Foto – AFP/LETA. Pie Lesbas salas Grieķijā.

Nosargāt robežas. Vija Beinerte analizē bēgļu krīzes cēloņus 41

Kas notiek Sīrijā?

“To mēs gribējām dzirdēt!” Bijusī NATO pārstāve beidzot vieš skaidrību, cik ilgā laikā pēc uzbrukuma citām valstīm jāsteidzas palīgā 212
TV24
Einars Repše: “Šobrīd ir pilnīga skaidrība, ka karš būs. Diemžēl arī Latvijā, ja nesakaus Putinu tūlīt kaujas laukā” 53
Seno tibetiešu horoskops. Ļoti neparasts, ārkārtīgi precīzs! 23
Lasīt citas ziņas

2015. gada vasarā un rudenī Eiropa piedzīvo lielāko bēgļu pieplūdumu kopš Otrā pasaules kara. Kāpēc? Galvenais iemesls – karš Sīrijā. Kamēr Eiropas politiķi spriež, kā tikt galā ar krīzes sekām, mēģināsim vismaz nedaudz ielūkoties tās cēloņos.

Sīrija atrodas auglīgajā Vidusjūras austrumu krastā. Civilizācija te ir attīstījusies vēl pirms grieķu un romiešu parādīšanās Damaskas apkaimē. Kopš 20. gs. sešdesmitajiem gadiem Sīrijā valda Asadu dzimta, kas apliecinājusi sevi kā nežēlīga diktatūra. 2011. gadā revolucionāru protestu vilnis, saukts arī par arābu pavasari, gāza vairākus šā reģiona autoritāros režīmus, taču Asads (gluži kā Kadāfi Lībijā) atteicās atkāpties, izraisot brutālu pilsoņu karu.

CITI ŠOBRĪD LASA

Nu jau četrus gadus Sīriju plosa dažādu etnisku un reliģisku grupu koalīciju un frakciju savstarpēja cīņa (Islāma fronte, “Hezbollah”, Brīvās Sīrijas armija, Opozīcijas spēki u. c.), kas izdzēsusi vairāk nekā trīssimt tūkstošu dzīvību, četrus miljonus pārvērtusi par bēgļiem un divpadsmit miljonus – par pārvietotām personām. Valstij ar 20,8 miljoniem iedzīvotāju tie ir dramatiski skaitļi.

Kā 21. gadsimtā varēja pieļaut šādu traģēdiju? Komentē politologs, jurists un diplomāts Dr. Armando Markess Guedess, Lisabonas Juridiskās augstskolas NOVA jurisprudences un starptautisko tiesību profesors, Portugāles Militārās vadības un štāba augstskolas ģeopolitikas profesors: – Radikālais militāro džihādistu grupējums “Irākas un Sīrijas islāma valsts” (ISIS), kas savulaik par brutalitāti tika izraidīts no “Al-Qaeda”, grib nodibināt totalitāru islāma kalifātu. Patlaban tā ir viena no pasaulē nežēlīgākajām un sekmīgākajām ekstrēmistu organizācijām. Jā, visas Sīrijas konfliktā iesaistītās puses ir pastrādājušas smagus kara noziegumus, lietojot ķīmiskos ieročus, īstenojot plaša mēroga spīdzināšanas, izpildot masu nāvessodus, kā arī veicot daudzkārtējus uzbrukumus civiliem objektiem, tomēr divas ir bijušas īpaši nežēlīgas – Asada valdība un ISIS. Sīrijas iedzīvotāji ir kļuvuši par ķīlniekiem režīma, pretošanās grupu un reliģiozu ekstrēmistu savstarpējās cīņās.

Irāna, kas konfliktā ir iesaistījusies jau kopš tā sākuma, vēlas palīdzēt Asadam, alavitiem un šiītiem: to dara, gan iesūtot Sīrijā “Hezbollah” spēkus, gan īpašo operāciju vienību “Quds Brigade”. ASV un Francija ir pievienojusies Turcijai cīņā pret ISIS un Asada karaspēku. Tagad arī Krievija ir nolēmusi iesaistīties cīņā pret ISIS, ievedot valstī gan raķetes un smago bruņojumu, gan regulāro karaspēku un algotņus. Tiesa, krievu raķetes līdz šim mērķētas nevis uz ISIS ieņemtajām teritorijām, bet galvenokārt uz Asada pretinieku vienībām, proti, mēreniem nemierniekiem.

Uzziņa
Teroristu grupējums “Islāma valsts”, kas pārņēmis lielu daļu Sīrijas, Irākas un Lībijas, regulāri izplata videoierakstus un fotogrāfijas, kur redzams, kā džihādisti iznīcina unikālus vēstures un kultūras pieminekļus, kas iekļauti UNESCO un citu starptautisku vēsturiskā mantojuma organizāciju kultūras dārgumu sarakstos, – arheoloģisko izrakumu vietas, baznīcas, mošejas. Ar buldozeriem ir nojaukts Svētās Eliānas klosteris netālu no Homsas, ar hidrauliskajiem āmuriem, buldozeriem un spridzekļiem ir iznīcināta divus tūkstošus gadu vecā asīriešu pilsēta Nimrūda Irākas teritorijā; nolīdzinātas vēsturiskas pilsētas Hatras drupas, sadauzītas skulptūras Mosulas muzejā (tiesa, vēlāk atklāts, ka tās lielākoties bijušas ģipša kopijas, bet oriģinālus teroristi patlaban pārdod), nodedzināta Mosulas bibliotēka un vairākums tajā glabāto grāmatu, uzspridzinātas trīs torņu kapenes (starp tām arī Elabhela tornis) Sīrijas senajā pilsētā Palmīrā, iznīcināta Baalšamina svētnīca, divus tūkstošus gadu vecais Bela templis un Palmīras triumfa arka.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
“To mēs gribējām dzirdēt!” Bijusī NATO pārstāve beidzot vieš skaidrību, cik ilgā laikā pēc uzbrukuma citām valstīm jāsteidzas palīgā
TV24
Einars Repše: “Šobrīd ir pilnīga skaidrība, ka karš būs. Diemžēl arī Latvijā, ja nesakaus Putinu tūlīt kaujas laukā”
Seno tibetiešu horoskops. Ļoti neparasts, ārkārtīgi precīzs!
No veikala “Maxima” cenšas izraidīt pircēju, kurš vēlas sazināties latviešu valodā: “Pēc jautājuma, kādēļ runājat krieviski, pārdevēja vērsās pie apsarga”
Alvis Hermanis nāk klajā ar ideju mūsu valsts drošības stiprināšanai: “Kamēr mūsu ierēdņu “armija” izliekas par beigtām zivīm, jārīkojas sabiedrībai!”
Lasīt citas ziņas
TV24
Vai F-16 jau ir klāt un dara Ukrainā savu darbiņu? Rajevs minstinās: Par to pirmie paziņos krievi
Alvis Hermanis nāk klajā ar ideju mūsu valsts drošības stiprināšanai: “Kamēr mūsu ierēdņu “armija” izliekas par beigtām zivīm, jārīkojas sabiedrībai!”
TV24
Sprindžuks par Rēzeknes domes atlaišanu: “Šobrīd viņiem ir maksātnespēja”
Kokteilis
Augstākā līmeņa selfijs! Edgars Rinkēvičs dalījies ar kādu ļoti īpašu foto no Rīgas pils
Ungārijas parlaments ievēlējis jaunu prezidentu
20:43
VIDEO. Katastrofālo ceļu dēļ bērni nenokļūst līdz skolai
20:35
Kokteilis
Augstākā līmeņa selfijs! Edgars Rinkēvičs dalījies ar kādu ļoti īpašu foto no Rīgas pils
20:31
Rinkevičs par Zviedrijas uzņemšana aliansē: “Baltijas jūra tagad ir NATO ezers”
TV24
Jānis Turlajs: Pirmais skolu tīkla izvērtējums bija pirms 10 gadiem – IZM tagad piedāvā to pašu
TESTS. Izpildi testu un noskaidro, ko Visums vēlas tev pateikt!
VIDEO. Katastrofālo ceļu dēļ bērni nenokļūst līdz skolai
FOTO. Iemūžināts sirreāls skats – miglas burvība Slokas ezera takā
Ungārijas parlaments ievēlējis jaunu prezidentu
VIDEO. Briseles ielas pārņem kūtsmēslu smaka! Lauksaimnieki turpina protesta akciju
Krievija var mierīgi pārdzīvot smagus tanku zaudējumus vēl trīs gadus – krājumi ir teju neizsmeļami
Jūties iztukšots un noguris? Ir sajūta, ka iznīksti un ar tevi kaut kas nav kārtībā? – to var labot
TV24
Einars Repše: “Šobrīd ir pilnīga skaidrība, ka karš būs. Diemžēl arī Latvijā, ja nesakaus Putinu tūlīt kaujas laukā”
TV24
SPECIĀLIZLAIDUMS. Aktuālais par karadarbību Ukrainā
TV24
Kā kļūt par slepeno aģentu Latvijā? Slaidiņš: Pārģērbties par mikimausu un skriet pa pilsētu
Ungārijas parlaments nobalso par Zviedrijas uzņemšanu NATO
“To mēs gribējām dzirdēt!” Bijusī NATO pārstāve beidzot vieš skaidrību, cik ilgā laikā pēc uzbrukuma citām valstīm jāsteidzas palīgā
TV24
Ukrainai ir cerības no Vācijas saņemt uzlabotus un mūsdienīgus “Panzerfaust”: Tās ir briesmas tankistiem
Rinkēvičs: Nav pamata apšaubīt NATO līguma 5.panta garantijas
Raidījumu cikla “EkoRAID” 4. raidījums jau 27. februārī
TV24
Vanaga: Mums ir tiesības streikot, bet mēs izmantosim citas tiesības – iesūdzēsim ministri tiesā
“Cert.lv”: Krievija joprojām ir galvenais kiberapdraudējuma avots
Valdības koalīcija vienojas atlaist Rēzeknes domi
TV24
Māris Gulbis par Latvijas ārpolitiku: Lai Kariņš neapvainojas, bet viņš ārlietu ministra amatam neder!
Neļauj jūtām kontrolēt tavas darbības! Horoskopi 27. februārim
Ķīna atjauno pandu diplomātiju ar ASV
Ir pienācis laiks noņemt rozā brilles! Horoskopi no 26. februāra līdz 3. martam