“Netīrā bumba” no… dūmu detektoriem 10

Viesturs Sprūde, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”

Reklāma
Reklāma
Veselam
5 populāri pārtikas produkti izraisa atmiņas zudumu – to iedarbība novērota jau īstermiņā 29
Kokteilis
“Es nekad nebiju plānojusi būt par prezidenta sievu!” Zelenska skumji atklāj, kādas attiecības viņai tagad ir ar vīru 142
VIDEO. Krimā notriektas raķetes atlūzas nogalinājušas piecus cilvēkus, vairāk nekā 100 ievainoto
Lasīt citas ziņas

Oktobra beigās izplatītie apgalvojumi, ka Ukraina gatavojot tā saukto netīro bumbu, parādīja, ka Krievija neatmet cerības kaut kā kompromitēt Kijivu Rietumu acīs, lai mestu aizdomu ēnas un samazinātu vai pat pārtrauktu militārās, tāpat civilās palīdzības plūsmu. Šie mēģinājumi gan ir kvalitatīvi tik zemā līmenī, ka drīzāk atgādina kuriozus. Kas attiecas uz Latviju, tad šobrīd Krievijas propaganda mūsu valsts vārdu visvairāk piesauc padomju okupācijas armiju slavinošo pieminekļu gāšanas sakarā.

Smieklīgi “pierādījumi”

Kā zināms, ANO Starptautiskās atomenerģijas aģentūras (IAEA) inspektori pēc pašas Ukrainas lūguma pārbaudīja attiecīgos ar kodoljomu saistītos objektus un 3. novembrī atzina, ka tajos nav atklātas kādas “nedeklarētas kodoldarbības”. Pirms tam 24. oktobrī Krievijas Ārlietu ministrija dīvainā veidā bija lūkojusi “pierādīt”, ka ukraiņi vācot kodolatkritumus, lai ar tiem piesārņotu paši savu zemi un tad apsūdzētu Krieviju.

CITI ŠOBRĪD LASA

Ministrijas tvitera kontā angļu valodas versijā parādījās šāds ieraksts: “Pēc esošās informācijas, divas organizācijas Ukrainā saņēmušas tiešu pasūtījumu radīt tā saukto netīro bumbu. Darbi ir noslēguma stadijā.” Acīmredzot kā pierādījumi tvītam bija pievienoti vairāki fotoattēli, kas ilustrēja “Ukrainas spēju radīt netīro bumbu”.

Uz viena aplūkojami ar brīdinošām zīmēm par radioaktivitāti aplīmēti celofāna maisi ar kaut kādiem priekšmetiem tajos. Zem tiem uzskaitījums ar kodolieročos izmantojamajiem radioaktīvo elementu izotopiem, to sabrukšanas periodu un starojuma intensitāti. Uz pārējiem attēliem varēja redzēt neidentificētu kodolspēkstaciju skatā no augšas, radioaktīvo atkritumu glabātavu un kādu zinātnisko kodolreaktoru.

Grūti pateikt, cik lielā mērā stāsti par ukraiņu “netīro bumbu”, nebalstīti absolūti nekādos pierādījumos vai labākajā gadījumā šādās bildītēs, ietekmēja pašu Krievijas publiku, taču pārējos interneta lietotājos tie tikai iededza vēlmi izvest Kremļa propagandu skaidrākos ūdeņos.

Ļoti ātri izrādījās, ka daļa uzņēmumu, kam vajadzēja vēstīt par “ukronacistu noziegumiem”, izdarīti Slovēnijā 2010. gadā, daļa ir no Krievijas ziņu aģentūras TASS fotokrājuma un ataino Krievijas Sverdlovskas apgabala Belojarskas AES, bet foto ar maisiem, kuros redzamie priekšmeti bija jāpieņem par bumbas izejvielām, nākuši no Meksikas policijas 2016. gada fotoarhīva.

Palielinot foto, varēja redzēt, ka maisos sasaiņoti mājokļos lietotie dūmu detektori, laikam ar beigušos derīguma termiņu, bet uz pašiem maisiem ir uzraksti slovēņu valodā. Minētajā gadā Meksikas policija kādām personām bija šo kravu konfiscējusi. Dūmu detektoros patiešām ir radionuklīdus saturoši elementi, taču tā šajā stāstā arī bija vienīgā patiesība.

Tā kā tika pieminēts Slovēnijas vārds, šīs valsts vadība jau nākamajā dienā pēc Krievijas Ārlietu ministrijas paziņojuma tviterī izlika arī savējo, aizrādot: “Krievijas Ārlietu ministrijas “Twitter” lietotais foto ir ARAO (Slovēnijas Radioaktīvo atkritumu kontroles aģentūra) uzņēmums no 2010. gada. Radioaktīvie atkritumi Slovēnijā glabājas droši un tiek uzraudzīti. Tie netiek izmantoti kādām netīrām bumbām.”

Reklāma
Reklāma

Slovēnijas valdība tāpat paskaidroja, ka noslēpumainajos maisos esošie dūmu detektori nesatur nevienu no Krievijas Ārlietu ministrijas vēstījumā minētajiem radioaktīvajiem elementiem un krievu paņemtās fotogrāfijas vispār ir publicētas bez saskaņošanas ar ARAO un atļaujas. Savdabīgi, ka Krievijas Ārlietu ministrija savu apkaunojošo tvītu tā arī nav dzēsusi, kaut tas pulcējis simtiem izsmejošu komentāru un bildīšu.

Pleskavas dalīšana

Saistībā ar padomju okupācijas laika pieminekļu novākšanu Latvija tiek apsūdzēta “barbarismā”, “nacisma glorifikācijā” un draudēts ar “atbildes soļiem”, kas gan nav nekas jauns. Turpinās arī gadu gadiem vilktā līnija par Baltijas valstu “ekonomisko sabrukumu” bez Krievijas. Citējot šāda veida vēstījumu līdera, vietnes “Rubaltic.ru” 10. novembra atklāsmi: “Tāda ir samaksa par vietējo varu rusofobisko politiku, turklāt viņu Rietumu kuratori nemaz nesteidzas palīdzēt saviem “mazajiem brāļiem”.

Šajā vietnē starp ierastajām klišejām nedaudz svaigāk izklausās kāda Krievijas Zinātņu akadēmijas Reģionālās ekonomikas problēmu institūta līdzstrādnieka Nikolaja Meževiča paustā doma par baltiešu slepenajiem nodomiem attiecībā uz Krieviju, ja tā “speciālo operāciju” Ukrainā zaudēs. Meževičs jo bieži uzstājas kā Baltijas jautājumu “eksperts”, neko vairāk par propagandas vadlīnijām gan nepaužot.

Bet šoreiz viņš tiešām pavēstījis ko jaunu: “Jūs redzēsiet, baltieši neizbēgami atjaunos teritoriālo pretenziju tematu pret Krievijas Federāciju. Viņi jau pilnā sparā apspriež, kā dalīs Pleskavas rietumu zemes – kur tur būs robeža starp jauno Igauniju un jauno Latviju. Nu un tā tālāk. Ukrainas uzvara viņiem nozīmē iespēju izdarīt visu, ko tie vēlas.”

NEĻAUJIET MELIEM IZPLATĪTIES!

Ja jums rodas aizdomas, ka lasāt, klausāties vai skatāties viltus ziņu, tad informējiet par to “Latvijas Avīzes” redakciju, rakstot [email protected].

Mediju atbalsta fonda ieguldījums no Latvijas valsts budžeta līdzekļiem.

Par publikācijas saturu atbild “Latvijas Avīze”.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.