Daudzi ļaudis dāvanas izvēlas pirkt Ziemassvētku tirdziņos.
Daudzi ļaudis dāvanas izvēlas pirkt Ziemassvētku tirdziņos.
Foto: Lita Millere/LETA

No lukturīša līdz 100 eiro vērtām dāvanām. Kādas ir populārākās dāvanas šogad? 3

“Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”

Ziemassvētki ir dāvanu laiks, taču šogad gan dzīves dārdzība, gan karadarbība Ukrainā un tās sekas liek uz apdāvināšanos paraudzīties ar citām acīm.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Auns – Minhene, Lauva – Parīze: kuru Eiropas pilsētu vajadzētu apmeklēt tavai zodiaka zīmei 19
Kokteilis
VIDEO. “Nākamais apkaunojums aiz Galkina!” Laima Vaikule koncertā dzied ukraiņu valodā, kas nokaitinājis krievvalodīgos
TV24
“Jo tālāk šķir, jo dumjāks var palikt!” Slaidiņu līdz smiekliem pārsteidzis suvenīrs no Ukrainas – krievu karavīra piezīmju grāmata 74
Lasīt citas ziņas

Kamēr Rietumu pasaulē ir daudzas ģimenes, kas tradīcijas nemaina, un bērni saņem dārgas un skaistas dāvanas, tikmēr citur izlemj iegādāties pieticīgākas dāvanas vai gatavo tās paši. Pavisam citādi Ziemassvētki šogad ir arī Krievijas kara plosītās Ukrainas bērniem.

Taupīs uz dāvanām

Bankas “Citadele” sadarbībā ar pētījumu aģentūru “Norstat” novembra izskaņā veiktās aptaujas dati liecina, ka 49% Latvijas iedzīvotāju gada nogales svinībās cer samazināt izdevumus un visbiežāk plāno ietaupīt uz dāvanu un praktisku izmaksu rēķina. Teju katrs piektais jeb 18% respondentu plāno taupīt uz dāvanām.

CITI ŠOBRĪD LASA
Otrs visbiežākais svētku taupības pasākums būs saistīts ar praktisku izmaksu mazināšanu – 17% norāda, ka centīsies samazināt tēriņus tādām lietām kā, piemēram, dekorācijas, svētku apgaismojums un ēdiens.

Vēl 12% iedzīvotāju atklāj, ka meklēs dažādus veidus, kā samazināt svētku izmaksas, piemēram, svinēs svētkus ciemos vai centīsies sadalīt tēriņus ar draugiem vai radiem. Tikmēr 2% norāda, ka ietaupīs naudu, atsakoties no iepriekš plānota ārzemju ceļojuma.

Katrs trešais jeb 34% respondentu atklāj, ka taupīt gada nogalē neplāno un svētkus svinēs tāpat kā līdz šim. Šī atbilde biežāk reģistrēta Rīgā, Pierīgā un Zemgalē dzīvojošiem vīriešiem pēc 60 gadu vecuma ar ikmēneša ienākumiem, kas pārsniedz 1500 eiro mēnesī.

Gatavo arī paši

Savukārt SEB bankas pasūtītajā aptaujā, ko veicis uzņēmums “Norstat”, secināts, ka ar rokām darinātas dāvanas vairāk populāras Igaunijā, kur tās gatavos 19% aptaujāto iedzīvotāju, ziņo LETA.

Lielākā daļa Latvijas iedzīvotāju dāvanas iegādājas klātienes (70%) vai interneta (48%) veikalos, kas skaidrojams ar plašo sortimentu un preču pieejamību vienuviet.

Piektā daļa jeb 20% Latvijas iedzīvotāju plāno pirkt dāvanas Ziemassvētku gadatirgos, bet desmitā daļa jeb 10% iegādāsies ar rokām darinātas dāvanas no amatniekiem un mājražotājiem. Savukārt vairāk nekā desmitā daļa jeb 12% iedzīvotāju dāvanas gatavos paši.

Salīdzinoši kaimiņvalsts Igaunijas iedzīvotāji ir čaklāki rokdarbnieki, un teju piektā daļa jeb 19% aptaujāto dāvanas gatavos paši. Tikpat liela daļa jeb 19% Igaunijas iedzīvotāju dod priekšroku Ziemassvētku tirdziņiem, bet desmitā daļa jeb 10% meklēs ar rokām darinātas dāvanas no amatniekiem un mājražotājiem.

Nedaudz vairāk kā desmitā daļa jeb 12% Lietuvas iedzīvotāju dāvanas iegādāsies svētku tirdziņos vai tieši no amatniekiem un ražotājiem (9%), savukārt 14% tās gatavos paši.

Mazu dāvaniņu lūdz Ukrainas bērni

Lukturīti, matu gumijas, muzikālo kastīti, akrila krāsas, grāmatu par dzīvniekiem, šampūnu, galda spēles… Tās ir tikai dažas no lietām, ko savās vēstulēs bija norādījuši kā vēlamās dāvanas bērni no bērnunama Ukrainā.

Ragaviņas, matu gumijas, divas ledenes – tā vēstulē dāvanā lūdz 12 gadus vecā Liza. “Mazu dāvaniņu,” raksta 13 gadus vecā Sofija.

“Jebkādu dāvanu,” saka 11 gadus vecā Tanja. “Diegus izšūšanai, ūdenskrāsas” – Anja. Konfekšu paku un muzikālo kastīti vēlas 15 gadus vecā Staņislava. Policijas mašīnu un lego lūdza piecgadīgais ­Svjatoslavs. Ļoti daudzi bērni vēstulēs minējuši lukturīšus – tā kā Ukrainā bieži ir elektrības piegādes pārtraukumi un cilvēkiem jādzīvo tumsā, tad lukturīši kļuvuši par ļoti pieprasītu lietu.

Reklāma
Reklāma

“Karš ir atņēmis vecākus tūkstošiem bērnu Ukrainā, kuriem šogad Ziemassvētki būs pavisam citādi. Mēs, biedrība “Tavi draugi”, kopā ar draugiem no SIA ”Eco Baltia” esam apņēmušies sarūpēt Ziemassvētku dāvanas teju 400 bērniem Ukrainas bērnunamos un aicinām jūs mums pievienoties! Ziedojiet rotaļlietas, silto ziemas apģērbu, apavus, segas un spilvenus, un mūsu “Ziemassvētku ekspresis Latvija–Ukraina” šīs lietas nogādās Ukrainā!” tā rakstīja labdarības akcijas organizatori, kuri ar Latvijas iedzīvotāju dāsnu atbalstu daudziem Ukrainas bērniem sagādāja viņu lūgtās dāvanas.

“Bērnu vēlmes ir ļoti vienkāršas un tai situācijai, kur viņi atrodas, atbilstošas – kāds bērns vēlējās savu gultu, lielākā daļa no bērniem Ziemassvētkos grib pieres lukturīšus,” medijiem stāstīja biedrības “Tavi draugi” Ziemassvētku ekspreša koordinatore Beāte Bēvalde.

Labdarības akcijas rīkotāju pārstāvis Pēteris Rezņikovs 21. decembrī informēja, ka Ziemassvētku ekspresis Ukrainas bērnunamu bērniem nogādās teju 550 dāvanas un vairākas tonnas silto drēbju, apavu un tekstil­izstrādājumu. Paredzēts, ka kopīgiem spēkiem sarūpētās dāvanas līdz 9. janvārim tiks nogādātas Ukrainā.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.