Partijas “KPV LV” pārstāvji – Didzis Šmits (no kreisās), ekonomikas ministra kandidāts Ralfs Nemiro un partijas Saeimas frakcijas priekšsēdētājs Atis Zakatistovs pirms tikšanās ar premjera amata kandidātu Krišjāni Kariņu.
Partijas “KPV LV” pārstāvji – Didzis Šmits (no kreisās), ekonomikas ministra kandidāts Ralfs Nemiro un partijas Saeimas frakcijas priekšsēdētājs Atis Zakatistovs pirms tikšanās ar premjera amata kandidātu Krišjāni Kariņu.
Foto: Evija Trifanova/LETA

OIK maksājumi rēķinā veido vien 15%. Kas veido lielāko daļu? 3

Juristam Ralfam Nemiro, kurš ekonomikas ministra amatam tika virzīts pēc tam, kad Didzis Šmits atsauca savu kandidatūru, ir pieredze pašvaldības darbā, ko eksperti uzskata par priekšrocību. Nemiro bijis Jelgavas domes deputāts un labi pārzina, kā darbojas lēmējvara.

 

Galvenais – OIK likvidēšana

KO
kokteilis.lv
Kokteilis
VIDEO. Vai populārajam mūziķim Laurim Reinikam ir meita? 47
1 diena
LA
LA.LV
Ziņas
VIDEO. “Jūs stulbi esat? Varbūt jūs paši nenomirstiet, varbūt sapratīsiet, kad kāds tuvinieks saslims?”: teica Aldis Gobzems Covid-19 pandēmijas sākumā 121
1 diena
LE
LETA
Ziņas
Latvijā uzsnidzis pirmais sniegs 12
13 stundas
Lasīt citas ziņas

Tieši OIK jautājums ir tas, ko vienu no pirmajiem nāksies risināt jaunajam ekonomikas ministram. Jāatgādina – jaunā Saeima šā gada janvārī aicināja Ekonomikas ministriju (EM) izstrādāt tiesību aktus OIK atcelšanai jau no šā gada 31. marta. Par šo lēmumu nobalsoja arī Ralfs Nemiro, kuram kā jaunajam ekonomikas ministram nāksies to pildīt.

Enerģētikas eksperts Juris Ozoliņš pagaidām atturas no plašākiem komentāriem par topošā ekonomikas ministra iecerēm, sakot, ka “jāskatās, kādi būs ekonomikas ministra darbi un likumdošanas iniciatīvas pēc tam, kad viņš būs iepazinies ar savā pārziņā esošajām sfērām, par ko būs atbildīgs”.

CITI ŠOBRĪD LASA
Vienlaikus, runājot par OIK likvidēšanu, viņš atzina, ka mēs nedzīvojam ne Venecuēlā, ne Saūda Arābijā un jārespektē gan valsts iekārta, gan Satver­sme, kā arī jāskatās, kādas ir līdz šim uzņemtās saistības.

Iepriekš virzītā ekonomikas ministra Šmita izteikumus, ka OIK vietā cits atbalsta mehānisms zaļās enerģijas ražotājiem nebūtu jāievieš, kritiski vērtēja LOSP ģenerāldirektors Guntis Vilnītis.

“Tāds populistisks sauklis man nav pieņemams,” viņš skaidri norāda. No vienas puses, topošais ekonomikas ministrs saka, ka OIK jālikvidē, no otras puses – nav mehānisma, kā Latvija sasniegs atjaunojamo enerģiju 40% apjomā.

Vilnītis uzsver, ka, paskatoties elektrības rēķinos, skaidri redzams, ka OIK maksājumi veido vien aptuveni 15% no kopējām izmaksām, bet lielāko daļu veido rēķins par pārvadi un sadali.

“Lūk, tas būtu jāizvērtē jaunajam ekonomikas ministram, kura pārraudzībā būs arī uzņēmums “Latvenergo”.”

Saimniecības “Mežacīruļi” saimnieks Juris Cīrulis uzsver, ka OIK jau var atcelt, bet jārēķinās, ka sāksies tiesvedības.

“Ne jau enerģijas ražotāji izdomāja OIK. Nāk jauni politiskie spēki, kas uzskata – šī sistēma nav pareiza, bet kur pie tā Cīrulis ir vainīgs? Tiklīdz noņems OIK un biogāzes stacija paliks bez atbalsta, to slēgsim.”

“Un sāku domāt, vai vajadzīga siltumnīca, kur investējuši pusmiljonu, vai vajadzīgas govis, kas saistītas ar biogāzes ražošanu? Vai šis viss nav jāpārtrauc un jāpāriet uz graudaugu ražošanu?”

“Taču tad 30 cilvēku vietā būs nodarbināti četri,” topošo ekonomikas ministru mudina domāt zemnieks, piebilstot, ka populisti jau nepievērš uzmanību tam, ka līdz 2020. gada beigām Latvijā jāsasniedz atjaunojamo energoresursu īpatsvars 40% apjomā.

 

Jāuzklausa NVO

Pēc LOSP ģenerāldirektora domām, topošajam ekonomikas ministram būtu jāatrod ciešāks kontakts ar uzņēmēju nevalstiskajām organizācijām, ņemot piemēru no Zemkopības ministrijas, kas pirms svarīgu lēmumu pieņemšanas tos izdiskutē ar nozaru nevalstiskajām organizācijām.

Līdzīgās domās ir arī Latvijas Būvuzņēmēju partnerības vadītāja Baiba Fromane, sakot, ka “sadarbība ar nevalstisko sektoru ir ļoti svarīga”.

Būvniecības nozare parakstījusi manifestu ar aicinājumu valdības deklarācijā iekļaut desmit punktus, kas svarīgi būvniecības nozarei, taču Fromane zina teikt, ka valdības deklarācijā atspoguļoti tikai daži no tiem.

“Būvniecības nozare ir daudzu izaicinājumu priekšā. Ir jānosaka būvniecības procesa dalībnieku atbildība. Ļoti gaidām visu risku apdrošināšanas likuma izstrādi būvniecības nozarei. Tāpat ļoti svarīgas ir publisko iepirkumu prasības, tajā skaitā izstrādāt tipveida līgumus uz FIDIC līgumu bāzes. Tas sakārtotu attiecības būvniecības procesa dalībnieku vidū, tostarp juridiskos strīdus, kā arī mazinātu korupcijas riskus,” skaidro Fromane.

Šobrīd ļoti svarīgs jautājums ir darbaspēka problēma, tāpēc jaunajam ekonomikas ministram būs jādomā par tā risināšanu. Fromane uzskata, ka sākotnēji jātiek galā ar būvniecības nozares pamatlietām un pēc tam jau varēs runāt par detalizētākiem jautājumiem.

 

Produktivitāte jāceļ

Topošās valdības deklarācijas projektā ekonomikas sadaļā kā viens no stratēģiskajiem mērķiem ir eksportējošo uzņēmumu skaita palielināšana par pieciem tūkstošiem.

LOSP ģenerāldirektors piekrīt tam, ka eksportējošo uzņēmumu skaits jāpalielina, taču jārūpējas arī par tiem vietējiem uzņēmumiem, kas ražo produkciju vietējam tirgum, nodarbinot strādājošos, bet atbalsts viņiem ir minimāls.

Lielākoties tie ir mazie un vidējie uzņēmumi. Nepieciešama arī produktivitātes kāpināšana, bet jāskatās un jāvērtē darbaspēka nodokļi un neapliekamais minimums.

“Mūsu produktivitāti regulē pasaules tirgus. Ja es to varu iekarot, tad kāda starpība, kurš ko rak­sta deklarācijā. Tieši valsts aparātam vajadzētu strādāt efektīvāk, ar lielāku produktivāti un tas pats attiecas uz valdību,” vērtē Latvijas Mašīnbūves un metālapstrādes rūpniecības asociācijas padomes priekšsēdētājs Vilnis Rantiņš.

Viņš piekrīt tam, ka eksportējošo uzņēmumu skaits ir jāpalielina, taču vienlaikus jautā – kur ņemt darbaspēku, lai to sasniegtu?

“Valdībai jādomā par korektu uzņēmējdarbības vidi, lai spēles noteikumi nebūtu sliktāki kā kaimiņvalstīs,” sacīja Rantiņš. Proti, šobrīd vienas kilovatstundas izmaksas ir lielākas nekā Igaunijā, bet darbaspēka nodokļu un nodevu izmaksas ir augstākas nekā abās kaimiņvalstīs.

Jārisina arī slimības lapu jautājums, kas rada problēmas darba devējiem.

Par “KPV LV” vēlmi panākt pretkorupcijas izrāvienu LOSP ģenerāldirektors piebilst, ka sākotnēji jāsakārto PVN nozare, ieviešot preču un pakalpojumu elektronisko deklarēšanās principu, kas ļautu izsekot visām kravām un novērstu dažādus shēmošanas gadījumus.

 

Viedoklis. Jāattīsta uzņēmējdarbības un investīciju vide

Andris Grafs, Baltijas Korporatīvās pārvaldības institūta vadītājs Latvijā: “Līdzās OIK izbeigšanai ekonomikas ministra darba kārtībā būs virkne citu būtisku jautājumu, no kuriem uzsvēršu trīs.”

Pirmkārt, tā ir pašvaldību komercdarbības “apetītes” ierobežošana. Biznesa idejas, ko varētu darīt pašvaldības, var attīstīt bezgalīgi, un, ja nebūs samērīga kontroles mehānisma, kas to regulē, tad Latvijas uzņēmējdarbības vides pievilcība samazināsies.

Turklāt, kā rāda “Rīgas satiksmes” skandāls, tas nav tikai teorētisks risks, ka pašvaldības praktizē politizētu pārvaldības modeli, kur neviens neuzņemas atbildību par pieņemtajiem lēmumiem.

Grozījumi Konkurences likumā, kas joprojām nav pieņemti Saeimā, ir būtisks instruments, lai pārtrauktu nepamatotu privāto uzņēmumu izstumšanu no tirgus, tāpēc ekonomikas ministra loma, lai šos likuma grozījumus aizstāvētu Saeimā, ir izšķiroša.

Otrkārt, tā ir investīciju vide. Ekonomikas ministram jāmeklē risinājumi, lai veicinātu investoru interesi par Latvijas uzņēmumiem.

Ārvalstu investoru padomes novērtētā investīciju vides pievilcība ir joprojām viduvēja, ko skaidri iezīmē arī tādi faktori kā darbaspēka kvalitāte un nepieejamība, negodīga konkurence, ēnu ekonomika.

Viens no būtiskiem instrumentiem ar milzīgu potenciālu, lai piesaistītu investīcijas, ir uzņēmumu akciju vai obligāciju kotēšana biržā. Ekonomikas ministrs var spēlēt būtisku lomu valdības plānā par šādiem valsts uzņēmumiem, lai tie piesaistītu finansējumu konkrētiem investīciju projektiem.

Treškārt, tā ir “Latvenergo” korporatīvās pārvaldības labās prakses turpināšana.
SAISTĪTIE RAKSTI

2016. gadā, izveidojot pilnībā neatkarīgu un profesionālu padomi, “Latvenergo” kļuva par vienu no retajiem valsts uzņēmumiem Baltijas valstīs, kur valdes darba uzraudzību, mērķu un stratēģijas apstiprināšanu, valdes locekļu atlasi un finanšu uzraudzību nodrošina pilnībā neatkarīga padome.

“Ekonomikas ministram jādara viss iespējamais, lai saglabātu un pat kāpinātu sasniegto pārvaldības līmeni, jo, atgriežoties pie “Rīgas satiksmes” piemēra, politizētas un neprofesionālas pārvaldības sekas ir ļoti smagas.”

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
VIDEO. Vai populārajam mūziķim Laurim Reinikam ir meita? 47
1 diena
LA
LA.LV
Ziņas
VIDEO. “Jūs stulbi esat? Varbūt jūs paši nenomirstiet, varbūt sapratīsiet, kad kāds tuvinieks saslims?”: teica Aldis Gobzems Covid-19 pandēmijas sākumā 121
1 diena
LE
LETA
Ziņas
Latvijā uzsnidzis pirmais sniegs 12
13 stundas
MZ
Monika Zīle
Ziņas
Monika Zīle: Lai kā arī šobrīd būtu, ne Šlesers, ne Gobzems augstu nepalēksies
5 stundas
LK
Linda Krāģe
Kokteilis
Šī nedēļa nesola īpašu stabilitāti, situācija būs mainīga! Horoskopi no 25. līdz 31. oktobrim
12 stundas
Lasīt citas ziņas
LE
LETA
Ziņas
Pavļuts paziņo, kas notiks ar intensīvās terapijas pacientiem ekstremālā gadījumā 116
3 stundas
LE
LETA
Veselam
Gada laikā iedzīvotāji biežāk sākuši lietot alkoholu 12
6 stundas
LA
LA
Veselam
Ārsts skaidro, kas notiek ar imunitāti pēc 180 dienām, pacientam izslimojot Covid-19 54
4 stundas
LE
LETA
Ziņas
Pirmdien daudzviet spīdēs saule 4
8 stundas
LA
LA
Ziņas
Tālu nav brīdis, kad medicīniskā palīdzība kādam var būt jāatsaka. Kuram pacientam būs priekšroka? 9
22:26
LE
LETA
Ziņas
Izskan versija par valsti, kur varētu notikt Maira Brieža cīņa pret Džeiju Opetaju
21:34
LE
LETA
Ziņas
Pavļuts paziņo, kas notiks ar intensīvās terapijas pacientiem ekstremālā gadījumā 116
20:02
MZ
Monika Zīle
Ziņas
Monika Zīle: Lai kā arī šobrīd būtu, ne Šlesers, ne Gobzems augstu nepalēksies
5 stundas
LE
LETA
Ziņas
Izskan versija par valsti, kur varētu notikt Maira Brieža cīņa pret Džeiju Opetaju
2 stundas
LA
LA
Ziņas
“Bagāti ministri nabadzīgā valstī – tas ir neētiski,” Liepnieks par algu palielināšanu valsts amatpersonām 54
7 stundas
IR
Ilmārs Randers
Ziņas
“Pie mums Bebrenē zirgu drīz jau būs vairāk nekā cilvēku!” Joks ar lielu daļu patiesības 1
5 stundas
LE
LETA
Ziņas
“Šī vakcīna satur augstāku antigēnu devu.” Zavadska atklāj, kurai vakcīnai ir vislielākā efektivitāte pret Covid-19 76
9 stundas
AJ
Atis Jansons
Ziņas
Apdzīšana krustojumā – atļauta, bet bīstama
6 stundas
IB
Ivars Bušmanis
Ziņas
“Te būs iela, pa kuru kursēs sabiedriskais transports.” Kādas pārmaiņas gaidāmas pie “Liepājas metalurga” martena krāšņu ceha 23
16 stundas
LE
LETA
Ziņas
Katram piektajam testam izrādoties pozitīvam, sestdien Latvijā reģistrēti 2252 jauni Covid-19 gadījumi 81
10 stundas
OZ
Olafs Zvejnieks
Ziņas
Kāpēc māju renovācija Latvijā notiek gliemeža tempā?
5 stundas
GN
Gunārs Nāgels
Ziņas
Gunārs Nāgels: Cienīsim mūsu latviešu valodu un nebaidīsimies to nosaukt vārdā, arī darba sludinājumos!
9 stundas
AD
Artis Drēziņš
Ziņas
Todien laika apstākļi braukšanai bijuši nejauki. Vai Irēnai bija iespēja izvairīties no sadursmes?
9 stundas
ZJ
ZANDA JANKOVSKA
Ziņas
“Izrāde, kas nekad nebeidzas.” Zanda Jankovska recenzē astoto „Socle du Monde” biennāli Dānijā
8 stundas
LE
LETA
Ziņas
Latvijā uzsnidzis pirmais sniegs 12
13 stundas
LA
LA.LV
Kokteilis
Vai traģēdiju varēja novērst? Publicētas fotogrāfijas pēc nelaimes ar Boldvinu filmēšanas laukumā 6
11 stundas
VS
Viesturs Sprūde
Ziņas
Niršanas amatieris Izraēlā atrod ap 900 gadu senu krustnešu zobenu 1
15 stundas
AD
Artis Drēziņš
Ziņas
“Bērnu svētki sākas ar šāvienu krūtīs.” Kādu sodu piespriedusi tiesa šāvējam Jurijam? 8
15 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
Arņa Cimdara meita: Tēta rīcībā nebija viltots Covid-19 vakcinācijas sertifikāts 189
1 diena
LA
LA.LV
Ziņas
VIDEO. “Jūs stulbi esat? Varbūt jūs paši nenomirstiet, varbūt sapratīsiet, kad kāds tuvinieks saslims?”: teica Aldis Gobzems Covid-19 pandēmijas sākumā 121
1 diena
MZ
Monika Zīle
Ziņas
Monika Zīle: Ministru prezidenta pieklājības žests neizdzēš jautājumu: vai ir jēga būt likumpaklausīgam?… 74
1 diena
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
VIDEO. Vai populārajam mūziķim Laurim Reinikam ir meita? 47
1 diena
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Kā vārds ietekmē tavu dzīvi: šīs dienas gaviļnieces – Renāte, Modrīte un Mudrīte
11 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Kā vārds ietekmē tavu dzīvi: šīs dienas gaviļnieki – Daina, Dainis un Dainida 1
1 diena
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
TV un radio personība Baiba Sipeniece-Gavare: “Man jācitē kāda ārsta teiktais: Mēs vairs necīnāmies ar C19, mēs jau cīnāmies ar stulbumu!” 233
2 dienas
LK
Linda Krāģe
Kokteilis
Šī nedēļa nesola īpašu stabilitāti, situācija būs mainīga! Horoskopi no 25. līdz 31. oktobrim
12 stundas