Millers: Pašreizējā situācijā “lokdauna” noteikšana ir neizbēgama valdības mugurkaula trūkuma dēļ 40
23 stundas
LE
LETA
Ziņas
Mācības lokdaunā: pagarināts brīvlaiks, daži klātienē, daži attālināti 9
17 stundas
EL
Egils Līcītis
Ziņas
Sēdes laikā ministri zvaigāja par akadēmiķiem, cēla pie deniņiem pirkstus un grozīja, uzvedās kā skolasbērni! Egila Līcīša feļetons 35
19 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
Viņķele: Epidemioloģiskā uzraudzība kļūst neiespējama 86
1 diena
LA
LA.LV
Ziņas
VIDEO. Vai varam sagaidīt pirmo sniegu? Bricis par šīs nedēļas laika prognozi 8
1 diena
LE
LETA
Ziņas
Sirojošo lāču sāga: DAP atklāj, kas noticis ar viensētās nedarbus sastrādājušajiem lāčiem 28
1 diena
KS
Kārlis Streips
Ziņas
Kārlis Streips: No štovētiem kāpostiem līdz suši! Latvija nekad nav bijusi valsts ar tikai vienu tautu vai etnosu, un tāda tā nav arī šobaltdien 48
23 stundas
LA
LA.LV
Kokteilis
Ko šis laiks mums māca? Astrologu un numerologu lielās prognozes 15.decembrim
4 stundas