Pašu izstrādātā materiāla zīdakmens vanna “Silkstone Felice”.
Pašu izstrādātā materiāla zīdakmens vanna “Silkstone Felice”.
Publicitātes foto

No lidmodeļiem līdz vannām: Latvijā top unikālas zīdakmens vannas un izlietnes 0

Lai atdzimtu nacionālā rūpniecība, nepieciešams arī nacionālais industriālais dizains. Tāds, kādu veido Pēteris Treicis, SIA “PAA” īpašnieks.

Reklāma
Reklāma

Lidmodelista pieredze

Kokteilis
Personības TESTS. Kura no sejām jums šķiet vispievilcīgākā? Atbildē slēpjas jūsu partnera ideāls 27
Veselam
Nosaukti 8 pārtikas produkti, kuru patēriņš jāierobežo, kļūstot vecākam
TV24
“Kāpēc Zelenskis to lietu izspēlēja?” Rajevu pārsteidzis paziņojums par Ukrainā sagatavotajām 14 jaunām armijas brigādēm
Lasīt citas ziņas

Pētera mīļākā grāmata bērnībā bija enciklopēdija, kuras nodaļas par lidmašīnām, automašīnām, tankiem un kuģiem tika vairākkārt izpētītas līdz sīkumiem. Pēteris iestājās lidmodelistu pulciņā. Skolotājs Jānis Krauklis bērniem iemācīja amatniecības prasmes, fizikālo procesu izpratni, sportisko sacensību garu un galvenais – brīvu radošo domāšanu.

Pēteris iestājās LU Fizikas un Matemātikas fakultātē, turpinot būvēt lidmodeļus. Nu jau meistara Kārļa Plociņa virsvadībā viņš iemācījās precizitāti, kas nodrošināja augstu sniegumu PSRS meistarsacīkstēs. Kad pēc 1. kursa Pēteri iesauca armijā, iepriekšējie sasniegumi radīja iespēju dienēt Rīgā un paralēli turpināt lidmodelismu, piedaloties armijas sacensībās. Ne velti Pēteris uzskata lidmodelismu par savu labāko tehnisko un dizaina skolu.

CITI ŠOBRĪD LASA
Vēlāk viņš pielietoja savas prasmes dažādos praktiskos projektos – te viņš izgatavoja stiklaplasta slēpju bagāžniekus, te piedalījās milzīgas jahtas būvē…

Pirmās PAA vannas

Uzņēmuma dibinātāji – Raimonds Plūme (no kreisās), Pēteris Treicis un Gints Garlejs pie pirmās vannas.
Publicitātes foto

1993. gadā būvniecības preču veikalā Pēteris pirmo reizi klātienē ieraudzīja skaistu Austrijā ražotu stūra vannu. Kārtīgi to izpētījis, viņš nosprieda, ka ko tādu būtu iespējams izgatavot pašiem ar stiklaplasta tehnoloģiju. Par ideju viņš pārliecināja arī divus draugus – galdnieku Raimondu Plūmi un ārstu Gintu Garleju. Veikala vadītājs piekrita avantūrai un pat finansēja šo projektu.

Un tā trīs jaunekļu – fiziķa, galdnieka un ārsta kopīgiem spēkiem tapa pirmā vanna.

Pēc pāris mēnešiem vanna bija pabeigta un vēl pēc mēneša arī pārdota tajā pašā veikalā. Tā tika dibināts uzņēmums “PAA”.

Uzņēmumam augot, 1999. gadā jaunajai ražotnei tika pielāgotas tolaik pamestas teļu kūtis “Laukaiņos” Ķekavas novadā. 2006. gadā firma jau atver divu līmeņu salonu Rīgā, Ūnijas ielā 12A – vēsturiskā ēkā, kurā pirmās Latvijas brīvvalsts un padomju gados ir bijis “VEF” ražošanas cehs.

Nacionālās dizaina īpatnības

Nu jau uzņēmuma klāstā ir vairāk nekā 30 vannu modeļu, vairāk nekā 40 izlietnes, 3 dušas paliktņu sērijas, vannas ar masāžas sistēmām. Uzņēmums pārsvarā ražo pēc pasūtījuma, tas nozīmē, ka vanna tiek ražota konkrētajam klientam ar izvēlēto specifikāciju: krāsu, komplektāciju. Lielākā daļa produkcijas tiek izgatavota no akmens masas. Vannas izgatavo no pirmsākumos pielietotā stiklaplasta un akrila ar vakuumformēšanas tehnoloģiju.

Jaunākais ir uzņēmuma pašu radītais materiāls “Silkstone”, kas faktiski ir nākamās paaudzes akmens masas tehnoloģija.

Šobrīd uzņēmums aptuveni divas trešdaļas produkcijas eksportē uz 15 valstīm, visvairāk uz Lietuvu, Zviedriju, Norvēģiju un Čehiju, arī uz Ukrainu un Krieviju. Tagad firma nodarbina gandrīz 100 cilvēku.”

Pēteris sevi uzskata par entuziastu, kam patīk visi procesi, kuros ir radošuma komponents. “Man patīk rokas skices. Tās var zīmēt iedvesmas brīdī – no rīta pēc izsapņotā, vai īsinot laiku pārlidojumos. Vēlāk tiek radīti 3D modeļi un produkta maketi materiālā. Piemēram, pēdējo DECO izlietnes prototipa formu pārtaisījām septiņas reizes, līdz ieguvām harmonisku un ar DECO vannu kolekciju saskaņotu rezultātu. Varbūt tas ir sarežģīti, toties tagad mums visiem tā ļoti patīk,” saka Pēteris.

Reklāma
Reklāma

Zīdakmens – uzņēmuma inovācija

Uzņēmuma jaunums ir “made-to-measure” koncepta produkti, kurus izvēlas kā privātā sektora, tā arī sabiedrisko ēku vannasistabās. DECO vannas, MODO izlietnes, CRAFT dušas paliktņi tiek izgatavoti no uzņēmumā pašu izstrādātā materiāla – “SilkSTONE”. Tā ir akmens masa, ilgmūžīga, cieta, ar matēti zīdainu virsmu.

Materiāls ir viegli kopjams, ikdienā to var tīrīt ar parastu mikrošķiedras drāniņu un ūdeni. Koncepta vannu, izlietņu un dušas paliktņu individualizāciju panāk, tipveida moduļus (piemēram, izlietņu bļodas) salīmējot ar loksnēm. Šos produktus iecienījuši klienti, kas no produkta sagaida kaut ko īpašu, vai tie, kuru izvēli ietekmē vannas istabas specifiskie parametri, kas neļauj izvēlēties tipveida produkciju.

“Mūsu produkcija pamatā nonāk privātos mājokļos,” stāsta Pēteris. “Bieži ir atkārtotie pirkumi, kad cilvēki, uzlabojot savus dzīves apstākļus, atkal atgriežas pie mums.

Patīkami uzzināt, ka klienti ņem vannu līdzi, pārvācoties uz jaunu mājokli, vai pārdod to kaimiņam.

Tātad tā ir kļuvusi par vērtību! Mūsu mērķis ir arī veidot ilgtspējīgu ražošanas procesu. Vēlamies, lai arī produkcijas tapšanu un darba vidi var raksturot kā elegantu procesu, kurā darbiniekiem ir ērti un patīkami piedalīties. Piemēram, jāievieš risinājumi, kas vannu slīpēšanas cehā samazinās putekļu apjomu, kā arī jāpilnveido iepakojums un nepieciešamie palīglīdzekļi, lai pat 150 kg smagu vannu būtu maksimāli parocīgi ienest 3. stāva vannasistabā.

Šobrīd aktīvi strādājam pie jauna ceha plāniem, kas ļaus uzlabot darba apstākļus, palielinās ražošanas apjomu un ātrumu. Tas nozīmēs jaunus pārdošanas un eksporta mērķus. Mēs vienmēr esam izvēlējušies “iet dziļumā” – jaunus produktus, attīstītākus tehnoloģiskos procesus un rūpīgu darbu ar savu zīmolu.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.