AS “Conexus Baltic Grid” valdes priekšsēdētāja Zane Kotāne
AS “Conexus Baltic Grid” valdes priekšsēdētāja Zane Kotāne
Foto – Ieva Leiniša/LETA

Zane Kotāne: Neveicot reformas, nākotnē sagaidāmi dabasgāzes apgādes drošības riski 0

Autore: AS “Conexus Baltic Grid” valdes priekšsēdētāja Zane Kotāne

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Auns – Minhene, Lauva – Parīze: kuru Eiropas pilsētu vajadzētu apmeklēt tavai zodiaka zīmei 4
Krievijas Federācijā beidzas padomju tehnikas krājumi. Putinam ir kāds neticams plāns 93
Kokteilis
FOTO. Daži no viņiem pat neprecēti! Šī gada 10 iekārojamākie Latvijas vīrieši MI skatījumā 52
Lasīt citas ziņas

Jaunais gads tiek sākts ar apstiprinātiem dabasgāzes uzglabāšanas pakalpojuma tarifiem, kas ir būtiska pārmaiņa līdzšinējā dabasgāzes iesūknēšanas sezonas plānošanas kārtībā.

Laikus apstiprinātie tarifi veicinās dabasgāzes tirgus attīstību un drošību, kā arī sekmēs lielo un globālo tirgus dalībnieku ienākšanu tirgū, tiem izmantojot Inčukalna pazemes gāzes krātuvi (Inčukalna PGK) un tādējādi nostiprinot krātuves reģionālo lomu.

CITI ŠOBRĪD LASA

Iepriekš to izdarīt bija apgrūtinoši dažādu birokrātisko šķēršļu dēļ. Pateicoties savlaicīgi apstiprinātajiem dabasgāzes uzglabāšanas tarifiem, dabasgāzes rezervācijas 2019./2020. gada iesūknēšanas sezonai tiks sāktas ievērojami agrāk – 15. janvārī, nevis maijā, kā tas bijis līdz šim.

Tirgotājiem tas ļauj laikus plānot vajadzīgās dabasgāzes plūsmas un apjomus uzglabāšanai Inčukalna PGK.

Kopš dabasgāzes tirgus atvēršanas tirgus procesi un vajadzīgais regulējums atsevišķās pozīcijās joprojām pielāgojas reālajiem apstākļiem un problēmas ar dabasgāzes uzglabāšanas tarifu savlaicīgu apstiprināšanu bija viens no klupšanas akmeņiem.

Tā kā dabasgāze ir sarežģīts produkts, kam nepieciešama precīza ilgtermiņa plānošana, tirgus regulējumam ir jābūt pakļautam nozares prasībām un specifikai.

Tāds termins kā “tūlītēja dabasgāzes piegāde” uzglabāšanai krātuvē šajā nozarē nepastāv, un brīdī, kad tirgotājiem neziņa par krātuves izmaksām ir pārāk ilga, ļoti bieži tiek atrasts alternatīvs risinājums.

Tieši tāpēc ir gandarījums, ka visbeidzot ir noticis pagrieziens un jaunie tarifi ir apstiprināti savlaicīgi. Šis ir būtisks signāls arī starptautiskajiem tirgus dalībniekiem, skaidri pasakot, ka viņi ar Inčukalna dabasgāzes krātuvi var rēķināties un to iekļaut savos kārtējās sezonas plānos.

Savlaicīga sagatavošanās jaunajai dabasgāzes iesūknēšanas sezonai ir arī Latvijas dabasgāzes apgādes stabilitātes un drošības jautājums, jo laikus plānotas darbības var palielināt Inčukalna PGK piepildījumu, kas savukārt veicinās enerģētiskā resursa pieejamību.

Nākamajā dabasgāzes iesūknēšanas sezonā Inčukalna PGK tirgotājiem ļaus izvēlēties kādu no izstrādātajiem pakalpojumiem: grupētās jaudas produkts, tirgus produkts un virtuālās plūsmas produkts. Tāpat ir izstrādāts jauns divu gadu jaudas produkts, kuram arī noteikts un apstiprināts uzglabāšanas tarifs.

Reklāma
Reklāma

Savlaicīgi apstiprinātie tarifi ir viens no soļiem vēl nepieciešamajām pārmaiņām, kas skar valsts stratēģiskās nozīmes infrastruktūras objekta – Inčukalna PGK – darbību. Jau pērn esam aizsākuši un šogad turpināsim diskusijas par Latvijas tirgus situācijai atbilstoša krātuves modeļa ieviešanu.

Šobrīd, pēc dabasgāzes tirgus atvēršanas, tirgotājiem nav obligāta pienākuma izmantot Inčukalna PGK dabasgāzes uzglabāšanai, un tādējādi krātuve nespēj segt visas ar tās darbību saistītās infrastruktūras izmaksas.

Neveicot reformas, tuvākajā nākotnē tas var radīt riskus dabasgāzes apgādes drošībai un stabilitātei.

Šajā publikācijā paustais ir autora viedoklis, kas var nesakrist ar LA.LV redakcijas redzējumu.
SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.