Agnese Zarāne
Agnese Zarāne
Foto no personīgā arhīva

“No skumjām un dusmām nav jāvairās.” Agneses Zarānes proza 0

Agnese Zarāne ir jauna latviešu rakstniece, kas nupat nākusi klajā ar debijas grāmatu – romānu jauniešiem “Slīdošās kāpnes”. Kā tikt pie sava pirmā romāna? “Iesāku ar dzeju padsmit gadu vecumā. Pirms desmit gadiem iesūtīju savu pirmo garstāstu Jauno un iesācēju autoru semināram. Iesaistoties prozas meistarklasēs, pamazām sapratu, ka literatūra ir tā vieta, kur varu būt maksimāli godīga, veidot dažādus interesantus personāžus un attiecību līnijas.”

EL
Egils Līcītis
Ziņas
Sēdes laikā ministri zvaigāja par akadēmiķiem, cēla pie deniņiem pirkstus un grozīja, uzvedās kā skolasbērni! Egila Līcīša feļetons 58
22 stundas
LE
LETA
Ziņas
“Nevakcinētie šobrīd berzē rokas un priecājas!”, “Kāpēc vakcinētie nedrīkst pastaigāties?” Soctīklotāji par lokdauna ierobežojumiem 156
7 stundas
LE
LETA
Ziņas
Žagars: Man kauns par Latvijas sabiedrību 249
9 stundas
Lasīt citas ziņas

Agnese ir darbojusies TV un sabiedriskajās attiecībās, šobrīd strādā izglītības projektos. Par plāniem un attiecībām ar literatūru izjautāju, gaidot jaunos Agneses grāmatu projektus.

– Vai pašlaik strādā arī pie īsprozas grāmatas?

A. Zarāne: – Jā, tas būs īso stāstu krājums. Pirmo stāstu “Nūdisti” uzrakstīju pagājušā gada jūlijā, tas mani aizrāva, un sapratu, ka gribu turpināt rakstīt šajā žanrā. Līdz gada beigām uzrakstīju trīs stāstus, nosūtīju tos Literārajai akadēmijai un atsāku mācīties iedvesmojošās prozas meistarklasēs pie Janas Egles. Tā radās doma par stāstu krājumu.

CITI ŠOBRĪD LASA

– Ko tev nozīmēja uzrakstīt romānu? Kāda bija tava “rakstniecības rutīna”, lai to paveiktu?

– “Slīdošās kāpnes” sāku rakstīt pirms sešiem septiņiem gadiem.

Toreiz gribēju uzrakstīt darbu, kuru pati vēlētos lasīt padsmit gadu vecumā.

Man bija brīva vasara, tobrīd mani finansiāli ļoti atbalstīja vecāki, tāpēc varēju nopietni un mērķtiecīgi nodoties rakstīšanai. Rakstīju katru dienu vairākas stundas, bet vakaros lasīju dažādus garos romānus. Gribēju izveidot gaišu, taču ne māksloti pozitīvu stāstu par jauniešiem, un, protams, par to, cik tas ir izdevies, lai spriež lasītājs.

– Šķiet, ka iepazinos ar tevi tad, kad vēl rakstīji dzeju Dzejas meistardarbnīcās. Vai es ko jaucu? Esi pārmetusies uz prozu vai ko dari arī dzejas virzienā?

– Tieši šobrīd strādāju prozas virzienā. Vēl pirms pusgada rakstīju dzeju. Iespējams, ka migrēšana starp šiem diviem literatūras veidiem turpināsies arī nākotnē, lai gan jāatzīst, ka vairāk iederīga laikam jūtos prozas lauciņā.

– Iesaki, lūdzu, ko darīt, lai vienmēr būtu dzīvesprieks?

– Nedomāju, ka ir tāda viena dzīvesprieka recepte. Manuprāt, ir jāizdzīvo viss emociju spektrs. Nav jāvairās no nomāktības, skumjām, dusmām, bailēm un citām ne tik priecīgām emocijām, tieši otrādi – jāmēģina tās apzināties un pieņemt, lai arī pati zinu, ka tas nav viegli.

No personīgās pieredzes esmu iemācījusies, ka emociju slāpēšana var aizvest pie dziļākām psiholoģiskām problēmām.

Pati pusaudža gados un periodiski esmu piedzīvojusi depresīvus uzplaiksnījumus, un tas lielākoties noticis tādēļ, ka esmu būtiskas emocijas savā dzīvē noliegusi un gan ārēja, gan iekšēja spiediena dēļ darījusi lietas, ko patiesībā darīt nevēlējos. Tagad cenšos pieņemt gudrus un cieņpilnus lēmumus attiecībā pret sevi.

PROZAS ABC

Literatūrkritiķe Jūlija Dibovska: “Man patīk, ka Agnese meklē sevi īsajā stāstā un nebaidās no hemingvejiskas nepateiktības, vērpjot smalkas psiholoģiskas saites starp tēliem un notikumiem. Jo mūsdienu spēcīgais stāsts ir tāds, kurā ne tikai nav pateikts “līdz galam”, bet arī nav nekāda gala – tas var raisīt neizpratni, sašutumu, tajā var saskatīt absolūtu matērijas sairumu, bet tikpat labi pliks “vieninieks” ir daļa no pilna “simts”.”

 

“KZ Grāmatplaukta” lasītājiem piedāvājam Agneses Zarānes jaunāko stāstu “Ārpus uztveršanas zonas”.

 

***

Trešdienas rīts atšķīrās no iepriekšējiem. Izejot no deviņstāvenes, Annija ievēroja apsarmojušas bērzu galotnes. Nav jau tā, ka sarma būtu kaut kas ikdienišķs vai nepamanāms, taču Annija bija pārliecināta, ka vēl pirms pāris nedēļām būtu ļāvusi skaistajai dabas parādībai aizslīdēt skatienam garām. Droši vien viņa pat nebūtu pacēlusi acis koku galotņu virzienā. Kālab gan, ja skatienu var piekalt zemei? Un kaut kur var doties, neredzot tālāk par savu degunu?

***

Viņa mēdza nepamanīt. Atmiņā bija palicis gadījums ar TV. Pirms Ziemassvētkiem Artis bija iegādājies jaunu, lielu plazmas televizoru. Iepriekšējais bija par trešdaļu mazāks un necils, turklāt viscaur melns. Jaunajam televizoram bija smalks, sudrabots rāmis. Sagaidot Anniju mājās, Artis demonstratīvi ieslēdza youtube kanālā ūdenskrituma ainu iespaidīgajā 4K izšķirtspējā. Putojoša balta ūdens siena, kas krita pār zaļi apsūnojušajiem akmeņiem, izstaroja nomierinošu efektu.

“Skaists ūdenskritums,” Annija garāmejot nevērīgi izmeta. Artis, pavisam apjucis, tovakar tā arī neatklāja, ka nopircis jaunu televizoru.

Pēc pāris dienām Annija piefiksēja, ka vairs neprot apieties ar pulti. Parasti viņa to darīja autopilotā, uzspiežot augšējo labo podziņu, taču šoreiz melnais ekrāns nereaģēja uz viņas uzstājīgajām, mehāniskajām kustībām. Pēkšņi Annija arī pamanīja, ka ekrāns ir kļuvis lielāks – tā, it kā tas būtu mājas telpaugs, kas cītīgas kopšanas un laistīšanas rezultātā nemanot paaudzies.

“Man jau likās, ka tu kaut kādā brīdī netiksi galā un iesauksies: O, tu esi nopircis jaunu pulti!” Pēc pāris nedēļām, kad viņi kopīgi bija iztukšojuši pudeli sarkanvīna, Artis mīļi ķircināja Anniju.

***

Arī ceturtdienas rīts izcēlās uz pārējo rītu fona. Nejauki smidzināja, Annija sajuta uzmācīgu drēgnumu un uzlika kapuci. Šorīt viņa pamanīja, ka deviņstāvu māju drūmais iekšpagalma asfalts ir izdangāts un atsedz skatam nevienādus akmeņus, bet trotuāra apmale pušumos atklāj savas ievainotās ribas – metāliskas savienojošas detaļas. Skats atgādina bieži interneta dzīlēs redzētos attēlus, kur rēgojās neglītas ķieģeļu mājas ar nolupušiem purniem un izdauzīti trotuāri. Šīs bildes rotāja paraksts krievu valodā: “Посмотри – как прекрасен мир без наркотиков.” Pamanījusi komisko līdzību, Annija nofotografēja iekšpagalma ainavu ar telefona kameru un kopā ar zīmīgo parakstu nosūtīja bildi Artim. Viņš atbildēja ar sejiņu atieztiem zobiem.

***

Skats bija aptuveni tieši tāds pats arī pirms dažām nedēļām. Kaut kas nolija pār Annijas vaigiem. Līdz pieturai viņa paspēja to noslaucīt un atvērt lietussargu. Viss bija riebīgi. Viņa drebinājās, aukstums iekodās kaulos, bet pirksti atgādināja mazas lāstekas. Tādās dienās visa uzmanība saplūda ap vienu drūmu domu kā tūristu grupas ap Melngalvju namu Vecrīgā. Pārējā pasaule atradās ārpus uztveršanas zonas.

***

“Tu esi mainījusies. Kaut kāda netipiski priecīga izskaties,” pusdienu pauzē atzīmēja Indra, Annijas enerģiskā kolēģe. Indra bija divdesmit gadus vecāka, vizuāli viņa mazliet atgādināja Annijas mammu. Annija tikmēr košļāja cīpslainu, asu cūkgaļas gabaliņu.

“Tu esi nokrāsojusi matus!” Annija mēģināja neuzkrītoši novirzīties no tēmas. Indras kādreiz pelēkbrūnie mati patiešām bija ieguvuši šokolādes brūnu toni.

Indra skaļi iesmējās. “Sirsniņ,” viņa neviltotā labsirdībā iesaucās, “es to izdarīju pirms divām nedēļām!”

“Jā, bet mēs jau tik bieži neredzamies!” Annija iebilda.

“Nu jā. Bet par tām pārmaiņām es no tevis izmakšķerēšu tik un tā. Vai tik tu… gadījumā neesi stāvoklī?” Annija norija pēdējo kumosu, ar salveti nosusināja taukainās lūpas un pieklājīgi uzsmaidīja kolēģei.

“Man jāskrien pārbaudīt e-pastu.” Tā nav tava darīšana, viņa labprāt būtu atbildējusi. Annija pat paguva mazlietiņ sadusmoties, taču drīz vien pārtrauca. Tagad es nedrīkstu uztraukties, viņa kušināja sevi. Man ir beidzot jādomā pašai par sevi. Annija devās uz kabinetu, kur absolūtā divvientulībā mierīgi nostrādāja atlikušo dienas daļu.

***

Piektdienas vakaram Artis bija sarūpējis sarkanvīnu. Annija kāri un skaudīgi noraudzījās uz apaļo stikla pudeli un rubīnsarkano šķidrumu tās caurspīdīgajās sienās.

“Kāpēc tu nopirki vīnu? Tu taču zināji, ka es nedrīkstu. Būtu labāk nopircis sev alu,” Annija pikti rezumēja.

“Piedod. Es aizmirsu. Stulbi.” Viņš uzlika plaukstas uz Annijas pleciem un noskūpstīja meitenes pieri. Viņa nopūtās un atslābināja plecus. Nu lai taču viņš dzer, Annija domāja. Katrs ar nedēļas saspringumu tiek galā savā veidā.

Vēl nesen viņa domāja, ka Dionīss ir labākais koučs pasaulē. Annija atcerējās sildošo, patīkamo kņudoņu un piedzīvojumu iekāri, ko būtu izraisījušas divas glāzes pussausa vai pussalda vīna ar augļu un plūmju garšu buķeti.

***

Tas notika pirms trim nedēļām. Artis atvēra ārdurvis, ielaižot nosalušo Anniju pār mājas slieksni.

“Nu, kā gāja pie ārstes?” Artis satraukti vaicāja.

“Labi.” Annija pasmaidīja.

“Ko nozīmē labi?” viņš raižpilni lūkojās, apķerot meitenes plecus. “Vai viņa kaut ko konstatēja?”

“Jā,” viņa rezumēja. “Viņa man izrakstīja antidepresantus. Un vēl šo to.” Artis nopūtās un apskāva viņu.

 

 

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
EL
Egils Līcītis
Ziņas
Sēdes laikā ministri zvaigāja par akadēmiķiem, cēla pie deniņiem pirkstus un grozīja, uzvedās kā skolasbērni! Egila Līcīša feļetons 58
22 stundas
LE
LETA
Ziņas
“Nevakcinētie šobrīd berzē rokas un priecājas!”, “Kāpēc vakcinētie nedrīkst pastaigāties?” Soctīklotāji par lokdauna ierobežojumiem 156
7 stundas
LE
LETA
Ziņas
Žagars: Man kauns par Latvijas sabiedrību 249
9 stundas
ZD
Zigfrīds Dzedulis
Ziņas
20 eiro mēnesī – potētajiem pensionāriem, bet ne visiem. Kuriem valsts sola pabalstu? 222
11. oktobris, 2021
LE
LETA
Ziņas
Kariņš rosina noteikt visiem 50 gadus sasniegušiem cilvēkiem obligātu vakcināciju pret Covid-19 238
2 stundas
Lasīt citas ziņas
LE
LETA
Ziņas
Kariņš rosina noteikt visiem 50 gadus sasniegušiem cilvēkiem obligātu vakcināciju pret Covid-19 238
2 stundas
LE
LETA
Ziņas
Levits: Pēc mājsēdes beigām jāsaglabā stingri ierobežojumi pret Covid-19 nevakcinētajiem 18
1 stunda
LE
LETA
Ziņas
Reirs pārsteidz ar to, cik miljonus izmaksā viens “lokdauna” mēnesis 70
6 stundas
LE
LETA
Ziņas
Kas notiks pret Covid-19 nevakcinēto darbinieku atlaišanas gadījumā?
20 minūtes
GN
Gints Narogs
Ziņas
Latvijas spīdveja komanda Mančestrā samērojusi spēkus ar šā sporta veida varenajiem
18:18
LE
LETA
Ziņas
Kas notiks pret Covid-19 nevakcinēto darbinieku atlaišanas gadījumā?
17:59
VS
Viesturs Sprūde
Stāsti
Pirms 30 gadiem apgrozībā laida atjaunotās Latvijas valsts pirmo pastmarku sēriju
17:36
LB
Laura Blumberga
Kokteilis
Žurnālistiem draud! Ansis Bogustovs un Aivis Ceriņš atklāj: viņi un viņu ģimenes regulāri saņem draudus no vakcīnu noliedzējiem 26
2 stundas
VS
Viesturs Sprūde
Stāsti
Pirms 30 gadiem apgrozībā laida atjaunotās Latvijas valsts pirmo pastmarku sēriju
44 minūtes
LE
LETA
Ziņas
“Rīgas satiksme” gatava sākt e-talonu bloķēšanu pret Covid-19 nevakcinētām personām. Cik maksās atbloķēšana? 14
2 stundas
LE
LETA
Ziņas
Turpinoties spiedienam uz robežas, četrās Latgales pašvaldībās pagarina ārkārtējo situāciju 3
4 stundas
ML
Māra Lapsa
Praktiski
Gardēžu sapnis: cepti banāni mundierī
2 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
VIDEO. “Prāta Vētra” atklāti runā par traģisko Mumiņa zaudēšanu 2
4 stundas
LE
LETA
Ziņas
KNAB rosina apsūdzēt bijušo Murjāņu sporta ģimnāzijas direktori Amantovu 11
4 stundas
Inita Šteinberga
Praktiski
10 padomi mārtiņrožu ieziemošanai
1 stunda
LA
LA.LV
Praktiski
VIDEO. Kā iztīrīt cepeškrāsni, neizmantojot spēcīgas ķimikālijas? Padoms no profesionālas mājkalpotājas
2 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Man nepatīk pozīcija, ja cilvēku vajā par viņa viedokli.” Kūtris par runas brīvību 45
4 stundas
LE
LETA
Ziņas
Eiropas Zāļu aģentūra sāk vērtēt Covid-19 vakcīnas “Comirnaty” lietošanu bērniem 12
4 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
Aigars Kalvītis: Ieejam jaunā vēsturiskā posmā, kad dzīvosim augstāku enerģētikas cenu līmenī 48
5 stundas
LE
LETA
Ziņas
Daži deputāti apšauba, vai tagad jālemj par politisko amatpersonu atalgojuma palielināšanu 15
4 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
VIDEO. Stilistes Žannas Dubskas neparastais mājdzīvnieks: viņa beidzot ar to iepazīstina 5
4 stundas
LE
LETA
Ziņas
Žagars: Man kauns par Latvijas sabiedrību 249
9 stundas
LA
LA
Ziņas
“Ir piemērots brīdis balstīt informētu sabiedrību!” Mediju vēstule valdībai un parlamentam 34
12 stundas
AD
Artis Drēziņš
Ziņas
Brāļi nelikumīgi nomedī aļņus un tagad izcieš cietumsodu, lai gan notikuma vietā pieķerti netika 31
11 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
vārds ietekmē tavu dzīvi: šīs dienas gaviļnieki – Elīna, Drosma un Drosmis
7 stundas
LE
LETA
Ziņas
Atklāts, kurš Ivo Fomina koncertā ziņoja par viltus spridzekli 44
23 stundas
LE
LETA
Ziņas
Mācības lokdaunā: pagarināts brīvlaiks, daži klātienē, daži attālināti 9
20 stundas
EL
Egils Līcītis
Ziņas
Sēdes laikā ministri zvaigāja par akadēmiķiem, cēla pie deniņiem pirkstus un grozīja, uzvedās kā skolasbērni! Egila Līcīša feļetons 58
22 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
VIDEO. Nerātns zilonēns atstāj savu vecmāmiņu bez kūkas 3
1 diena
PA
Pēteris Apinis
Veselam
Pēteris Apinis: Latvijas veselības budžets kā septiņu aklu indiešu izpratne par ziloni 27
1 diena
LA
LA.LV
Kokteilis
Ko šis laiks mums māca? Astrologu un numerologu lielās prognozes 15.decembrim
7 stundas