“Netīrā bumba” no… dūmu detektoriem 10

Viesturs Sprūde, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”

Bija Ļeņins, tad Staļins, tagad ir Putins – kāds skatītājs atklājis interesantu sakritību 2
“Krievi grib sportot ar treneri, kurš runā viņu valodā” muzikants Sandis Kiops pametis Latviju un Spānijā sācis fitnesa trenera karjeru 19
Veterinārārsts Dāvids Kleimanis: “Savā praksē neesmu redzējis nevienu labu piemēru, kad pie ķēdes turētam sunim nebūtu bijis problēmu”
Lasīt citas ziņas

 

Oktobra beigās izplatītie apgalvojumi, ka Ukraina gatavojot tā saukto netīro bumbu, parādīja, ka Krievija neatmet cerības kaut kā kompromitēt Kijivu Rietumu acīs, lai mestu aizdomu ēnas un samazinātu vai pat pārtrauktu militārās, tāpat civilās palīdzības plūsmu. Šie mēģinājumi gan ir kvalitatīvi tik zemā līmenī, ka drīzāk atgādina kuriozus. Kas attiecas uz Latviju, tad šobrīd Krievijas propaganda mūsu valsts vārdu visvairāk piesauc padomju okupācijas armiju slavinošo pieminekļu gāšanas sakarā.

CITI ŠOBRĪD LASA

 

Smieklīgi “pierādījumi”

Kā zināms, ANO Starptautiskās atomenerģijas aģentūras (IAEA) inspektori pēc pašas Ukrainas lūguma pārbaudīja attiecīgos ar kodoljomu saistītos objektus un 3. novembrī atzina, ka tajos nav atklātas kādas “nedeklarētas kodoldarbības”. Pirms tam 24. oktobrī Krievijas Ārlietu ministrija dīvainā veidā bija lūkojusi “pierādīt”, ka ukraiņi vācot kodolatkritumus, lai ar tiem piesārņotu paši savu zemi un tad apsūdzētu Krieviju.

Ministrijas tvitera kontā angļu valodas versijā parādījās šāds ieraksts: “Pēc esošās informācijas, divas organizācijas Ukrainā saņēmušas tiešu pasūtījumu radīt tā saukto netīro bumbu. Darbi ir noslēguma stadijā.” Acīmredzot kā pierādījumi tvītam bija pievienoti vairāki fotoattēli, kas ilustrēja “Ukrainas spēju radīt netīro bumbu”.

Uz viena aplūkojami ar brīdinošām zīmēm par radioaktivitāti aplīmēti celofāna maisi ar kaut kādiem priekšmetiem tajos. Zem tiem uzskaitījums ar kodolieročos izmantojamajiem radioaktīvo elementu izotopiem, to sabrukšanas periodu un starojuma intensitāti. Uz pārējiem attēliem varēja redzēt neidentificētu kodolspēkstaciju skatā no augšas, radioaktīvo atkritumu glabātavu un kādu zinātnisko kodolreaktoru.

Grūti pateikt, cik lielā mērā stāsti par ukraiņu “netīro bumbu”, nebalstīti absolūti nekādos pierādījumos vai labākajā gadījumā šādās bildītēs, ietekmēja pašu Krievijas publiku, taču pārējos interneta lietotājos tie tikai iededza vēlmi izvest Kremļa propagandu skaidrākos ūdeņos.

Ļoti ātri izrādījās, ka daļa uzņēmumu, kam vajadzēja vēstīt par “ukronacistu noziegumiem”, izdarīti Slovēnijā 2010. gadā, daļa ir no Krievijas ziņu aģentūras TASS fotokrājuma un ataino Krievijas Sverdlovskas apgabala Belojarskas AES, bet foto ar maisiem, kuros redzamie priekšmeti bija jāpieņem par bumbas izejvielām, nākuši no Meksikas policijas 2016. gada fotoarhīva.

Palielinot foto, varēja redzēt, ka maisos sasaiņoti mājokļos lietotie dūmu detektori, laikam ar beigušos derīguma termiņu, bet uz pašiem maisiem ir uzraksti slovēņu valodā. Minētajā gadā Meksikas policija kādām personām bija šo kravu konfiscējusi. Dūmu detektoros patiešām ir radionuklīdus saturoši elementi, taču tā šajā stāstā arī bija vienīgā patiesība.

Tā kā tika pieminēts Slovēnijas vārds, šīs valsts vadība jau nākamajā dienā pēc Krievijas Ārlietu ministrijas paziņojuma tviterī izlika arī savējo, aizrādot: “Krievijas Ārlietu ministrijas “Twitter” lietotais foto ir ARAO (Slovēnijas Radioaktīvo atkritumu kontroles aģentūra) uzņēmums no 2010. gada. Radioaktīvie atkritumi Slovēnijā glabājas droši un tiek uzraudzīti. Tie netiek izmantoti kādām netīrām bumbām.”

Slovēnijas valdība tāpat paskaidroja, ka noslēpumainajos maisos esošie dūmu detektori nesatur nevienu no Krievijas Ārlietu ministrijas vēstījumā minētajiem radioaktīvajiem elementiem un krievu paņemtās fotogrāfijas vispār ir publicētas bez saskaņošanas ar ARAO un atļaujas. Savdabīgi, ka Krievijas Ārlietu ministrija savu apkaunojošo tvītu tā arī nav dzēsusi, kaut tas pulcējis simtiem izsmejošu komentāru un bildīšu.

 

Pleskavas dalīšana

Saistībā ar padomju okupācijas laika pieminekļu novākšanu Latvija tiek apsūdzēta “barbarismā”, “nacisma glorifikācijā” un draudēts ar “atbildes soļiem”, kas gan nav nekas jauns. Turpinās arī gadu gadiem vilktā līnija par Baltijas valstu “ekonomisko sabrukumu” bez Krievijas. Citējot šāda veida vēstījumu līdera, vietnes “Rubaltic.ru” 10. novembra atklāsmi: “Tāda ir samaksa par vietējo varu rusofobisko politiku, turklāt viņu Rietumu kuratori nemaz nesteidzas palīdzēt saviem “mazajiem brāļiem”.

Šajā vietnē starp ierastajām klišejām nedaudz svaigāk izklausās kāda Krievijas Zinātņu akadēmijas Reģionālās ekonomikas problēmu institūta līdzstrādnieka Nikolaja Meževiča paustā doma par baltiešu slepenajiem nodomiem attiecībā uz Krieviju, ja tā “speciālo operāciju” Ukrainā zaudēs. Meževičs jo bieži uzstājas kā Baltijas jautājumu “eksperts”, neko vairāk par propagandas vadlīnijām gan nepaužot.

Bet šoreiz viņš tiešām pavēstījis ko jaunu: “Jūs redzēsiet, baltieši neizbēgami atjaunos teritoriālo pretenziju tematu pret Krievijas Federāciju. Viņi jau pilnā sparā apspriež, kā dalīs Pleskavas rietumu zemes – kur tur būs robeža starp jauno Igauniju un jauno Latviju. Nu un tā tālāk. Ukrainas uzvara viņiem nozīmē iespēju izdarīt visu, ko tie vēlas.”

 

NEĻAUJIET MELIEM IZPLATĪTIES!

Ja jums rodas aizdomas, ka lasāt, klausāties vai skatāties viltus ziņu, tad informējiet par to “Latvijas Avīzes” redakciju, rakstot [email protected]

 

SAISTĪTIE RAKSTI

Mediju atbalsta fonda ieguldījums no Latvijas valsts budžeta līdzekļiem.

Par publikācijas saturu atbild “Latvijas Avīze”.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
Bija Ļeņins, tad Staļins, tagad ir Putins – kāds skatītājs atklājis interesantu sakritību 2
“Krievi grib sportot ar treneri, kurš runā viņu valodā” muzikants Sandis Kiops pametis Latviju un Spānijā sācis fitnesa trenera karjeru 19
Veterinārārsts Dāvids Kleimanis: “Savā praksē neesmu redzējis nevienu labu piemēru, kad pie ķēdes turētam sunim nebūtu bijis problēmu”
Pavasaris vairs nav aiz kalniem? Sinoptiķi prognozē, kad Latvijā beigsies sals
Pirmdien gaidāmi ļoti nepatīkami laika apstākļi 1
Lasīt citas ziņas
“Vācija spēlē savu spēli. Klātesošu, bet piesardzīgu,” pētnieks par aktuālajiem notikumiem Vācijā 13
“Nu, nebūsim naivi. Es neesmu ar rožainām brillēm” Māris Kučinskis pārliecināts – Putina atbalstītāji Latvijā ir tūkstošos
Bija Ļeņins, tad Staļins, tagad ir Putins – kāds skatītājs atklājis interesantu sakritību 2
Pieci grādi dievkalpojuma laikā, segas, silti mēteļi – baznīcas nespēj samaksāt rēķinus par siltumu
Ne visi cilvēki ar zemiem ienākumiem var saņemt sociālo palīdzību. RD pārstāvis skaidro, kādās situācijās to atsaka
21:56
Kā zināms, nepamēģināsi – neuzzināsi! Un šodien tieši tādā situācijā tu nokļūsi. Horoskopi 30.janvārim
21:52
No makulatūras pie būvmateriāliem – Cēsīs no no kaņepēm un makulatūras top siltumizolācijas materiāli
21:24
FOTO, VIDEO. “Muzikālajā bankā” pārliecinoši uzvar grupa “Citi zēni”. Kuras dziesmas ierindojās otrajā un trešajā vietā?
Live TEKSTA TIEŠRAIDE. Krievija izšāvusi S-300 raķetes uz dzīvojamo namu rajonu Ukrainā – trīs cilvēki miruši, ievainoti 17
“Krievi grib sportot ar treneri, kurš runā viņu valodā” muzikants Sandis Kiops pametis Latviju un Spānijā sācis fitnesa trenera karjeru 19
Veterinārārsts Dāvids Kleimanis: “Savā praksē neesmu redzējis nevienu labu piemēru, kad pie ķēdes turētam sunim nebūtu bijis problēmu”
Vai ukraiņiem vispār ir iespējams uzplēst krievu aizsardzību ieņemtajos reģionos? Komentē Slaidiņš 4
Ilmārs Poikāns: Mūsu valsts IT projektiem ir tendence izgāzties 19
Aprēķināts, cik ilgā laikā hakeris spēj “atkost” jebkuras sarežģītības paroli
Skatītājs: Vai uz pabalstu var pretendēt students, kas Rīgā īrē dzīvokli?
“Tālsa Mōgõn” – Talsu novadā tiks izvietotas ceļazīmes lībiešu valodā 1
Pirmdien gaidāmi ļoti nepatīkami laika apstākļi 1
Noskaidrots Eiropas Gada auto titula ieguvējs. Šī marka triumfē pirmo reizi 70 gadu vēsturē
Pavasaris vairs nav aiz kalniem? Sinoptiķi prognozē, kad Latvijā beigsies sals
Dīvaina īpatnība, kas nav nejaušība… Kāpēc senajām statujām nav degunu?
FOTO. Keita Midltone žilbina klātesošos ar savu izskatu: ar to arī “atbild” uz Meganas Mārklas repliku
Uzmanīgi ar mutes skalojamajiem līdzekļiem! Ārsti brīdina – var iedzīvoties pamatīgās nepatikšanās
Tik svarīgā skolēnu lasītprasme: kā to veicināt? 2
Kas būs nākamais Eiropas centrs? “Beidzies Francijas un Vācijas motora laiks” 60
Noskaidrotas trīs vietas Latvijā, kur pērn uzbūvēts visvairāk jaunu mājokļu 17
Mīts vai patiesība: kaķim patiešām nedrīkst dot pienu?
VIDEO. “Ja ķeras klāt aļņiem, tas nozīmē, ka viņu ir daudz”: vilki nāk no Latvijas austrumiem – uzbrukumi aizvien biežāki un nežēlīgāki 13
4 iemesli, kāpēc vajadzētu kaļķot koku stumbrus: to vislabāk darīt, kad gaisa temperatūra ir ap 0 grādu
Par Čehijas prezidentu kļuvis bijušais NATO Militārās komitejas priekšsēdētājs, ģenerālis Petrs Pavels 15
VUGD plūdu laikā lūdza nebraukt uz Jēkabpili ekskursijā. Vai sabiedrība klausījās un izprata situāciju? 10
VIDEO. Grūtniece Purvciemā izraisa smagu autoavāriju – taranē skolnieku mikroautobusu un pati nokļūst slimnīcā 7