Latvijā
Rīga

No 2021.gada Rīgā ieviesīs tūrisma nodevu0


Tūristi Vecrīgā.
Tūristi Vecrīgā.
Foto – LETA/Evija Trifanova

Rīgas dome trešdien atbalstīja tūrisma nodevas ieviešanu galvaspilsētā no 2021.gada janvāra.

Visām tūristu mītnēm par viesu izmitināšanu būs jāmaksā nodeva viena eiro apmērā par katru nakšņošanas dienu, bet ne vairāk kā desmit eiro, ja atpūtnieks pilsētā uzturas ilgāk.

Saskaņā ar Centrālās statistikas pārvaldes datiem, 2018.gadā Rīgā bija 133 tūristu mītnes, kur apkalpoti 1 716 787 viesi, kas kopumā pavadīja Rīgā 3 281 884 naktis.

Tas nozīmē, ka līdz ar nodevas ieviešanu pašvaldība varētu ik gadu iekasēt vairāk nekā trīs miljonus eiro.

Pašvaldība prognozē, ka nodevas ieviešana izmaksās ap 110 000 eiro, no tiem 60 000 eiro 2020.gadā būtu vajadzīgi trīs papildu štata vietu radīšanai. Savukārt turpmākos gadus būtu jāparedz ap 83 500 eiro ik gadu.

Atbildot uz domnieku jautājumiem, Pašvaldības ieņēmumu pārvaldes vadītājs Ilmārs Ziedonis atzina, ka pagaidām neatrisināts jautājums ir par koplietojuma platformām, piemēram, “booking.com” un “airbnb.com”, kur privātpersonas var piedāvāt izmitināt tūristus savos mājokļos. “Liela daļa iedzīvotāju ir legalizējuši savu darbību, taču ar daļu vēl būs jāstrādā,” sacīja Ziedonis, norādot, ka pašvaldībai ir nedaudz vairāk kā gads, lai situāciju sakārtotu, un risinājumi tiks meklēti sadarbībā ar Valsts ieņēmumu dienestu.

Diskutējot par jautājumu, deputāte Linda Medne (JKP) vērsa uzmanību, ka Latvijas Viesnīcu un restorānu asociācija pagaidām neatbalsta nodevas ieviešanu, jo saistošajos noteikumos nav iekļauti atsevišķi punkti, par ko nozares pārstāvji vienojušies ar pašvaldību.

“Tur nav iekļauta norma par darba grupas izveidi saistībā ar atkritumu apsaimniekošanas jautājumiem, nav atrunāti nodevas izlietošanas mērķi, kā arī noruna izveidot konsultatīvo padomi, kas lems par nodevas izlietojumu,” sacīja Medne.

Rīgas domes priekšsēdētājs Oļegs Burovs (GKR) Mednei skaidroja, ka Finanšu un administrācijas lietu komitejā ir panākta vienošanās, ka konsultatīvo padomi veidos RTAB. Plānots, ka šajā padomē darbosies aptuveni desmit cilvēki, no kuriem vismaz septiņi būs nozares eksperti.

“Viņi lems par nodevas izlietojumu,” teica Burovs.

Tikmēr deputāts Olafs Pulks (V) pauda bažas, ka par nodevas izlietojumu varēs lemt tieši Rīgas tūrisma attīstības birojs (RTAB). “Vai jums nerada bažas, ka šie miljoni būs RTAB pārziņā, ņemot vērā, ka ir ierosināts kriminālprocess par iespējamu “Saskaņas” priekšvēlēšanu kampaņas finansēšanu tieši no nodibinājuma līdzekļiem?” taujāja domnieks.

Ziedonis norādīja, ka par nodevas izlietojumu lems arī nozares eksperti, kuri darbosies konsultatīvajā padomē.

Neraugoties uz to, domnieks arī debatēs pauda bažas, ka RTAB naudas izlietojums līdz šim nav bijis skaidrs.

“Lemjot par budžetu, katru gadu norādām, ka RTAB izdevumi nav caurspīdīgi un tagad izrādījies, ka daļa naudas, iespējams, tērēta “Saskaņas” priekšvēlēšanu kampaņai. Domāju, ka ir bīstami vēl dot līdzekļus RTAB, kamēr nav beigusies izmeklēšana,” teica Pulks.

Lai izpildītu nodrošinātu nodevu un maksājumu kontroli, domei būtu nepieciešama arī speciālās programmatūras izstrāde un uzturēšana, kuras ieviešanas izdevumi varētu būt 50 000 eiro.

Trešdien domes pieņemtie saistošie noteikumi paredz, ka likme par vienu tūristu mītnē uzņemto atpūtnieku diennaktī būtu viens eiro, bet, ja viesis pilsētā uzturēsies nepārtraukti ilgāk par desmit diennaktīm – maksimālā nodeva būs desmit eiro. Nodeva nebūtu jāmaksā par bērniem līdz 12 gadu vecumam.

Noteikumi paredz, ka nodevas maksātājiem katru mēnesi pašvaldības portālā “www.eriga.lv” būtu jāiesniedz atskaiti par iepriekšējā mēnesī uzņemto atpūtnieku un tūristu skaitu un aprēķināto nodevu. A

tbilstoši veiktajam aprēķinam, nodevas maksātājs katru ceturksni iemaksātu nodevu pašvaldības budžetā.

Tūristu uzskaites reģistrā komersantiem par tūristu būtu jāietver sekojoša informācija – vārds, uzvārds, dzimšanas datums, ceļošanas dokumenta veids, datums, kad ieradies uz izbraucis no tūristu mītnes, kā arī pamatojums atbrīvojumam no nodevas, ja tāds būs piemērojams.

Nodevas tiktu ieskaitītas pašvaldības pamatbudžeta vispārējo ieņēmumu kontā. Par nodevas maksājuma samaksas termiņa nokavējumu, maksātājam tiks aprēķināta nokavējuma nauda no laikā nenomaksātās nodevas summas 0,05 % par katru nokavēto dienu.

Skatot šo jautājumu domes sēdē, deputāts Andris Bačkurs (LA) bija iesniedzis divus priekšlikumus. Viens no tiem paredzēja noteikt, ka ienākumi no nodevas tiek izmantoti ne vien Rīgas starptautiskās atpazīstamības veicināšanai, Rīgas kā darījumu tūrisma galamērķa attīstības veicināšanai un kvalitatīvu, liela mēroga starptautisku profesionālu kultūras un sporta pasākumu norises veicināšanai, bet arī tūrisma jomu atbalstošu vai tūrisma infrastruktūru attīstošu projektu īstenošanā.

Tāpat viņš piedāvāja noteikt, ka pašvaldības ieņēmumu pārvalde nodrošina atklātību nodevas finansējuma izlietojumā, kā arī noteikt, ka ne retāk kā reizi gadā Finanšu un administrācijas lietu komitejā izskata nodevas līdzekļu izlietojuma atbilstību minētajiem mērķiem.

Atbalstu guva pirmais no domnieka priekšlikumiem.

Saistītie raksti

Pašvaldības nodeva par tūristu uzņemšanu ir plaši piemērota Eiropā. Tā ieviesta daudzās tūristu vidē populārās pilsētās, piemēram, Berlīnē, Amsterdamā, Romā, Venēcijā, Vīnē, Briselē, Lisabonā un citviet.

Lietuvā tūrisma nodeva ir ieviesta Kauņā no 2016.gada 1.janvāra un Viļņā no 2018.gada 1.jūlija. Abās pilsētās nodevas apmērs ir viens eiro diennaktī.

Nodevas apsaimniekotājs būs Rīgas Tūrisma attīstības birojs.

LA.lv
LE
LETA
Latvijā
“Eco Baltia vide” atsauks sūdzību IUB par Rīgas sadzīves atkritumu konkursu
8 stundas
LE
LETA
Latvijā
FOTO: Ziedu nolikšana pie Brīvības pieminekļa un 1991. gada barikāžu laikā kritušo piemiņas vietām Bastejkalnā
8 stundas
LE
LETA
Latvijā
Policija rosina apsūdzēt vīrieti par amfetamīna laboratorijas uzturēšanu Salaspilī
9 stundas

Lasītākie raksti

Par svarīgo

LE
LETA
Latvijā
Mūrniece: Šodien jābūvē tādas barikādes, kas mūsu apziņā un prātos aizsargātu Latviju pret viltus ziņām
1 stunda
LE
LETA
Sports
Merzļikins atzīts par NHL aizvadītās nedēļas otro zvaigzni
4 stundas
LE
LETA
Pasaulē
Ekstrēmos laikapstākļos Spānijā divi bojāgājušie 1
4 stundas
SK
Skaties.lv
Latvijā
VIDEO: Par mata tiesu no lielas nelaimes! Ļaundaris kāpņu telpā sarīko ugunsgrēku
3 stundas
LE
LETA
Latvijā
Kariņš: Koalīcija iebilst pret mīkstākām prasībām VP vadītāja amata kandidātiem
4 stundas