Latvijas Pašvaldību savienības (LPS) priekšsēža vietnieks un Jelgavas pilsētas priekšsēdētājs Andris Rāviņš (no kreisās), Ministru prezidents Krišjānis Kariņš, LPS vadītājs Gints Kaminskis, finanšu ministrs Jānis Reirs, Smiltenes novada domes priekšsēdētājs Gints Kukainis, vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrs Juris Pūce un satiksmes ministrs Tālis Linkaits LPS domes sēdē.
Latvijas Pašvaldību savienības (LPS) priekšsēža vietnieks un Jelgavas pilsētas priekšsēdētājs Andris Rāviņš (no kreisās), Ministru prezidents Krišjānis Kariņš, LPS vadītājs Gints Kaminskis, finanšu ministrs Jānis Reirs, Smiltenes novada domes priekšsēdētājs Gints Kukainis, vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrs Juris Pūce un satiksmes ministrs Tālis Linkaits LPS domes sēdē.
Foto: Timurs Subhankulovs

Nevienojas, bet protokolu parakstīs 0

Nākamā gada valsts budžeta projektam un vidēja termiņa budžetam valdība varēs pievienot parakstītu Ministru kabineta un Latvijas Pašvaldību savienības (LPS) vienošanās un domstarpību protokolu, jo LPS dome pilnvaroja priekšsēdētāju Gintu Kaminski to parakstīt.

“Tādus jautājumus, su…, uzdod!” Policists kukuļa izspiedējs aizmirst izslēgt mikrofonu un aizkadrā pasaka, ko domā par prokuroru 1
VIDEO. “Viņam nav īsti bail no NATO, drauds ir cits”: Jānis Kažociņš atklāj, kas ir Putina nāvējošais apdraudējums 126
Amatpersona: Ukrainas triecienā “Vagner” štābam Popasnā nogalināti vairāk nekā 100 krievu algotņu 6
Lasīt citas ziņas
Taču pirmdien divas stundas ilgajā LPS domes sēdē starp LPS un valdības ministriem bija diezgan asa diskusija par jautājumiem, kuros puses nevienojās.

G. Kamin­skis pēc sēdes atzina, ka sen nav bijis LPS un MK vienošanās un domstarpību protokols, kurā ir tik daudz jautājumu, par kuriem ir domstarpības. Ne par vienu no tām arī domes sēdē neizdevās panākt vienošanos.

CITI ŠOBRĪD LASA

LPS nav mierā, ka pašvaldībām garantētie nodokļu ieņēmumi no valsts konsolidētā budžeta būs nevis 19,6%, kā tas ir paredzēts vidēja termiņa budžetā, bet gan tikai 18,8%. Pašvaldībām ir iebildumi pret aizņemšanās ierobežojumiem, nepietiekamo finansējumu reģionālajiem un vietējiem ceļiem, kā arī par dabas resursu nodokļa ieņēmumu pārdali par labu valstij, par ko bija visvairāk vietējo līderu jautājumi.

Šīs pārdales rezultātā pašvaldību ieņēmumi no nodokļa samazināsies par 5,4 miljoniem eiro.

LPS priekšsēdis G. Kaminskis norādīja, ka pašvaldības neapmierina arī tas, ka tām ir deleģēta jauna autonomā funkcija – brīvpusdienu nodrošināšana no 1. līdz 4. klasei –, bet valdība nav paredzējusi tās finansēšanas avotus, kā to prasa likums. Arī pašvaldībām garantētā ieņēmumu daļa no kopbudžeta – 18,8% – esot noslīdējusi līdz 2007. gada līmenim.

G. Kaminskis atgādināja, ka 2017. gadā parakstītajā valdības un LPS vienošanās un domstarpību protokolā ir paredzēts, ka vidēja termiņa trīs gadu budžetā – tātad līdz 2020. gadam, ieskaitot – pašvaldībām garantētie kopējie nodokļu ieņēmumi nav mazāki par 19,6% no valsts konsolidētā kopbudžeta ieņēmumiem. Tolaik protokolu parakstīja premjers Māris Kučinskis un nesen ievēlētais LPS priekšsēdis G. Kaminskis, kuri abi pārstāvēja Zaļo un zemnieku savienību. Tolaik valdība nevēlējās konfrontāciju ar pašvaldībām.

Tagad valdībā ir trīs jaunie politiskie spēki, kuriem pašvaldībās ir ļoti neliela pārstāvniecība, bet novadu vadībā tāda ir tikai “Jaunajai Vienotībai” un Nacionālajai apvienībai.

Līdz ar to koalīcijai varētu vairs nebūt tik saistošas pašvaldību vēlmes.

Taču domes sēdes sākumā G. Kaminskis, kurš pirms ievēlēšanas LPS vadībā bija Auces novada priekšsēdis, atzina, ka tik plašu valdības pārstāvju līdzdalību LPS domes sēdē viņš neatceras. Premjers Krišjānis Kariņš (“Jaunā Vienotība”) bija ieradies kopā ar finanšu ministru Jāni Reiru (“JV”), vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministru Juri Pūci (“A/P”) un satiksmes ministru Tāli Linkaitu (JKP).

Visi ministri arī centās “neiziet uz asumiem”, bet paslavēt pašvaldības.

“Visu cieņu visiem pašvaldību vadītajiem, jo nevienam nav viegls uzdevums. Taču vajadzības ir lielākas nekā iespējas, tāpēc par visu mēs nevarēsim vienoties,” atzina premjers K. Kariņš. Īpaši viņš uzteica LPS priekšsēdi G. Kamin­ski, kurš esot ļoti aktīvs un neatlaidīgs.

Finanšu ministrs J. Reirs norādīja, ka valdība ir nodrošinājusi sabalansētu budžetu un visām pašvaldībām tiek prognozēts finansējuma pieaugums. Savukārt G. Kaminskis iebilda, ka valstij šis pieaugums tiek prognozēts ievērojami lielāks nekā pašvaldībām.

J. Reirs aicināja nozaru ministrus turpināt sarunas ar pašvaldībām līdz nākamā gada 1. augustam, lai kopīgi piedāvātu risinājumus 2021. gada budžetam.

Satiksmes ministrs T. Linkaits skaidroja, ka 2020. gads ceļu nozarei būs liesais gads, jo beidzas Eiropas fondu finansēšanas periods.

Tāpēc prioritāte būs valsts nozīmes un reģionālie ceļi, bet vietējiem ceļiem varēs paredzēt vien 10,1 miljonu eiro. Šis paziņojums pārsteidza auditoriju, kas bija cerējusi uz 16,9 miljoniem eiro, kā bija ierakstīts protokola projektā. J. Pūcem bija visasākā vārdu apmaiņa ar vietējiem līderiem, kuri aicināja nepieļaut dabas resursu nodokļa ieņēmumu pārdali.

Ministrs atbildēja, ka šo nodokli nākotnē sagaida lielas pārmaiņas, vidējā termiņā ir plānots ieņēmumu pieaugums no tā. Taču, iepazīstoties ar Valsts kontroles materiāliem, esot redzams, ka pašvaldības, kurām šī nauda ir speciālajā budžetā, to neizlieto paredzētajiem mērķiem.

LPS priekšsēža vietnieks, Smiltenes novada priekšsēdis Gints Kukainis (NA) aicināja valdību valsts budžetu uzlūkot kontekstā ar lielo mērķi – uzņēmējdarbības veicināšanu reģionos, bet, ja nav paredzēts pietiekams finansējums ceļu sakārtošanai, tad neviens uzņēmējs nenākšot uz reģioniem. Lielo projektu īstenošanu apgrūtina ierobežotās aizņemšanās iespējas.

Valstī joprojām neesot arī civilās aizsardzības plāna, uzsvēra G. Kukainis. “Reformas vajag, bet to ir pārāk daudz. Nu nevajag mazo brāli [domātas pašvaldības] noģērbt pliku,” piebilda Smiltenes novada vadītājs. Premjers K. Kariņš uzskata, ka, veicot pašvaldību reformu, varēs veicināt valsts attīstību, ieguldot reģionālās attīstības centros. Ar to nebija mierā Alojas novada priekšsēdis Valdis Bārda (ZZS), viņš mudināja ministrus saprast, ka pašvaldībās strādā dažādu politisko spēku pārstāvji un te runa neesot par kādas partijas vai kāda pašvaldības vadītāja, bet iedzīvotāju interesēm.

Likumā par budžeta un finanšu vadību ir sacīts, ka pirms valsts budžeta projekta pieņemšanas notiek valdības un LPS sarunas par pašvaldību intereses skarošiem jautājumiem. Sarunu rezultātus noformē protokola veidā un pievieno likumprojektam, to virzot uz Saeimu. Līdz šim trīs reizes pašvaldības nav parakstījušas protokolu, kas pirmo reizi notika 90. gados premjera Andra Šķēles valdības laikā.

Otrā reize bija 2009. gadā Valda Dombrovska (“Vienotība”) valdības laikā, kad finanšu ministrs bija Einars Repše, kurš iesniedza Saeimā budžeta projektu, kuram bija pievienota informācija, ka sarunas ar pašvaldībām tiek turpinātas. Trešo reizi tas notika 2013. gadā, kad finanšu ministrs Andris Vilks (“Vienotība”) aiznesa uz Saeimu budžeta portfeli, lai gan LPS nebija parakstījusi vienošanās un domstarpību protokolu. K. Kariņam ir izdevies izvairīties no šiem sarežģījumiem, kurus piedzīvoja vairāki viņa bijušie un esošie partijas biedri.

SAISTĪTIE RAKSTI

 

LPS un valdības ministru tikšanās
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
“Tādus jautājumus, su…, uzdod!” Policists kukuļa izspiedējs aizmirst izslēgt mikrofonu un aizkadrā pasaka, ko domā par prokuroru 1
VIDEO. “Viņam nav īsti bail no NATO, drauds ir cits”: Jānis Kažociņš atklāj, kas ir Putina nāvējošais apdraudējums 126
Amatpersona: Ukrainas triecienā “Vagner” štābam Popasnā nogalināti vairāk nekā 100 krievu algotņu 6
“Mēs nevēlamies, ka krievi izbauda mūsu radītās vērtības.” Pakrojas muižas īpašnieki atsakās apkalpot Krievijas tūristus
Amerikāņu astronauts Edgars Mitčels nosūtītā vēstulē Obamam atklājis, ka citplanētieši nepieļaus kodolkarus uz Zemes 133
Lasīt citas ziņas

Finanšu partneris - LANDE

Sadarbības projekts
Pēc Egila Levita iniciatīvas, koalīcijas politiķi piekrīt pārskatīt uzturēšanās atļauju izsniegšanu Latvijā 9
Uzņēmējiem vairs nebūšot jāapmaksā OIK. Reirs sola nodokļos iekasēto naudu laist atpakaļ iedzīvotājiem
Daļa skolas esot nogaidošas, kamēr citas beztermiņa streikā cīnīsies par pedagogu tiesībām uz cienīgu atalgojumu 4
Jūtami augusi summa, kas mūsu sabiedrībā esot nepieciešama “visu sapņu piepildīšanai”: no 1164 eiro 2000. gadā līdz 3759 eiro – tagad 11
Brāļi Reišuļi kāpuši uz goda pjedestāla motokrosā
22:05
Vienoti pret spāņu negantniekiem – kailgliemežiem mūsu dārzos
22:00
1772. gada 15. augustā. Metronoma izgudrotājs
21:55
FOTO. Izsmalcināta publika un stāvovācijas: Ikšķiles estrādē izskanējis prestižais Operetes festivāls 6
FOTO. “Mums bija pašiem savs vasaras festivāls Ventspilī!”: “Prāta Vētra” Reņķa dārzā nospēlē krāšņu koncertu
Būvnieki joprojām grēko ar būvdarbu kvalitāti: konstatēti pārkāpumi 30% no visiem apsekotajiem objektiem
“Mēs nevēlamies, ka krievi izbauda mūsu radītās vērtības.” Pakrojas muižas īpašnieki atsakās apkalpot Krievijas tūristus
Ražas novākšanas laikā autobraucējien jārēķinās ar lielāku lielgabarīta tehnikas klātbūtni, kas mēdz kavēt satiksmi
Izskan ideja apsvērt atteikties no skolēnu rudens brīvlaika 19
Tropiskā naktī nebūs viegli izgulēties
Svelme turpināsies. Laika prognoze otrdienai
Basketbols, mūzika, street food — šajā nedēļas nogalē būs XIII Krastu mačs pie Kongresu nama
Hermanis ar dubultotu aktieru sastāvu rēķinoties, ka JRT rekonstruēto ēku varēs sākt ekspluatēt no 2023. gada aprīļa 1
Porziņģis beidzot atklājis savu pozīciju, ka ir pret Krievijas agresiju Ukrainā 12
Kauguru svētkus šogad kuplinās Busulis, Vaikule un “Musiqq”
Latvijai piegādātas pirmās vakcīnas pret pērtiķu bakām. Vai būs jāpotējas visiem? 12
“Tas jāizdara pietiekami cieņpilni un bez lieka šova,” Staķis komentē baumas, ka pieminekli Pārdaugavā sāks demontēt 23. augustā 131
VIDEO. Aleksandrs Lukašenko pie sevis ciemos uzaicinājis gubernatorus: viesi spiesti vakariņot pie galda, uz kura atrodas… suns
Darbu plānošana pēc Austrumu horoskopa no 21. līdz 26.jūnijam
Emīls, Egita un Monvīds – šīs dienas gaviļnieki. Kā vārds ietekmē tavu dzīvi?
Megana Mārkla pēc viesošanās Londonā gaužām neapmierināta ar 96 gadus vecās karalienes Elizabetes II “uzvedību”
VIDEO, FOTO. “Tu esi mans varonis!”: Holivudas aktieris Bens Stillers devies uz Ukrainu, lai satiktu tur Zelenski
Mūsējie uzvar īpašā auto rallijā Dānijā
Tukuma pusē teju par 40% varētu pieaugt siltumenerģijas apgādes pakalpojumu tarifs